PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : WD40 Yağlamak için kullanılmaz

SUKRU-35
26 Kasım 2015, 11:31
Değerli arkadaşlarım WD40 alışkanlığınızdan vazgeçin artık.Kontağa kadar sıkan arkadaşlar var.
WD40; Pas ve yağ sökücü özelliği taşır.Hareketli parçalara sıkıldığında bölgenin temizlenmesini sağlar ama bölgedeki yağıda temizlediği için uzun vadede aşınma yapar ayrıca iletken bir maddedir elektriği iletiği için kontağı bozabilir.
ÖZETLE WD40 PAS SÖKÜCÜ VE TEMİZLEYİCİ OLARAK KULLANILIR SERVİSLERDE ASLA YAĞLAMAK İÇİN KULLANILMAZ

WD40 yerine size kullandığım bir yağ önereceğim.
Paslı bölgeyi önce wd40 ile temizleyin ardından bu yağı sıkın
Loctite Multi-Sprey 200 ml (12TL) Henkel markasına ait süper bir yağ.Aynı wd40 gibi hafif ama sadece yağlamak için kullanılan bir madde.Ayrıca nemi iter ve silikon içermez.Evde ve motorumun her yerinde bu yağdan kullanıyorum güzel bir şey ama insanlar bu ürünü pek bilmiyor:cat:
Kaliteden şüpheniz olmasın zira WD40 ta bir henkel ürünü:wiinkk:
http://www.loctite.com.tr/loctite-multispray-6641.htm

Tundzhay
26 Kasım 2015, 11:39
Geçende motorların park ettiği bir yerde başka bir motorcu sanırım motorunu çıkartırken benim motorun grenajına deydirmiş. sanki plastik zımparalanmış gibiydi hafiften. Sonra wd40 ile sildim sildim. ohh mis gibi oldu. o çizikler yok oldu :)

SUKRU-35
26 Kasım 2015, 11:42
Geçende motorların park ettiği bir yerde başka bir motorcu sanırım motorunu çıkartırken benim motorun grenajına deydirmiş. sanki plastik zımparalanmış gibiydi hafiften. Sonra wd40 ile sildim sildim. ohh mis gibi oldu. o çizikler yok oldu :)

WD40 çok güzel bir ürün onu tabi ki kötüleyemeyiz ama temizleme için ideal zaten pas sökücü olarak piyasaya çıkarıldı

Tundzhay
26 Kasım 2015, 11:46
haklısın yağlama için kullanılmaz.
hele ki zincir yağlamak için asla....

Seko
26 Kasım 2015, 11:52
Benim bildiğim iletken değildir hatta suyu uzaklaştırdığı için soketleri falan yağmurda kısa devreden korur. Tabi öyle zırt pırt kullanmanın gereği de yok, asıl amacı pas sökmek.

SUKRU-35
26 Kasım 2015, 12:11
Benim bildiğim iletken değildir hatta suyu uzaklaştırdığı için soketleri falan yağmurda kısa devreden korur. Tabi öyle zırt pırt kullanmanın gereği de yok, asıl amacı pas sökmek.

Hocam kuzenim hava kuvvetleri uçak bakım bölümünde.Elektrik ve fren sistemlerine asla WD40 ile yaklaşmayız dedi bir bildikleri vardır elbet :)

karşıyaka57
26 Kasım 2015, 12:23
Altın Elbiseli heryere sıkıyor tavsiye ediyor hocam?

Mengu16
26 Kasım 2015, 12:57
Altın Elbiseli heryere sıkıyor tavsiye ediyor hocam?
Reklamlar, hayırlı işler der susarım :) İzledim o videoyu motosikletin her yerinde kullanılabilirmiş de haberimiz yokmuş.

airhead
26 Kasım 2015, 12:58
Wd 40 aslı kontak sprey olan urun değimlidir? Elektrik akşamında oksit korozyon vs.. Önlemek için kullanılır.

karşıyaka57
26 Kasım 2015, 13:09
Reklamdır anlarım ama işe yarayamayacak bir şeyi bu kadar övmez heralde.

Geçen gün bagaj kilit sistemine sıktım, zorlanarak açtığım kilit yağ gibi oldu.Paslı yerlere sıkmıştım pas aktı.Kontağa ve manetlere sıkmıştım zararı olmadı.

Olcay Avşar
26 Kasım 2015, 13:15
Salataya bile sıkan var evde yağ limon olmayınca!

