PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor satış devir hızı

serkany
25 Kasım 2015, 17:25
2015 satış adedi Sahibinden
R25 1264 189
Pulsar 1118 251
NC750 945 70
MT07 736 206

Geçenlerde Kurualkan Yöneticilerinden Ekrem Bey , Satış rakamlarını yayınladı, Motorun satış rakamları ve malum site satış adetlerine bakınca , Bazı motorları niye aldın niye sattın diyesi geliyor insan,satış devir hızları çok yüksek .. Bu araçlar iyidir kötüdür demiyorum bu deneyimede sahip değilim zaten..

Satışlara yıl olarakda bakmak lazım ben toplam baktım bu yanıltıcı olabilir.(misalen pulsar 2014 satışı ile malum site 2014 ilanı) 2015 satışı ile 2015 ikinci el satışını.. Ama rakamlar çok garip..Forumdaki yorum sayısına bakınca da aşağı yukarı benzer tablo ile kaşıllaşılıyor.

Bu durumu açıklayacak bir çok etken olduğunu da tahmin ediyorum, İstatististi ki açıdan beklenen sonuç olmadığı için paylaşmak istedim.

http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-modelleri/127070-bajaj-pulsar-200ns-kullanicilari-bilgi-paylasim-basligi-473.html

MD.Murat
25 Kasım 2015, 17:32
mt07 alan her 100 kişiden 27 kişi satmaya çalışıyor
pulsar alan her 100 kişiden 22 kişi satmaya çalışıyor.

pulsar kötü herkes satıyor ise , mt07 daha kötü.

matematik dersi için ilköğretim tüm dersler 1. serisinden başlayabilirsiniz.

DKN
25 Kasım 2015, 17:41
rakamlara bakılırsa motosiklet bilgisi sıfır hiç gelişmemiş

hakikiteker
25 Kasım 2015, 17:49

MT-07 fazla geldiği için satılıyor olabilir, Pulsar'ın öyle bir ihtimali olduğunu sanmıyorum. İstatistik bakış açısına göre bayağı değişen bir şey zaten, ben de bu değerlerin belli bir yargıyı temsil ettiğine inanmıyorum. İstatistik fal gibi; ona inanma, onsuz da kalma :mrgreen:

serkany
25 Kasım 2015, 18:00
Üç tür tip yalan vardır,
*Yalan
*Kuyruklu yalan (abartılı)
*İstatistik

Hiç bir ir motoru yermek veya övmek için yazmadım sadece garip geldi. Pulsarda , MT07 de 2014 de vardı onların ilanlarında düşmek veya toplam satışa eklemek , Bayi ilanları düşmek ile daha anlamlı sonuç elde edilir ama bu kadarcık az rakam bile, bana ilginç geldi...Saptırıcı rakamlardan arındırınca galiba R25 gibi duruyor detaylı bakmaya fırdat olmadı gerçi..

Sokollu
25 Kasım 2015, 18:41
Basligi gorunce motorumu gecen 3 saniyede sattim gibi bir mesaj gelecek sandim.

Sahibinden.com sitesindeki ilanlar ile bir cikarim yapmak cok saglikli olmaz, zira kimisi fotograf bile koymamis aylardir ayni gereksiz ilan bol bos duruyor, kimisi koyayim `oylesine` veren olursa satarim diye 7.300`e sifir aldigi motora 8bin istiyor.

Mt 7 ilk alim fiyati 250cc`den sonra 600cc motorlara kiyasla uygun geldigi icin cok satildi, goren de ulkenin yarisi naked motor hastasi da yillardir bu motoru bekliyordu sanir .

Ben 2014 ve 2015 yilinda sifir Turkiye`de satilan marka ve model sayisini istiyorum, var mi boyle bir istatistik acaba ?

avici
25 Kasım 2015, 19:39

Bu fanboyluğu bırakın kardeşim, Mt 07'nin aradaki fiyat farkıyla en az pulsar kadar satması bile bambaşka bir başarıdır.

Mt-07; 20,700 lira
Pulsar; 8,290 lira

Yani pulsarın iki katından bile daha pahalı olan bir motosiklet en az pulsar kadar satıyor, bajaj 20 bin liralık bir motosiklet yaparsa ve yine bu satış oranlarını yakarlarsa o zaman konuş, boş konuşma.

hasmet
25 Kasım 2015, 20:04
Naked Türkiye'de çok tutan bir motorsiklet şeklinde değil anladığım kadarıyla.

