PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Anlam veremediğim trafik cezası

omeraydin
09 Ekim 2015, 11:56
Merhabalar.
Bugün evime trafik cezası karar tutanağı geldi. Anlam veremediğim detay ise
Trafik işaret levhalarına uymamak demiş açıklamada. Alt taraftada
Trafik kural ihlaliniz mobese ve benzeri kamera sistemince tespit edilmiştir.
Emniyet şeridimi nedir bu ? Ben kaldırımlara, Kırımızı ışıklarda duran, Ters yönlere girmeyen biriydim :pale::pale:

http://i62.tinypic.com/2echwgj.jpg

schumacher__
09 Ekim 2015, 12:00
Dönüş yasak olan bir yerde (u dönüşü gibi) dönmüş, park yasak olan bir yerde park etmiş olabilirsiniz. Görüntü isteyin, yoksa itiraz edin.

enable
09 Ekim 2015, 12:02
Kırmızı ışık olmasın ?

Trafik Cezası Madde 47/1-c

47/1-c Trafik işaretlerine uymama cezası

Trafik işaret levhaları, cihazları ve yer işaretlemeleri ile belirtilen veya gösterilen hususlara uymamak

Ceza Miktarı (Ceza Tutarı Ne kadar?)

88,00 TL ( Peşin 66,00 TL)

YouSuffer
09 Ekim 2015, 12:25
otoyol bağcılar çıkışı, emniyet şeridi ışık yada donus olmayan biyer cezası gibi duruyor

Cole Trickle
09 Ekim 2015, 12:27
Emniyet şeridi cezası bu dostum, dün bana da geldi, anladığım kadarıyla motorlara EDS'den emniyet şeridi cezası yağdırmaya başlıyorlar, geçmiş olsun, kulübümüze hoş geldin...

agrasiwe
09 Ekim 2015, 12:56
u dönüşünde yasak yerden u dönüşü yapılması diye iki kere ceza yemiştim u dönüşü felan olsa yazması lazım kaldı ki böyle bir cezayı bende ilk defa gördüm bence sulh ceza hakimliğine itiraz etsinler neden olduğunu bilmiyorum gibisine.

ugurcan88
09 Ekim 2015, 13:43
Trafik cezalarına ilişkin usul ve esasları belirleyen bir yönetmelik bulunmaktadır. Bu yönetmelik "Karayolları Trafik Kanunu Hükümleri Gereğince Uygulanan İdari Para Cezalarının Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Usul ve Esaslar ile Kullanılacak Alındılar, Tutanaklar ve Defterler Hakkında Yönetmelik" olarak bilinmektedir.

Bu yönetmeliğin 10. maddesinde, ister yetkili kılınmış personel tarafından isterse de sabit/masa üstü cihazlarla elektronik ortamda düzenlenen trafik cezalarının "10 işgünü içinde" tebliğ edilmesi gerektiği hükme bağlanmıştır.

Madde metni işgünü dediği için, hafta sonları ve tatiller bu süreye dahil değildir.

Eğer bir trafik cezası, ihlal tarihinden itibaren, 10 işgününü aşan bir zaman içinde muhatabına tebliğ edilmiş ise, bu halde Sulh Ceza Mahkemesi nezdinde dava açılmalıdır.

Sadece bu nedenden dolayı, mahkemelerin trafik cezalarını iptal etmesi gerekmektedir.

Cole Trickle
09 Ekim 2015, 14:37
Peki dava açıldığında iptal ediliyormu gerçekten bilginiz varmı?

omeraydin
09 Ekim 2015, 14:47
ben itiraz edim : )

schumacher__
09 Ekim 2015, 14:48
Hayır ne yazık ki 10 günlük tebliğ tarihi nedeniyle son dönemde cezalar iptal edilmiyor. Mahkemeler genellikle 10 günlük tebliğ süresi idarenin iç işleyişini bağlar, cezai durumu ortadan kaldırmaz yorumuyla bu talepleri reddediyorlar. O yüzden boşuna bu sebepten dolayı uğraşmanızı tavsiye etmem. Ha görüntü yoktur, istersiniz veremezler, olayı kanıtlayamazlar o zaman başvurun o ayrı konu..

Evrenalpar
09 Ekim 2015, 16:58
Evet 10 günlük tebliğe çıkarma süresinden dolayı artık cezalar iptal olmuyor.

spil
09 Ekim 2015, 17:09
emmniyet şeridine polis pek karışmıyor sanırım,ben epeydir kullanmıyordum motosiklet ama bende başladım,
eskiden eds olan yerlerde emmniyet şeridinin sağından geçerdim,hiç ceza yemedim motordan dolayı,tehlikeli bölge ve yerleri buradan belirtelim bari arkadaşlar dikkat etsin.