PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : CB125E Buji ve hava filtresi değişimi

SUKRU-35
07 Aralık 2015, 12:58
Arkadaşlar motor 7 bine yaklaştı servis 7 bin bakımı için 140 lira istedi.Servise bir şey yaptırmak istemiyorum.Yedek parçadan fiyat aldım
Buji= 20
Hava fitresi=20-25 yani ikisi 45 lira 25 lirada kaliteli yağ alacağım topla 70 liraya gelecek.
Sizce ne yapmalıyım kendim buji ve hava filtresini değiştirebilir miyim ya da orijinal parçalarını daha ucuza başka nereden temin edebilirim:)

Cavalry
07 Aralık 2015, 13:10
Motorunun garantisi devam ediyorsa ki yaklaşık 7000 de diyosun sanırım devam ediyo.. 60 - 70 lirayı kar sanma sen servise yaptır.. Eğer motor servisteyken görme şansın varsa ustaya bak ne yapıyo nelere dikkat ediyo.. Garanti bittikten sonra sen yaparsın..

SUKRU-35
07 Aralık 2015, 13:19
Motorunun garantisi devam ediyorsa ki yaklaşık 7000 de diyosun sanırım devam ediyo.. 60 - 70 lirayı kar sanma sen servise yaptır.. Eğer motor servisteyken görme şansın varsa ustaya bak ne yapıyo nelere dikkat ediyo.. Garanti bittikten sonra sen yaparsın..

Yağ değişimi ve zincir ayarını kendim yapabiliyorum.Servis sadece buji ve kirliyse hava filtresini değiştirecekmiş.Garanti konusuna pek güvenmiyorum zira servise karşı inanılmaz bir güvensizlik ve antipatim var.

Cavalry
07 Aralık 2015, 13:29
Öyle düşünüyorsan kendin yap herşeyi ama madem kendin yapacaksın, alacağın ürünlerin en kalitelilerini almaya çalış ki bir işe yarasın.. Servisin taktığından daha kaliteli ürünler kullanıp, daha ucuza getirirsin o zaman işe yarar zaten senin yaptığın yoksa servise 140 vermek yerine kendim 40 liraya hallettim deyipte en dandik ürünleri takmak iş değil..

SUKRU-35
07 Aralık 2015, 13:37
Tabi ki en kaliteli ürünü almaya özen göstereceğim.Buji ve hava filtresini zaten servisinden alacağım.Yağ olarak castrol power 1 yağ kullanıyorum.

Cavalry
07 Aralık 2015, 13:51
Tamam güzel.. Motorun kitapçığına da bi göz at zaten neler kullanman gerektiği yazar.. Kitapçıktan yeterince bilgi alamıyorsan, motorun service manuel ini tedarik et onda herşey yazar..

A.Türker
07 Aralık 2015, 13:58
7binde hava filtresi değiştirmeye gerek yok ki çıkar bak hava tut yeter. Bujininde tırnak aralığı uygunsa onunda değişmesine gerek yok.

SUKRU-35
07 Aralık 2015, 14:08
7binde hava filtresi değiştirmeye gerek yok ki çıkar bak hava tut yeter. Bujininde tırnak aralığı uygunsa onunda değişmesine gerek yok.

Hocam ben biraz titizim.Hava filtresi belki biraz daha götürebilir ama bujiyi kesin değiştireceğim.Sormak istediğim sıfır buji takarken tırnak ayarı gibi ince ayarlara gerek var mı kendim halledebilirmiyim? Birde iridyum bujiler varmış tavsiye edermisiniz

Cavalry
07 Aralık 2015, 14:11
Sen servis manuelini tedarik et kardeşim.. Onun içinde herşey yazar.. Bütün ayarlarını ona göre yaparsın..
Hangi bujileri kullanman gerektiği yazar, tırnak aralığı yazar, kaç bin km de kontrol edip kaç bin km de değiştirmen gerektiği bunların hepsi yazar..

SUKRU-35
07 Aralık 2015, 14:18
Sen servis manuelini tedarik et kardeşim.. Onun içinde herşey yazar.. Bütün ayarlarını ona göre yaparsın..
Hangi bujileri kullanman gerektiği yazar, tırnak aralığı yazar, kaç bin km de kontrol edip kaç bin km de değiştirmen gerektiği bunların hepsi yazar..

