PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : WD 40 ve frenler

karşıyaka57
24 Kasım 2015, 00:04
Altın Elbiseli Adamın video çektiği WD 40 ile motosikletin sağını solunu temizledim.Sanırım ön fren diskine sıçramış, fren tutuyor ama farkedilir şekilde zayıflamış.

Nasıl eskisi gibi olur fren, wd 40 ın etkisi nasıl geçer?

Birde wd 40 ı kaç zamanda bir kullanmak gerekiyor.Ayda bir veya 1000 km de bir falan kullansam sağın solu paslanması engeller bakımını yapar mı acaba? Herkese hayırlı forumlar yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. :) 😎

hakikiteker
24 Kasım 2015, 00:06
Diski ıslatıp kuru bezle sil, sonra balata spreyiyle temizleyip bezin temiz tarafıyla tekrar ıslatıp kurula, en kötü ihtimalle biraz kullanımla geçer kardeşim.

karşıyaka57
24 Kasım 2015, 00:26
Sabah ıslatıp sileyim, elimde balata spreyi yok alternatifi var mı balata spreyinin.
Wd 40 kullanan var mı, ne sıklıkla kullanıyorsunuz arkadaşlar

scorpions_59
24 Kasım 2015, 00:33
Sabah ıslatıp sileyim, elimde balata spreyi yok alternatifi var mı balata spreyinin.
Wd 40 kullanan var mı, ne sıklıkla kullanıyorsunuz arkadaşlar

Motosikleti her yikadigimda kullanırım ben.
2 haftada bi yikarim silerim sonra paslanabilecek yerlere uygularim ve çok memnunum bu wd40 in faydasından

Balata sprey inin alternatif i var mı bilmiyorum.

Mengu16
24 Kasım 2015, 00:56
Balata spreyine boşuna para verme, balataları sök kaldırım taşına 15-20 saniye sürt geri tak fren tutmaya başlar. Sonra ilk 50km frenlere fazla asılma da balatada pürüz oluştuysa çizmesin.

karşıyaka57
24 Kasım 2015, 01:18
Scorpions59 ben ayda bir wd yapayım o zaman sıklık olarak hiç yoktan iyidir :)

Mengu16 balataları sökebilir miyim bilmiyorum elim tornavida çekiç pense ing anahtarı falan tutar ama alet edevatım yeterli olmayabilir.Birde söküp takamama ihtimalim var elime yüzüme bulaştırma olayı olabilir :D

hakikiteker
24 Kasım 2015, 01:36
Balata spreyine boşuna para verme, balataları sök kaldırım taşına 15-20 saniye sürt geri tak fren tutmaya başlar. Sonra ilk 50km frenlere fazla asılma da balatada pürüz oluştuysa çizmesin.

Abi gözünü seveyim, 10tl ye kaç defa kullanılacak bir şey alacak adam :mrgreen: Onunla uğraşana kadar :cherry:

-ZERO-
24 Kasım 2015, 02:07
ya şu wd-40 bi benim frenlere mi etki etmedi acaba? 3 defa fren diskine wd-40 sıçrattım ve fren ciddi anlamda tutmadı. ben de ya yokuş aşağı boş yolda freni hafif sıkarak, ya düz yolda normal giderken bir yandan freni sıkarak ya da ani bir şekilde 5-10 defa frene asılarak wd-40'ı diskten balatadan attım. bu kadar kafa yoracak birşey değil bu wd-40 ve fren sisteminin birbirine olan düşkünlüğü. valla bak.

AWESQME
24 Kasım 2015, 02:54
Böyle bir sorun başka konuda da vardı. WD40 diski yiyormuş ve geri dönüşü olmayabilirmiş ama siz sıçradı diyorsunuz pek öldürmez. O konuda tiner önermişlerdi bi deneyin isterseniz.

beko12345
24 Kasım 2015, 03:33
İlk motosiklet hayatıma başladığım motosiklet olan Mondial 150 mash scooterimin diskine wd40 sıkmıştım paslanmasın diye :queen:. Ne yapalım daha ybr nedir onu bilmediğim zamanlardı.

