PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Vites ve devir

ceymier
09 Ekim 2015, 23:01
Merhabalar cbr 125 motosiklet kullaniyorum 1 ve 2 vites gecislerinde bazen cok sert oluyor.ama 3 4 5 6 yag gibi gidiyor devirle alakali bir durummu motor ilk calistigi zamanlar sert oluyor vites sonra yumusuyor 1 ve 2 arasi cbr 125 kronik bi ariza var diye soyledi aradigim servis

A.Türker
10 Ekim 2015, 00:34
Arıza değilde bi enayilik var o aralıkta bazen ciddi ciddi bastırmak gerekiyor ara gazla falanda alakalı değil. Zinciri yağlayınca baya bir yumuşuyor bende.

Sokollu
10 Ekim 2015, 01:13
Kronik arıza diyebilecek kadar bir sorun yok. 5bin 8bin devir arasında debriyajı çekin, vites atmadan önce ayağını vites peginin altına koyarak hazır tutun debriyajı çekince attığınızda geçmiyorsa debriyaj balatası ile ilgili bir sorun vardır.

Rev matching olarak geçiyor aynı şekilde vites düşürmede de Barkın'ın videosu var. Yardımcı olacaktır.

TrailBraking
10 Ekim 2015, 01:41
Pek bir enayilik yok aslında. Vitesi olan her araçta 'otomatik' de olsa gözlemlediğim ve dikkatimi çeken bir durum. Birinci vites tamamen kalkış odaklı olduğundan hız değilde tork için ayarlanmış. Motosikletinden tırına kadar bu böyledir genellikle. Ben araba kullanırken de başıma geliyor. Birinci vitesten ikinci vitese geçtiğim zaman debriyajı istediğim kadar güzel ayarlayayım o 2'den 3'e, 3'ten 4'e, 4'ten 5'e geçtiği kadar yumuşak geçemiyor. Bu abimde de böyle, babamda da böyle. Otomatik vitesli şehiriçi Mercedes otobüslerde de keza. Birinci vitesten ikinci vitese geçerken araç adeta hopluyor lakin diğer viteslerde sanki elektrikliymiş ve vitesi yokmuş gibi pürüzsüz gidiyor. Bilgili bir kişinin bu konuya açıklık getirmesi hoş olur velhasılkelam.

something123
10 Ekim 2015, 11:26
Kronik arıza diyebilecek kadar bir sorun yok. 5bin 8bin devir arasında debriyajı çekin, vites atmadan önce ayağını vites peginin altına koyarak hazır tutun debriyajı çekince attığınızda geçmiyorsa debriyaj balatası ile ilgili bir sorun vardır.

Rev matching olarak geçiyor aynı şekilde vites düşürmede de Barkın'ın videosu var. Yardımcı olacaktır.

Aynen güzel anlatımıyla barkın altın elbiseli adam, takipçisiyim ve hayranıyım..
Anlatım gayet iyi,

A.Türker
10 Ekim 2015, 19:34
Arkadaşlar vites nasıl değiştirilir biliyoruz cbr 125te o aralıkta dediğim enayilik var dediğiniz gibi aragaz tork hadisesi falan değil.

BatuhanK
10 Ekim 2015, 20:08
rev match dışında daha uzun sürede geçerseniz 1 den 2 ye daha yumuşak geçer. Tek bi hamlede değil de, vitesi geçirirken boşu hissederek alın. Olmuyorsa debriyaj manetindeki boşluğun fazla olup olmadığını kontrol edebilirsiniz

ceymier
10 Ekim 2015, 20:53
Gittim dun motul yag aldim.600 km once castrol koymustum simdi motul koydum epey rahatladi makine titresim kesildi neredeyse eskisi gibi degil vitesler yumusadi yagla alakali bir durum sanirsam motul koydugumdan beri 1 ve 2 arasi epey rahat geciyor.bir dahaki sefere 49 tl olani var onu denicam simdi motul 5000 koydum