PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Farecla Wax Top İle Ne Yapabilirim ?

mobyby
01 Kasım 2015, 20:55
Merhaba Değerli M.T. üyeleri.
Siteye üye olalı pek olmadı ve buda ilk konum.
Benim bir adet cbr 250r motosikletim var.

Yarın müsait zamanda motosikletimi iyice yıkayıp daha sonra bu cila ile cilalamak istiyorum.

http://www.temapaintsandpowders.co.uk/images/products/farecla-wax-top-high-gloss-liquid-wax-polish-1lt-PNO1.jpg

Sorularım ise cila uygulaması nasıl yapılır ? Mesela önce bolca süngerle yedirip 1 saat kurumasını bekleyip sonra silmek mi gerekiyor ?
Güneş altındamı yapılması gerekiyor bu işlemlerin ?
Birde motorumun grenajlarını ön amorstör ve egzoz kısımlarınıda cilalayabilirmiyim ?
Motosikletimde kesinlikle cilayı sürmemem gereken yerler nelerdir ?

İlginize ve cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:37 ----------

Yokmu bilgisi olan ?

Samet Ağır
01 Kasım 2015, 20:59
Boyalı olan heryere kullanabilirsin. Pamukla güzelce yaydır, kuruduktan sonra her seferinde pamuğu tazeleyerek temizle parlat.. Ciladan önce kesinlikle ıslaklık kalmamasına dikkat et..

mobyby
01 Kasım 2015, 21:02
Boyalı olan heryere kullanabilirsin. Pamukla güzelce yaydır, kuruduktan sonra her seferinde pamuğu tazeleyerek temizle parlat.. Ciladan önce kesinlikle ıslaklık kalmamasına dikkat et..
Boya olan heryere süreyim yani. Pamuk değilde süngerle daha iyi olmaz mı hocam ?
http://www.tetrayem.name.tr/images/urunlerimiz/yemdeposu-biyolojik-sunger/yemdeposu-biyolojik-sunger-1.jpg

Bu süngerlerden ayrıca aldığım adam metalik kısımlara egzoz amasör nikelaj borularınada sürebilirsin dedi ama yanıldı mı acaba ?

Motun
01 Kasım 2015, 21:33
Merhaba Değerli M.T. üyeleri.
Siteye üye olalı pek olmadı ve buda ilk konum.
Benim bir adet cbr 250r motosikletim var.

Yarın müsait zamanda motosikletimi iyice yıkayıp daha sonra bu cila ile cilalamak istiyorum.

http://www.temapaintsandpowders.co.uk/images/products/farecla-wax-top-high-gloss-liquid-wax-polish-1lt-PNO1.jpg

Sorularım ise cila uygulaması nasıl yapılır ? Mesela önce bolca süngerle yedirip 1 saat kurumasını bekleyip sonra silmek mi gerekiyor ?
Güneş altındamı yapılması gerekiyor bu işlemlerin ?
Birde motorumun grenajlarını ön amorstör ve egzoz kısımlarınıda cilalayabilirmiyim ?
Motosikletimde kesinlikle cilayı sürmemem gereken yerler nelerdir ?

İlginize ve cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:37 ----------

Yokmu bilgisi olan ?
Merhaba,birincisi o sünger ile sıvı veya katı wax uygulanmaz,wax için 5,6 tl ye satılan uygulama pedleri var.
Wax güneş altında atılmaz,gölge âmâ iyi ışıklandırılmış ve mümkünse toz almayacak bir ortamda atılır.
Motoru ıyice yıkadıktan sonra kurulayın(microfiber bezle)boyalı metal bölümler tamamen kuruyunca uygulama pedi ile hafifce bastırarak dairesel hareketlerle mümkün olduğu kadar ince bir tabaka halinde uygulayın.
Hava soğuk olduğunda biraz daha uzun sürer âmâ 5,10 dakika içinde parmağınızla hafifce attığınız waxı kontrol edin ince bir tebeşir tabakası gibi kurumuş bir hâl almışsa temiz ve kuru bir mikrofiber bezi hafifçe bastırarak parlatın
Amortisör'e wax nasıl uygulanacak anlamadım.
Egsoz sıcağına dayanacak bir wax yok,o kadar yüksek ısıda hemen özelliğini kaybeder wax.

mobyby
01 Kasım 2015, 21:36
Merhaba,birincisi o sünger ile sıvı veya katı wax uygulanmaz,wax için 5,6 tl ye satılan uygulama pedleri var.
Wax güneş altında atılmaz,gölge âmâ iyi ışıklandırılmış ve mümkünse toz almayacak bir ortamda atılır.
Motoru ıyice yıkadıktan sonra kurulayın(microfiber bezle)boyalı metal bölümler tamamen kuruyunca uygulama pedi ile hafifce bastırarak dairesel hareketlerle mümkün olduğu kadar ince bir tabaka halinde uygulayın.
Hava soğuk olduğunda biraz daha uzun sürer âmâ 5,10 dakika içinde parmağınızla hafifce attığınız waxı kontrol edin elinize ince bir tebeşir tabakası gibi kurumuş bir hâl almışsa temiz ve kuru ir mikrofiber bezi hafifçe bastırarak parlatın
Amortisör'e wax nasıl uygulanacak anlamadım.
Egsoz sıcağına dayanacak bir wax yok,o kadar yüksek ısıda hemen özelliğini kaybeder wax.

Peki hocam yarın ped alıcam . Dediklerinizi uygulayacagım ya normalde nikelajlı kısımları ben her yıkamada wd40 yapıyorum motosikletimde baya parlak ve bakımlıda dahada bakımlı olsun diye dedim. Nikelajlı kısımlar zaten parlak ve passız oralara en iyisi hiç dokundurmuyum ben .

Birde motosikletin boyalı metal kısmı yokki ? Yani grenajlarım felan hep plastik onlara uygulamayacakmıyım ?

http://hdwallpaperbook.com/wp-content/gallery/images-of-honda-cbr250r/cbr250_carbon.jpg

Şu fotoda nerelere kesinlikle cila vurmamam gerekiyor ?

Motun
01 Kasım 2015, 21:38
Peki hocam yarın ped alıcam . Dediklerinizi uygulayacagım ya normalde nikelajlı kısımları ben her yıkamada wd40 yapıyorum motosikletimde baya parlak ve bakımlıda dahada bakımlı olsun diye dedim. Nikelajlı kısımlar zaten parlak ve passız oralara en iyisi hiç dokundurmuyum ben .

Zaten yağlı,kirli ve tozlu yüzeye wax atılmaz.
Krom ve metal yüzeyler için oto ve motorda kullanılabilecek ürünler var,gerekiyorsa onları edinip kullanın.

mobyby
01 Kasım 2015, 21:40
Zaten yağlı,kirli ve tozlu yüzeye wax atılmaz.
Krom ve metal yüzeyler için oto ve motorda kullanılabilecek ürünler var,gerekiyorsa onları edinip kullanın.

Grenajlar metal değil daha dogrusu motosıkletımın zaten %90ı plastik o zaman cila o kısımlara yapmayacakmıyım ?

macremmm
01 Kasım 2015, 21:48
Arabadan bildigim kadariyla pasta yaparken plastik kisimlarin renginde bozma yapiyor ama cila da nasil olur bilemicem ayrica sunger yerine arkadaslarn bahsettigi ped den alabilirsin sari yuvarlak sekilde tam bu is icin kullanilan bi urun daha saglikli olur bence

mobyby
01 Kasım 2015, 21:56
Arabadan bildigim kadariyla pasta yaparken plastik kisimlarin renginde bozma yapiyor ama cila da nasil olur bilemicem ayrica sunger yerine arkadaslarn bahsettigi ped den alabilirsin sari yuvarlak sekilde tam bu is icin kullanilan bi urun daha saglikli olur bence

ya waxı aldıgım adam plastik parcalarada kullanabilirsin dedi bana. Hatta ünlü bir markaymış bu cilalar konusunda test etmiş bir firma daha kalıcıymış vs . Marques ve Sonaxdan daha iyi dedi ama gel gör işte yinede güvenemiyorum motosikletin grenajlarının boyasını felan almasında :(

Motun
01 Kasım 2015, 21:57

Birde motosikletin boyalı metal kısmı yokki ? Yani grenajlarım felan hep plastik onlara uygulamayacakmıyım ?

http://hdwallpaperbook.com/wp-content/gallery/images-of-honda-cbr250r/cbr250_carbon.jpg

Şu fotoda nerelere kesinlikle cila vurmamam gerekiyor ?

Mesela depo yanlarında ki siyah plastik kısma atmayın,çünkü kaygan bir zemin olacağı için hem bacaklarınızla kavramanızı zorlaştırır buda güvenliğinizi bile tehlikeye atabilir
Asıl kullanım alanı metal olmasına rağmen boyalı karenajda da kullanılabilir.
Ürünü zincire,amortisöre,lastiğe vb. sürmeyin.

mobyby
01 Kasım 2015, 22:02
Mesela depo yanlarında ki siyah plastik kısma atmayın,çünkü kaygan bir zemin olacağı için hem bacaklarınızla kavramanızı zorlaştırır buda güvenliğinizi bile tehlikeye atabilir
Asıl kullanım alanı metal olmasına rağmen boyalı karenajda da kullanılabilir.
Ürünü zincire,amortisöre,lastiğe vb. sürmeyin.

anladım hocam Sizdende diğer yardımcı olan herkesten ALLAH (c.c.) razı olsun. Eyw.

Motun
01 Kasım 2015, 22:08

Pasta olarak adlandırılan ürünler kullanım amacına göre farklı güçte asındırıcı ürünlerdir,uygulanan yüzeyde ki kusuru düzeltip cila tabir edilen ürünü uygulamak için uygun zemin hazırlamakta kullanılır.
Wax ise(bazıları hafifte olsa aşındırıcı içerir)uygun hale getirilmiş yüzeyi parlatmak ve boyayı kullanılan ürünün kapasitesi oranında korumak için kullanılır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:03 ----------

anladım hocam Sizdende diğer yardımcı olan herkesten ALLAH (c.c.) razı olsun. Eyw.

Rica ederim,bilgimiz oranında yardımcı olmak görevimiz.