PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ehliyetsiz Motosiklet Sürme

ALİ B.
11 Ekim 2015, 15:31
Merhaba arkadaşlar önceden buna benzer konular açtığımı biliyorum ve forumda böyle bir konu varsa affedin neyse
Benim köyde bir motorsikletim var (ruhsatı amcamın üstüne kayıtlı ) işte 150 cc lik bir motor bir kaç tane a2 ehliyet kursu videosu izledim ve motor sürmenin inceliklerini araştırdımhiç motor sürmediğim halde ve ehliyetim olmadığı halde ilk seferde motoru çalıştırıp stop ettirmeden 50 mt lik bir yolu 7 - 8 kez gidip geldim ve 2 seferimi artçı ile yaptım bu arada yol asfalt değil dağlık bir yol. neyse konu dağılmadan ehliyetim olmadığı halde baya bir iyi sürdüm sizce onu şehire getirsem çok fazla trafiğin olmadığı ara sokaklarda 20 - 30 km hızı geçmeden sürsem başka bir sürücü veya polis ceza yazarmı (bu arada burası mersin ve burda 10 yaşındaki çocuklar 150 cc lik motor sürüyo ve anayolda ) ceza yermiyim sizce

dejavoo
11 Ekim 2015, 15:38
Köyde iyice bir tecrübe kazan şehire getirmeden önce.Ceza konusuna gelirse yersin tabiki, 10 yaşındaki çocukların kullanması normal olduğunu göstermez.

ALİ B.
11 Ekim 2015, 15:41
Köyde iyice bir tecrübe kazan şehire getirmeden önce.Ceza konusuna gelirse yersin tabiki, 10 yaşındaki çocukların kullanması normal olduğunu göstermez.

yeterince tecrübe edindim diye düşünüyorum ve zaten getirir getirmez yollara çıkmıcam site otoparkında sürücem ve bide demek istediğim şu anayolda sürdükleri halde 10 yaşındakilere bile ceza yazmıyolar bana yazarlarmı

AliTasc1
11 Ekim 2015, 15:42
Motoru kaldırıp götürüyor olman senin motor kullanabileceğin anlamına gelmez. Şehrin trafiği senin köyündeki dağlık , taşlık yollara benzemez. Herşeyden önce ekipmanın var mı ? 20-30 km geçmem diyorsun ama insanlar bir kaşık suda bile boğulabiliyor. Ekipmanların tamsa ve kullanmaya hevesliysen bunu köyünde devam ettir. Ehliyetini aldıktan sonra sana kimse birşey demez ondan sonrası senin canının tatlılığına kalmış ister çıplak kullan ister full ekipmanlı. Şuan yaşının verdiği heyecanla aman ne ekipmanı diyebilirsin ama internette biraz araştırma yap ve ekipmanlı ve ekipmansız kazaların sonuçlarını kendin belirle güzel kardeşim. Hadi Allah kaza bela vermesin inşallah.

dejavoo
11 Ekim 2015, 15:48
yeterince tecrübe edindim diye düşünüyorum ve zaten getirir getirmez yollara çıkmıcam site otoparkında sürücem ve bide demek istediğim şu anayolda sürdükleri halde 10 yaşındakilere bile ceza yazmıyolar bana yazarlarmı

Denk gelirsen polise neden yazmasın?Adamın aksi gününe gelirsin, devriye gezerken hooop, gel bakalım :)
10 yaşındaki çocukların kendisine değil ana-babasına yazmak lazım aslında.

