PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kar Sürüşü

Berkto
31 Aralık 2015, 10:53
Arkadaşlar bu sabah kalktığımda evin önünün 20 cm karla kaplandığını gördüm, işe servisle gitmek ya da arkadaşların arabasıyla gitmek gibi opsiyonlarım vardı ama ben ne yaptım? tabii ki emektar ybr'me yöneldim. eğer bu havada da bu motordan sağ salim inersem daha her türlü inerim diye düşündüm.

motorun üstü 30 cm karla kaplıydı, her yeri bi süpürmek gerekti önce, sonra seleyi sileyim dedim, topcase'deki bez donmuştu, elimle silmek zorunda kaldım. sonra anahtarı taktım ama kontak da donmuştu, anahtarı 5-6 kez hohlayarak söküp söküp tekrar taktım. en son girdi yerine. sonra jikleyi sonuna kadar çekip marşa bastım, tek marşta aldı, canım ybr'm. 1 dk fln motoru ısıtıp jikleyi kapadım, baktım manetler de donmuş, 2-3 kere boşa çekerek manetleri gevşettim, sonra arka fren pedalı da basınca basılı kalıyordu, onu da birkaç kez basıp ayağımla geri yukarı çektim. o da çözününce taktım 1'e.

içimden diyorum ki bu güne kadar yaptığım en aptalca şeyler sıralamasında tepelere oynayacak bu ama hadi bakalım. ilk kalkışta sıkıntı yok, kalın kar tabakasının üstünde kart kurt gidiyoruz, sonra frenleri deneyeyim dedim, arka frene hafif dokundum çalışıyor, biraz daha bastım hooop göt sola doğru bıraktı, ayaklarımı yere koyup dengesini korudum motorun. sonra dedim bir de ön frene deneyeyim, dokunur dokunmaz ön bıraktı. yine ayaklarla kurtardım ama anladım ki ön frenin şakası yok, sağ manete temasım olmadı bir daha.

düzlükte sıkıntısız gidiyoruz, inmem gereken bir yokuş vardı (akşam nasıl çıkacağım onu düşünüyorum şu an xdfhs) yokuşa geldim motor freniyle çok güzel iniyor fakat yokuş biraz dik gibi olduğu yerde hızlanmaya başladı motor, dedim biraz yavaşlayayım, arka freni koydum göt yine saldı, ayakları koydum, ı-ıh botlar da yeri tutmuyor. arka fren artı iki bot kayıyoruz. kaldırıma doğru çevirdim motoru, ön freni kaldırıma dayayıp durdum. sonra durur vaziyette ön freni kapadım, ayaklar yerde arka freni bas-bırak yaparak milim milim iniyorum. yokuşu bir şekil indik. yine düzlük, bastım yürüdüm.

iş yerine geldim arkadaşlar hayalet görmüş gibi bakıyorlar suratıma, arabası olanlar bile arabayı bırakmış servisle gelmiş. ben ne ayağım onu merak ediyorlar. dedim "allah akıl fikir dağıtırken ben bi köşede kumla oynuyordum" sonra helal olsun fln dediler ama daha bunun dönüşü var. nopro'nun şarjı bitmişti çekim yapamadım ama akşam bir de video koyacağım buraya. hadi bakalım.

cıbırlover1
31 Aralık 2015, 11:04
İyi güzel de keske yapmasaydiniz böyle birsey çunku soz konusu sadece siz degilsiniz.. Iyi bir sofor olabilirsiniz dikkatli olabilirsiniz ama "nasil olsa arabadayim 4 tekerlikli diyip sizin gibi yola cikan bir acemi araba sürücüsü arabasını kaydırip size de altına alabilir ... Çok tehlikeli ama Allah kolaylik versin akşam icin tekrar :)

Berkto
31 Aralık 2015, 11:11
İyi güzel de keske yapmasaydiniz böyle birsey çunku soz konusu sadece siz degilsiniz.. Iyi bir sofor olabilirsiniz dikkatli olabilirsiniz ama "nasil olsa arabadayim 4 tekerlikli diyip sizin gibi yola cikan bir acemi araba sürücüsü arabasını kaydırip size de altına alabilir ... Çok tehlikeli ama Allah kolaylik versin akşam icin tekrar :)

benim ev-iş arası sakin bi yol, fazla araç olmuyor, allahtan ist'de de yaşamıyorum yoksa cesaret edemezdim tabi, yine de sağolun düşünceniz için.

kraylik
31 Aralık 2015, 11:16
peki sana kayarak çarpan araba olsa nasıl kurtulacaksın?

yunusus
31 Aralık 2015, 11:32
peki sana kayarak çarpan araba olsa nasıl kurtulacaksın?