MD.Murat
25 Kasım 2015, 20:49
Bu fanboyluğu bırakın kardeşim, Mt 07'nin aradaki fiyat farkıyla en az pulsar kadar satması bile bambaşka bir başarıdır.

Mt-07; 20,700 lira
Pulsar; 8,290 lira

Yani pulsarın iki katından bile daha pahalı olan bir motosiklet en az pulsar kadar satıyor, bajaj 20 bin liralık bir motosiklet yaparsa ve yine bu satış oranlarını yakarlarsa o zaman konuş, boş konuşma.

tebrikler bu kadar saçmalayabilirdin.
dam üstünde saksağan vur beline kazmayı.

nazar48
25 Kasım 2015, 21:29

Mt-07; 20,700 lira
Pulsar; 8,290 lira

Siz arkadaşın ne demek istediğini anlayamamışsınız bence.

anotherbrick
25 Kasım 2015, 21:39
Sahibindeki ilanlara bakarak istatistik çıkarmak yanlış bana göre.
İlanların belkide yüzde 20 si bakarsın bir keriz düşürürüm de şu 5 kuruşluk motoru 7 kuruşa satarım kafasında ilan açıyor.

bbatuhann
25 Kasım 2015, 21:56
ooo ortam gergin sakin abiler anladığım kadarıyla devir istatistikleri söz konusu iki motoru karşılaştırmak için açılmamış bu başlık öyle anladım yanlışım varsa düzeltin :)

serkany
26 Kasım 2015, 09:39
İlanların belkide yüzde 20 si bakarsın bir keriz düşürürüm de şu 5 kuruşluk motoru 7 kuruşa satarım kafasında ilan açıyor.

bu formdaki kullanıcı yorumuda sayısıda aşagı yukarı sahibnden deki ilanlar ile korelasyonu çok yüksek benzer özellik gösteriyor,

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:30 ----------

Oda var tabi adam X tl ye alıyor , aldığı gün X+Y tl ye satışa koyuyor satarsam bindiğim bana kar kalsın mantığı ile , Gerçekden satıcı olan bir kişide sahibinden de ki ilanlara bakıyor oo diyor benim motorun fiyatı X+Y tl diye düşünüp o da o şekilde ilana koyuyor,

Daha sonra X+Y tl ye alan kişi (degerinden fazla veren kişi oluyor bu) oda motoru ilana (X+Y)alış fiyatı + Y(kar) koyup ilana çıkıyor , Buda moturun sıfırından fazla fiyat isteyen komik kişi oluyor..

Yıllarca ankarada oturdum eskiden yaşlılara otobüs bedava değil di , toplu taşım aracı toplu taşım işi yapardı.. Ankaradaki ana artel lerdeki duraklar çok yakındır , Yaşlılara otobüsü bedava edince 100-200 mt için bile otobüse biner oldular. Sembolik olarak 10 kuruş yaşlılardan da ücret talep edilse binmezler, bu mesafeyi yürürler..

İlana çıkmak bedava olunca koyum ilana bir sazan düşerse ala taş atıpda kolum yoruldu mantığı..Sahibinden de ilana çıkmak sembolik olarak 1 TL olsa bu saçma ilanlanşların yarısı azalır.

s103r
26 Kasım 2015, 11:33
Sahibindene bakarsak Ben evi satıyorum ama başka yatacak yerim yok Maksat Muhabbet orada :D

karşıyaka57
26 Kasım 2015, 11:58
İyi de bu istatistik herhangi bir anlam ifade etmiyor ki.

Yani adam motosikleti almıştır ve çok beğendiği halde maddi sıkıntılar sebebiyle satıyordur.
Veya motosikletini çok beğendiği halde büyütmek için satıyordur.
Yakıt ve bakım olayı pahalı gelmiştir satıyordur.
Araba alacaktır satıyordur.
Çocuğu üniversteye başlayacaktır para lazımdır satıyordur.
Motosikleti bırakacaktır satıyordur.
Tarz değişikliğinden satıyordur.
Motosikletin km si çok artmıştır satıp aynı modelin km si düşük olanını alacaktır satıyordur.

Bunun gibi 50 tane sebepten araç satılabilir.Sonuçta bu istatistikten bu modeller için iyidir veya kötüdür gibi bir çıkarım yapmak mantıklı olmaz.

Bune
26 Kasım 2015, 14:40
Geçen sene Tvs apache aldım vitesliye başlangıç için öncesinde hep otomatik tecrübem vardı çok sevmeme rağmen son taksidi bitmeden sattım apacheyi, şuan R25 var çok seviyorum marta kadar taksitleri devame diyor ama abs' li diversion f bulsam bugün satarım. Bu satış işi sevip sevmeme yada memnun kalmamayla alakalı değil ki insanlar ayran gönüllü, değişiklik istiyor, eğer değişim ruhumuzda olmasa hala taş yontuyor olurduk. En çok satan motorlarında ikinci elinin yüksek olması kadar doğal bişey yok.

