PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : trafik cezasının kayıtlara yanlış yazılması

zapalka
07 Ekim 2015, 12:50
öncelikle merhabalar,

olay motosiklet ile değil arabayla yaşanmıştır. Fakat konu trafik cezası olunca, genel bilgilendirme amacıyla paylaşmak istedim.

31.01.2015 tarihinde emniyet kemeri takmadığım için 88 TL para cezası yedim. 10.02.2015 tarihinde %25 indirimli olarak 66TL olan cezamı ödedim. geçen hafta sonu nette dolaşırken e devlet'e girme ihtiyacı hissettim. iyiki de girmişim. ilgili cezamın ödenmediği ve üstüne 32 küsür lira faiz bindiğini ve borçlu olduğumu gördüm. ertesi gün, ödendi makbuzu ve ceza kağıdı ile birlikte büyükçekmece vergi dairesine gittm ve durumu anlattım. vergi dairesindeki görevli ile aramızda geçen diyalog ;

görevli; g
Ben ; b

g : cezanız ödenmemiş gözüküyor,sebebi ise; bu cezayı sisteme giren görevli polis, ilgili cezayı 01.01.2015 tarihinde yediğinizi yazmış ve dolayısıyla tarihler tutmadığı için cezanız ödenmemiş olarak gözüküyor.
b : ee tamam işte siz düzeltin.
g : benim düzeltme yetkim yok. şimdi bu cezayı yazan polisi bulacaksın ve düzeltmesini isteyeceksin.sana çıktıyı da veriyorum,bak burada 01.01.2015 yazıyor.
b : !+!+%+^&+&+&^'.. bu polisi nereden bulayım koskoca istanbul'da.:queen::santa:
g : yani onu bilemem ama bu işin çözümü bu. istersen büyükçekmece emn. müd. git ve orada sor. belki onlar düzeltir veya seni ilgili kişiye yönlendirirler.
b : iyi tamam.

yapacak birşey yok,atladım motora,doğruca b.çekmece emn. müd.'ne gittim ve orada da derdimi anlattım;

polis : p
ben : b

b : merhaba,
p : merhaba,nedir sorun?
b : abi bak böyleyken böyle,şöyle şöyle (olayı anlattım burda)
p : hımmm, tamam anladım. ama bu cezayı silivri bölge trafik yazmış. oraya gitmen lazım.
b : haydaaa,abi yapma etme,sabahtan beri oraya buraya gidiyorum,siz düzeltemez misiniz?
p : yok,ben düzeltemem. bak ben de yanlış yazmışım, (elindeki 2-3 tane ceza makbuzunu gösterdi bu sırada) kendi hatalı yazdığım cezayı bile zor düzeltiyorum.
b : telefon falan açsak ?
p : olmaz dostum. sana silivri yolları gözüküyor,gidersin birşey olmaz.
b : ee peki öğlen arası ne zaman sizde? tam öğlen arasında gitmeyeyim bari.
p : ya polisin öğle arası mı var sanki !!! git,hallederler.
b : tamam eyvallah.

mecbur,çıktık yola,doğru silivri bölge trafiğe. girdim içeri, 4-5 polis kapı önünde oturmuş muhabbet ediyorlar.

p : merhaba dostum, hoşgeldin. nedir sıkıntı ?
b : bi bak böyleyken böyle,şöyle şöyle (olayı anlattım burda)
p : ver bakiyim şu ceza makbuzunu
b : al
p : aaaa,bu cezayı ben yazmışım!!!!:pr::pr::pr:
b : (hay senin yazacağın cezaya (içimden tabi)) sabahtan beri seni arıyordum bende, bi düzeltiver şunu da gideyim be abi.
p : oğlum gel bakiyim,al şu cezayı da ilgilen arkadaşla ( bu sırada başka bir polisi çağırdı,ona söylüyor)

diğer polisle birlikte içeri girdik ve bilgisayardan kayıtlara bakmaya başladı ;

