PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çalışmama sorunu / Yolda kaldım

John47
28 Aralık 2015, 00:14
Geceleri 0 derece civarı oluyor. Gündüz 5 - 10 civarı. Bugün öğleden sonra saat 6 civarı yola çıktım, tek seferde çalıştı sorunsuz evden ayrılıp birkaç yüz metre gittikten sonra telefona bakmak için durdum, boşa aldım 5 10 saniye sonra kendiliğinden stop etti. Biraz elektrikli ateşlemeyle çalıştırmayı denedim olmadı marş bastığı halde. Kaldığım yer bayırdı, aşağı doğru saldım motor çalıştı ama gazı açtığımda değişik bir ses geliyordu gaz yemiyor gibi ve hareket enerjisi vermiyordu, vites artırıp düşürdüm o kısa sürede gaz etki etmedi yine. (vurdurma konusunda yanlışım var mı elektrik marşa basmalımıydım o sırada? Motordan çalışır gibi ses geliyordu. Debriyaj kolu olmadığı için yükseltme vitesine sonuna kadar bastım motor yeterli hıza ulaştığını düşündüğümde bıraktım yavaşça) Depo full a yakın dolu. Marşta farda vs sorun olmadığına göre akü de sağlam diye düşünüyorum. Eve iterek götürmek zorunda kaldım. Motor 2015model 680kmde. 500 bakımı yapıldı. 2-3 ay oldu alalı.

Motor: Mondial SFC Snappy X 100lük yarı otomatik

Bilmek istediğim bu sorunun sebebi nedir nasıl önlem alırım? Mekanik bir sorun mu var acaba?

Bunu bir daha yaşamak istemiyorum sıkıntılı bir durum. Uzak mesafede kalmış olsam uğraş dur ondan sonra

osmanico
28 Aralık 2015, 01:03
bence buji ile ilgili bi sorun var. Buji piposunu bi kontrol edin. Bazen titreşimden etkileniyor.

DKN
28 Aralık 2015, 01:16
karbüratörlü olduğu için, jigleyi çekip bas marşa ısınana kadarda hafif hafif gaz ver 2 dk sonra kapat jigleyi. rölantide tır tır tır çalışır olmadı biraz daha ısınmaya ihtiyacı var demektir

dozimanco
28 Aralık 2015, 01:39
Geçmis olsun. Arkadaşların tavsiyelerini bir deneyin tekrar olursa. Benzer durum benim başıma da gelmişti ustayla 3-4 gün uğraştık. Karbüratör dedik , buji dedik, aklımıza gelen her ihtimali denedik. Sonuç: Sıkıntı beyindeymiş... :) Değiştirdik düzeldi. Sizin de böyle bir sorun olmuş olabilir.

John47
28 Aralık 2015, 13:14
Tavsiyeler ve iyi dilekleriniz için teşekkürler. Biraz önce denedim çalıştırmayı çalışmadı yine akü de zayıflamış. Usta getirmek şart oldu sanırım

DKN
28 Aralık 2015, 13:21
Tavsiyeler ve iyi dilekleriniz için teşekkürler. Biraz önce denedim çalıştırmayı çalışmadı yine akü de zayıflamış. Usta getirmek şart oldu sanırım

jigleyi çekmeden marş basa basa bitirdin herhalde ? bunun üstüne bide soğuk havada bırakıyosan motoru o ustayla çok görüşürsün dostum. vurdurarak çalıştır

John47
28 Aralık 2015, 17:52
jigleyi çekmeden marş basa basa bitirdin herhalde ? bunun üstüne bide soğuk havada bırakıyosan motoru o ustayla çok görüşürsün dostum. vurdurarak çalıştır

Uzun süredir hava soğuk için jigleyi kullanarak çalıştırıyordum. Motoru koyacak yerim yok balkon altında duruyor. Vurdurmayı denedim ama başaramadım onu ben becerememiş olabilirim emin değilim. Şuan marş basıyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:32 ----------

Buji ile ilgili sorun varmış. Yenisi ile değişti sorun çözüldü.