PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosiklet Güvenliği

cagatay17
12 Ekim 2015, 02:37
Arkadaşlar çok sıkıntılı bir mahallede oturuyorum 2 yıldır. Sıkıntılı derken kastım taşındığımızın ilk günü (4-5 saat içinde) elektrikli bisikletimin aküsünü daha karanlık basmadan yürütmüşler. Motosikleti alınca şöyle bir güvenlik önlemi alsam sizce çalınmasını engelleyebilir miyim?

3 adet kalın zincir ve 3 adet asma kilit alıp;

Birinci zinciri ön tekere,
İkinci zinciri motosikletin gövdesinden demire,
Üçüncü zinciri de arka tekere taksam.

Bir de motorun üstüne branda atsam sizce böyle bir yerde çalınmasını engelleyebilir miyim?
Bir de basit bir alarm sistemi de yaparım. E motorun kendi direksiyon kilidi de olur herhalde.

Motor evin bahçesinde ama bahçenin kapısı yok. Dar bir alan. Yola üç beş adım mesafede. Bunu söylememin nedeni zincirleri patlattıktan sonra çıkmaları kolay olur onu dert etmezler. Yani ha evin bahçesi ha evin önündeki kaldırım ikisi de aynı gibi bir şey. Ne dersiniz?

Çalınma ihtimalinin yüksek olduğu bu mahallede otururken motosiklet almaya değer mi?

serkan24
12 Ekim 2015, 02:51
KEŞKE BİR YERE BAĞLAYABİLSEN

caglar48
12 Ekim 2015, 02:55
Ben Florya gibi iyi bir semtte otururken bıle uyandıgımda acaba motor duruyormu korkusuyla uyanıyorum verdıgın ornegı dusunursek paranı çöpe atma derim çünkü 3 zincir diyorsun kalıtelı bır zıncır 500 ıle 1000 lıra arasında bence düşünme derim

cagatay17
12 Ekim 2015, 03:02
KEŞKE BİR YERE BAĞLAYABİLSEN

Derken hocam? Ön ve arka tekerdeki zincirleri kendisine bağlıyoruz, gövdedeki zinciri de doğal gazın demirine bağlıyoruz işte.

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:59 ----------

Ben Florya gibi iyi bir semtte otururken bıle uyandıgımda acaba motor duruyormu korkusuyla uyanıyorum verdıgın ornegı dusunursek paranı çöpe atma derim çünkü 3 zincir diyorsun kalıtelı bır zıncır 500 ıle 1000 lıra arasında bence düşünme derim

Zinciri kaliteli almasak bile brandayı kaldırması var, üç zinciri sökmesi var, direksiyon kilidi var, alarm var hocam. Bu kadar şeyi göze alırlar mı? Temelli gözden ırak kuytu köşe ıssız bir değil yani.

yunusus
12 Ekim 2015, 07:24
Hırsıza kilit işlemez demişler. Şahsen hırsız olsam brandayı görünce acabaaa bunun altında ne vaaar der yanaşırım. 3 tane zincirle bağlı olduğunu görünce de bunu bir hakaret olarak algılayıp 'la bebe beni 3 kıytırık zincirle asma kilitle durdurabileceğinimi sanıyon' diyerek kendimi gaza getirir. Boşta durduğunda çalacaģım yoksa da çalarım.

mozgur
12 Ekim 2015, 08:33
Aküyü yanında taşı. Gördüğüm elektrikli bisiklet kullananların çoğu öyle yapıyor

savinelli
12 Ekim 2015, 09:51
bence taşın. bu stresle yaşanmaz. motor alsan kilitleri taksan bile, kilit aç kapatla ömrün biter.