p : allah allah,sisteme 31.01.2015 olarak girmişiz.
b : olamaz abi,bak burada 01.01.2015 yazıyor ( vergi dairesindeki görevli çıktıyı vermişti,onu gösteriyorum)
p : dur bakalım.. evet doğru, önce 31.01.2015 girmişiz,sonra senin cezayı iptal etmişiz,sonra tekrardan 01.01.2015 girmişiz. neden böyle yapmışız ki acaba ? (bana bakıyor bu esnada)
b : valla bende bilmiyorum.
p : hiç itiraz ettin mi bu cezaya ?
b : yok abi etmedim,daha yeni haberim oldu zaten cezamın ödenmemiş olarak gözüktüğüne.
p : allah allah ( 1 dakika kadar bilgisayarda birşeyler karıştırdıktan sonra). tamam şimdi buldum. cezayı kayıtlara geçmişiz,sonra haziran ayında!!! "seri numarasını" hatalı girdiğimizi farketmişiz. cezayı iptal etmişiz. sonra tekrar kayıtlara girerken bu sefer de tarihi yanlış girmişiz. sorun buradan kaynaklanıyor.
b : tamam abi işte düzeltin de gideyim.
p : tamam ver bakiyim makbuzu da. (evrakların fotokopilerini aldı bu sırada). tamam 10 gün sonra tekrar bak sisteme,silinmiş olacak.
b : abi tamam da bak silinmez ise ne yapacağım ben. taa esenyurttan geldim,tekrar gelemem,işim var gücüm var.
p : tamam al. bu numara benim,10 gün sonra bakarsın. silinmezse ara beni.
b : tamam abi görüşürz
p : görüşrz

atladım motora geldim eve,saat 2.30 oldu tabi. bütün gün öldü benim için. sorumsuzca iş yapanların cezasını ben çektim. henüz 2 gün oldu,ceza halen gözüküyor.ceza silinmez ise 10 gün sonra arayacağım bakalım (yazdığı telefon numarası doğrudur inş):farao:.olay sonuçlandığında tekrardan yazacağım

bu olaydan çıkartılacak dersler ;

1.trafik kurallarına uyun,emniyet kemerinizi takın,ceza yemeyin.
2.ödemiş olduğunuz ceza makbuzlarını sakın atmayın,ölene kadar saklayın.elimde makbuz olmasaydı muhtemelen cezayı tekrar ödeyecektim.şubat ayında ödediğim cezayı,haziran ayında tekrar değişiklik yaparak bana borç çıkarabiliyorlar,çok tuhaf.ödenmiş ceza üzerinde değişiklik yapabiliyorar,nasıl sistem lan bu ?
3.e-devlet'ten veya vergi dairelerinden aklınıza geldikçe borç kontrolü yapın.

yazı biraz uzun oldu. buraya kadar okuyanlar için teşekkürler.:rendeer:

yüksel66
07 Ekim 2015, 13:05
Büyük geçmiş olsun. Ağzım açık okudum. Hani derler ya bahtsız bedevi olayı tam da bu tip durumlarda kullanılır.

oakley
07 Ekim 2015, 13:05
Bilgilendirme için teşekkürler. Tekrar geçmiş olsun. Yaşanılan deneyimleri birbirimizle forum üzerinden paylaşmak önemli. Tecrübelerinizden faydalanacak birçok arkadaş var.

Selamlar, saygılar

EthanHunt
07 Ekim 2015, 13:15
öncelikle merhabalar,

olay motosiklet ile değil arabayla yaşanmıştır. Fakat konu trafik cezası olunca, genel bilgilendirme amacıyla paylaşmak istedim.

31.01.2015 tarihinde emniyet kemeri takmadığım için 88 TL para cezası yedim. 10.02.2015 tarihinde %25 indirimli olarak 66TL olan cezamı ödedim. geçen hafta sonu nette dolaşırken e devlet'e girme ihtiyacı hissettim. iyiki de girmişim. ilgili cezamın ödenmediği ve üstüne 32 küsür lira faiz bindiğini ve borçlu olduğumu gördüm. ertesi gün, ödendi makbuzu ve ceza kağıdı ile birlikte büyükçekmece vergi dairesine gittm ve durumu anlattım. vergi dairesindeki görevli ile aramızda geçen diyalog ;

görevli; g
Ben ; b

g : cezanız ödenmemiş gözüküyor,sebebi ise; bu cezayı sisteme giren görevli polis, ilgili cezayı 01.01.2015 tarihinde yediğinizi yazmış ve dolayısıyla tarihler tutmadığı için cezanız ödenmemiş olarak gözüküyor.
b : ee tamam işte siz düzeltin.
g : benim düzeltme yetkim yok. şimdi bu cezayı yazan polisi bulacaksın ve düzeltmesini isteyeceksin.sana çıktıyı da veriyorum,bak burada 01.01.2015 yazıyor.
b : !+!+%+^&+&+&^'.. bu polisi nereden bulayım koskoca istanbul'da.:queen::santa:
g : yani onu bilemem ama bu işin çözümü bu. istersen büyükçekmece emn. müd. git ve orada sor. belki onlar düzeltir veya seni ilgili kişiye yönlendirirler.
b : iyi tamam.

