PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Analog KM Saati Yerine Dijital Gösterme Takmak (Yardım)

quentyn
21 Ekim 2015, 11:34
Öncelikle sevgili motosiklet.net ailesi merhaba

Bende 95 Model Suzuki VS600 İntruder var.
Ben motoruma dijital gösterge takmak istiyorum hatta ebay da buldum. Fakat olur mu olmaz mı tüm fonksiyonları çalışır mı ya da hangileri çalışmaz bilemedim. Sizce nu işlemi uygulayabilir miyim ?

Teşekkürler, saygılar.
http://i.ebayimg.com/images/g/GjQAAOSwBLlVYsii/s-l500.jpg Almayı planladığım gösterge bu.
http://databikes.com/imgs/a/b/z/i/o/suzuki__intruder_1400_1996_3_lgw.jpgKendi göstergesi de budur.

Lucas
21 Ekim 2015, 16:11
Bağlantılarını doğru yaparsan çalışır,
Fakat senin göstergen mil ölçüyor, eğer alacağın gösterge de mil/km değiştirme opsiyonu varsa sorun olmaz. Eğer yok ise, mil cinsini gösteren gösterge iste satıcıdan.
Ayrıca, eğer kendin yapamayacaksan veya onu severek takacak bir dostun, ustan yoksa hiç alıp sinirlerini yıpratma :)

Dip not : Benzin göstergesini unutmuşum, benzin göstergesi tahmin ettiğiniz gibi dilim olarak göstermeyebilir (motorunuzda benzin göstergesi olduğunu varsayıyorum). Çünki dilimli göstergeler benzin deposunun içindeki şamandıranın aşağı yukarı oynarken direncinin değişmesi prensibiyle çalışır. Sizinkisin de ise sadece benzin biterken şamandıra belirli bir seviyeye gelince benzin ışığını yakıyordur tahminen.

sabree
22 Ekim 2015, 10:00
devir saati far/sinyal bildirimi masrafsız çalışır. km ve hız için sendeki mekanik telin elektronik bir çeviricisi olması gerekir (ki genelde kendileri çok pahalı oluyorlar 100-300 lira gibi fiyat aralıklarında) yada direkt elektronik bir redüktör uydurmalısın. benzin göstergesi için arkadaşında dediği gibi şamandıranı muhtemelen değiştirmen gerekecek onun fiyatı ise tamamen muallak :)

quentyn
22 Ekim 2015, 11:45
Oradaki fotoğraf temsili aslında benim gösterge mil şeklinde değil. Benzin göstergesinden vazgeçmiştim zaten dijital bir hız göstergesi yeter bana. Amaç farklı bir tarz katmak fakat pahalıya mal olacaksa eğer vazgeçmeliyim sanırım. Yardımınız için teşekkürler :)

mterayes26
23 Ekim 2015, 14:08
Takip ediyorum

Lucas
23 Ekim 2015, 17:30
Oradaki fotoğraf temsili aslında benim gösterge mil şeklinde değil. Benzin göstergesinden vazgeçmiştim zaten dijital bir hız göstergesi yeter bana. Amaç farklı bir tarz katmak fakat pahalıya mal olacaksa eğer vazgeçmeliyim sanırım. Yardımınız için teşekkürler :)

Pahalıdan ziyade uğraşmak gerek, kimse de uğraşmak istemiyor bu tarz işlerle.
O yüzden elinizden geliyorsa çok da zor birşey değil yapmak.

UNdocab
23 Ekim 2015, 17:41
Sorduğuna göre elektronik konusunda yardımcı olacak birine ihtiyacın var.
Eğer çok azim edersen yaparsın. Motorunun servis klavuzunu bulup elektirik şemasını bulman lazım orada hangi kablo ne için yazıyor.
Alacağın gösterge ile gelen tabloda da neyin ne için olduğu yazıyor.
Sonrası kabloları doğru birleştirmek.

Birde ön janttan hız okuması için senin okuyucuyu değil muhtemelen gösterge ile gelen mıknatıslı okuyucuyu takman gerekecek.

Ama sonuç böyle birşey oluyor ;)

http://i.hizliresim.com/djbbZL.jpg

mterayes26
23 Ekim 2015, 18:44
Elektronik km sayacına redüktörü nerden nasıl bağlıyoruz onu bilsem arkadaşa telefon da bağlatırım.

Janta okuyucu mu bağlayacağız vs