PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çin motoru hakkında benim düştüğüm hataya düşmeyin bi bakın

adapzarlı
23 Kasım 2015, 00:48
Selamın Aleyküm Arkadaşlarım abilerim kardeşlerim öncelikle bikaç hatamdan bahsetmek istiyorum gecen sene kanuni windys125 motorumu aldım çünkü 1 hafta daha bekleyıp bi ybr almadım cok acele ettım motoru 1.500tl ye aldım motor ilk motorum oldugu ıcın acele ettim ve biraz bindim sonra internetteki bu modifiyeli motorları gördüm ve motorumu bi gece vakti parçalatım :D akıl ya işte sonra hiçte hesapladıgım gibi olmadı hesapda parçaları kromaja yollayıp tel jant yapıcaktım sonra motor kapaklarını ve bikaç parçayı kromaja yolladım

MOTORUN İLK HALİ ALDIĞIM HAL
http://i.hizliresim.com/O9n9O0.jpg (http://hizliresim.com/O9n9O0)

BUDA SÖKTÜĞÜM HAL :))
http://i.hizliresim.com/Mg5gAQ.jpg (http://hizliresim.com/Mg5gAQ)

BUDA YOLLADIĞIM PARÇALAR KROMAJA
http://i.hizliresim.com/QYEYdk.jpg (http://hizliresim.com/QYEYdk)

kromaja izmire yolladım ve bana çok paraya maal oldu ve kargo deseniz bi o kadarda o :)

KROMAJDAN GELEN PARÇALARIM
http://i.hizliresim.com/4q2q67.jpg (http://hizliresim.com/4q2q67)

ve sıra tel jant almaya geldi ve internette yanı facede biriyle tanıstım bana motosikletimi çift disk yapabileceğimi söyledi ve açıkcası kanıma girdi :D bende farklı güzel bişey olur diye tamam dedim ve bana tel jant çift diskli ybr kavalları amortısor fren merkezi fren kaliperleri fren hortumu yolladı ve bi dünya para verdim sonra jant için tornacı ısı cıktı dedi zaten bi dünya para yolladım zaten tanımıyorum mecbur onuda yolladım sonra gene bi dünya kargo parası yolladım

motorun bi kısmını topladım

http://i.hizliresim.com/bMAJ2Y.jpg (http://hizliresim.com/bMAJ2Y)

GELEN KALIPER VE JANTLAR
http://i.hizliresim.com/P64kzO.jpg (http://hizliresim.com/P64kzO)
Sonra motorun parçları geldi o dediğim tel jantlar :D ve kavallar kalıperler diskler vs nasılda mutluyum :D sonra hadi takalım dedim bu tel jant için şambiyel lazımmıs aldım sonra lastikler olmadı 110 liradan 2 çift ön arka lastik aldım ama artık iliğim kurudu ve Sunuda söyleyim öğrenciyim çok mu paran var diyosanız hayır okuda 4 lirayla gidiyosam yanıma almıyodum evde bırakıyodum kı harcamayım dıye yanı dısımden tırnagımdan aarttırdım okulda yemek yemıyodum heves işte ama motoru toplamaya baslayınca hiçte tahmın ettıgım gıbı olmadı bu ön çift disk olması ıcın fren kalıperlerıne ayak yapılması gerekıyormus ve bana baya yüksek bi fiyat cıktı bende motora vurdum tekmeyı al dedim senin olsun adama zaten dolmusum 2 gün sonra geldım motorcuya orjınal parçalarını taktırdım tel jant vs bunlar elimde kaldı yanı benım motoru sokmeden önce aklımda 400 500 liraya yaparımdı ama şimdi söylesem gülersiniz bana 1.800 tl suan net masrafım var ve 1.800 tl ye de istediğim gibi olmadı hadi olsaydı bıle bı cok eksık gedikde cıkacaktı motorda gene yanı Ben bu hataya düştüm yok bu parçası parlasın yok bu parçası krom olsun yok jantlar tel olsun vs bu işlere hiç girmeyin genç dostlarım kardesım benım ben düştüm bu hataya sizde düşmeyın çin motoruna bu kadar masraf yaptım ya 1.500 tl ye aldığım motora 1.800tl masraf yaptım belkı dahada fazladır :) BU KONUYU NIYE BURAYA ACTIM HEM MUHABBET OLSUN HEM GENÇ ARKADASLARIMDA BÖYLE BENIM GİBİ ÇÖP Bİ MOTOR ALIP HAYALLERE KAPILMASIN MOTORU SOKUNCE HER YERINDEN BİŞEY CIKIYOR EN GÜZELİ güzel cbr 125 vs gibi bi motor alıp elcik manet gibi aksesuar takmak temiz temiz binmek VE RİCA EDİYORUM YORUM YAPARKEN KIRICI OLMAYIN ZATEN ICIM YANIYOR

ve suan motordan soğudugum ıcın su halle bin liraya satıcagım ve bu icradan ihaleden anlayan varsa ulaşa bilirmi :) HAYIRLI AKSAMLAR AİLEM

Egee22
23 Kasım 2015, 01:12
Kardeş sorunların falan mı var ? Ne yapmak istediğini anlamadım motor ybr olsaydı ne değişecekti değişik değişik işlere kalkışmışsın sonra çinliye bok atıyorsun neyin kafası bu

AWESQME
23 Kasım 2015, 01:14
Yaptığın en büyük hata hiç araştırmadan bir işe girmişin ve millet ne derse "tamam" diyip geçmişin kusura bakma kendin kaşınmışın kardeşim. Modifiye yapıp ortaya şaheseler çıkaran insanlar var. Sen plan program yapmadan bodoslama girmişin. Ne diyelim geçmiş olsun tecrübe edinmişsin :)

Kardeş sorunların falan mı var ? Ne yapmak istediğini anlamadım motor ybr olsaydı ne değişecekti değişik değişik işlere kalkışmışsın sonra çinliye bok atıyorsun neyin kafası bu

Aynen niye çinliye laf atmış onu da anlamadım ya :farao:

mete_han
23 Kasım 2015, 01:14
kardeş sana saygım var..hevesin var..görsel anlamda beklentilerin var...ama nasip olmamış...elden bişey gelmez..herşeyin hayırlısı..bu işler böyle başa dönemiyorsun reset atamıyosun...fabrika ayarlarına dönemiyosun...cesaret edip bunu bizlerle paylaşmışsın sağol...bişey dicem yanlış anlama..bunlarla uğraşacağına bi dene temiz cbf150 çekeydin altına...ybrde traş aslında...olacağına varır herşey...geçmiş olsun...

adapzarlı
23 Kasım 2015, 01:23
ybr alsaydım bu kadar masrafa değerdi onu demeye calıstım cine bok atmama gerek yok zaten herkes ne oldugunu bılıyor :)

-ZERO-
23 Kasım 2015, 01:40
başlığa bakınca kalitesiz parça montaj v.s den ötürü kaza falan yaşadım zannettim. şahsen ybr çakması çin malı motora biniyorum. uzun yol da yapıyorum. bir sorun yaşamadım. yaptığın şeyler keyfi masrafmış. 1500 tl'ye aldığın daha önce belki yağı bile değiştirilmeye erinilmiş motora 1800 tl masraf yapmak nedir be dostum. senin yaptığın hayat kadınıyla evlenirken beline kırmızı kuşak takmak olmuş.

berkcigdem
23 Kasım 2015, 01:51
çekik gözlünün ne suçu var :thumright

A.Türker
23 Kasım 2015, 01:54
Bknz: Ayağını yorganına göre uzat. Motosiklet ucuz bir zevk değildir hele aksesuar kısmı hiç değildir. Öğrenci adamsın bu konularda bilgin tecrüben ve en önemlisi paran yok niye bodoslama dalıyorsun. Arkadaşın olsam döve döve motoru söktüğün gecenin sabahı toplatırdım. Olan olmuş artık tecrübe diyip geçelim. Sat motoru da kalan paranla biraz eğlen. Bir daha genç olmayacaksın.

Mengu16
23 Kasım 2015, 02:34
Ön çift disk yapacam diye paranı ziyan edeceğine Cg 250 alt motor toplasaydın keşke çok daha ucuza gelirdi, hatta 250'lik karter alırsan 300cc üzerine kadar çıkabiliyo motor. Bu arada ben 125'lik motoru 210cc yaptım, fren sistemine hiç dokunmadım ön fren 240mm disk arka kampana idare ediyo. Ön teker 2.75-18 kısmen ince olduğundan aşırı frenlemeyi kaldıracak bir lastik değil zaten, senin motor için de gereksiz bir girişim olmuş çift disk yapma işlemi.

07mehmet07
23 Kasım 2015, 03:01
Parana mı yanayııım, harcadığın zamana mı yanayım yoksa cesaretine hayran mı kalayım bilemedim doğrusu...

s103r
23 Kasım 2015, 03:04
7 Aydır Çin motoru Kullanıyorum Tek masrafı Benzın+Bakımları Çünkü sağını solunu kurcalamıyorum 125 cc motora Egsoz takayım Grenaj yapıştırayım kafasında değilim Beğenmedıgın Motoru satacaksın Kurcalamanın manas ıyok

mandarake
23 Kasım 2015, 03:51
:)Hayatda Hersey tecrube...senin icinde bu olay tecrube olmustur.bosver takma kafana...ayrica Bunu samimi bir sekilde insanlarla paylasmanda medeni cesaretini gosterir...43 yasimdayim bir suru hatalar yaptim,halada yapiyorum:cat:

Murat.K.
23 Kasım 2015, 08:57
Bu hayatta edindiğimiz her ders ucuz olsa idi onlar ders olmazdı. Bakma iyi yapmışsın. Vaktini ve kısıtlı paranı harcar iken bir sürü bilgiye ulaşmışsındır. Bu deneyimi bir başkası yaşasa idi senin için bu kadar eğitici olmazdı.

Kırıcı mesajlar gelecektir, onları da eğitimin bir parçası olarak düşünüp kabul et.

EthanHunt
23 Kasım 2015, 10:31
Masrafa girmiş ayrıca vakit kaybetmissin fakat 1800tlye istesende alamayacığın bir eğitimi kendi kendine vermissin. Cesaretinden dolayıda tebrik ederim.

Seko
23 Kasım 2015, 10:33
Bunlar hep motosikleti lego sanmaktan kaynaklanan sorunlar. Bazı arkadaşlar malesef ki motorların her parçasının birbirine uyduğunu, istenirse birinin pistonunun alıp kolayca başkasına takılabildiğini, falanca motorun ABS'sinin sökülüp iki vidayla bir diğerine geçirilebildiğini, ayna değiştirir gibi far dğiştirilebileceğini sanıyorlar. Gerçekte ise çoğu yapılamaz ya da yapılsa bile sağlıklı çalışmaz.

En azından iyi bir tecrübe olmuş, birdahaki sefere ön hazırlığını yapmadan başlamazsınız.

ZümeR
23 Kasım 2015, 10:36
Arkadaşım sen biraz tatminsiz, biraz maymun iştahlı, birazda beceriklisin gördüğüm kadarıyla.
Birazda mantıklı olsaymışsın herşey 10 numara olacakmış.

Gidip 4 bin liralık makina almıyor, paramın 1/2 sine motor alayım, 3/2 sine jant yapayım, üçün biri elinde kalınca eski haline getireyim..

İlginç..

adapzarlı
23 Kasım 2015, 11:39
yorumlar için teşekkür ederim bazı yorumlar 1.800 liradan daha cok yaktı içimi :D

Romedon
23 Kasım 2015, 11:47
Sen biraz çok kurcalamışsın.ybr de alsan fark etmezdiki

Cavalry
23 Kasım 2015, 12:24
Ben de bunu anlayamıyorum.. Profesyonel modifiyeler/customlar güzel olabiliyor bazen.. Ama eğer son motorun değilse ya da o motoru ilerde satmayı düşünmüyorsan, bu tür yapılan bütün uğraşlar bana mantıksız geliyor.. 1500 e motoru aldın 1800 masraf ettin ama ne performansı ne de piyasa değeri 3000 etmedi.. Motoru satarken 2000-2500 arasına satabilirsen iyi.. Bir de az bulunan motorlara bunu yaptıkları zaman çıldırıyorum resmen adam 15-20.000 civarına motor alıyo custom yapıcam diye en az 10.000 bayılıp motorun içine ediyo sonra alan adam da eski haline getirmek için 10-15.000 harcıyo ama sonuçta nereden bakarsan bak o motor hiçbir zaman 50.000 liralık olmuyo hala ve hala 20.000 liralık motor.. Eğer masraf yapacak paran varsa ve son motorun olmayacaksa o paraya daha iyi bir motor alınabilir.. Hem para kaybın olmaz hem de verdiğin paraya değer.. Gerek piyasa bedeli olarak, gerekse performans olarak.. Herşeye rağmen kendini şanslı hissedebilirsin, daha büyük motorlara daha fazla para verip daha fazla hüsrana uğramadığın için..

F54
23 Kasım 2015, 13:20
Meşhur bi Çin ata sözü var onu sana hatırlatmayı kendime bi borç bilirim
Hani şu şemsiyeli olan varya Hah işte o

FakirCustom
23 Kasım 2015, 14:31
4 YILDIR ÇİN MOTORUNA BİNİYORUM 50BİN KMYİ SORUNSUZ BİTİRDİM. BENZİN + BAKIMLAR UFAK TEFEK UCUZ DEĞİŞEN PARÇALAR DIŞINDA HİÇBİR MASRAF CIKARTMADI. MOTORA DEĞİLDE EŞEĞE BİNER GİBİ BİNERSENİZ ÇİN NE YAPSIN ÖNCE SİZ KENDİNİZİ JAPON KALİTESİNDE GELİŞTİRİN SONRA ÇİNLİYE LAF ATARSINIZ. İSTİSNALAR HARİÇ.

CompanERROR
23 Kasım 2015, 14:43
Çinliye bok atıyorsun ama daha motor üretemeyen bir ülkenin vatandaşısın bok derken ne olduğunu hesapla.

Onurhan D
23 Kasım 2015, 15:44
Çin motoruyla ne alakası var.Öğrenciyim demişsin yaşını merak ettim.Kusura bakma da aklı başında bi insan bunu yapmaz.Yazık günah.

vdeger
23 Kasım 2015, 16:07
Güzel bir "Nasıl yapılmaz" yazısı olmuş:) Geçmiş olsun arkadaşım.

CT.ATC
23 Kasım 2015, 18:23
Önce ne yapmaya çalıştın da ne oldu? Projenin adı yok. Cafe racer yapacaksan o şase uyar belki de tel jant yok depo yok far yok yok oğlu yok. Dönor motor yanlış. Motor bloğu ile ilgili bilgim yok ama bilindik bir blok değil belli ki önce sağlam titreşimi az, bloğu rüştünü ispatlamış bir motor bloğunu sahip Çinli alacaksın. Çift disk nedir? Ulan onu adam Japona yapamıyor sonradan, yapsa da akı bokunu kurtarmaz ki sende tam böyle olmuş olay. Kusura bakma kardeşim sende öğrencisin bende öyleyim ama önce bir plan proje çizip sonra aplike edeceksin. Konuyu okurken ne yapmaya çalışıyor bu adam dedim sonunu görmeden olay baştan belliydi yani ybr de alsan aynısı olurdu geçmiş olsun diğer proje için tecrübe olmuş.

by_xray
23 Kasım 2015, 21:36
Benim anlamadığım arkaya disk fren yapma olayını nasıl atladığın. Nasıl modifiye yapılamaz olayını acilen geliştirmelisin.

murad13
23 Kasım 2015, 21:40
tecrübe parayla satın alınmaz!! değişik bir yaşantı olmuş artık ömür billah unutmazsın.

gurkanerkan
23 Kasım 2015, 21:46
Etrafında hiç mi sevenin yoktu 'sen ne yapıyorsun' demeye..

Mr.Yldrmdmr
25 Kasım 2015, 10:36
Arkadaşlar size de pes yani. Adamın zaten acısı var bide üstüne üstüne gidiyorsunuz. Yazının tamamını okudum adam zaten altta belirtmiş rica ediyorum kırıcı yorumlar yazmayın diye. Kendisi böyle bir konuyu paylaşmış yanında olup diğer bir projesinde daha dikkatli olmasını söyleminiz gerekirken şu yorumlara bakın ya bok atmış da bilmem ne yapmış. Lütfen arkadaşlar.
Kardeşim hiç kimse annesinin karnından motosiklet ustası olarak doğmadı. Hayatta sadece motosiklet için değil her konuyu yanlış yapa yapa öğrenirsin. Sakın ola pes etme içinde ki motosiklet sevdasını silip atma. Kendine bir şekilde çeki düzen ver ve projelerine devam et. Elbet biri gönlüne göre olacaktır eminim. :)

tinerci
25 Kasım 2015, 10:52
Herkes öldürür sevdiğini. Kimi bıçakla öldürür, kimi disk fren ile.

ülgenhan
25 Kasım 2015, 10:59
Gecmis olsun.

EnesBeyter
25 Kasım 2015, 12:39
Ben de diğer arkadaşlar gibi meslenin -çin motoru-yla alakasını pek çözemedim.Ybr ye de taksan tel jantı çift diski yine sıkıntı olacaktı neyse geçmiş olsun diyelim

Lucas
25 Kasım 2015, 12:39
Olan olmuş,
Parçaları biraz uğraşırsan zamanla elinden tek tek de olsa çıkarıp zararını biraz azaltabilirsin belki.
Motosiklet projeleri zahmetlidir, işi bilmiyorsan, tanıdık eş dost esnaf yoksa pahalıdır.
Fazla da takma kafana, hepimiz hayatımızın bir dönemi heyecanla yanlış kararlar verip hatalar yaptık, hala da yapmaya devam ediyoruz zaman zaman :)

fedos
25 Kasım 2015, 13:54
1.800 TL ile çok iyi bir eğitim almış olduğunu düşün.Acın hafiflemez belki, bundan sonraki olası durumlarda sana hata yapmamanı hatırlatabilir.
Tecrübe zaten : yenilen kazıkların bileşkesidir.

AurorAbeam
25 Kasım 2015, 14:02
Arkadaşım sen biraz tatminsiz, biraz maymun iştahlı, birazda beceriklisin gördüğüm kadarıyla.
Birazda mantıklı olsaymışsın herşey 10 numara olacakmış.

Gidip 4 bin liralık makina almıyor, paramın 1/2 sine motor alayım, 3/2 sine jant yapayım, üçün biri elinde kalınca eski haline getireyim..

İlginç..

Gözlerim yaşardı gülmekten :D

tinerci
25 Kasım 2015, 14:44
Meselenin çin mali motorla alakasi olmadigina gore sen çinlisin. Buradan bunu anliyoruz. Memlekete gidersen söyle de 1000 cc CG motoru yapsinlar burada çok satilir.

Darkfriairs
25 Kasım 2015, 17:51
Altından kalkamayacağın bir işe soyunmuşsun. elinde patlamış. Çin malı ile alakalı bir durum söz konusu değil.

adapzarlı
25 Kasım 2015, 23:49
Mr.Yldrmdmr hay ağzın bal yesin çok teşekkür ederim yorumlar için

Tinerci seninde derdini anlatamadım canın sıkınca gelıp gelıp laf atıyosun konuya kalbını kırmak ıstemıyorum var git yoluna

MD.Murat
26 Kasım 2015, 00:44
sahip olman gereken 1.mantık 2.plan-program
plansız bir işe girme dostum. benden sana adapazarlı tavsiyesi.
bir iş yapacağın zaman sağlam kafayla otur kağıda dök projeni. düşün önce bi. sonra uygularsın.

Fatiiiik
26 Kasım 2015, 04:55
yorumlardan cikardigim anlama gore dusene bi tekme de ben atip gelenek gorenekleri devam ettirmeliyim.
1ncisi kardes konicivalarin sucu yok
2ncisi esege altin semer baglamissin, essek ayni esek bile olamamis.
3ncusu kardess boyle ucak mi ucar???
saka bi yana bosver bende dagitip topluyorum arada zevkli oluyo ama bilgi edinmen lazim farkli parca kullanirken, gecenlerde bi arkadas 15 civari makineye 10a yakin aksesuar yapmisti, muhtemelen 17-18e max satmistir, bide boyle dusun, erken yasta gelen tecrube iyidir

bahadircolak
26 Kasım 2015, 05:35
Genç çocuk, heves etmiş, girişmiş bir işe...
Üzülme olur böyle şeyler, ona harcamasan başka şeye harcayacaktın...
Akacak kan damarda durmadığı gibi para da cüzdanda durmuyor bi kere bir motor aldın mı...

redlion999
26 Kasım 2015, 10:55
Plansız iş bu kadar olur hocam.. bütçeyi en başta belirlemek lazımdı bildiğin arai veya shoei kask parasını bırakmışsın oraya 2 kromaj için..

Bu arada eğer çinli olmasaydı o para 5 bini rahat bulurdu.. ilk motorum kanuni cross 150 yi söküp kendim boyamıştım zımpara vs.. dişli,zincir,lastik derken baya cross yapmıştım ve bunlarda 350 lirayı geçmemiştir.. şuanki motorumun 10 bin bakımı bu kadar tutuyor zaten..

Para fazla yok ise herzaman işlevselliği arttırmak iyidir ardından görsel gelir.. ve ilk başta da insan kendi girişmeli hemen kromaja yollamak fazla kaçmış..

Yurdukoru
26 Kasım 2015, 12:12
Parçaları kromajlatmak yerine gazyağı ve wd40 la temizleyip baştan aşağı genel bir temizlik yapsaydın hem görünüm olarak içine siner hem de orjinalliği korunmuş olurdu, 2. elde satılabilirliği kolay olur, paran da cebine kalırdı. Ancak bir musibet bin nasihattan iyiymiş. Ben de yaşadım, hepimiz yaşadık bunları o yüzden rahat ol...:)