Eagle7
12 Ekim 2015, 10:26
ya kasko yaptır yada bir otopark bulmaya bak. o stresle yaşanmaz :)

copycat
12 Ekim 2015, 10:34
şimdilik motor alma istersen. zor kazanılmış bir paradan bahsettiğin belli. zaten önümüzdeki sezonu da göz önünde bulundurursan paranı dolarda tutarsan fayda maliyet durumun daha iyi olabilir.

cagatay17
12 Ekim 2015, 14:53
Aküyü yanında taşı. Gördüğüm elektrikli bisiklet kullananların çoğu öyle yapıyor

elektrikli bisiklet değil kardeş :)

sweetblood
12 Ekim 2015, 14:53
illa motor alıcam diyorsan çalınsa bile seni çok yormayacak üzmeyecek ikinci el çinli birşey al yine her yerinden dediğin gibi zincirle :cat:
elektrikli bisikletleri sabit bir yere zincirliyorlar akülerini de elektrikli bisiklete zincirliyorlar gördüğüm kadarıyla

cagatay17
12 Ekim 2015, 15:08
Hırsıza kilit işlemez demişler. Şahsen hırsız olsam brandayı görünce acabaaa bunun altında ne vaaar der yanaşırım. 3 tane zincirle bağlı olduğunu görünce de bunu bir hakaret olarak algılayıp 'la bebe beni 3 kıytırık zincirle asma kilitle durdurabileceğinimi sanıyon' diyerek kendimi gaza getirir. Boşta durduğunda çalacaģım yoksa da çalarım.

hocam yarım saat uğraşmaya değer mi bu riske girer mi hırsız beyefendi :)[COLOR="Silver"]

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:04 ----------

ya kasko yaptır yada bir otopark bulmaya bak. o stresle yaşanmaz :)

motosikletlere kasko yapmıyorlar diye duymuştum hocam çalınma riski çok fazla diye. yapıyorlarsa fiyatlar ne kadardan başlar?

35Türk
12 Ekim 2015, 15:43
Çanakkale fevzipaşa mahallesinde çoğunluğun çingene olan yerine yakın oturuyorsun sanırım.
Dostum bence oralarda hiç uğraşma.Sen 3-4 kilit takacaksın o adam çalamadığı için sinir olup motora lastiğe göstergelere zarar verecek.
Senin tek çaren Çanakkale'nin küçüklüğünü kullanıp 5-6 dk yürüme mesafesinde ama güvenli bir yere motosikleti alarm, branda ve zincirli olarak bırakmandır.
Ya da en güzeli taşının hiç cebelleşmeyin böyle uğraşlarla.

cagatay17
13 Ekim 2015, 04:22
Çanakkale fevzipaşa mahallesinde çoğunluğun çingene olan yerine yakın oturuyorsun sanırım.
Dostum bence oralarda hiç uğraşma.Sen 3-4 kilit takacaksın o adam çalamadığı için sinir olup motora lastiğe göstergelere zarar verecek.
Senin tek çaren Çanakkale'nin küçüklüğünü kullanıp 5-6 dk yürüme mesafesinde ama güvenli bir yere motosikleti alarm, branda ve zincirli olarak bırakmandır.
Ya da en güzeli taşının hiç cebelleşmeyin böyle uğraşlarla.

Aynen öyle hocam fevzipaşaya yakınım. Hocam şuan taşınma imkanı yok. 7-8 dakika ilerde mesela petrolün karşısına zincirle bağlasam hem orası işlek cadde sabaha kadar mutlaka gelip geçen olur. petrol de hep açık nasılsa. oraya bir yere bağlasam kızan olur mu acaba?

Eagle7
13 Ekim 2015, 10:18
hocam yarım saat uğraşmaya değer mi bu riske girer mi hırsız beyefendi :)[COLOR="Silver"]

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:04 ----------

motosikletlere kasko yapmıyorlar diye duymuştum hocam çalınma riski çok fazla diye. yapıyorlarsa fiyatlar ne kadardan başlar?

yapmazlar mı yapıyorlar. ruhsatını bir kaç kasko firmasına gönder uygun fiyatı bulursun. Hatta geniş kapsamlı sigortalar var anahtarı üstünde unutsan bile kasko kapsamına aldıkları çeşitleri var

ardacik
13 Ekim 2015, 10:52
Zincirlere kilitlere vericegin parayi bi hesapla bide kaskoya odiycegin parayi hesapla kilitleri kirip goturduklerinde eline bisey gecmez belki ama kasko yaptirirsan enazindan motorun bulunmasada parasini alirsin...