Hemen tedarik edeceğim.

EthanHunt
07 Aralık 2015, 15:09
Hava filtresi 8000de değişiyor.
http://www.motorsikletyedekparcasi.com/CB125-E-HAVA-FILITRESI-B,PR-12432.html

Servisin yağı senin yağından kaliteli değil. Hatırlamıyorum ismini ama castrol olmadığını biliyorum.
2 sene bitmesine daha çok varsa (şu anki maliyetin max 60tl) 80 lira fazla ver garantiden çıkmasın. Yağını da kendin götür. 15tl ordan karın olur.

Buji hava filtresi yağ değişimi kolay. Yağ için altaki tıpadan boşaltıp, üstteki yağ kontrol kısmından yeni yağı (900ml) koyacaksın.
Alt vidayı kapatmayı unutma.

Hava filtresi biraz sıkıntılı. Sele çıkacak, deponun tek vidası çıkacak ve depoyu hafif sağ doğru yamultacaksın ve hava filtresinin 4 vidasınada uzun bir yıldızla erişebilirsin. Filtresi çıkardıktan sonra birşey düşürme içeriye.

Buji meselesine çok takılma ngk bujiler yeterli olur, orijinalınde de bu marka var diye aklımda kalmış.

Manuel
http://honda.com.tr/satis-sonrasi/kullanim-kitapciklari

SUKRU-35
07 Aralık 2015, 15:43
Hava filtresi 8000de değişiyor.
http://www.motorsikletyedekparcasi.com/CB125-E-HAVA-FILITRESI-B,PR-12432.html

Servisin yağı senin yağından kaliteli değil. Hatırlamıyorum ismini ama castrol olmadığını biliyorum.
2 sene bitmesine daha çok varsa (şu anki maliyetin max 60tl) 80 lira fazla ver garantiden çıkmasın. Yağını da kendin götür. 15tl ordan karın olur.

Buji hava filtresi yağ değişimi kolay. Yağ için altaki tıpadan boşaltıp, üstteki yağ kontrol kısmından yeni yağı (900ml) koyacaksın.
Alt vidayı kapatmayı unutma.

Hava filtresi biraz sıkıntılı. Sele çıkacak, deponun tek vidası çıkacak ve depoyu hafif sağ doğru yamultacaksın ve hava filtresinin 4 vidasınada uzun bir yıldızla erişebilirsin. Filtresi çıkardıktan sonra birşey düşürme içeriye.

Buji meselesine çok takılma ngk bujiler yeterli olur, orijinalınde de bu marka var diye aklımda kalmış.

Manuel
http://honda.com.tr/satis-sonrasi/kullanim-kitapciklari

Yağ konusu kesinleşti mi acaba.Klavuzda 750ml tekabül eden yağ koyun diyor ama servis 1LT koyuyor

EthanHunt
07 Aralık 2015, 17:11
Yağ konusu kesinleşti mi acaba.Klavuzda 750ml tekabül eden yağ koyun diyor ama servis 1LT koyuyor

Klavuzda 0.8 us qt yazıyor bu da 0.880 lt yapıyor. 0.020 lt önemli bir fark değil o yüzden 900 dedim.

SUKRU-35
08 Aralık 2015, 23:36
Kedi gibi 4 ayak üstüne düşüyorum çok şükür.Bir tanıdığımın cb125e motoru vardı sattığı fazladan bir ngk buji ve hava filtresi almış servisten bana 30 liraya verdi.Birde yağını değiştirdim mi on numara beş yıldız:thumleft:

EthanHunt
09 Aralık 2015, 00:14
Kedi gibi 4 ayak üstüne düşüyorum çok şükür.Bir tanıdığımın cb125e motoru vardı sattığı fazladan bir ngk buji ve hava filtresi almış servisten bana 30 liraya verdi.Birde yağını değiştirdim mi on numara beş yıldız:thumleft:
Dun hakmarda motor yagi gordum, 4 lt 49.99tl. Bi bak uyarmi motora. Hadi gene iyisin yagda bedavaya geldi ��

SUKRU-35
09 Aralık 2015, 00:25
Dun hakmarda motor yagi gordum, 4 lt 49.99tl. Bi bak uyarmi motora. Hadi gene iyisin yagda bedavaya geldi ��

Hocam bilgin olsun yağ hava ile temas ettikten sonra belli bir zaman sonra özelliğini yitiriyor diye bir makalede okumuştum.Genelde 1 Lt alıyorum castrol power 1 onuda bi benzin istasyonundan dek getiririm :thumleft:

B65
09 Aralık 2015, 02:18
Hava filtresini ve bujiyi daha önce değiştirmiştim. En sonunda yağıda değiştirdim. El becerim cok iyi değildir ama araştıra araştıra nasıl yapılması gerektiğini öğrendim.

Buji değiştirirken en önemli olay diş kaptırmamakmış. El yordamı ile diş kaptırmadan taktım ve en son tatlı sıkı tabir edilen bir şekilde sıktım. Abanmadan. aslında kitapcığında ne kadar sıkılacağı yazıyor ama ben onu pek dikkate almadım. İşlemden sonra benzin sarfiyatını kontrol ettim bir fark yoktu. Yani işlem iyi olmuş

Hava filtresini değiştirmek bizde biraz sorunlu. vidanın birisi deponun altında kalıyor. Depoyu kaldırman gerekebilir. Ben depoya dokunmadan cozdum ama işlem biraz uğraştırıyor. CB125e bölümünde ararsan orada nasıl yapıldığını yazdım. Farklı yöntem yazanlarda vardı. Eski filtreyi cıkarttığında hazneye cercöp toz gelmesin. Yeni filtreyi hemen yerleştir.

En son yağı değiştirmiştim. Tam sentetik yağ koydum. "Castrol power1 racing" 10w50. 10w40 da olabilir.Bence tam sentetik koy. Fiyat 35,40tl civarı ama bence değer. Ben 800ml koydum. CB125e bölümünde motor yeni piyasaya cıktığında karmaşa yaşanmıştı. En son 800ml de karar kılınmıştı. Bir araştır istersen. 800ml koyar denersin. Gözüne yetersiz gelirse eklersin. Yağ kutusunun üzerinde cizgiler var. Cizgilerin yardımı ile 800ml yi ayarlayabiliyorsun. Yağı değiştirirken yağ tapasının altına boş plastik kutu koydum. Yağ cubuğunu üstten hava alması icin cıkarttım. Lokma takımı yardımıyla tapayı sola doğru actım.(forumda anahtar yerine lokma takımının kullanılması tavsiye ediliyordu. Sıyırma yapmaması icin). Dikkat tapaya takılı bir aliminyum conta var o takılırken lazım. Yağ damlaları iyice azalınca motoru vites tarafına yatırdım yağ tekrar hızlı bir şekilde boşalmaya başladı. Bu işlemleri bir kac defa tekrarladım. Yağın iyice boşaldığından emin olduktan sonra tapayı contayla birlikte diş kaptırmadan taktım. Bu işlemde el yordamı cok önemli. Aksi halde diş kaptırılabilir. Tapayı abanmadan yine tatlı sıkı bir şekilde sıktım. Bir huni yardımıyla 800ml yağ koydum. Düz bir zeminde 3 dakika calıştırıp 2 dakika dinlendirdim. Yağ cubuğuyla yağ miktarını kontrol ettim. Uygun yerdeydi.

Fakat sıkma işlemini tam yapamamışım 80km basarak kullandıktan sonra gözle kontrol ettim. tapa etrafı yağ icindeydi. Sabunlu bez ile orasını iyice temizleyip hafifce gevşettim ve tekrar sıktım. Ondan sonra bir sorun yaşamadım. Yağ miktarında da bir sorun görmemiştim. Yani fazla yağ kacmamış.

Yağ değiştirmeden önce motor bütün gece yatmıştı. Yağ tamamen cökmüştü. Malum işlem motor sıcakken yapılmayacak.

https://www.youtube.com/watch?v=DtL3QOKduyU adresinde cb125e yağ değiştirme cekimi var.İngilizce ama görüntü ilgini cekebilir.

Umarım eksik bir şey yazmamışımdır. Ben bu konularda pek yetenekli değilimdir ama yine de başarılı bir şekilde işlemleri yaptım