UNdocab
26 Kasım 2015, 13:57
Hocam kuzenim hava kuvvetleri uçak bakım bölümünde.Elektrik ve fren sistemlerine asla WD40 ile yaklaşmayız dedi bir bildikleri vardır elbet :)
Genel olarak diğer söylediklerine haklı olabilirsin fakat Fren sistemleri ile kontak gibi yerlerin bi alakası yok.

Bi kere uyarıda WD40 ile yaklaşmayın diyorsa diğer bölgelerde kullanıldığına işaret zaten.
Fren diskine balatasına WD40 değerse geçmiş olsun. O balatalarla fren tutmaz birdaha.

karşıyaka57
26 Kasım 2015, 14:16
Benim ön frene wd 40 sıçramış biraz, farkedilir şekilde fren zayıfladı.Ilık köpüklü su ile ıslattım duruladım sildim, 1 gün sonra etil alkol bocaladım ve sildim tamamen düzeldi.

kyagmur
26 Kasım 2015, 14:38
nerede bulabiliriz acaba bu üründen

eren3736
26 Kasım 2015, 15:25
Arkadaşlar wd40 alacaksanız ben realde çalışıyorum gelin burdan alın ayın 14-15-16 sında indirime giriyor 100 ml = 5 tl(6,50) 400 ml = 17 tl(22)

kyagmur
26 Kasım 2015, 15:31
bu arkadaşın dediği üründen varmı peki

Mengu16
26 Kasım 2015, 15:34
nerede bulabiliriz acaba bu üründen
Bütün hırdavatçılarda var.

savinelli
26 Kasım 2015, 15:38
Bana da ikisinin bir arada olması mantıklı gibi gelmese de internette her yerde WD-40 Pas Sökücü ve Yağlayıcı olarak geçiyor. Bakınız;

https://www.youtube.com/watch?v=ITiM57Q04LU

eren3736
26 Kasım 2015, 16:13
bu arkadaşın dediği üründen varmı peki

hangi ürün ? WD40 dan bahsetmiyormuyuz zaten

santo78
26 Kasım 2015, 17:10
hareketli parcalari wd40 ile temizleyip daha sonra WD40 lithium grease adli yagla yaglayabilirsiniz. Konuyu acan arkadasin tum dedikleri dogru.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:40 ----------

http://ecx.images-amazon.com/images/I/41inVvBAMPL.jpg

Thermosifon
26 Kasım 2015, 17:29
Pası asla tam anlamıyla sökemiyor zaten fakat yağlama da belli yerler de kullanılabilir diye düşünüyorum. Belli yerler deme sebebim çabuk toz toplaması. Fakat uzun süre yağlı kalma etkisine sahiptir WD-40 herkesin göreceli fikirlerine saygım sonsuz ancak WD-40 çok da güzel yağlar arkadaşlar ayrıca inanın akü kutup başlarını bile onunla temizliyorum iletken mi değil mi bilemem ama tüm kontrol düğmeleri vs sıkıyorum yağmurdan sonra yada yağmur da sürmeden önce hiç bir şey olmadı.

poyraz
26 Kasım 2015, 18:27
Arkadaşlar wd40 alacaksanız ben realde çalışıyorum gelin burdan alın ayın 14-15-16 sında indirime giriyor 100 ml = 5 tl(6,50) 400 ml = 17 tl(22)
Hangi ayın,aralığın mı?

ertano
26 Kasım 2015, 18:39
Wd 40 aslı kontak sprey olan urun değimlidir? Elektrik akşamında oksit korozyon vs.. Önlemek için kullanılır.

WD40'ın ayrıca contact spray i de var.

Bthndmrl
26 Kasım 2015, 19:16
Hangi ayın,aralığın mı?

Her ay ın belirli günleri

eren3736
26 Kasım 2015, 19:26
Hangi ayın,aralığın mı?

her ayın 14-15-16 sında realin indirim günleri, bu ay küçüğü 5 di bende aldım denemek için

altora
26 Kasım 2015, 19:41
WD-40 1953’te icat edildi. WD-40 kelimesi kelimesine su boşaltımı 40.deneme anlamına gelmektedir. Bu isim WD-40’ı 1953’te icat eden kimyagerin direkt labaratuar defterinden alınmıştır. Norm Larsen, suyu boşaltarak korozyonu önleyecek bir formül karışımı hazırlamaya teşebbüs etmekteydi. Norm'un direnci meyvasını verdi ve WD-40 formülünü 40. denemede mükemmelleştirdi.

