PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tvs Apache yakıt sorunu.

APALA
19 Ekim 2015, 14:54
Arkadaşlar öncelikle hepinize merhaba.
Bahsettiğim problemim şu. Motosikletim 2012 model, Tvs Apache. İlk kullanıcısı benim. 7500 km de.

Motosikletim, 65tl lik benzin ile, 400 km gidiyor.
Yani 100 km de, 4 litre civarı bir yakıtı var.
Üzerindeki herşey orijinal, ve bakımlı.

Sizce bu yakıt fazlalığının sebebi nedir? Karbüratörü, silindir bloguna bağlayan iki tane vida var. Vidalardan bir tanesi eksik. Acaba problem bu olabilir mi? Ya da sibop ayarı mı yapılmalı?
Artık gerçekten canımı sıkmaya başladı bu iş. Lütfen bi akıl verin.

Şimdiden teşekkürler.

Apices
19 Ekim 2015, 16:09
Merhaba. Aynı modeli bende kullanıyorum. Şu an kilometre 14000 oldu. Aldığımdan beri 100 km'de 3 litre yaktığını bile görmedim.Benzin lambasını yakacak kadar kullanıp ta mı ölçüm yaptınız acaba? Zira tek çizgi kaldığında bile oldukça fazla km yapıyor. Şayet bu şekilde ölçüm yaptıysanız muhakkak bir yerlerde ayarsızlık v.b. mevcut olmalı.

Ağustos ayında motor tam yüklü halde Akdeniz-Ege turu yaptık.Bursa'da depoyu fulledim,Antalya' girişinde 40 km kadar yedekte kullandığım halde benzin lambası yanmadı ve tam km. 567 olduğunda depoyu tekrar fulledim.Toplam 13,877 litre benzin aldı. Yani 100 km'de 2,44 litre benzin yakmış oldu. (Ön dişli bir diş büyük 13 değil, 14)
Vida ile ilgili sorunuza bilgim olmadığından cevap veremeyeceğim.

beko12345
19 Ekim 2015, 16:58
Motorunuzun hızlanışında ve topspeed inde bir problem var mı peki ?

Rolantide dengesizlik ?

APALA
19 Ekim 2015, 17:28
Merhaba. Aynı modeli bende kullanıyorum. Şu an kilometre 14000 oldu. Aldığımdan beri 100 km'de 3 litre yaktığını bile görmedim.Benzin lambasını yakacak kadar kullanıp ta mı ölçüm yaptınız acaba? Zira tek çizgi kaldığında bile oldukça fazla km yapıyor. Şayet bu şekilde ölçüm yaptıysanız muhakkak bir yerlerde ayarsızlık v.b. mevcut olmalı.

Ağustos ayında motor tam yüklü halde Akdeniz-Ege turu yaptık.Bursa'da depoyu fulledim,Antalya' girişinde 40 km kadar yedekte kullandığım halde benzin lambası yanmadı ve tam km. 567 olduğunda depoyu tekrar fulledim.Toplam 13,877 litre benzin aldı. Yani 100 km'de 2,44 litre benzin yakmış oldu. (Ön dişli bir diş büyük 13 değil, 14)
Vida ile ilgili sorunuza bilgim olmadığından cevap veremeyeceğim.

Benzin ikaz ışığına ya da göstermesine hiç güvenmediğim için, sürekli full benzin alıp ölçüm yapıyorum.
Full depo benzin alıyorum, km mi sıfırlıyorum.
Ayrıca benzini de hep iyi benzin istasyonlarından alıyorum.

Motorunuzun hızlanışında ve topspeed inde bir problem var mı peki ?

Rolantide dengesizlik ?

Hızlanmasında, cekisinde bir sıkıntısı yok. Her zaman ki gibi düz yolda 110 gibi bir hız yapıyor.
Rölanti ayarında ise, başlangıç ta 1200 devir civarı çalışıyor.
Epey ısındığı zaman ise, rölanti 3 bin ve 2 bin arasında seyrediyor.

Sübap ayarı mı yapılmalı acaba?