fedos
13 Ekim 2015, 11:12
Bahçene güvenli bir kapı yaptırabilir misin ? kiracıysan yaptırmaya çalış mal sahibine .Kapıyı mutlaka kilitli tutarsan,Açmak için gürültü çıkaracaklardır.Brandayı yarım örtersen,kaldırmadan alttan zincir görünebilir. Harekete duyarlı lamba taktır, bi de yalandan kamera koy motoru görecek şekilde . Sonra da duanı et öyle yat.

Tüm bunların yanında Motor için hırsızlar ile karşılaşabileceğini düşün .Şahsi tedbirini al.En sonunda da bu kadar tedbir almaya,riske girmeye değer mi ? Onu da sen düşün :)

rsinan
13 Ekim 2015, 11:39
Fikir olsun diye söylüyorum belki kafana yatar , bahçeli evde yaşıyorsan al güzel heybetli bir köpek bence , hem hayvan sahibi olmak iyidir hem de bahçeyi ve motoru korur. Motoru çalmak için hayvana zehirli et vb. vermezler diye ümit ediyorum tabi .

Bir fikir daha var biraz maliyetli olabilir ama vaktin varsa daha ucuza çıkar sanki. yere 1,5 mt derinliğinde 1 mt ye 2,5 mt bir çukur kaz zemini ve kenarları betopan , plywood vb malzeme ile kapla . Hatta bunu üzeri açık kutu gibi köşebentlerle birbirine monte edip hendeğe salarsan daha iyi olur . Bir de 0,5 mikron PVC membran ile rutubete karşı koruma yap . Yaptığın kutuya kaynakçıda çıkma sac ile bir çerçeve ve menteşeli kapak yaptır. Bu da en çok 100 Tl olur. Yer altı garajı hazır Şu aşamaya kadar maliyet Betopan ve PVC 15 TL * 13 m2 = 195 TL . Kaynak işçiliği ve kapak 100 TL Toplam 300 TL gibi , evin duvarına ya da bir kaide kurarak zincirli caraskal vinç asarsın o da 125 TL . Bir de motoru indirip kaldırırken kullanılacak sapanlar 20-25 tl tutar. Ivırı zıvırı ile 500 TL ye kapalı garaj yapmış olursun .

Eğer ev kendinin değilse bu kutu garajı sabitlemediğin için gideceğin yere taşıyabilirsin de , tek problem zemin çukur açmaya müsait mi ve izin verilir mi ?

Zemin uygun ve izin konusunda da problem olmaz ise motor zaten görünmediği için çalınma riski azalır. Kapağı kilitlemek için sıradan bir kilit yeterli. Caraskal 8-10 kg civarı istersen onu da içeri alabilirsin motorun garajdayken .Çünkü kapağı açsalar bile aşağıdan yukarı 150 kg luk motoru elle çekmek zordur.

Selamlar

35Türk
13 Ekim 2015, 13:04
Aynen öyle hocam fevzipaşaya yakınım. Hocam şuan taşınma imkanı yok. 7-8 dakika ilerde mesela petrolün karşısına zincirle bağlasam hem orası işlek cadde sabaha kadar mutlaka gelip geçen olur. petrol de hep açık nasılsa. oraya bir yere bağlasam kızan olur mu acaba?

Dostum yakın mısın bilmiyorum fakat Cumhuriyet meydanının arkasında Ç.kale il emniyet'in kullandığı park var orada ki demir parmaklıklara zincirleyebilirsin.Hergün oraya yürümek sıkıntı olmayacaksa senin için.En iyi çözüm yolu şimdilik bu gibi görünüyor.Ek olarak birde alarmlı disk kilidi takman polislerin duyması için daha iyi olur.