Biri bana wd40 paslanmalara iyi gelir demişti bende hunharca sıkmıştım :queen:. wd40 ın üzerindeki yazıları bile okumamıştım. Yağlı birşey olduğundan haberim yoktu yani.

Neyse sonra ben daha iyi bir performans beklerken yola bir çıktım frenler yok. Bildiğin yok resmen ayak sürterek durucam o derece gitmiş.

10-15 dk gaz-fren yaptım boş alanda . 1-2 gün boyunca yine gaz-fren yaptım. Birde ilk gün şampuanlı suyla yıkamıştım o saçmalığımın arkasından.

Velhasıl bol köpüklü bir bıcı bıcı ve arkasından bol bol fren kullanarak boş bir alanda 1-2 gün sonra düzelir.

Ki sizin sıçramış sadece. Ben bile bile diske sıkmıştım.

Ön fren çok önemlidir, freniniz normale dönene kadar trafiğe çıkmamanızı tavsiye ederim.

karşıyaka57
24 Kasım 2015, 04:07
İş yerinde wd40 sıktım sağına soluna, diske geldiğinin farkında bile değilim yoksa trafiğe çıkmazdım zaten.Sıktıktan sonra 13 km yol geldim hiç frene ihtiyacım olmadı.Tam eve girerken farkettim frenin zayıfladığını.

O 13 kmde de saat 22:00 gibi yollar baya boştu normalde hiç hızlı gitmem ama ilk defa plakamı bir bezle örtüp hız sınırı aşa aşa radar olan İzmir altınyoldan yapıştırarak geldim.
Eve varmak üzere frene bastım etkisi hissedilir şekilde azalmış, yolda ani fren gerekse aniden duramayacakmışım yani.Birde plakadaki bez düşmüş yoldayken , hayatımda ilk defa plaka kapattım ve bu hızlarda gittim ondada ceza yiyeceğim galiba :D

-ZERO-
24 Kasım 2015, 04:54
İş yerinde wd40 sıktım sağına soluna, diske geldiğinin farkında bile değilim yoksa trafiğe çıkmazdım zaten.Sıktıktan sonra 13 km yol geldim hiç frene ihtiyacım olmadı.Tam eve girerken farkettim frenin zayıfladığını.

O 13 kmde de saat 22:00 gibi yollar baya boştu normalde hiç hızlı gitmem ama ilk defa plakamı bir bezle örtüp hız sınırı aşa aşa radar olan İzmir altınyoldan yapıştırarak geldim.
Eve varmak üzere frene bastım etkisi hissedilir şekilde azalmış, yolda ani fren gerekse aniden duramayacakmışım yani.Birde plakadaki bez düşmüş yoldayken , hayatımda ilk defa plaka kapattım ve bu hızlarda gittim ondada ceza yiyeceğim galiba :D

o yolda radar mi varmis ya... ben hep kilit 110 gittim oralardan. pek bi ceza falan da gelmediydi. kameralar sadece on plakayi okur diye rahattim ben :sunny:

motorcu48
24 Kasım 2015, 09:42
wd40 disk balatasını maffeder sana basit çözümünü söyleyeceğim .detarjanla iyice yıka sökmeden bir şekilde deterjanla yıkaman eğer hala olmuyorsa sökülüp zınpara olması gerekir.

korozyon'a karşı wd40 kullanman motorun sadece hareketli ve sıcak olmayan aksamları için etkili olacaktır aksi halde kışın kullanmayıp motoru yatıracaksan sıvı gress spreyleri tercih etmelisin ancak bunlar toz çektiklerinden kullanacağın zaman güzelce silmelisin.

wd40 özellikle jant temizliğinde,zift lekelerinde ,karenaja hafif yağ lekesi bulaşıncada kullan çok etkilidir. kullanmak için belli bir zamanıda yoktur diye biliyorum sadece önerisi vardır :)

