PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2.el motor alım satım işlemleri

emreyil34
11 Ekim 2015, 23:15
arkadaşlar ,yazılanlar varda pek açıklayıcı yazılar bulamadım,sırasıyla yazabilicek arkadaşlar varmıdır?-en başta sağına soluna bakmadan, en son anahtarı alana kadar olan süreç

avici
11 Ekim 2015, 23:29
Fiyatta anlaştın, motor kafana yattı, gidiyosunuz notore. İki imza atıyosunuz motorun eski sahibi ver lan paramı diyor akabinde imzayı çakıyor. Ruhsat evine geliyor, birde sigorta yaptırdın mı işlem tamam.

f terapist
11 Ekim 2015, 23:30
geçen hafta yaptım şu şekilde oldu

1) satıcıyla buluşup bir notere gittik

satıcı aracın ruhsatıyla gelmişti galiba o yetiyor işlem için ki yetmiyorsa bile o satıcıyı bağlar noterdekiler ne lazımsa söylüyor sıkıntı yapacak bişey yok

senin sadece nüfuz cüzdanın yanında olsun yeter

2) noterde memur birkaç nüshalık bir satış belgesi hazırlıyor ve bu kopyalardan her birine satıcının ve senin adın-soyadın-imzanın bulunması gerekiyor. yanılmıyorsam memur bu noktada aranızda para alış verişini yapın demişti ve arkadaşa ödemeyi bu esnada yaptım

3) imzalar atıldıktan sonra vezneye geçip satış işleminin ücretini ödemeniz gerekiyor onu aksi yönde bi anlaşma yapmadıysanız alıcı ödüyor genelde 119 liraydı galiba. burada plaka değişimi isteyip istemediğin sorulacak, eğer öyle bi amacın varsa plaka değiştirmek için tek şansın bu. plaka değiştirmek istemiyorsan ek bir ücret ödemene gerek yok

4)ücreti ödedikten sonra 1 aylık ruhsat yerine geçen geçici bi belge + satış belgesinin kopyalarından biri+ makbuz alıp noterden ayrılıyorsun ve araç artık resmen senin

serkan24
11 Ekim 2015, 23:36
Öncelikle ruhsata bak şase numarası plakası tutuyormu çalıntı olmasın,sağına soluna bak, motorun etrafında bir tur at yere akan eden bişey varmı, önden biryere vurmuşmu diye farın içine bak çizik göçük bişey varmı çünkü kolay kolay çizilmez ezilmez büzülmez orası, radyatör kısmına doğru bak önden, çalıştır motoru elini motora dokundur titreşim doğrumu oluyor diye o silindirler kranklar pistonlar birbirine vururken bir titreşim olur ona dikkat et, solda alternatör sağda debriyaj kapağı olur onların alt tarafına doğru elini bi sok yağ mağ bişey varmı bak, Alternatör kapağına özellikle dikkat kolay kolay açmazlar açmışlarsa alma derim ben, süspansiyonlara bak yağ kaçağı varmı vernikte sorun varsa varsa o motor işlem baya gerektirir. Egsoz sesine bak ses düzenli geliyormu terslik varmı yoksa farklımı farklıysa vardır bi iş onda choppersa zaten sorun yok onlar öyle çalışıyor, plastiklere bak tıklat elinle, dış görüntüsüne aldanma motorun vernikli şampuanla falan yıkıyorlar mis gibi görünüyor, grenajlara bak tırnaklarda sökük kırık varmı bunlara en son bak tabi önemli olan motorun kendi, motor illaki yana yatmıştır onun kaçarı yok düşürmedim diyosa adam harbi harbi iyi bakmıştır. 2013 ve üstü modelde pek olmaz diye düşünüyorum. boya moya pek kafana takma blokta sorun olmasın. Mutlaka motorla bi tur at. Bide 35-45bin km olmuşsa dahada detaylı bak.

eren3736
12 Ekim 2015, 08:54
bende bu konu üzerinden birşey sorayım arkadaşlar

motora detaylı bakacak kadar bilgimiz olmadığı durumda bir ustayamı yoksa ekspertizemi götürmemiz daha sağlıklı olur ?

serkan24
12 Ekim 2015, 13:32
Usta ama tanıdığın usta motorun sorunu olduğunu bile bile başka usta alır kendine yaptırcağını düşünür uğraşırsın tanıdığın adamı ql yanında git.

ulueremre
03 Ocak 2016, 17:42
Konu başlığıyla ilgili bağlantıdaki sayfayı buldum, ikinci el araç satış işlemlerini merak edenler için yararlı olabilir.

http://www.burokrasi.com.tr/arac-satis-islemleri.html