PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hangi Cilayı kullanmalıyım ve neden ?

wehwetoz
09 Ekim 2015, 11:22
Merhaba arkadaşlar soru başlığı evet biraz tuhaf oldu kusura bakmayın.
Şimdi hayatım boyunca karıştırdığım 2 olay var .
1- Cila nedir ?
2- Paste nedir ?

Şimdi ben normalde motosikletimi yıkadıktan sonra elektrik aksamlarını ve oynar kısımlarını wd40 ile temizliyorum. Dün temizlerken biraz grenajlara dökülmüş ama fena parlaklık vermiş sonra burdan baktım zararlı olacağını okuyunca öyle bir işe kalkışmadım.

Asıl sorum motosikletimin yüzeyi parlak lakin depoda çok küçük kılcal çizikler var onları gidermek hani onlar gitmese bile wd40 damladığında sildiğim gibi parlamasını istiyorum.

Sanırım bunun için cila lazımmış .
2 adet cilaya baktım
1- Turtle Wax Plus PTFE Katkılı Teflon Sıvı Cila
2- Çbs Belco Motorsiklet Teflonlu LİKİT CİLA

Bunlardan hangisini almalı ve nasıl kullanmalıyım ? Motosikletimin sadece demir akşamında mı kullanabilirim ? Yani kullanırsam plastik grenaj felan kısmına sürsem zarar verir mi ?

Kusura bakmayın bu konuda aşırı cahilim forumdaki konuları okudum iyice kafam karıştı.
Yardımlarınızı bekliyorum hepinize çok teşekkür ederim.

metinkilic
09 Ekim 2015, 12:55
Meguairs hızlı cila. En iyisidir. Amerikan malı, ancak biraz pahalıdır. bir parlattın mı en az iki ay pırıl pırıl gezersin. wd 40 boya aksamlarında sakın kullanmayın. bir süre sonra matlaştığını görürsünüz.

wehwetoz
09 Ekim 2015, 13:51
Meguairs hızlı cila. En iyisidir. Amerikan malı, ancak biraz pahalıdır. bir parlattın mı en az iki ay pırıl pırıl gezersin. wd 40 boya aksamlarında sakın kullanmayın. bir süre sonra matlaştığını görürsünüz.

yo turtleden daha ucuz gornuyor aslında hocam fıyatı

viperking
09 Ekim 2015, 14:04
Cial çizik gidermez sadece boyanızı parlatır.

Çizik olayını gşdermek de aslında çiziğin derinliğine bağlıdır. Eğer o çizikler derinse, misal tırnağınız içine giriyorsa, o çizik boyatılmadan geçmez.

Ancak yüzeysel çizikler varsa bunlar çeşitli uygulamalarla giderilebilir. Çizik giderici materyaller genelde pasta şeklinde adlandırılır ve İngilizcesi Polish dir. Bu ürünler boyanın yüzeyindeki en ince katmanı mikrın dizeyinde aşındırır. Çizik de bu yüzeyde ise çizik de gitmiş olur.

Pasta ların aşındırma düzeyleri farklıdır. Eğer siz elle uygulama yapacaksanız, aşındırıcılık düzeyi az ve elle uygulamaya uygun bir ürün kullanmanız lazım. Diğer pasta türleri genelde makina kullanımına uygundur ve makina uygulaması tecrübesiz ellerde bir felakete dönüşebilir.

Pasta uyguladıktan sonra alttan çıkan yeni yüzeyi korumak ve parlatmak adına mutlaka cila(wax) uygulaması yapılmalıdır.

Bu arada sizin gördüğünüz "paste" ibaresi ister cila ister pasta olsun ürünün katı olduğunu ifade eder.