WD-40 San Diego, California’nın Rocket Chemical Şirketinin üç kurucusu tarafından keşfedildi. Kaşifler ekibi, endüstriyel pas önleme solventleri ve uzay endüstrisi için degreaserlar üzerinde çalışıyordu.

WD-40 ilk olarak Atlas Füzesinin dış yüzeyini pas ve korozyondan korumak için kullanılmıştı. Norm Larsen WD-40’ı yeniden paketleyerek püskürtmeli kutuları tüketici kullanımına açtı ve ürün 1958’de halka sunuldu.

1969’da, Rocket Chemical Şirketi adını tek ürünü olan WD-40’ın adına değiştirdi.

YERUÇAĞI
26 Kasım 2015, 22:19
bir sürat teknem var,motorunu yaz bittiğinde temizleyip içine ve dışına komple WD-40 sıkıp üstünüde örtüp o şekilde bırakıyorum,birdahaki yaz üstünü açtığımda nasıl bıraktıysam o şekilde olduğunu görüyürum,hafif yağlı gibi bir kaplama örtüsü olduğu haliyle duruyor,,ne pas,ne oksit hiç bişey olmuyor,tek marş tada çalışıyor,,20 yıldır heryerde kullanıyorum,çok memnunum

köydeki bahçe kapımızın asma kilidin kış boyu yağmurda karda kaldığı vede açılıp kapanmadığı için seneye kadar paslanıp kilit mekanızması çalışmaz hale geliyordu,heryıl kilit değişiyorduk,onada WD-40 yapmıştım ,seneye anahtarı sokup çevirmemle açılması bir oldu ve 10 yıldır aynı kilidi kullanıyoruz,

WD-40 çok güzel bir ürün ve bence hafifte olsa yağlama özelliği var ama hafif

kivancern
26 Kasım 2015, 22:25
Kaynak varmi?

A.Türker
26 Kasım 2015, 22:33
Reklamdır anlarım ama işe yarayamayacak bir şeyi bu kadar övmez heralde.

Geçen gün bagaj kilit sistemine sıktım, zorlanarak açtığım kilit yağ gibi oldu.Paslı yerlere sıkmıştım pas aktı.Kontağa ve manetlere sıkmıştım zararı olmadı.

konuyu açan arkadaş da pas sökücü olarak kullanılır diyor zaten.

bkgzl34
26 Kasım 2015, 23:01
ben kontakt kullanıyorum görevini gayet iyi ypıyor bence, hatta kontak spreyinden daha başarılı diyebilirim. 4 senedir kullanıyorum hiç bir sıkıntı yaşamadım.

SUKRU-35
03 Aralık 2015, 20:13
Sevgili arkadaşlar konuyu uzun vadede zarar görmemeniz için açtım..
WD40 Pası söker temizler ve yağlar evet haklısınız ama bu yağlama çok kısa vadelidir ve hareketli parçaları aşındırır.Hareketsiz parçanın üzerinde bir katman oluşturup koruduğu doğru bir bilgi.
WD40 kullandıktan sonra mutlaka kuru bir bezle silin ve kaliteli bir sprey yağ ya da kaliteli sıvı gres yağlarından birini kullanın.

Mengu16
03 Aralık 2015, 20:30
Bazıları her yere WD40 sıkıyor ben de her yere gres+yağ karışımı sürüyorum. Dün motor bütün gün kar altında kalınca akşam zinciri yağlarken kontak anahtarını da grese bulayıp kontağa soktum iyi oldu.

Vovin
14 Aralık 2021, 11:35
Bu konu neden bu kadar kafa karistirici. Kontak sorununu ikinci kez yaşıyorum. İlk seferde motorumu yamaha yetkili servise götürdüğümde kontağa wd40 sıktılar.

Aradan 3 ay geçmiştir yagmur sebebiyle yine kontak sorunu yasiyorum. Az önce servisi aradim wd40 kullanabilirsin sorun olmaz dediler. Servis onay veriyorsa alip kullanicam ama yinede;

Burda yazilanlar ise kafa karistirmaya devam ediyor. Sonucta hic birimiz motorumuz zarar görsün istemeyiz.

