PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Geç başlayanlara öneriler....

liptolip
07 Ekim 2015, 11:36
Selamlar,
35 yaşından sonra A2 ehliyetini yeni almış ve öncesinde motosiklet kullanmamış biri olarak aranızdayım :) Öncelikle açmış olduğum konuya benzer açılmış konuları daha önce forumda takip ettim.Fakat kendi durumuma uygun sizden ayrıca tavsiyeler rica ediyorum.Öncelikle başlangıç için nasıl bir motosiklet almam gerektiği konusunda ciddi tavsiyelere ihticım var.Aslında kendim için en iyi seçeneğin yamaha tricity olduğuna karar vermiştim fakat 10.000 tl fiyatı benim için çok fazla. Arızaları ile beni motordan soğutmayacak, tüm masrafları ile birlikte 5.000 tl yi aşmayacak daha önce kullandığınız motosiklet önerilerinize şiddetle ihtiyacım var.Kredi kartına taksitle alacağım için sıfır almak zorundayım.Bunu da dikkate alırsanız sevinirim.
Not: Bu arada ciğerli bir motor olması tercihimdir :))

gece_bekcisi
07 Ekim 2015, 12:00
Merhabalar,

37 yaşında benzer durumda bir arkadaşımız kısmetse bu sene ehliyetini alacak ve sizinle hemen hemen benzer kaygılara, isteklere sahip. Sadece bütçesi sizinkinden biraz farklı. Öncelikle ekipman bütçesinin bu 5000TL nin dışında olduğunu umuyorum ve 0 yerine uygun fiyatlı (banka kredisi) bir ikinci el ile başlamanızı tavsiye ediyorum. Çünkü ciğerli, kaliteli, sorunsuz ve tüm masraflarıyla 5000TL yi aşmayacak 0 bir motosiklet olduğunu düşünmüyorum. Bun saydıklarınızdan bazılarından feragat etmek durumundasınız. Ybr 125 sizin için ciğerli ise koruma demirlerini taktırıp kullanabilirsiniz. Yada bajaj discover 150 sizin için ciğerli ve kaliteli ise koruma demirlerini takıp kullanabilirsiniz. Sanıyorum aradığınız özelliklere sahip 2. motosikletleri bile o fiyata bulabilmeniz biraz zor. Şahsen 2. motor olarak kullandığım 2006 model cbf 250 yi bile 5000TL ye vermezdim.

ilker a.
07 Ekim 2015, 12:04
Merhabalar.

31 yaşında başladım motora, 2013 yılında.
Öncelikle motosikletle ne yapmak istediğine karar ver, ona göre seç motosikletini.
Örneğin, KTM Duke 200 güzel motor ama uzun yol motoru değil. Harleyler çok güzel ama çok pahalı vs.
Öncelikle, motosikletin ile ne yapmak istediğini kafanda belirle.
Evden işe 5 km mi, haftasonları şehirdışı geziler mi, artçılı sürüş mü, konfor önemli mi vs gibi ayrıntıları belirle.

Ayrıca, motosiklet pahalı bir iştir, motosikletin kendisi, motorun bakımı, ekipmanı, eğitimi, gerekirse otoparkı vs derken bir araba parasına çıkıyor bu iş. Bu ayrıntıyı da unutma derim.

liptolip
07 Ekim 2015, 12:16
Önerileriniz için teşekkür ederim.Ciğerli motor kısmını espri olsun diye yazmıştım.Ciğerli motor nasıl olur hiçbir fikrim yok.Ekipman kısmının bir bölümünü ehliyet kursuna giderken halletmiştim.Aslında bu konuyu açarken forumlardan araştırdığım kadarıyla gelecek tavsiyelerin ybr 125 veya cbf 150 olacağını az çok tahmin ediyordum.Bu motorlara kesinlike itirazım yok.2. ellerini de araştırdım.Fakat bu motorların 2. elleri ile sıfırları arasında ancak 1000 tl fiyat farkı oluyor.Çok fazla km yapmış olanların fiyatı daha uygun ama onlara da nasıl güveneceğim.O yüzden sıfır ilk tercihimdi.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:13 ----------

Haklısınız hangi amaç için kullanacağımıda belirtmeliydim.İlk etapta biraz tecübe kazanana kadar hafta sonu küçük geziler için kullanmayı düşünüyorum.Belki bir sene sonra işe de gelip gidebilirm.iş ev arası 25 km. Fakat ilk etapta tecribe kazanana kadar şehir içinde çok fazla kulanmayacağım.

ilker a.
07 Ekim 2015, 12:16
ybr 125 veya cbf 150 aldığında, bu motorlar 2 ay sonra seni kesmezse, uzun yola çıktığında sıkıntı yaşadığında ne yapacaksın?
O sebeple ne istediğini yaz demiştim.
Motosikleti kullanma amacın ne?

Edit: Benim amacım haftasonu ve tatillerde uzun gezilerdi. Bu sebeple 650'lik BMW aldım. Büyük geldi, pahalıydı ama işimi gören makine oydu. Eğitimler alarak bu zorlu süreci atlattım. İyi ki büyük motor almışım, alım satımla uğraşmamışım diyorum şimdilerde.

liptolip
07 Ekim 2015, 13:14
Benim için 125 veya 150 cc motosiklet yeterli olur, bu konuda bir endişem yok.Bütçeme uygun seçim konusunda endişem var :) Önerileriniz için tekrar teşekkür ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:24 ----------

Örneğin bütçeme uyan bazı motorlar:
Lifan Discovery 150,
Salcano Wolf,
Mondial 150 MG Superboy X

Sadece web sitelerinden baktım, hiçbir fikrim yok.Biliyorum hepsi Çinli...Uzak dur diyeceksiniz ama Japonlarda bu fiyata yok.O yüzden kullanan arkadaşlardan tavsiyeler bekliyorum.

oakley
07 Ekim 2015, 13:26
Selamlar;

Ben de geç kaldığımı düşünürüm. 30 yaşında henüz yeni A2 ehliyet için kursa kayıt yaptırmış birisi olarak; öncelikle acele edip yanlış kararlar vermemenizi, bütçenizi iyi hesaplayıp ihtiyaç doğrultusunda motosiklet ve ekipman almanızı dilerim. Motosiklet için herhangi bir önerim olmayacak ancak, kullanım şeklinize ve amaca hizmet edecek bir makina almanız, konfor ve keyif açısından uzun zaman zarfında sizi tatmin edecektir. Amaca uygunluk kısmında bütçeyle doğru orantılı olarak, yakıt tasarrufu ve parça temini, uzun vadede yine tatmini arttıracaktır. Bakacağınız genel başlıklar bunlar olmalıdır.

Saygılar

HAZZILHAR
07 Ekim 2015, 13:40
Benim için 125 veya 150 cc motosiklet yeterli olur, bu konuda bir endişem yok.Bütçeme uygun seçim konusunda endişem var :) Önerileriniz için tekrar teşekkür ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:24 ----------

Örneğin bütçeme uyan bazı motorlar:
Lifan Discovery 150,
Salcano Wolf,
Mondial 150 MG Superboy X

Sadece web sitelerinden baktım, hiçbir fikrim yok.Biliyorum hepsi Çinli...Uzak dur diyeceksiniz ama Japonlarda bu fiyata yok.O yüzden kullanan arkadaşlardan tavsiyeler bekliyorum.

Bajaj Discover S 150 cc 4660 TL sıfır, bir de F olanı var 4990 TL ;) Fason Çin malı almaktan iyidir. Ama elbette bir Japon kalitesi yok. Ancak dayanıklı, yaygın servis ağı olan ve yedek parçası ucuz olan, bu fiyatlarda en ideali Bajaj.

Tubita
07 Ekim 2015, 14:03
Merhabalar, Motorsiklet ehliyeti almak istiyorum. Kursların sitelerinde hep A2 yazıyor ama hepsini kapsayan A sınıfı ile A2 aynı şey mi?

liptolip
07 Ekim 2015, 14:19
Bajaj ın fiyat olarak Japonlardan pek farkı yokmuş :)

oakley
07 Ekim 2015, 14:23
@tubita

Şu anki haliyle a2

1 Ocak 2016 tarihinden itibaren sistem değişiyor. Forumda çeşitli başlıklarda bu konu konuşuldu. Özetle şu anki a2 1 ocaktan itibaren çeşitli şartlar sağlanıyor ise A olarak değişecek.

