PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ön fren sıkıyor gene ne yapmam gerekiyordu?

velizrsln
29 Ekim 2015, 17:36
Daha oncede olmustu motorcum biseyler yapmisti gene olursa sunu sunu yap demisti ama unuttum, sanirim biraz hidroligi bosalt demisti ama nasil olcak?

Mertcan39
29 Ekim 2015, 18:04
kaliperin üstünde 8 no lu civata var üstü plastikle kaplı olabilir hidroliği ordan boşaltabilirsin

velizrsln
29 Ekim 2015, 18:07
kaliperin üstünde 8 no lu civata var üstü plastikle kaplı olabilir hidroliği ordan boşaltabilirsin

Evet kalibrelere gelen hortumun tutturuldugu yerden sanirim dediginiz yerden amahtarla actim bir kac sefa frene basarak bosalttim bu seferde fazla bosalttim heralde fren az tutuyor sonlarda anca tutuyor ama kasma devam ediyor

muzoooo
29 Ekim 2015, 18:08
sıkıyor demek istediniz herhalde. canım Türkçem

Erdost
29 Ekim 2015, 18:46
Kalıperi tutan uzun somunlar var.Onlar zamanla pas yapınca verimli şekilde girip çıkmıyor.Freni sıkıyorsun bıraktığında o somun yada ne tutuyorsa geri bırakmıyor tutmaya devam ediyor.Bunun kesin çözümü ya kaliperi değiştirmek, yada o somunları sokturup temizletip, yağlatip bir süre daha(süre uzun da olabilir kısa da) kullanmak.

velizrsln
29 Ekim 2015, 18:52
Kalıperi tutan uzun somunlar var.Onlar zamanla pas yapınca verimli şekilde girip çıkmıyor.Freni sıkıyorsun bıraktığında o somun yada ne tutuyorsa geri bırakmıyor tutmaya devam ediyor.Bunun kesin çözümü ya kaliperi değiştirmek, yada o somunları sokturup temizletip, yağlatip bir süre daha(süre uzun da olabilir kısa da) kullanmak.

ittiren yaydan mı bahsediyorsunuz? o somunu falan değiştiremiyor muyuz?

yeknet
29 Ekim 2015, 18:58
foruma soru sorarak tamir yapılmaz. Bilmiyosan bir ustaya götürcen.

mterayes26
29 Ekim 2015, 22:42
sıkıyor demek istediniz herhalde. canım Türkçem

Fikir neyse zikir de o dur .belki mobil ???

beyler burası yardımlaşma platformu , ustaya gidecek adamın burda işi ne

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:37 ----------

Tekeri sök 4 allen yardımı ile kaliperdeki vidaları gevşet biraz düzelmezse eğer kaliperi sök allen vidaları çıkar balataları sök , pistona baskı uygulayıp geri ittirmek için 2 tane düz tornavida kullanarak pistonu geri ittir çapraz tutarak , hidrolikle olacak iş değil

netster
29 Ekim 2015, 22:49
Alt fren merkezinde 12 numara anahtar ile hidrolik bosaltabilecegin bir cıvata var... fren sıkarak boşaltırsan frenin tutmaz... bir kaç damla hidrolik akarsa frenin rahatlar

mterayes26
30 Ekim 2015, 01:14
8 olmasın o 12 ler kalıperi kavala bağlar

velizrsln
30 Ekim 2015, 18:37
geçende de yaptıgı gibi kaliperi söktü adının daha kaliper olduğunu bilmiyor fren pompası dedi :D söktü yağladı tuzladı geri taktı fazla dayancagını sanmıyorum ama neyse

velizrsln
21 Mayıs 2016, 15:30
şimdiki motorumdada hem ileri hem geri kasıyor genellikle ne yapıcam tamirci şart mı kendim halledebilir miyim? hidroligi biraz boşaltmaya kalktımda babam olmaz öyle dedi

velizrsln
28 Ekim 2017, 03:20
aynı sorun bütün motorlarım var ben mi çok şey istiyorum acaba rahat rahat ayı gibi motoru geri götürmek için çan çekişiyom

bazen25
28 Ekim 2017, 11:24
Fren hidroliğinin dolduğu kapağı açıp enjektör(şırınga)ile bir miktar (çok fazla değil) çekerek azaltın,eğer sorun devam ediyorsa, fren merkezinin içindeki hidroliği kalipere gönderen düzenek bozulmuş sürekli baskıda kalıyor olabilir, varsa tamir takımı ile yada yeni bir üst merkezle değiştirilmesi sorunu çözecektir, tecrübe ile sabitdir.

jackonbir
28 Ekim 2017, 11:28
Fren tamiri forumdan akıl alınarak yapılacak bir şey değildir.

shooter1
29 Ekim 2017, 15:06
fren hidroliği değiştirmeyi denediniz mi

velizrsln
23 Kasım 2017, 22:38
Tekeri sök 4 allen yardımı ile kaliperdeki vidaları gevşet biraz düzelmezse eğer kaliperi sök allen vidaları çıkar balataları sök , pistona baskı uygulayıp geri ittirmek için 2 tane düz tornavida kullanarak pistonu geri ittir çapraz tutarak , hidrolikle olacak iş değil

tekeri sökmeme gerek varmı? peki gevşetince sorun nerde demektir? pekii geri ittirdikten sonra ne yapıcam