PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bajaj Boxer 150 ve plaka ruhsat işlemleri hakkında yardım

kuyruk yagi
23 Kasım 2015, 17:26
Arkadaşlar merhaba.

Bu sabah başlangıç motoru olarak bajaj boxer 150 aldım. 3200 tl kdv+ötv+ls2 güneş vizörlü kaska anlaştık.

Şimdi bundan sonrası için ne yapacağım konusunda kafam çok karışık. Muameleci 150 lira isteyince kendi başıma halledeyim dedim ama kafam allak bullak oldu. Aldığım yerdeki adam randevu alıp gideceksin ama sigorta olmadan ruhsatın çıkmaz dedi. Bir arkadaşa sordum ruhsatı olmayan motoru nasıl sigortalatacaksın falan dedi.

Sizden ricam adım adım ne yapmam gerekiyor bunlardan bahsederseniz sevinirim.

ayzek
23 Kasım 2015, 17:30
motoru satın aldıgın bayı sana gereklı belgelerı verecek uygunluktur motor şaşi dir falan fıstık sonra o belgelerle sıgorta acentesi yada bankaya gidip trafik sıgortanı yaptıracaksın motor sası nona gore bi plaka giriyolar sıfırlar ıcın olan gecersız herneyse onunla birlikte trafik şubeye gideceksın orda evrak ıslerı yapan muamelecıler var yanına ugra evrak hazırlanıcakmıs de evrak duzenleyecek elındekı belgelerıde hem hazır ederler 30-40 ısterler 20 ye baglarsın sonra gır ıslemlerını yap plaka fısı verıcekler plakanı bastır ruhsatını al plakanı motora tak sonra sıgortayı yaptırdıgın yere gıt ruhsatınla plakana zeyil yaptır bu kadar

AKBR
23 Kasım 2015, 18:23
Hayırlı olsun kardeşim bende bajaj boxer aldım 2-3 ay önce kafan karışmasın basit işlemler, 1 günde bile halledebilirsin. ayzek arkadaşımızın dediği gibi satıcıdan aldığın belgeler ve trafik sigortası ile emniyete gidip ruhsatını alıyorsun ordan plakanı bastırıp gidip motorunu teslim alabilirsin. ama önce emniyetten randevu al ruhsat için zaten orda hangi belgeler ile gitmen gerektiğini yazıyor.

AurorAbeam
24 Kasım 2015, 07:13
motoru satın aldıgın bayı sana gereklı belgelerı verecek uygunluktur motor şaşi dir falan fıstık sonra o belgelerle sıgorta acentesi yada bankaya gidip trafik sıgortanı yaptıracaksın motor sası nona gore bi plaka giriyolar sıfırlar ıcın olan gecersız herneyse onunla birlikte trafik şubeye gideceksın orda evrak ıslerı yapan muamelecıler var yanına ugra evrak hazırlanıcakmıs de evrak duzenleyecek elındekı belgelerıde hem hazır ederler 30-40 ısterler 20 ye baglarsın sonra gır ıslemlerını yap plaka fısı verıcekler plakanı bastır ruhsatını al plakanı motora tak sonra sıgortayı yaptırdıgın yere gıt ruhsatınla plakana zeyil yaptır bu kadar

Ek1 yok, muameleciyede 2 fotokopi için para vermesin boşuna.

kuyruk yagi
24 Kasım 2015, 12:26
Birkaç sigorta şirketine sigorta için mail attım fakat ruhsat bilgilerimi istiyorlar ısrarla.

Direkt trafik şubeye gidip işlemleri halletsem, sonra sigortayi yaptırsam oluyor mu?

AurorAbeam
24 Kasım 2015, 15:10
Birkaç sigorta şirketine sigorta için mail attım fakat ruhsat bilgilerimi istiyorlar ısrarla.

Direkt trafik şubeye gidip işlemleri halletsem, sonra sigortayi yaptırsam oluyor mu?

Önce elindeki belgelerle sigorta, sonra o belgelere sigorta poliçesini de ekleyip emniyetten randevunu alıver. Alırken ordaki belgelere bak, elindekilere bak. Kimlik fotokopisi vs. eksik olacaktır tamamlayıver çok zor değil, okuma yazma bilmen yeterli.

Sonra randevu tarihinde belgelerinle emniyete git (istersen yarın sabah git bir dene, içeri girince yeni motor aldım ruhsat çıkartacaktım de. Randevu falan sormazlarsa çaktırmadan hallet işlemlerini). Emniyet sana plaka verecek git bastır gel diye. Çıkmadan sorarsın nerelerde yaptırabilirim diye. Bazen emniyetin çok yakınında olabiliyor resmi plaka basım yeri, 13 tl fiyatı var. Özel yerlere sakın gideyim deme para kaptırma. Plakan da çıkınca emniyete geri gel, ruhsatını al. Son olarak tekrar sigortacıya git ve plakam çıktı de, yeni sigorta poliçeni plakana devretsinler.

Daha ne yazalım gelip biz mi yapalım? Sigortacı ruhsat bilgilerini tabiki isteyecek; vahiy mi gitmesini bekliyorsun araç bilgilerinin? Ayrıca muameleciye falan para kaptırma. Tekrar ediyorum ek1 falan filan yok girmeyin o işlere.

ayzek
25 Kasım 2015, 10:57
Ek1 yok, muameleciyede 2 fotokopi için para vermesin boşuna.

Benim iki cikardugim ruhsatta istediker hatta birini kendim doldurdum formu akip el ile kabul etmiyoruz fakan fistik okayina girdi gittim yazdirdim ilceye gore degisiyor sanirim

AurorAbeam
25 Kasım 2015, 13:53
Benim iki cikardugim ruhsatta istediker hatta birini kendim doldurdum formu akip el ile kabul etmiyoruz fakan fistik okayina girdi gittim yazdirdim ilceye gore degisiyor sanirim

Araba mıydı? Motosiklette uzun bir süredir istemiyorlar istanbulda.

ayzek
25 Kasım 2015, 14:17
Araba mıydı? Motosiklette uzun bir süredir istemiyorlar istanbulda.

Motor 2 tane ruhsat çıkarttım ilçe beyoğlu ısrarla istediler :)

AurorAbeam
25 Kasım 2015, 15:40
Motor 2 tane ruhsat çıkarttım ilçe beyoğlu ısrarla istediler :)

Çok ilginç. O zaman yasal düzenlemeyi çıktı alıp öyle gitmek lazım. Yaz ortasinda ek1 olmadan aldım ben. Forumdaki çoğu kişi de o şekilde aldı, yazıp çizildi.

Mengu16
25 Kasım 2015, 15:50
Konuyu açan şahısı 1 seneliğine forumdan yollamışlar. Gerçek dışı üyelik gibi bir gerekçe ile. O da neyse :cherry: