PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : gidon sallama sağ sol sürekli

hakan_czy
29 Ekim 2015, 02:35
Motor:cbf 150
siteden araştırdım gerekli doyurucu bilgi yok işin ehli ve tecrübe etmiş arkadaşlar yazsın gereksiz yorum yazmayalım.(hele hele)elleri bırakma titremez yazılmasın lütfen.
sorun şu:son bir aydır 30-40km/h süratte elleri bıraktığımda motorun gidonu hafif hafif sağ sollarla başlayıp titriyor ve giderek artıyor sebebi nedir[/COLOR].sağ sola çekme yok gidonu tutuncada çok hafif hissediliyor tokatlama ve yoldan kaynaklı deil bilginize.
denemelerimi ve yaptığım bazı tespitlei yazayım,
lastik inik deil:şişirdim
arka teker gergiler: inde boşluk yok ve gergiler eşit sıkılmış durumda tekrardan eşitledim
ön amortisör ve furç larda boşluk yok oynama ve sallam yok: orta sehpaya alarak ve fren sıkarak test ettim

arka çanta ile alakası yok: 4 senedir ilkdefa böyle oluyor
cant ve bilyalar sağlam: herhangi bir atılma yok

sebebini bulamıyorum fren diskinde gözle görülür bir yamukluk yok çevirince seside arada bir sürten yeri yok.(yarın emin olmak için kaliperi yerinden söküp bir tur atıcam bakalım
BİRDE:AMORTİSÖRLERİN YAĞ ATMADIĞINDAN EMİNİM DE İçlerindeki yağseviyeleri eşitmi nasıl anlarız yardımcı olacak arakadaşlara şimdiden teşekkürler.

Sj's
29 Ekim 2015, 02:37
Gidon yataktir genelde sorun, yani gidonun catala baglandigi bilyalar dagilmaya baslamistir. Belli araliklarla (genelde 20bin kmde bir) degistirmeniz gerekir.

dovahhkin
29 Ekim 2015, 02:53
Merhabalar hakan bey
Sym gts 250ievo kullanırken bu sorundan muzdariptim.
Heryere bakıldı herşeyiyle bir problem çıkmadı.
Ama sorun kimsenin tahmin etmediği yerde
Lastikte çıkmıştı.
Lastikteki çok ufak bombeler (kaldırıma çarpmalar ani çukura girmelerle oluşan ufak bombeler) sebebiydi tamda sizin belirttiğiniz süratlarda oluşuyordu.
Lastik kontrol kalemleriyle bir bakın derim. büyük olasılıkla problem burada.
Lastik değişecek böyle ise.
iyi forumlar dilerim.

Sepetçioğlu
29 Ekim 2015, 03:34
Bende de aynı sorun var, arka çanta taktığımda oluyor, herhangi bir sıkıntı gözükmüyor, yakında balansını yapıp tekrar deneyeceğim, konuyu takipteyim :cat:

Sj's
29 Ekim 2015, 03:41
Baska bir arkadasin on lastiginde civi vardi, gunlerce gidonum tokatliyor diyordu. On lastiginin patladigini 1 hafta sonra farkedip hepimizden ozur dilemisti.

Nikkfurie
29 Ekim 2015, 03:47
gidon sallanması 2 sebepten olur..

1..lastik tel kırmıştır 2..jantın yanakları eğrilmiştir

lastiğin havasını indirip yarım tur çevirip tekrar şişir kullan bir ihtimal düzelebilir de..

ilkeronat
29 Ekim 2015, 08:08
Merhabalar hakan bey
Lastikte çıkmıştı.
Lastikteki çok ufak bombeler (kaldırıma çarpmalar ani çukura girmelerle oluşan ufak bombeler) sebebiydi tamda sizin belirttiğiniz süratlarda oluşuyordu.
iyi forumlar dilerim.
yazacaklarimi yazmissiniz, elinize saglik. ;)

ZümeR
29 Ekim 2015, 08:56
Bir sebep daha var.
Inazuma da tespit ettik. 50-60 km arasında oluyordu.
Arkadaşın taktığı uzun saplı aynaları tokatlayan rüzgar buna sebebiyet veriyor. Adam boşuna kısa saplı yapmamış demek ki.. :P

hakan_czy
29 Ekim 2015, 15:42
Gidon yataktir genelde sorun, yani gidonun catala baglandigi bilyalar dagilmaya baslamistir. Belli araliklarla (genelde 20bin kmde bir) degistirmeniz gerekir.
orta sehpada maşayı tutup ileri geri oynattığımda boşluk görülmüyor ama söküp emin olucam teşekkürler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:07 ----------

Merhabalar hakan bey
Lastikte çıkmıştı.
iyi forumlar dilerim.

çok teşekkürler olması muhtemel kaldırım inip çıkmışlığım oldu işin garibi etken okadar çok ki deneme yanılma ile bulucam lastiklerim çok eski bombe felan yok havasıda iyi biranda başlaması garibime gidiyor telmi kırdı acaba (lastikler 6 yıllık)

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:10 ----------

Bende de aynı sorun var, arka çanta taktığımda oluyor, herhangi bir sıkıntı gözükmüyor, yakında balansını yapıp tekrar deneyeceğim, konuyu takipteyim :cat:

araka çanta yüksek süratlerde yapar 30-40 larda etkilemez sebebide aerodinamik gereğidir otobüs arkasında nasılki sağ sol yalpalıyor motor çünki otobüsün yardığı hava kavuştuğu anda rüzgar oluşturuyo ya 100 metre gerisinden gidyosun yada tamponuna 2 m kala özellikle b şıkkında kaskınız dahi ses yapmıyor (ama çok tehlikeli)çünki ikiye yarılan havanın kavuşma noktasının önünde olmuş oluyorsunuz. topcase-'te vücudunuzun yardığı havanın kavuşmasıyla silkeiliyor (çözüm topcase'le aranızı eşya vesaire ile doldurmak veyahut topcasemümkünse ki hoş olmaz oturduğunuz selenin artçı kısnına koyduğunuzda kesinlikle silkeleme olmıyacaktır.ilginize teşekkürler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:18 ----------

Baska bir arkadasin on lastiginde civi vardi, gunlerce gidonum tokatliyor diyordu. On lastiginin patladigini 1 hafta sonra farkedip hepimizden ozur dilemisti.

boşa oyalamamı diyorsunuz :)benimde lastiğim hava kaçıyor 4 aydır ama titreme son bir aydır oluyor ve tekerleri haftada bir şişiriyorum bariz inik olduğunda ki 2 haftayı hatta 3 hafta hava basmassam yani 14 psi ve altındaki havalarda titreşim çok fazla oluyor motoru yönlendiriken asfalttaki küçücük seviye farklarında bile gidon sapıtıyor.ama 25 psi ve üstünde titreme olmuyordu.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:22 ----------

lastiğin havasını indirip yarım tur çevirip tekrar şişir kullan bir ihtimal düzelebilir de..

teekkürler konu başlığında yazmıştım eğrilme yok fakat telkırma olabilir deniyecem teşekkürler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:26 ----------

Bir sebep daha var.
Inazuma da tespit ettik. 50-60 km arasında oluyordu.
Arkadaşın taktığı uzun saplı aynaları tokatlayan rüzgar buna sebebiyet veriyor. Adam boşuna kısa saplı yapmamış demek ki.. :P

teşekkürler bizdeki sebep o deil 20-30 km/h bile oluyor ayna vesaire aerodinamiği etkileyecek ekstra bir aparat çıkıntı felan yok.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:29 ----------

buarada gezi yazısı yorumunz için teşekkürler anası pek ağlamdı sağlam motor crf

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:50 ----------

bugün kaliperi söküp plastik kelepçeyle maşanın sağına bağlayıp bir tur attım sallama yok fren disc'i yamulmuş kurbağcık bulup düzelticem yardımcı olmaya çalışan tüm arkadaşlara teşekkürler.bir ara gidon bilyalarınada bakıcam motor 11500 km'de fakat bolu yedigöller yolunda birkaç kasise sert girmiştim kontrol etmekte fayda var.