PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motoran Xrap Spada Titreme Sorunu İçin İzmir Bölgesi Usta

belleksiz
01 Aralık 2015, 01:40
Merhabalar

2015 model 5 aylık Motoran Xray spada 150cc 2000km bir motorum var

Motorumda eksoz ve depo degısenı var sadece defalarca vida sıkma ve benzeri işlemler yapıldı ama
80km hızdan sonra titreme 100den sonra biraz daha yogun titreme 120de dayanılmayacak sekılde bir tireme var

Motoru yeni aldım satsam 2000 lıraya yakın zararım olucak ve 5 6 saniyede 100km hızı goruyor o yüzden satasım gelmıyor sadece titreme sorununa dayanamıyorum artık

İzmir bölgesinde işinde iyi gerçekten bu sorunu cozebılcek bir usta varmı kafamda 300 500 arası masraf yapmak var maksimum daha fazlası cıkarsa satıcam ama 500tl altı birşey cıkarsa ve işe yarıyacaksa bir sekılde yaptırmayı dunusuyorum ve izmir bolgesinde olması gerekıyor başka bir yere gidemem cunku bildiginiz güvendiginiz hatta mumkunse cın malı motorlar uzerınde titreme sorununu ortadan kaldırmıs bir usta varmı
motorum enjeksıyonlu bir motor ve her usta anlamıyor o yüzden gerçekten sorunumu cozcek bır usta arıyorum bosuna para vermek ıstemıyorum yardımlarınızı beklıyorum

belleksiz
02 Aralık 2015, 23:24
yokmu kımse :(

mozgur
03 Aralık 2015, 00:01
Dostum TVS'lerde aynı titreme sorununu dişli büyülterek çözüyorlar genelde. Ya da diğer bir deyişle torku düşürüyorlar. Sende de işe yarayabilir. Çiğli Ata sanayide Özgür usta var. Bir de Alsancakta bir yer daha vardı ama adı aklıma gelmedi şimdi. İzmir ekibinden Cem'e sorabilirsin. Tavsiye ederim ikisinide.

Thracian
03 Aralık 2015, 00:08
Şimdi bizzat motoru sürmediğimden ne derece bir titreme var bilemiyorum ama 150 cc tek silindir bir motosiklet için anlattığın şekilde titreme gayet normal.Motosiklette balansör var mı yok mu bilmiyorum ama hele hele balasörü olmayan bir motosiklet için çok normal.Japon da olsa Çin de olsa 150 cc bir motosiklet 120 km de(Tabii bu hızlara gerçekten çıkabilirse) deli gibi titrer.Herhangi bir çaresi olduğunu sanmıyorum.150cc ile ben 100 km de yağ gibi gidiyorum diyene rastlamadım.

Bthndmrl
03 Aralık 2015, 00:30
Şimdi bizzat motoru sürmediğimden ne derece bir titreme var bilemiyorum ama 150 cc tek silindir bir motosiklet için anlattığın şekilde titreme gayet normal.Motosiklette balansör var mı yok mu bilmiyorum ama hele hele balasörü olmayan bir motosiklet için çok normal.Japon da olsa Çin de olsa 150 cc bir motosiklet 120 km de(Tabii bu hızlara gerçekten çıkabilirse) deli gibi titrer.Herhangi bir çaresi olduğunu sanmıyorum.150cc ile ben 100 km de yağ gibi gidiyorum diyene rastlamadım.
Ben gidiyorum abi gerçekten.

belleksiz
03 Aralık 2015, 00:43
hız konusunda benım ıbremde gosteren max 120 :D okonuda bişi diyemem ibre yanlıstır felan o konuda fikrim yok ama

titreme konusunda sole solıyım aynalar acısını kaydedıyor yada 10 dakıka sabıt 100 ustu bı hızda gıdersem ayaklar uyusuyor yanı cıdden canımı sıkıyor asırı derecede :(

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:41 ----------

http://www.motoran.com.tr/urun/spada-x-ray/

motorun ozellıklerı burda bir bak istersen

ülgenhan
03 Aralık 2015, 00:44
bu x ray derbi stx değil mi?

stx titreşim sorunu duymadım ben.facebook ta etx-stx grubu var dostum, danış derim.

Thracian
03 Aralık 2015, 00:45
Ben gidiyorum abi gerçekten.