Bu kadar kısa bilgiden sonra size önerim (elle uygulayacağınızı düşünerek)

Pasta için: Meguiars Scratch X 2.0
Cila için: Meguiars Nxt Tech-Wax 2.0

olacaktır.

josepth_o6
09 Ekim 2015, 14:17
http://i.hizliresim.com/524VXq.jpg (http://hizliresim.com/524VXq)

1 litreliğinin fiyatı 45-50 tl arasında değilişir. Turtle ve meguairsten iyi olduğuna güvenebilirsin. Litrelik alsan ve ayda bir cilalasan motoru

en az iki yıl yeter sana. Cila çekmeyi bilmiyorsan kısaca söyleyim sana. Motoru güzelce yıkayıp kuruladıktan sonra eline bir tutam temiz pamuk al,

cilayı hafif motorun grenaj parçasının üzerine nohut büyüklüğünde damlat ve pamukla daire çizerek o cilayı boyaya iyice yedir. Cilayı yedirdikçe

nohut büyüklüğünde damlatmayı unutma. Boyalı aksamları tamamen cilaladıktan sonra 1 saat kurumaya bırak. kuruduktan sonra temiz bir pamukla cila

çektiğin yerleri tekrar sil ve motorunun nasıl parladığına sen bile inanamayacaksın. Ve son bir hatırlatma, sakın boyalı olmayan plastik aksamlara

cilayı değdirme. Krom ve nikelajlı parçalarına da sürebilirsin. Çok iyi nikelaj parlatır. Kolay gelsin.

wehwetoz
09 Ekim 2015, 14:53
http://i.hizliresim.com/524VXq.jpg (http://hizliresim.com/524VXq)

1 litreliğinin fiyatı 45-50 tl arasında değilişir. Turtle ve meguairsten iyi olduğuna güvenebilirsin. Litrelik alsan ve ayda bir cilalasan motoru

en az iki yıl yeter sana. Cila çekmeyi bilmiyorsan kısaca söyleyim sana. Motoru güzelce yıkayıp kuruladıktan sonra eline bir tutam temiz pamuk al,

cilayı hafif motorun grenaj parçasının üzerine nohut büyüklüğünde damlat ve pamukla daire çizerek o cilayı boyaya iyice yedir. Cilayı yedirdikçe

nohut büyüklüğünde damlatmayı unutma. Boyalı aksamları tamamen cilaladıktan sonra 1 saat kurumaya bırak. kuruduktan sonra temiz bir pamukla cila

çektiğin yerleri tekrar sil ve motorunun nasıl parladığına sen bile inanamayacaksın. Ve son bir hatırlatma, sakın boyalı olmayan plastik aksamlara

cilayı değdirme. Krom ve nikelajlı parçalarına da sürebilirsin. Çok iyi nikelaj parlatır. Kolay gelsin.
teşekkür ederim hocam araştırcam bunuda .

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:51 ----------

Cial çizik gidermez sadece boyanızı parlatır.

Çizik olayını gşdermek de aslında çiziğin derinliğine bağlıdır. Eğer o çizikler derinse, misal tırnağınız içine giriyorsa, o çizik boyatılmadan geçmez.

Ancak yüzeysel çizikler varsa bunlar çeşitli uygulamalarla giderilebilir. Çizik giderici materyaller genelde pasta şeklinde adlandırılır ve İngilizcesi Polish dir. Bu ürünler boyanın yüzeyindeki en ince katmanı mikrın dizeyinde aşındırır. Çizik de bu yüzeyde ise çizik de gitmiş olur.

Pasta ların aşındırma düzeyleri farklıdır. Eğer siz elle uygulama yapacaksanız, aşındırıcılık düzeyi az ve elle uygulamaya uygun bir ürün kullanmanız lazım. Diğer pasta türleri genelde makina kullanımına uygundur ve makina uygulaması tecrübesiz ellerde bir felakete dönüşebilir.

Pasta uyguladıktan sonra alttan çıkan yeni yüzeyi korumak ve parlatmak adına mutlaka cila(wax) uygulaması yapılmalıdır.

Bu arada sizin gördüğünüz "paste" ibaresi ister cila ister pasta olsun ürünün katı olduğunu ifade eder.

Bu kadar kısa bilgiden sonra size önerim (elle uygulayacağınızı düşünerek)

Pasta için: Meguiars Scratch X 2.0
Cila için: Meguiars Nxt Tech-Wax 2.0

olacaktır.
Sağolun hocam pasta kullanmayacağım sadece ne olduğunu bilmiyordum ama anlatmışsınız çok teşekkür ederim .