Deseydiniz ki 1400 R25 satılmış sahibinden.com da 1300 satış ilanı var işte o zaman bu motord emek ki sevilmeyen bir motor derdim ama bu rakamlar çok normal, özellikle bu tip düşük cc geçiş motorları için.

Eagle7
26 Kasım 2015, 17:56
"İstatistik mini eteğe benzer, çok şey gösterir ama asıl göstermesi gerekeni göstermez" Alex Ferguson.

Seko
26 Kasım 2015, 19:01
Hiçbir şey ifade etmeyen rakamlar. Bizim millet hangi motoru neden aldığını bilmiyor ki mantıklı satış gerekçesi olsun. Tipine bakıp alır, kullanamaz satar.

serkany
27 Kasım 2015, 15:27
İyi de bu istatistik herhangi bir anlam ifade etmiyor ki.

Yani adam motosikleti almıştır ve çok beğendiği halde maddi sıkıntılar sebebiyle satıyordur.
Veya motosikletini çok beğendiği halde büyütmek için satıyordur.
Yakıt ve bakım olayı pahalı gelmiştir satıyordur.
Araba alacaktır satıyordur.
Çocuğu üniversteye başlayacaktır para lazımdır satıyordur.
Motosikleti bırakacaktır satıyordur.
Tarz değişikliğinden satıyordur.
Motosikletin km si çok artmıştır satıp aynı modelin km si düşük olanını alacaktır satıyordur.

Bunun gibi 50 tane sebepten araç satılabilir.Sonuçta bu istatistikten bu modeller için iyidir veya kötüdür gibi bir çıkarım yapmak mantıklı olmaz.

Sıfır motorsikletlerden bahsediyorum , arkadaşın birisinin dediği gibi kültür yok. Cep telefonunda nasıl avrupada en çok satan ülkeysek onun gibi.. Mesela avrupda bir lot hisse senedi ortalama 10 ay elde tutulurken bizde bu iş bir iki gün .

Bu istatistik o kadar çok şey söylüyor ki aslında okumasını bile arkadaşım..

Bu istatistiği okursan Honda 750 alanların çogunlugu gayet bilinçli tüketici ne ihityacı oldugunu bilip almış .. Birde mondial 250 li lik endrusu içinde böyle bir şey söylenebilir.. Bu istatistik motor hakkında az veri versede kulanıcı kesim hakkında kullanıcı karekterlei hakkında çok veri verir..

Git bak bakalım her hangi bir otomobilde durum böyle mi acaba?

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:23 ----------

Geçen sene Tvs apache aldım vitesliye başlangıç için öncesinde hep otomatik tecrübem vardı çok sevmeme rağmen son taksidi bitmeden sattım apacheyi, şuan R25 var çok seviyorum marta kadar taksitleri devame diyor ama abs' li diversion f bulsam bugün satarım. Bu satış işi sevip sevmeme yada memnun kalmamayla alakalı değil ki insanlar ayran gönüllü, değişiklik istiyor, eğer değişim ruhumuzda olmasa hala taş yontuyor olurduk. En çok satan motorlarında ikinci elinin yüksek olması kadar doğal bişey yok.

Deseydiniz ki 1400 R25 satılmış sahibinden.com da 1300 satış ilanı var işte o zaman bu motord emek ki sevilmeyen bir motor derdim ama bu rakamlar çok normal, özellikle bu tip düşük cc geçiş motorları için.

ayran gönüllü doğru bir açıklama...Taş yontartık mantıgı ise çok yanlış mantık..

coogle
27 Kasım 2015, 22:06
ben arabamı sattım sahibindenden. ilanlarda en ucuz muadili km ve yıl model olarak 38 bin tl iken ben 36 bin tl ye ancak 3 ayda sattım.
herkes pazarlık payı koyuyor. ama abartıyorlar. inanmayın o fiyatlara. bazıları da bütün ilanlara sıradan mesaj gönderiyor 12 bin lik motora 10 bin tl olur mu hesabı yerse birileri...

benım bacanak 55 bin tl yazdı vw golf için 45 bine sattı. :)

zaten bi R25 yatfası var bi de xmax tayfası motorun anasını ağlatıp bi de üstüne kâr etmeye çalışıyorlar :)