Uranyumdan koşarak kaçan bi milletiz. Teessüf ederim soru mu bu? :)

Konu sahibi arkadaş; anlatımını beğendim, verecem şukunu :D

EthanHunt
31 Aralık 2015, 11:37
Hangi sehirdesin?
Ev is arasi kac km mesafede?

avici
31 Aralık 2015, 11:52
hll spr dvm.

Laminon
31 Aralık 2015, 11:55
Hadi yokuşu indin giderken aksam nasıl çıkıcan

istanbu_gezg
31 Aralık 2015, 12:03
Klips al klips dola tekere ben yaptım yarın sabah konuyu görürsün sym evo 200i dağ bayır gidiyor imanıma :D

ozanercanakc
31 Aralık 2015, 12:07
Bak yarın hava nasıl olur senin orada bilmem de don mon olur, çıkma arkadaşım ;)

weirdo1
31 Aralık 2015, 12:08
Birazdan dışarı çıkmam gerekiyor, toplu taşıma mı motosiklet mi diye hala düşünüyorum. Ana arterler açık çıksam gider gelirimde ben dönmeye kar tutarsa kötü olur.

Berkto
31 Aralık 2015, 12:11
Hangi sehirdesin?
Ev is arasi kac km mesafede?

1,5 km. çok değil yani.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:08 ----------

Hadi yokuşu indin giderken aksam nasıl çıkıcan

ben de aynı sorunun cevabını merak ediyorum :D

IRau
31 Aralık 2015, 12:12
Helal olsun...

Ben motoru garajda ustu örtülü tutuyorum usumesin diye

EthanHunt
31 Aralık 2015, 12:15
1,5 km. çok değil yani.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:08 ----------

ben de aynı sorunun cevabını merak ediyorum :D

Heyecana değer bir mesafe. Yokuş çok dik değilse vitesi 1e alıp gaza frene dokunmadan inş. inersin.

eren3736
31 Aralık 2015, 12:15
ayaklar yerde arka freni bas-bırak yaparak milim milim iniyorum.

Bu nasıl oluyor anlayamadım hem ayaklar yerde hemde arka fren

Berkto
31 Aralık 2015, 12:18

evet orayı yanlış söyledim. sol ayak yerde olacak o :D

crocodill
31 Aralık 2015, 12:34
Bizdeki bu azim oldukça her şeyi yapabiliriz.Bakınız abimiz çözmüş olayı

http://i.hizliresim.com/RoVyY6.jpg (http://hizliresim.com/RoVyY6)

http://i.hizliresim.com/3Ya8D2.jpg (http://hizliresim.com/3Ya8D2)

Ön fren papatya disk arka fren tahta disk :queen:

bpak
31 Aralık 2015, 12:43
Plastik kelepçelerin lastiğe takıldığında karlı havada çok iyi iş yaptığını duymuştum. Elinizin altında varsa denemekten zarar gelmez bence.

EthanHunt
31 Aralık 2015, 12:45
gereksiz mesaj.

Sti
31 Aralık 2015, 12:51
Bakin bu abla karda buzda her sekilde suruyor (abone sayisi ikiye katlanicak simdi :queen: )
https://m.youtube.com/watch?v=nMU_UgmiPcI

https://m.youtube.com/watch?v=d95p_gUqMjE

Hadi baam şukular şelale :D

aquarist4
31 Aralık 2015, 12:59

İşte onu ben de merak ettim :)

DKN
31 Aralık 2015, 13:04
tavsiyem herkesin kullanması ::146:: bu karı bidaha bulamazsınız ::145::