ALİ B.
11 Ekim 2015, 15:55
cevap verdiğin için teşekkürler ve evet ekipmanlarım var ve ekipmanların önemini biliyorum zaten ekipmansız sürmeyide düşünmüyorum şehir hayatı diyosunda benim süreceğim yollar köy yolundan farksız kuş uçmaz kervan geçmez yerler yani ehliyet yaşıma kadar böyle yerlerde sürcem ehliyetimi aldıktan sonra yollara çıkmaya başlıcam. 20 - 30 km hızla ekipmanla düşersem çok büyük hasarlar alacağımı sanmıyorum yinede cevabın için teşekkürler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:52 ----------

haklısında ama burda ayda yılda bir polis arabası geçiyo oda ihbara geliyo

mstr88
11 Ekim 2015, 16:00
Kural belli, cezası belli.
Geçen ay tüm ekipler teker teker motorları çevirdi. Gözümün önünde 2 kişiye yetersiz ehliyetten 1609 TL cezayı yazdı.
Şans işi 1609 TL ceza ödeyeceğine 2 kere ehliyet alırsın. Bu arada olaya sadece ceza olarak bakmamak lazım. Yoldan geçen bir çocuğa çarptın, duran arabaya çarptın vb. herhangi bir kazada %100 haklı bile olsan ehliyetsiz olduğun için direkt suçlu durumuna düşüyorsun.
Karar senin...

turgut1905
11 Ekim 2015, 16:07
Merhaba arkadaþlar önceden buna benzer konular açtýðýmý biliyorum ve forumda böyle bir konu varsa affedin neyse
Benim köyde bir motorsikletim var (ruhsatý amcamýn üstüne kayýtlý ) iþte 150 cc lik bir motor bir kaç tane a2 ehliyet kursu videosu izledim ve motor sürmenin inceliklerini araþtýrdýmhiç motor sürmediðim halde ve ehliyetim olmadýðý halde ilk seferde motoru çalýþtýrýp stop ettirmeden 50 mt lik bir yolu 7 - 8 kez gidip geldim ve 2 seferimi artçý ile yaptým bu arada yol asfalt deðil daðlýk bir yol. neyse konu daðýlmadan ehliyetim olmadýðý halde baya bir iyi sürdüm sizce onu þehire getirsem çok fazla trafiðin olmadýðý ara sokaklarda 20 - 30 km hýzý geçmeden sürsem baþka bir sürücü veya polis ceza yazarmý (bu arada burasý mersin ve burda 10 yaþýndaki çocuklar 150 cc lik motor sürüyo ve anayolda ) ceza yermiyim sizce

Vayy hemşeriyiz :) benimde ehliyetim yok motor var köydeyim bende ben köy dışına çıkmıyom ehliyete yazıldım, hangi köydensin :)

ALİ B.
11 Ekim 2015, 16:11
gerçi hesaplayınca motor 10 ay sonra geliyo 6 - 7 ayda tamiri sürer motor baya bi eski zaten böylece toplam 1 yıl 4 ay falan oluyo 6 ay bekleyip ehliyet almış olurum niye bu komuyu açtıysam neyse konu kapanmıştır herkese iyi günler

İlker41
12 Ekim 2015, 17:22
kardeşim en yakın zamanda ehliyete yazıl kafanda kask olsa bile genel çevirme olduğu zaman polisler enseler seni hadi ondan geçti ufak bir kazaya bulşsan keşke eğliyet alsaydım deyip pişman olmaktansa ehliyet alıpta paşalar gezmek en mantıklısı ben önce ehliyet aldım sonra ekipmanlarımı aldım sonra yola devam ettim tabi şunuda unutmadan yazayım arkadaşlarımın motorlarıyla bol bol antreman yaptım eğitim şart unutma.sağlıcakla kal ve dikkatli ol.

sinan151
12 Ekim 2015, 19:55
Acemiliği atmadan binmeyin aga . Arkadaşın başına gelen (motor benim). Normalde rahat dönülebilecek virajda yatırdı motoru...
Kırık bi maşa , sinyal camı , ön fren maneti ve yamulmuş sürücü peg'leri http://www.imgim.com/20151012095701.jpg

snappy x
12 Ekim 2015, 20:15
güzelim c90 ne olmuş

Levent
12 Ekim 2015, 20:16
Tabiki de yemezsin, ne cezası? Ceza da neymiş?

sinan151
12 Ekim 2015, 20:21
güzelim c90 ne olmuş:salut: :salut: :salut: :salut: :salut: :salut: :salut: :salut:

mozgur
12 Ekim 2015, 22:59
Kazara birinin arabasına vursan ne olacak? Ehliyet yok. Trafik sigortası da işlemeyecek. İki gün önce Buca'da denk geldiğim kazadaki şerefsizler gibi bırakıp kaçacaksın. Ondan sonra bir ton masraf adama. Yazık günah değil mi? Veya birine vursan ne olacak?