1996furkan
14 Aralık 2021, 12:55
Yukarı da arkadaşın dediği gibi kontağım zor dönüyordu eski motorum da müşterimin arabasından alıp sıkmıştım gayış gibi olmuştu sattığım arkadaş hala daha bir sıkıntı yaşamadı

hacidayi
14 Aralık 2021, 14:04
Romatizmam olsa dizime sürerim,zarar vermeyeceğini bilsem içerim.Bunu yapan adam her işe yarasın diye yapmış.Sudo krem gibi ama araçlar için herşeye iyi geliyor. :flower:

CAGRRI
14 Aralık 2021, 17:07
wd-40 bir ürün değil marka . motul ipone vs. gibi ve birçok farklı ürünü var . sadece pas sökücü değil yani,zincir yağlamak içinde ürünü mevcut.

hasmet
14 Aralık 2021, 17:57
https://static.carthrottle.com/workspace/uploads/comments/image-54d73f96ee944.jpg

tommygun
14 Aralık 2021, 18:10
80'li yıllarda Shelltox diye bir sivrisinek ilacı vardı (Raid,Detan ya da başka bir marka değil) O zamanlar nasıl bir gerizekalı dönemde yaşıyorsak yatmadan önce odanın camlarını kapatıp içeri Shelltox sıkıp kapıyı bacayı kapatırdık yazın. Böylelikle içerideki sivrisinekler ölür biz de o pis havayı soluyarak uyurduk sineksiz. Bu Wd40'ın kokusu sanki Shelltox ile aynı, ne zaman sağa sola Wd40 sıksam 80'li yılları tekrardan yaşıyorum.

inzell
14 Aralık 2021, 21:22
https://cdn.firsatbufirsat.com/files/images/deal-image/image/400x400/601/6019881_7b7b.jpg?r=1

metehen__
02 Ocak 2022, 06:44
Şu elektrik aksamlarına uygulanır mı uygulanmaz mı konusu bir netliğe kavuşmadı. Benim afronun da selektörü ara sıra çalışmak istemiyor ama cesaret edip de sıkamadım wd40ı. Sanki sıkılmazmış gibi geliyor. Zaten öyle bi yere koymuşlar ki selektörü o anda bulup da kullanmaya üşeniyor insan. Buluna kadar da kullanma ihtiyacım kalmıyor.

hokahey
02 Ocak 2022, 12:17
Wd 40 sıkın, bir süre sonra kaliteli bir sprey yağ sıkın. Bu kadar.

Kerem34_
02 Ocak 2022, 16:19
Şu elektrik aksamlarına uygulanır mı uygulanmaz mı konusu bir netliğe kavuşmadı. Benim afronun da selektörü ara sıra çalışmak istemiyor ama cesaret edip de sıkamadım wd40ı. Sanki sıkılmazmış gibi geliyor. Zaten öyle bi yere koymuşlar ki selektörü o anda bulup da kullanmaya üşeniyor insan. Buluna kadar da kullanma ihtiyacım kalmıyor.

Bas gitsin hocam, neyini düşünüyorsun? Bugüne kadar sıkıp da zarar gören bir kişi olmamıştır. En fazla toz toplar her gün her gün sıkarsan. Bunun doğru yolu motoru yıkadıktan sonra hareketli tüm parçaları wd40'lamak. Disklere ve balatalara yaklaşmadığı sürece şifalı su.

Bu kadar çekiniyorsan kontak spreyler, elektronik devre spreyleri 20 30 lira. Bir tane alsan bir ömür kullanırsın.

atilas
02 Ocak 2022, 18:21
uzun vadede keçe, oring, kauçuk gibi malzemeleri sertleştriyor sanayide makina bakımında wd40 tan gazyağına döndü bir arkadaşım. Motosiklette elektrik soketlerindeki oksitlenmeden kaynaklı problenlerin wd40 sıkıldıktan sonra düzeldiğini çok gördüm. sadece metallerde oksit, pas ve hareketli metal parçalardaki sıkışıklıklar için kullanılmalı frenler hariç

Cyan
02 Ocak 2022, 20:15
Ben de switch olan kütüklere sıkmamak lazım, o iş için kontakt sprey daha uygun diye biliyorum ancak çokça yapan da var, geçenlerde de benim sol kütükte selektör temassızlık yapıyor ve sinyal tuşu da zor çalışıyor diye her tarafına bol bol WD-40 sıkıp switchleri bol bol çalıştırdım. Sıfır gibi oldu, selektördeki temassızlık tamamen düzeldi, sinyal tuşu da gayet rahat çalışmaya başladı.