yapacak birşey yok,atladım motora,doğruca b.çekmece emn. müd.'ne gittim ve orada da derdimi anlattım;

polis : p
ben : b

p : merhaba,nedir sorun?
b : abi bak böyleyken böyle,şöyle şöyle (olayı anlattım burda)
p : hımmm, tamam anladım. ama bu cezayı silivri bölge trafik yazmış. oraya gitmen lazım.
b : haydaaa,abi yapma etme,sabahtan beri oraya buraya gidiyorum,siz düzeltemez misiniz?
p : yok,ben düzeltemem. bak ben de yanlış yazmışım, (elindeki 2-3 tane ceza makbuzunu gösterdi bu sırada) kendi hatalı yazdığım cezayı bile zor düzeltiyorum.
b : telefon falan açsak ?
p : olmaz dostum. sana silivri yolları gözüküyor,gidersin birşey olmaz.
b : ee peki öğlen arası ne zaman sizde? tam öğlen arasında gitmeyeyim bari.
p : ya polisin öğle arası mı var sanki !!! git,hallederler.
b : tamam eyvallah.

mecbur,çıktık yola,doğru silivri bölge trafiğe. girdim içeri, 4-5 polis kapı önünde oturmuş muhabbet ediyorlar.

p : merhaba dostum, hoşgeldin. nedir sıkıntı ?
b : bi bak böyleyken böyle,şöyle şöyle (olayı anlattım burda)
p : ver bakiyim şu ceza makbuzunu
b : al
p : aaaa,bu cezayı ben yazmışım!!!!:pr::pr::pr:
b : (hay senin yazacağın cezaya (içimden tabi)) sabahtan beri seni arıyordum bende, bi düzeltiver şunu da gideyim be abi.
p : oğlum gel bakiyim,al şu cezayı da ilgilen arkadaşla ( bu sırada başka bir polisi çağırdı,ona söylüyor)

diğer polisle birlikte içeri girdik ve bilgisayardan kayıtlara bakmaya başladı ;

p : allah allah,sisteme 31.01.2015 olarak girmişiz.
b : olamaz abi,bak burada 01.01.2015 yazıyor ( vergi dairesindeki görevli çıktıyı vermişti,onu gösteriyorum)
p : dur bakalım.. evet doğru, önce 31.01.2015 girmişiz,sonra senin cezayı iptal etmişiz,sonra tekrardan 01.01.2015 girmişiz. neden böyle yapmışız ki acaba ? (bana bakıyor bu esnada)
b : valla bende bilmiyorum.
p : hiç itiraz ettin mi bu cezaya ?
b : yok abi etmedim,daha yeni haberim oldu zaten cezamın ödenmemiş olarak gözüktüğüne.
p : allah allah ( 1 dakika kadar bilgisayarda birşeyler karıştırdıktan sonra). tamam şimdi buldum. cezayı kayıtlara geçmişiz,sonra haziran ayında!!! "seri numarasını" hatalı girdiğimizi farketmişiz. cezayı iptal etmişiz. sonra tekrar kayıtlara girerken bu sefer de tarihi yanlış girmişiz. sorun buradan kaynaklanıyor.
b : tamam abi işte düzeltin de gideyim.
p : tamam ver bakiyim makbuzu da. (evrakların fotokopilerini aldı bu sırada). tamam 10 gün sonra tekrar bak sisteme,silinmiş olacak.
b : abi tamam da bak silinmez ise ne yapacağım ben. taa esenyurttan geldim,tekrar gelemem,işim var gücüm var.
p : tamam al. bu numara benim,10 gün sonra bakarsın. silinmezse ara beni.
b : tamam abi görüşürz
p : görüşrz

atladım motora geldim eve,saat 2.30 oldu tabi. bütün gün öldü benim için. sorumsuzca iş yapanların cezasını ben çektim. henüz 2 gün oldu,ceza halen gözüküyor.ceza silinmez ise 10 gün sonra arayacağım bakalım (yazdığı telefon numarası doğrudur inş):farao:.olay sonuçlandığında tekrardan yazacağım

bu olaydan çıkartılacak dersler ;

1.trafik kurallarına uyun,emniyet kemerinizi takın,ceza yemeyin.
2.ödemiş olduğunuz ceza makbuzlarını sakın atmayın,ölene kadar saklayın.elimde makbuz olmasaydı muhtemelen cezayı tekrar ödeyecektim.şubat ayında ödediğim cezayı,haziran ayında tekrar değişiklik yaparak bana borç çıkarabiliyorlar,çok tuhaf.ödenmiş ceza üzerinde değişiklik yapabiliyorar,nasıl sistem lan bu ?
3.e-devlet'ten veya vergi dairelerinden aklınıza geldikçe borç kontrolü yapın.