Dur gitme daha karpuz kesecektik.:mrgreen:

Scooter konusunda biraz cahilim ama genelde küçük cc Çinli comuterlar 100 km den son tir tir titriyor.Japonlar kısmen biraz daha az titriyor.

belleksiz
03 Aralık 2015, 00:49

stx titreşim sorunu duymadım ben.facebook ta etx-stx grubu var dostum, danış derim.

yok hayır xray spada 150 diye geciyor benımkısı

Sti
03 Aralık 2015, 00:52

Sonradan isim degisti,sizin dediginiz dogru yoksa

Thracian
03 Aralık 2015, 01:06
hız konusunda benım ıbremde gosteren max 120 :D okonuda bişi diyemem ibre yanlıstır felan o konuda fikrim yok ama

titreme konusunda sole solıyım aynalar acısını kaydedıyor yada 10 dakıka sabıt 100 ustu bı hızda gıdersem ayaklar uyusuyor yanı cıdden canımı sıkıyor asırı derecede :(

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:41 ----------

http://www.motoran.com.tr/urun/spada-x-ray/

motorun ozellıklerı burda bir bak istersen

Özelliklerde balansör ile ilgili bir şey yazılmamış.Valla dediğim gibi bu motosikletin yabancısıyım.Titreşim konusu biraz göreceli bir kavram.Mesela daha önce kaç farklı motosiklet kullandınız?O kullandığınız motosikletlere göre mi titreşimi daha fazla?En doğrusu @ ülgenhan ın yazdığı gibi bu motosikleti kullanan diğer kullanıcılara bir danışıp tecrübelerinden faydalanmak.Ama genel olarak 150 cc 11 hp bir motosikletten hız konusunda çok fazla bir beklentiniz olmasın.Çok zorlamaya gelmez,100 km üstü hızlarda sürekli olarak kullanmaya gelmez.

Titreşim konusunda mesela daha önceden 200cc 12 bg lik bir Çinli cruiser kullanıyordum 80-90 km den sonra 15-20 dakikada elim ayağım uyuşuyordu.Arkadaşın MR150 vulture nı bir süre kullanmıştım onda da aynı şekilde 90 km den sonra titreşim yavaş yavaş rahatsız etmeye başlıyor.Bir Honda CBF 150 de bile 80-90 km hızlardan sonra titreşim kendini yavaş yavaş hissettirmeye başlar.Özetle belki motosikletinizde bir sorun vardır ateşleme olabilir,balansör olabilir,gevşek vidalar vb.. olabilir kullanılan benzinden bile olabilir belkide motosikletinizin normal hali öyledir size titreşim fazla geliyordur.Motorda bir sorun yoksa titreşimi azaltmak için işi bilen birisi tarafından motorun gövdeye bağlantı noktalarına,ayaklıkların bağlantılarına,gidonun bağlantı noktalarına ve benzeri yerlerine plastik takozlar yerleştirilebilir.Bunlara ek olarak dişlilerle biraz oynarak (ön dişli büyütme,arka dişli küçültme gibi)daha düşük devirde aynı hızlara çıkması sağlanabilir ama dişlilerle oynarsanız tork düşer hızlanması eskisi olmaz,tork düşük olduğu için eski son hızlarına çıkamama ihtimali de var.

belleksiz
03 Aralık 2015, 02:04
Özelliklerde balansör ile ilgili bir şey yazılmamış.Valla dediğim gibi bu motosikletin yabancısıyım.Titreşim konusu biraz göreceli bir kavram.Mesela daha önce kaç farklı motosiklet kullandınız?O kullandığınız motosikletlere göre mi titreşimi daha fazla?En doğrusu @ ülgenhan ın yazdığı gibi bu motosikleti kullanan diğer kullanıcılara bir danışıp tecrübelerinden faydalanmak.Ama genel olarak 150 cc 11 hp bir motosikletten hız konusunda çok fazla bir beklentiniz olmasın.Çok zorlamaya gelmez,100 km üstü hızlarda sürekli olarak kullanmaya gelmez.

Titreşim konusunda mesela daha önceden 200cc 12 bg lik bir Çinli cruiser kullanıyordum 80-90 km den sonra 15-20 dakikada elim ayağım uyuşuyordu.Arkadaşın MR150 vulture nı bir süre kullanmıştım onda da aynı şekilde 90 km den sonra titreşim yavaş yavaş rahatsız etmeye başlıyor.Bir Honda CBF 150 de bile 80-90 km hızlardan sonra titreşim kendini yavaş yavaş hissettirmeye başlar.Özetle belki motosikletinizde bir sorun vardır ateşleme olabilir,balansör olabilir,gevşek vidalar vb.. olabilir kullanılan benzinden bile olabilir belkide motosikletinizin normal hali öyledir size titreşim fazla geliyordur.Motorda bir sorun yoksa titreşimi azaltmak için işi bilen birisi tarafından motorun gövdeye bağlantı noktalarına,ayaklıkların bağlantılarına,gidonun bağlantı noktalarına ve benzeri yerlerine plastik takozlar yerleştirilebilir.Bunlara ek olarak dişlilerle biraz oynarak (ön dişli büyütme,arka dişli küçültme gibi)daha düşük devirde aynı hızlara çıkması sağlanabilir ama dişlilerle oynarsanız tork düşer hızlanması eskisi olmaz,tork düşük olduğu için eski son hızlarına çıkamama ihtimali de var.

