PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Vites gecisinde zorlama

Fatihkjan
26 Kasım 2015, 03:37
Arkadaslar ybr 125 motorum var 4000 km bakimini yeni yaptirdim ancak vites gecislerinde dusururken degil ozellikle yukseltirken zorluk cekiyorum tam gecip gecmedigi belli olmuyor ayakkabi olarak bot giyiyorum bunun sebebi nedir simdiden degerli yorumlariniz icin tesekkurler...

ZümeR
26 Kasım 2015, 10:00
Vites koluna kibar davranma..

bursagsli
26 Kasım 2015, 10:22
Bakımdan çıktığına göre yağ yeni değişmiştir değişen yağ nedir
Yağ kaliteli ise debriyaj telini ayarla ve debriyaj balatalarının durumuna baktır

UNdocab
26 Kasım 2015, 10:49
Bakımdan öncede aynısı ise acemiliktendir.Uygun devirde atmıyorsundur vitesi
tPTNTZk9JfQ

hakikiteker
26 Kasım 2015, 11:09
Yamalube koydularsa normal, leş gibi yağ :farao:

Spoken0166
26 Kasım 2015, 11:25
Vites tarağı olabilir. Özellikle devir yükseldikçe daha zor geçer. 30 40 lira gibi birşey.

Fatihkjan
26 Kasım 2015, 13:06
Yamalube koydularsa normal, leş gibi yağ :farao:
Aynen yamalube koyuyorlar

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:02 ----------

Bakımdan öncede aynısı ise acemiliktendir.Uygun devirde atmıyorsundur vitesi
tPTNTZk9JfQ

Bakimdan oncede ayniydi genelde dusuk devirde kullaniyorum 4 5 bin devirde vites attiriyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:04 ----------

Bakımdan çıktığına göre yağ yeni değişmiştir değişen yağ nedir
Yağ kaliteli ise debriyaj telini ayarla ve debriyaj balatalarının durumuna baktır
Yamalubenin yagini koyuyor servis telden olabilir 4000 km balata eskiye bilirmi

A.Türker
26 Kasım 2015, 13:06
Yağdandır o. Devir düşüklüğüyle alakalı değil.

Fatihkjan
26 Kasım 2015, 13:10
Vites koluna kibar davranma..
Sanirim biraz kibar kullaniyorum sert kullanimlarda motoru yipratirmi kusura bskmayin motosiklet hakkinda fazla bilgim yok ondan soruyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:08 ----------

Yağdandır o. Devir düşüklüğüyle alakalı değil.
Yamalube servisin koydugu yag kalitesibhakkinda bilginiz var mi

A.Türker
26 Kasım 2015, 22:10
Sanirim biraz kibar kullaniyorum sert kullanimlarda motoru yipratirmi kusura bskmayin motosiklet hakkinda fazla bilgim yok ondan soruyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:08 ----------

Yamalube servisin koydugu yag kalitesibhakkinda bilginiz var mi

hakikitekerin dediği gibi kötü bir yağ. istersen servisten habersiz değiştir motul veya castrol ile öyle dene ama servise söyleme garanti yüzünden sorun çıkarmasınlar.

kivancern
26 Kasım 2015, 22:20
bence bi dene..

Muhtamelen gec vites atiosun... devir degil gazi kapatmanla vitesi degistieme arasindaki sure..

Orta derecede ivmelen, ayagini vites koluna gotur ve cok hafif yukariya dogru basi uygula.. gazi kapa ve debriyaja bas ve vitesi at (ayni anda )

Yokus yukari biraz daha zor gecebilir bunun icin daha yuksek devirde daha fazla ivmeyle vites atmalisin :)

asinank
26 Kasım 2015, 22:33
1- Zincirini gazyağı veya uygun bir temizleyici ile temizleyip tekrar yağla
2- Vites kolundaki hareketli küresel mafsallara WD40 sık
Muhtemelen bu ikisini yapınca viteslerin ilk günkü gibi geçecek, ben de TVS apache motorumda benzer sorunu bu şekilde çözdüm. Vites geçişleri tekrar zorlaşmaya başlarsa bu işlemleri tekrar edersin.

Motorun 4000 km'deymiş. Mekanik bir arıza için çok yeni gibi görünüyor.

bursagsli
26 Kasım 2015, 22:43
Aynen yamalube koyuyorlar

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:02 ----------

Bakimdan oncede ayniydi genelde dusuk devirde kullaniyorum 4 5 bin devirde vites attiriyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:04 ----------

Yamalubenin yagini koyuyor servis telden olabilir 4000 km balata eskiye bilirmi

Tamamen motoru kullanmana bağlı debriyaj balatası 60.000 km de de bitebilir 3.000 km de de
Vites yükseltirken 5000 ile 6000 devir arasından yükselt ayrıca debriyaja basıp vitesi yükselttiğinde ara gaz verip debriyajı yavaş bırakırsan vitesler daha rahat geçer

Ben castrol yağ kullanıyorum 1500-2000 km kullanınca vitesler zor geçmeye başlıyor yağı değiştirince vitesler şıkır şıkır geçiyor eğer yağdan şüpheleniyorsan yeni yağ alıp kendin değiştir

bkgzl34
26 Kasım 2015, 22:53
motul5100, 10-40 koy devam et, vites geçişlerin kaymak gibi olur

kivancern
26 Kasım 2015, 23:16
Tamamen motoru kullanmana bağlı debriyaj balatası 60.000 km de de bitebilir 3.000 km de de
Vites yükseltirken 5000 ile 6000 devir arasından yükselt ayrıca debriyaja basıp vitesi yükselttiğinde ara gaz verip debriyajı yavaş bırakırsan vitesler daha rahat geçer

Ben castrol yağ kullanıyorum 1500-2000 km kullanınca vitesler zor geçmeye başlıyor yağı değiştirince vitesler şıkır şıkır geçiyor eğer yağdan şüpheleniyorsan yeni yağ alıp kendin değiştir

Debriyaj motoru sanziman ve arka tekerden ayiriyyo.. debriyaj basili iken verdigin gaz in sanziman ve viteslerde hicbir etkisi yok

A.Türker
26 Kasım 2015, 23:43
Aragazın etkisi tabiki var eski arabalardaki aragaz kavramı neden var sanıyorsun. Motosiklet viteside hala karadüzen olduğu için aragazla daha rahat geçiyor arabalarda senkromeç olduğu için aragaz vermiyoruz artık.

kivancern
26 Kasım 2015, 23:50
Aragazın etkisi tabiki var eski arabalardaki aragaz kavramı neden var sanıyorsun. Motosiklet viteside hala karadüzen olduğu için aragazla daha rahat geçiyor arabalarda senkromeç olduğu için aragaz vermiyoruz artık.

Hocam eski arabalarda kamyonlarda ara gaz verirken cift debriyaj yapiosun yani ilk once vitesi bosa alip debriyaji cekip gazini verip sonra vitese takiosun.. vites bosda ve debriyaj basili deil ise verdigin gaz sanzimani etkiliycektir..

Bunun sebebi ise senkromesh vitesleri.. eski arabalarda bunlar olmadigi icin ara gaz verme zorunlulugu var yoksa gecmez.. motosiklettede senkromesh yok fakat sekansiyel sanziman oldugu icin gerek de yok sadece dogru zamanda degistirmek gerekir

hakikiteker
27 Kasım 2015, 00:19
Ucuz yollu olarak Shell alabilirsin, vites geçişleri iyiydi. Motul 5100'ü denemedim, o kadar paraya muhtemelen daha iyidir :mrgreen: