PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : A2 Ehliyet Ekleme Masrafları ve İstenen Dosyalar

Dağcı
22 Kasım 2015, 22:19
arkadaşlar forumda aradım ama güncel olarak ben bulamadım

hali hazırda b ehliyetim var a2 sınavından geçtim

tekrardan sağlık raporu fotograf vs vermem gerekecek mi?
ve totalde ne kadar para ödeyeceğim

cevaplar için şimdiden teşekkürler

Dodin
23 Kasım 2015, 00:03
benim b sınıf ehliyet vardı 2012de almıştım, 2014 kasım başı kaydolup aralıkta direksiyon sınavına girdim.

kursa kaydolurken daha kasımda sağlık raporu ve fotoğraf vermiştim. Sizden sınavı geçene kadar kursun istememiş olması şaşırtıcı. Gerçi o belgeleri de ehliyet alacağım zaman emniyete bıraktım sanrım verilen dosya içinde.

Sonuç olarak gerekecek

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:52 ----------

Aile hekiminizden ücretsiz oluyormuş sanırım sağlık raporu, ben dışardan alınca 50tl kaptırdım oraya, fotoğrafın da piyasası farklı :D

toseabul
23 Kasım 2015, 00:11
kardes sadece direksiyon sınavına giriyorsun..
125 Devlet babaya
115 TL Kart parası
67 TL Direksiyon sınav ücreti.
300-600 TL Arası Sürücü kursuna versiyon (bu mebla illere göre değişmektedir.)

sürücü kursu sizden 2-3 adet vesikalık fotograf isteyecektir. kart cikartmak icinde 2 fotograf 1 fotografta saglık raporu (aile hekiminizden alın) icindir.
sürücü kursu sizden saglık raporu isteyecektir. sürücü kursana gitmeden önce 2-3 adet vesikalık fotograf bulundurun. aile hekiminizden saglık raporu alın saglık raporunda fotograf üzerinde kaşe mühür olmasına dikkat ediniz. 1 adet sicil kaydı alınız (adliyeden veya e-devlet web sitesinden alabilirsiniz) bu evrakları tamamlandıktan sonra sürücü kursuna gidin kursiyer konusunda anlasırsanız direk evrakları teslim edersiniz.

Kedma
25 Kasım 2015, 21:56
Bilgin olsun Aralık 5 son gün. Daha sonra alacağın ehliyet stajiyer ehliyeti olacaktır.

oakley
26 Kasım 2015, 01:04
Selamlar;

Taze taze bu işlerle uğraşan birisi olarak bildiklerimi (yanlış bildiğim yerler varsa lütfen düzeltin) aktarayım.

Öncelikle artık bu saatten sonra kayıt yaptıracaklar (son sınava yetişip, dosyası erkenden çıkıp, emniyetten randevu bulup ehliyeti cebe koyacak şanslı yakışıklılar hariç :) ) stajer ehliyet alarak ADAY SÜRÜCÜ olacaktır. Son gün 31 Aralık 2015 olmak üzere cebinize ehliyeti koymadıysanız 1 Ocak 2016 dan itibaren kart olarak verilecek tüm yeni ehliyetler ( sınıf ekleme dahil ) aday sürücü olacak. Yani dosyanız hazırsa yılbaşına kadar ehliyete çevirmeniz şart.

Dosyanız hazırsa Emniyet'ten randevu alarak dosyanızı ehliyet kartına çevirme işlemlerine başlıyorsunuz. Randevu gün/saatiniz gelmeden bankaya ( iş ve halk bankaları sanırım) ehliyet harcı yatırıp makbuzunuzu almanız, bu makbuzu da dosyanıza eklemeniz gerekmekte. Sürücü kursundan aldığınız dosya içerisinde hazırda;
-sürücü sertifikanız
-4 adet resim
-sabıka kaydınız
-sağlık raporunuz
Bulunmakta. Bunların üzerine varsa eğer kullandığınız ehliyetin aslı ve fotokopisi (sınıf ekletiyorsanız) ve kimlik- kimlik fotokopisi , randevu aldıktan sonra son ekranda çıkan istenen belgeler ve sıra No yazılı belgenin çıktısı.

Bu belgelerin tamamını randevu gün ve saatinizde, randevu aldığınız ilçe trafik veya emniyet müdürlüğüne götürüyorsunuz. Daha önceden parmak izi alınmadıysa randevudan 15-20 dk önce gidip parmak izi çıktısını orada alıyorsunuz. Dosyanızı teslim edip kart ücretini ödeyip size söylenen gün gidip kartınızı teslim alıyorsunuz. Bu teslim süresi aynı gün içerisinde de olabilir bir hafta da sürebilir. Bu işlem yaptığınız müdürlükteki yoğunluğa bağlı.

Ödenecek tutarları tam olarak bilmediğimden (cuma günü harç ücretini bankaya, salı günü de kart bedelini emniyete ödedikten sonra güncel olarak yazarım) henüz yazamıyorum.

Bu aralar stajer ehliyet muhabbetine randevu ve emniyetteki işlemlerde yoğunluk olabilir. Tedbirinizi buna göre alın.

Saygılar

AWESQME
26 Kasım 2015, 01:39
Bugün aynı işlemleri yapmış biri olarak aynı belgeleri tekrar alıcaksın. Dosyanla önce maliyeye gidip A2 harcı yatırıcaksın 127 TL. Sonra Trafik şubeye gidiceksin orayada 119 TL vericeksin bu kadar.

Bilgin olsun Aralık 5 son gün. Daha sonra alacağın ehliyet stajiyer ehliyeti olacaktır.

Hayır yanlışın var. Arkadaş ehliyeti kazanmış istediği zaman çıkartabilir yeni yasaya dahil olmayacak. 5 Aralıktan sonra sınava başvurucak olan kişiler yeni yasadan alıcak.

oakley
26 Kasım 2015, 02:00
Selamlar

Aynı belgeleri almaktan kasıt nedir ?

Tekrar sağlık raporu tekrar sabıka kaydı mı alacağız ?

Sürücü Kursu'ndan verilen dosyanın içerisinde hepsi mevcut.

AWESQME
26 Kasım 2015, 03:15
Selamlar

Önce B aldınız bi kaç ay sonra A2 almak istediğinizde aynı belgeleri tekrar kursa vermek zorundasınız. Ancak kursa 2 ehliyet içinde başvurduysanız sadece A2 sınavına gireceğiniz zaman bi sefer daha sağlık raporu almalısınız.

bahadircolak
26 Kasım 2015, 05:43
Selamlar

Ben B sınıfı ehliyetim varken A2 için Mayısta sınava girdim. Sağlık ve sabıka istenmedi...

Kedma
26 Kasım 2015, 13:09
Bugün aynı işlemleri yapmış biri olarak aynı belgeleri tekrar alıcaksın. Dosyanla önce maliyeye gidip A2 harcı yatırıcaksın 127 TL. Sonra Trafik şubeye gidiceksin orayada 119 TL vericeksin bu kadar.

Hayır yanlışın var. Arkadaş ehliyeti kazanmış istediği zaman çıkartabilir yeni yasaya dahil olmayacak. 5 Aralıktan sonra sınava başvurucak olan kişiler yeni yasadan alıcak.

Çok pardon ben sınavı geçtim kısmını kaçırmışım.

oakley
27 Kasım 2015, 12:14
Selamlar;

Ödenecek tutarları tam olarak bilmediğimden (cuma günü harç ücretini bankaya, salı günü de kart bedelini emniyete ödedikten sonra güncel olarak yazarım) henüz yazamıyorum.

126.70 TL bankaya "A2 ehliyet harç ücreti " olarak yatırdım. Güncel harç ücretini merak eden olursa diye yazıyorum

Saygılar.

Sti
27 Kasım 2015, 12:38
Peki bu stajyer ehliyet olayi nedir? Ben yeni cikan yasayla alicam ehliyetimi,yani stajyerim,bu durumun artisi eksisi nedir,bilgisi olan aciklayabilecek olan varmidir?

macremmm
27 Kasım 2015, 13:05
Bu stajyer olayının bence hic bir eksisi yok olması gereken buydu zaten

mchi
27 Kasım 2015, 13:40
Ben yarın sınava giriyorum hayırlısıyla kazanırsam eski usul kaybedersem 5 aralıgı gecer sınav ve stajyer olurum doğrumu ?

oakley
27 Kasım 2015, 14:00
Selamlar;

Ben yarın sınava giriyorum hayırlısıyla kazanırsam eski usul kaybedersem 5 aralıgı gecer sınav ve stajyer olurum doğrumu ?

Hayır doğru değil. Aday sürücü kapsamındaki ehliyetler 1.1.2016 dan sonra verilen ehliyetler için geçerli olacak. Ehliyetinizi bu tarihten önce çıkartırsanız aday sürücü olmayacaksınız.

Bahsi geçen 5 Aralık tarihi ise KURSA KAYIT YAPTIRACAK arkadaşları ilgilendiriyor. Sınavlardan geçip dosyayı aldıysanız son tarih 31 Aralık 2015

Saygılar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:56 ----------

Selamlar;

Peki bu stajyer ehliyet olayi nedir? Ben yeni cikan yasayla alicam ehliyetimi,yani stajyerim,bu durumun artisi eksisi nedir,bilgisi olan aciklayabilecek olan varmidir?

Kurallara uygun bir sürücü olursanız ve ceza puanınızı 2 yıl içinde doldurmazsanız ADAY SÜRÜCÜ olmanın hiç bir artısı veya eksisi yok. Sadece yaşınıza ve deneyiminize göre belli cc ve hp aralığındaki motosikletleri kullanabileceksiniz. Kaldı ki bu da yasayla birlikte gelen ve uygulamadaki en mantıklı kural.

Saygılar.

Sti
27 Kasım 2015, 15:54
Kurallara uygun bir sürücü olursanız ve ceza puanınızı 2 yıl içinde doldurmazsanız ADAY SÜRÜCÜ olmanın hiç bir artısı veya eksisi yok. Sadece yaşınıza ve deneyiminize göre belli cc ve hp aralığındaki motosikletleri kullanabileceksiniz. Kaldı ki bu da yasayla birlikte gelen ve uygulamadaki en mantıklı kural.

Saygılar.

Kesinlikle katiliyorum,bir nebze olsun motorcu ölumleri azalir belki,ozaman pekte sorun teskil etmiyo benim icin,sonuc olarak ekipmanlarim tam,ve plakali motorla trafige cikacagimdan sorun olmaz,cevap icin tesekkur ederim,saygilar bizden

oakley
01 Aralık 2015, 10:58
Selamlar;

Trafik şubeye dosyamı bıraktım. Güncel kart ücreti 119 TL. Merak edenler için güncelleyelim.

Bu arada trafik şubede işlemler 10-15 dk kadar sürdü. Sıfır sıra, güler yüzlü hizmet ve randevu saatimden 1 saat önce işlemlerimi tamamlamış olarak ayrıldım. Randevu alamıyorum, çok sıra bekliyorum diyen arkadaşlar abartmış olsa gerek :)

Cuma günü B+A2 cepte :)
Nihihihihi
:)

Saygılar

bpak
01 Aralık 2015, 12:04
Selamlar;

Trafik şubeye dosyamı bıraktım. Güncel kart ücreti 119 TL. Merak edenler için güncelleyelim.

Bu arada trafik şubede işlemler 10-15 dk kadar sürdü. Sıfır sıra, güler yüzlü hizmet ve randevu saatimden 1 saat önce işlemlerimi tamamlamış olarak ayrıldım. Randevu alamıyorum, çok sıra bekliyorum diyen arkadaşlar abartmış olsa gerek :)

Cuma günü B+A2 cepte :)
Nihihihihi
:)

Saygılar

http://i.hizliresim.com/7XAGoL.png

Randevu almadan gitsek sorun olur mu şube boşsa? Sizin işlemleri yaparken randevu sordular mı?

oakley
01 Aralık 2015, 13:51
http://i.hizliresim.com/7XAGoL.png

Randevu almadan gitsek sorun olur mu şube boşsa? Sizin işlemleri yaparken randevu sordular mı?

Selamlar;

Tüm evraklarımla birlikte randevu çıktısını da verdim. Bizzat randevu sormadı ama randevu kağıdım en önde duruyordu. Randevusuz işlem yaparlarmı bilemiyorum. Ama şansını deneyebilirsin. Bu sabah 9:30-10:00 arası bomboştu mesela benim gittiğim trafik şube. Ve randevum normalde 10:30-11:00 arasıydı.

Bu arada randevu için akşam 22:00 da açılmıştı yeni günler. Ben öyle rahat rahat aldım randevuyu.

Saygılar

bpak
01 Aralık 2015, 14:09
Selamlar;

Tüm evraklarımla birlikte randevu çıktısını da verdim. Bizzat randevu sormadı ama randevu kağıdım en önde duruyordu. Randevusuz işlem yaparlarmı bilemiyorum. Ama şansını deneyebilirsin. Bu sabah 9:30-10:00 arası bomboştu mesela benim gittiğim trafik şube. Ve randevum normalde 10:30-11:00 arasıydı.

Bu arada randevu için akşam 22:00 da açılmıştı yeni günler. Ben öyle rahat rahat aldım randevuyu.

Saygılar

Tesekkur ederim cevap icin. Paylastigim ekran goruntusunun oldugu sayfanin ustunde 12 araliga kadar dolu oldugu yaziyordu. Yine de sik sik kontrol etmeme gerek var mi yoksa o gune kadarki tum randevular alinmis midir?

oakley
01 Aralık 2015, 14:44
Tesekkur ederim cevap icin. Paylastigim ekran goruntusunun oldugu sayfanin ustunde 12 araliga kadar dolu oldugu yaziyordu. Yine de sik sik kontrol etmeme gerek var mi yoksa o gune kadarki tum randevular alinmis midir?

Selamlar

Ben de randevu alırken bir hafta boyunca tüm günler doluydu aynı akşam tekrar girdiğimde sonraki haftanın randevuları açılmıştı. Gün içerisinde ara ara kontrol etmeni öneririm bu gün yarın açarlar yeni randevuları

Saygılar

gokberk6426
01 Aralık 2015, 15:32
merhaba . benim 2.5 senedir b ehliyetim var . a2 ye yazildim 2 -2.5 ay once 3-4 gun oncede sinav parasini yatirdik 60 tl . simdi ben stajyermi olucam yoksa sknti cikarmi ?

oakley
02 Aralık 2015, 00:16
merhaba . benim 2.5 senedir b ehliyetim var . a2 ye yazildim 2 -2.5 ay once 3-4 gun oncede sinav parasini yatirdik 60 tl . simdi ben stajyermi olucam yoksa sknti cikarmi ?

Selamlar;

Sertifikanızı alıp ehliyet kartına yılbaşından önce çevirmezseniz stajer ehliyetli olacaksınız. Yeni çıkan yasada açıkça belirtilmiş bir madde yok. Belki yasadaki boşluk kullanılıp yeni yasa uygulamaya girmeden önce sınava giren öğrenciler stajyere kalmaya bilir. Şu an net birşey yok bekleyip göreceğiz hep beraber.

Saygılar

cozi
02 Aralık 2015, 00:26
arkadaşlar her şeyi yazmış.. eklemek gerekirse;
Kan grubun kimliğinde yazıyorsa sorun değil ama benim gibi eğer yazmıyorsa gittiğin sağlık ocağı veya aile hekimliğinden kan grubu kartını al mutlaka, benim gibi hevesle cuma günü başvurup kan grubu kartı olmadığın için pazartesi günü almış olma :)

mchi
02 Aralık 2015, 02:22
Ctesi sınavı gectim. Yarın kurs ile görüşüp ehliyeti alma işlemlerine başlayayım bende. Biraz önce emniyetten randevu aldım aralığın 14 üne verdi.