motorda hız arayan bırısı degılım yola gıtsın yeter yani 100km hız bana yeter 120ye bıle gerek yok ama yolculuk yaparken gezerken keyıf versın ıstıyorum mesela cesmeden cıkıyorum 1 saatte ızmıre gıdıyorum ara ara bu yolculuk berbat gecıyor tıtremeden tek sıkıntım o motordan cok anlamam parcalarından yani bahsettigin parcalarda sorun varmı bılemıyorum o yuzden de ızmır bolgesınde bı işten anlayan iyi bir usta arıyorum eger olmazsa zaten satıcam motoru

cbf 150 dedigin motoru kullandım titreme onda da var ama aynı sekılde degıl onda dayanılıyor benım motorda dayanılmıyor bazen :D

belleksiz
04 Aralık 2015, 23:26
ya kımsenin tanıdıgı yokmu :(

Cavalry
05 Aralık 2015, 00:15
Motorcu çok ama yapılacak birşey yok..
Tek silindir hele de balansör yoksa, devir ne kadar yükselirse o kadar titreşim olur..

Mengu16
05 Aralık 2015, 00:41
Benim Mondial Mx150 Grumble 120 km hızda sıfır olmasada yok denecek titreşimle yol alıyodu. Bir depo benzini tapagaz bitirdim hiçbir yerim uyuşmadı. Balansör olunca böyle, olmayınca titremesi normal 80km hızdan sonra.

belleksiz
22 Aralık 2015, 02:27
ustalar yokmi kimse tavsiye verebilcek ?

haydie
19 Mart 2016, 22:41
Sevgili dostum çiğli motokliniği tavsiye ederim. Murat Aras usta. YANLIZ bu motordaki titreşimi bertaraf etmen gerçekten çok zor. Hatta mümkün değil. aynı motoru yaklaşık 1 yıl ve 12000 kmdir kullanıyorum. Bi kere balansörü yok.
Yapabileceğin 2 şey var;
1- dişli değişimi ile torku düşürmek. böylece daha yüksek hızda düşük devirde kalır motorsikletin.
2- egzozu değiştirmek. böylece çıkış basıncı düşen motor rahatlar ve daha az titrer. burada sıkıntı ise enjeksiyonlu olan motorsikletin yanma dengesini bozacağın için fazla yakması ve daha başka sorunlar ortaya çıkabilir (egzozda patlamalar gibi) 2. şıkı yaparsan enjeksiyon sisteminin yeniden programlatman gerekir ki bu motora bu işlemi yapacak adamı izmirde bulamazsın. daha fazla bilgi istersen dmden ulaş bana.
sevgiler...

celedin
01 Nisan 2017, 16:04
Bende de var. Evet bu motorun hızlanması torku çok iyi ama titreme beni de acayip derecede rahatsız ediyor. Dediğin gibi 100 den sonra aynalar dans ediyor. Benim tanıdığım iyi bir usta var ama bir motor fabrikasının servisinde çalıştığı için özel işlere bakmıyor. Ondan aldığım bilgiye göre bu sorunun tek çözümü olarak görünen ön dişliyi büyütmek vites değiştirme aralıklarını açarak deviri düşük tutmak biraz rahatlata bilir dedi ama bu seferde şimdiki gibi motor ok gibi fırlamaya bilir ben yaptırmayı düşünüyorum bunun içinde özel bir usta aramaya gerek olduğunu sanmıyorum normal motorsiklet tamircilerinin hepsi bunu değiştirebilir.

Glodyus
28 Eylül 2017, 19:04
Ayni motor kullanicisiyim motor 4000 den sonra acilmaya basladi sonra siboplardan ses gelmeye basladi tamirciye goturup ayarlattim yanliz 10w40 7100 motul vardi yag cok once geliyor bu motora sonra yagi motul 7100 15w50 ile degistirdim pamuk gibi oldu bi durum daha var bu motora koyacagin en iyi yag mootul 7100 15w50 dir titremeye gelince havaya gore degisiklik gosteriyor yada se in Gaza yuklenisinde bunlara dikkat et titresim olucak ama asiri derecede degil sadece yagi degistirdiginde ilk hafta olur sonra yavas yavas kesilir