KinqEmpires4
19 Ekim 2015, 17:42
Kardeşim bendede 100 lük cg tipi motor var.Benim motorda 100 lük olmasına rağmen 1 lt yle 30 km gidiyorum.Buda Nerdeyse 100 km de 3,5 - 4 lt gibi bişey.Sorunumuz büyük ihtimal karbüratörden.Gerçi cg lerin karbüratörü ucuz 50 60 TL fakat tvs ninkini bilemicem :D

APALA
19 Ekim 2015, 22:45
Kardeşim bendede 100 lük cg tipi motor var.Benim motorda 100 lük olmasına rağmen 1 lt yle 30 km gidiyorum.Buda Nerdeyse 100 km de 3,5 - 4 lt gibi bişey.Sorunumuz büyük ihtimal karbüratörden.Gerçi cg lerin karbüratörü ucuz 50 60 TL fakat tvs ninkini bilemicem :D

Tvs karbüratörü de bildiğim kadarıyla 100 TL civarı. Karbüratörö tutan iki vidadan biri yok. Acaba oradan kaynaklanıyor olabilir mi?

idmanyurdu
19 Ekim 2015, 23:08
sorun karbüratördedir muhtemelen. benim apachede hava ayarı bozuktu . az yakıyordu ama güçten kesilmişti. 1 depoyla 540 km yapmıştım uzun yolda. sübablar gevsek ve hava ayarı bozuktu.

scorpions_59
19 Ekim 2015, 23:14
Tvs karbüratörü de bildiğim kadarıyla 100 TL civarı. Karbüratörö tutan iki vidadan biri yok. Acaba oradan kaynaklanıyor olabilir mi?

O olmayan vida hava ayarını bozuyor olmasın?

Aynı vidadan bulup takamaz mısın?

osmanico
19 Ekim 2015, 23:26
Hocam bende de aynı motor var. Bende de 5 litreye kadar çıkıyordu tüketim. Dün sibop ayarı yaptırdım ve karbüratör temizlenip diyafram değişti. Motorum 2011 model 16 binde. Bugün 20 lira benzin aldım kız arkadaşımla geziye çıktık. Alırken benzin ışığı yanıyordu o şekilde 15 km gittim. Tripmetreyi sıfırladım. Tekrar benzin ışığı tam 165 km olunca yanmaya başladı. Hocam sen sibop ayarı ve karbüratör baktır. Kesin sorun ondandır

APALA
20 Ekim 2015, 21:03
O olmayan vida hava ayarını bozuyor olmasın?

Aynı vidadan bulup takamaz mısın?

Aynı vidadan mevcut vidayı sökmeden, yanı diğer vidayı sökmeden bulamıyorum. Başka bir vida alıp, vida dişlisini de bozmak istemiyorum.

Zaten oraya ulaşmak ta epey güç hocam.

sorun karbüratördedir muhtemelen. benim apachede hava ayarı bozuktu . az yakıyordu ama güçten kesilmişti. 1 depoyla 540 km yapmıştım uzun yolda. sübablar gevsek ve hava ayarı bozuktu.

Sübap ayarı için daha erken olduğunu düşünüyordum hocam. Hava ayarim normal aslinda. Tekrar bi bakmalı öyleyse.

Hocam bende de aynı motor var. Bende de 5 litreye kadar çıkıyordu tüketim. Dün sibop ayarı yaptırdım ve karbüratör temizlenip diyafram değişti. Motorum 2011 model 16 binde. Bugün 20 lira benzin aldım kız arkadaşımla geziye çıktık. Alırken benzin ışığı yanıyordu o şekilde 15 km gittim. Tripmetreyi sıfırladım. Tekrar benzin ışığı tam 165 km olunca yanmaya başladı. Hocam sen sibop ayarı ve karbüratör baktır. Kesin sorun ondandır

Karbüratöre baktırmakta fayda var o halde. Ama uğraşacağız.

Cevaplarını için teşekkürler arkadaşlar bu arada.

velizrsln
21 Ekim 2015, 00:20
sürekli sert kullanımla full depo benzini 400km de yedeğe düşürmek mümkün, 3,6 lt yakmışsın

t.madde
21 Ekim 2015, 01:05
benzin uçucu bir madde olduğu için benzin musluğun açık olduğunda dahi o eksik vida olan yerden kaçırıyordur uçuyordun benzinin ve benzini kuallanışında etkiliyo sert kullanıyorsan eğer o da fazla yaktırıyodur

APALA
21 Ekim 2015, 13:19
sürekli sert kullanımla full depo benzini 400km de yedeğe düşürmek mümkün, 3,6 lt yakmışsın

Sürekli sert kullanıyorum orası doğru. Ancak o kadar fark edeceğini düşünmemiştim. Ama onun da etkisini 100 km de 1 litre kadar rahat rahat arttırabileceğini öğrendim üç beş eş dost arkadaşa sorunca. Dediğiniz doğru olabilir.

benzin uçucu bir madde olduğu için benzin musluğun açık olduğunda dahi o eksik vida olan yerden kaçırıyordur uçuyordun benzinin ve benzini kuallanışında etkiliyo sert kullanıyorsan eğer o da fazla yaktırıyodur

Genelde kapatıyorum benzin musluğunu. Ama dediğiniz de doğru.