yazı biraz uzun oldu. buraya kadar okuyanlar için teşekkürler.:rendeer:

Okuyunca iştahim kabardı. Kısa bişeyde ben anlatayım, cila olsun ::ressam::

1980de babamın açıp 1 sene sonra kapattığı bakkalın kalan küçücük vergi borcu 27 senede 480tl olmuş ve bir şekilde bizi bulmuşlar, kaçmıyordukta yerimiz yurdumuz belli. İkamet, vergiler, abonelikler vs 26 yıllık.
480tl için haciz kağıdı geldi. Vergi dairesine gittim ödedim durumuda anlattım 30yıllık ceza diye.

Borcu yoktur kağıdı alırken memur "sen yine ara sıra uğra bi sor, tekrar borç çıkabilir, borcu yoktur kağıdı herkese veriyoruz" dedi. Heyecanla bir sonraki haciz kağıdını bekliyoruz. :queen:

keremkrmn
07 Ekim 2015, 13:21
Dünya üzerinde bizim gibi sistemleri bu kadar garip işleyen bi ülke daha yoktur bence :sunny: Başınıza gelen harbiden ibretlik yani geçmiş olsun umarım yırtarsınız bu işin içinden.

zuluman
07 Ekim 2015, 13:42
gelde plakayı kapatma

Onurhan D
07 Ekim 2015, 14:05
Burası Türkiye !!!

Zato
07 Ekim 2015, 14:08
Olabiliyor böyle hatalar. Konu açılmışken mükerrer yazılan cezaların da trafik mahkemesine verilen bir dilekçeyle iptal edildiğini de belirtelim. Geçenlerde aynı yerde duran aracıma bir saat arayla aynı gerekçelerle farklı memurlar tarafından iki adet ceza yazılmıştı, başvuru sonucunda biri iptal edildi.

zekizeki
07 Ekim 2015, 19:01
Internet vergi dairesi diye gib.gov.tr de borç sorgulama yeri var . Birazda ınterneti yararlı işlerde kullanak.

zapalka
07 Ekim 2015, 22:41
Internet vergi dairesi diye gib.gov.tr de borç sorgulama yeri var . Birazda ınterneti yararlı işlerde kullanak.

aynen ben de onu diyorum,sık sık kontrol etmek lazım.

Mamba09
08 Ekim 2015, 07:36
Ulan yapacağı bi evrak girişi onuda doğru yapamıyorlar ya. Bide sisteme bak, aynı polisin yapması gerekiyormuş. E abicim adam tayin olduysa o gün izinliyse falan? Yok arkadaş 3. Dünya ülkesi diyorlar doğru.

zapalka
12 Ekim 2015, 13:47
olayın üzerinden 1 hafta geçti ve ilgili ceza silinmiş.

gözlerim yaşardı gerçekten :salut:

skystar
12 Ekim 2015, 14:21
Böyle acayip karışıklıkların olduğu başka bir ülke daha yoktur.

Konuyla alakasız olucak ama buna benzer bir olay kuzenin başından geçti.Kuzenin Babasının 30 yıl önce başkasına satmış olduğu impalanın mtv borcu kuzene geliyor.Hemde öyle böyle değil toplamda gecikmeleriyle birlikte 20.000 tl civarı bir borç.Araç satış sözleşmesini bulmak için kuzenle birlikte evlerini talan ediyoruz ama bir türlü bulamıyoruz didik didik etmedik evrak vs. bırakmıyoruz satış sözleşmesi bir türlü ortalıkta yok...
Sonuç olarak satış yapılan noterlik şükür ki aynı yerinde durduğundan dolay kuzen notere gidiyor.200 tl bayılarak 30 senelik evrakı arşivlerden çıkartıyor.Satış sözleşmesini de vergi dairesine vererek borcu sildiriyor.
O sebeple bu tarz olaylara artık şaşırmıyorum.Salağın teki yanlışlık yapıyor ceremesini vatandaş çekiyor..

yeknet
12 Ekim 2015, 14:26
Tut ki cezayı İstanbul değil de Antalya'da yediniz. Düzeltmek için Antalya'ya mı gidilir. Vergi memurunun, memurun değilse bile vergi dairesinin düzeltme yetkisi olması lazım, sizi boş yere emniyete polise göndermiş.