ZümeR
24 Kasım 2015, 10:10
Arkadaşımda aynı olayı yapmış 2 kişi bindik 170 ile giderken arka frene bastım ve durana kadar bırakmadım. Durduğumuzda balatadan dumanlar çıkıyordu.
İşte dedim yanmış WD40 kokusu..
2 gün sonra kendine geldi..

something123
24 Kasım 2015, 10:13

mengu :) çok iyiydi cidden 10 TL arkadaşım daha gecen gun aldık :)

onu sökücem derken elinde kalır arkadaşım, her seye verioruz 10 TL alsın daha kolay olur dimi :P

jackonbir
24 Kasım 2015, 10:17
iki gün önce bunla ilgili eski bir konuyu hortlattım. hatırlamakta fayda var dedim. denk gelmedin mi :(

Gökhan_Aygün
24 Kasım 2015, 10:22
Ben diski kolonya ile yıkadım + tazyikli su ile bayağı bir yıkadım,bir kaç kullanım sonrası eski haline dönmüştü hatta daha bile iyi olmuştu diyebilirim.

İnternette bir çok yorum var "bitmiştir o balata,at çöpe,öyle olmuştur böyle olmuştur" diye ancak ya insanlar bu konuyu çok abartıyor ya da ben bu konuda şanslıydım bilemiyorum.

Not:Tabii gerekli temizliği yaptıktan sonra frenler hala tutmuyorsa çok da zorlamaya gerek yok.

keremkrmn
24 Kasım 2015, 10:31
Söküp takmakla da olur ama uğraşırsın, bir iki kere balata spreyi sık eski haline dönecektir.

natila
24 Kasım 2015, 11:09
hiçbişeye gerek yok zamanla kendine gelir

Mamba09
24 Kasım 2015, 11:13
Wd40 ile fren kelimelerini yanyana görünce içim cız ediyor, canım acıyor

karşıyaka57
24 Kasım 2015, 11:50
-Zero- Altınyolda radar var diye biliyorum herkes orada tam hız sınırı limitlerinde gidiyor.

Gökhan_Aygün Kolonya ve köpüklü su ile yıkayayım olmadı balata spreyi alırım umarım kolonya sıkıntı çıkarmaz :D

Disk kısmına sıksaydım tamamen kullanılmaz hale gelecekti anladığım kadarıyla

Karacocuk
24 Kasım 2015, 12:27
Balata spreyi en kolay ve ucuzu. 10 tl bişe. Ben 1 kutu alıp önce balataları temizliyorum, sonra kalan spreyle zinciri temizleyip yağlıyorum. Bir kutu bitiyor. Yağı kiri pası söktüğünden zincir parlıyor her seferinde. Not: O-ring yada X-ring zincirlerde denemeyiniz.

karşıyaka57
24 Kasım 2015, 14:34
Şimdilik köpüklü ılık su ile ıslattım ve duruladım.Test etmedim ama düzelmiştir diye tahmin ediyorum.
Balata spreyi alayım akşam o şekilde halledeyim en iyisi.

Bu arada zinciri gazyağı ile temizliyorum.

toseabul
24 Kasım 2015, 15:10
kardeşim. diskide balatayida sök. bi kova icine bulaşık deterjanı dök iyicene köpürt koy malzemeleri icine... icinde bi güzel masaj yap (ovala elinle) 2-3 dk lık bi ovalamadan sonra malzemelerini çıkart.. güzel bi bezle durula sonra 10 15 dk sıcak bir ortamda beklettikten işlem bitmiştir. ilk 10 km den sonra farkı göreceksin..

arkadaslar bulaşık detarjanın bir çok benzin mazot yağ vb maddelerini itme ve cıkartma gücü vardır.. uleyn yakında ismim prilciye cıkmasa iyidir :)

karşıyaka57
24 Kasım 2015, 20:40
Etil alkol bocaladım diske ve frenin olduğu kısma.İnce bir bezi alkolleyip disk ile balatanın arasında geçirdim sonra oraya sürterek sonuca ulaştım diyebilirim.Şuan eski haline döndü sayılır iyi bari :)