Birşey derdim de akşam akşam neyse...

caglar48
12 Ekim 2015, 23:53
Tabiki de yemezsin, ne cezası? Ceza da neymiş?

Hahaha deme çocuga öyle inanır :D

gurkanerkan
13 Ekim 2015, 00:38
Başlıkta da yazdığınız gibi ehliyetsiz motosiklet sürme.

A.Türker
13 Ekim 2015, 01:19
Yasal olarak çok başın ağrır.

ömerky
13 Ekim 2015, 01:35
Ben arkadaşın yaşını merak ettim, yazmışsa da göremedim heralde.. Ama tahminim 11, 10 yaşında çocuklar 150 lik sürüyo dediğine göre 10 yaşından büyük olduğu kesin :pl:

Şaka bi yana bırak ehliyetsiz ceza yemeyi allah muhafaza yaralanmalı, ölümlü bi kazaya karışsan %100 suçsuz olsan da cinayete teşebbüs kadar ceza alırsın.. Ayrıca benim 12 yaşındaki kardeşim de çayırda araba sürebiliyo, ona da arabayı verek ara sokaklarda gezsin mi??

natila
13 Ekim 2015, 05:54
Hocam nasıl bi forum oldu burası böyle...adamın biri çıkıyor ehliyetsiz nasıl kullanırım diyor cevaplar veriliyor...arkadaşım ehliyetsiz motor araba gemi uçak tren kullanılmazzzz. Kanun böyle...bu kanunu koyanların da demekki bildikleri bişeyler var...

keremkrmn
13 Ekim 2015, 09:02
O motoru satıp üstüne ehliyet kurs parasını ekleyip temiz bir ybr alabilirsin.

ZümeR
13 Ekim 2015, 09:52
Ehliyetsiz motor sürme..!!
Benim aşağıda anlatacağım üzere paran çoksa alma..
Neticede ekipler canını almıyor, sana kalmış.

Ben motor üzerinde 8 yıl boyunca 1995 yılında almış olduğum C sınıfı ehliyetle dolaştım.
Yamaha BWS vardı altımda.
Adam milyarlık Mercedes ML-350 serisine biniyor ehliyet masrafı 1000 TL
Ben 1.000 liralık motora biniyorum ehliyet masrafım 1000 TL
Bu adaletsizlik diyerek yıllarca almadım. Motor değişti CC büyüdü, küçüldü yine direndim.
Her çevirmede C sınıfı ehliyeti gösterip yetersiz ehliyetten ceza yedim, kimi zaman rüşvet verdim, kimi zaman bidonla benzin alıp götürdüm ekip arabasına, bazen geri dönüp kaçtım, anlaştık, küfürleştik vs.. vs..
Artık ekip varmı diye sürekli ileriyi kontrol ederek motor kullanmaktan, rüşvet vermekten, ruhsat içinde para gezdirmekten öğğk..!! dedim.
Hesap ettim A2 parasının 2 mislini zaten rüşvet olarak sağa sola dağıtmışım.
Lanet olsun diyerek 8 yıl önce başlattığım A2 boykotunu istemeye istemeye bırakıp gidip 4 kursla görüştüm.
Pazarlıkla 250TL ye anlaşıp sadece direksiyona girip ehliyeti aldım.
Kısaca DÜZENE yenik düştüm.

Ehliyet çürüdü kırıldı dağıldı gitti 1 polise gösteremedim aldığımdan beri.
Ulen almadan önce hep çevirme, aldıktan sonra 1 kere bile sormadılar yaa..