aLoneman
02 Ocak 2022, 22:51
Ben de switch olan kütüklere sıkmamak lazım, o iş için kontakt sprey daha uygun diye biliyorum ancak çokça yapan da var, geçenlerde de benim sol kütükte selektör temassızlık yapıyor ve sinyal tuşu da zor çalışıyor diye her tarafına bol bol WD-40 sıkıp switchleri bol bol çalıştırdım. Sıfır gibi oldu, selektördeki temassızlık tamamen düzeldi, sinyal tuşu da gayet rahat çalışmaya başladı.

ben 6 yıldır xmax'de switch ve kütüklere ayda bir sıkıyorum. yağmur çamur kullandığım için o bölgelerden elektrik aksamlarına su gitme oranı çok yüksek. eski kasamda kontağın içine sokup dahi sıkıyordum. şimdi yeni kasada çevirmeli anahtarsız kontak var. ona bile sıkıyorum.

greyhorse
02 Ocak 2022, 22:58
wd 40'mı sebep bilmiyorum paylaşmak istediğim bir husus;Kumandalarda hareketli parçalar var, ufak bilya ve bakır sac var gibi.Bunlar fabrikadan çıktığında yağlı oluyor.Anahtarın hareketi sertleştiğinde wd40 uyguladım yumuşattı kısa bir süre sonra yine sertleşti bir daha wd40 uyguladım.yine tekrar etti kütüğü söküp temizlemeye karar verdim, bilya temas ettiği yeri aşırı şekilde aşındırmıştı.Yenisini aldım ve sadece 10 senede bir kere kontak spreyi ile temizledim.Güzel şekilde çalışıyor.
Bir forumda tavsiye üzerine offroad motorun çamurlukların iç kısmını wd40 uyguladım.çamur yapışmıyor.kolaylıkla temizleniyor.
wd40'ın zincir temizleme konusunda büyük kolaylık sağladığını düşünenler var öyle bir temizliyor ki sprey ile yağlamanızda dahi o yağsız kalan yerleri yağlayamıyorsunuz.zincir sesi artıyor.

Cyan
02 Ocak 2022, 23:05
wd 40'mı sebep bilmiyorum paylaşmak istediğim bir husus;Kumandalarda hareketli parçalar var, ufak bilya ve bakır sac var gibi.Bunlar fabrikadan çıktığında yağlı oluyor.Anahtarın hareketi sertleştiğinde wd40 uyguladım yumuşattı kısa bir süre sonra yine sertleşti bir daha wd40 uyguladım.yine tekrar etti kütüğü söküp temizlemeye karar verdim, bilya temas ettiği yeri aşırı şekilde aşındırmıştı.Yenisini aldım ve sadece 10 senede bir kere kontak spreyi ile temizledim.Güzel şekilde çalışıyor.
Bir forumda tavsiye üzerine offroad motorun çamurlukların iç kısmını wd40 uyguladım.çamur yapışmıyor.kolaylıkla temizleniyor.
wd40'ın zincir temizleme konusunda büyük kolaylık sağladığını düşünenler var öyle bir temizliyor ki sprey ile yağlamanızda dahi o yağsız kalan yerleri yağlayamıyorsunuz.zincir sesi artıyor.

Zincir temizlemek için WD-40 kullananlardan biriyim, temizlik yaptıktan sonra zinciri mikrofiber bezle 3-5 tur kupkuru hale getiriyorum (4-5 temizlikte bir yeni beze geçiyorum), bu şekilde WD-40 tamamen temizlerseniz sonrasında sıktığınız yağ yerinde kalır. (Temizlik ve yağlamayı hep akşam yapın, motor ertesi sabaha kadar dinlenirken yağdaki tüm akışkan uçucu malzemeler buharlaşır, yağ zincire mükemmelen yapışmış olur.)

Luc
03 Ocak 2022, 00:07
Değerli arkadaşlar WD-40'ın birçok farklı varyasyonu var. Hepimizin bildiği pas sökücü, temizleyici, gıcırtı önleyici vb.

Bunun haricinde, delici, yağlayıcı, gres vs bir sürü modeli mevcut. Dolayısıyla hangi ürünü kullandığınız önemli.

Sagopa K
03 Ocak 2022, 12:54
Rez alalım

Metehan07-70
03 Ocak 2022, 13:01
Ben son wd40 kullanım alanım olta takımımın ipleri. Surf takımımda kullandığım ipim biraz kalın, bir kaç kullanımdan sonra ipte sertleşince atış erimi düşüyor. Makaradaki ipe biraz wd40 sıkınca, ip kamıştan daha rahat çıkıyor.