Saygılar

Ahmetbahadır
07 Ekim 2015, 14:28
Selamlar,
35 yaşından sonra A2 ehliyetini yeni almış ve öncesinde motosiklet kullanmamış biri olarak aranızdayım :) Öncelikle açmış olduğum konuya benzer açılmış konuları daha önce forumda takip ettim.Fakat kendi durumuma uygun sizden ayrıca tavsiyeler rica ediyorum.Öncelikle başlangıç için nasıl bir motosiklet almam gerektiği konusunda ciddi tavsiyelere ihticım var.Aslında kendim için en iyi seçeneğin yamaha tricity olduğuna karar vermiştim fakat 10.000 tl fiyatı benim için çok fazla. Arızaları ile beni motordan soğutmayacak, tüm masrafları ile birlikte 5.000 tl yi aşmayacak daha önce kullandığınız motosiklet önerilerinize şiddetle ihtiyacım var.Kredi kartına taksitle alacağım için sıfır almak zorundayım.Bunu da dikkate alırsanız sevinirim.
Not: Bu arada ciğerli bir motor olması tercihimdir :))

Selamlar, ben de 35 yaşındayım, 2 aydır motor kullanıyorum cb125e aldım şu an keyfile acemiliğimi atmaya çalışıyorum.Başlangıç için gerçekten tavsiye edilebilecek bir motor.Ekipmana motordan daha fazla para verdim bu arada.

liptolip
07 Ekim 2015, 14:42
Ahmetbahadır, sizin için de hayırlı olsun.cb125 sürücü kursunun motoruydu birkaç defa kullandım.Siz sıfır mı aldınız 2. el mi ?Aslında 2.el almayı çok istiyorum fakat sıfırları ile arasında 1000 tl fiyat farkı oluyor...

natila
07 Ekim 2015, 14:56
hocam bajaj boxer derim 3000 tl sıfırı taş gibi motor...sıfır alıyorsun 2 yıl garantili 3 yıl muayene yok motor dersen söylediğim gibi çok sağlam tam senlik...kaçırma derim...

liptolip
07 Ekim 2015, 15:22
natila kardeşim tavsiyeni dikkate alacağım.Sen kullandın mı veya çevrende kullanan varmı? Servisi yedek parçası nasıldır, arıza çıkarıp başımı çok ağrıtır mı? Tavsiyen için çok teşekkürler...

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:02 ----------

Bu arada bajaj boxer da benim gibi acemiler için en azından ön fren disk olaymış iyiymiş...

Ahmetbahadır
07 Ekim 2015, 17:03
Ahmetbahadır, sizin için de hayırlı olsun.cb125 sürücü kursunun motoruydu birkaç defa kullandım.Siz sıfır mı aldınız 2. el mi ?Aslında 2.el almayı çok istiyorum fakat sıfırları ile arasında 1000 tl fiyat farkı oluyor...

İkinci el aldım hocam 2012 model.

cbf 150
07 Ekim 2015, 17:38
natila kardeşim tavsiyeni dikkate alacağım.Sen kullandın mı veya çevrende kullanan varmı? Servisi yedek parçası nasıldır, arıza çıkarıp başımı çok ağrıtır mı? Tavsiyen için çok teşekkürler...

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:02 ----------

Bu arada bajaj boxer da benim gibi acemiler için en azından ön fren disk olaymış iyiymiş...

41 yaşındayım, insan belli bir olgunluğa erişince sorunlarla uğraşmak istemiyor, bence kendini kanıtlamış problemsiz bir motor seç sonra pişmanlık duyarsın nerden aldım bu nalet makinayı diye, honda ce 125- honda cbf 150- yamaha ybr 125 bunlar klasmanıda sorunsuz makina (hepsininde ciğeri var merak etme)

liptolip
07 Ekim 2015, 17:51
41 yaşındayım, insan belli bir olgunluğa erişince sorunlarla uğraşmak istemiyor, bence kendini kanıtlamış problemsiz bir motor seç sonra pişmanlık duyarsın nerden aldım bu nalet makinayı diye, honda ce 125- honda cbf 150- yamaha ybr 125 bunlar klasmanıda sorunsuz makina (hepsininde ciğeri var merak etme)

Üstad öneri için teşekkür ederim.Ciğer önemli, ciğerliyse sorun yok :) Galiba eninde sonunda bahsettiğiniz bu makinalardan birisi alacağım.

scorpions_59
07 Ekim 2015, 18:26
Cbf 150 - ybr 125

5000 tl 2.el aldım ama ekipman vardi bende bi araştır derim cbf 150

GezeGeze
08 Ekim 2015, 17:29
Kuba CR1 ! Renk olarak da illa ki yeşil! :)

DKN
08 Ekim 2015, 18:37
10.000 lira bütçem var 0 olucak kredi kartına taksit demişin. pcx yada nmax bak

nazar48
09 Ekim 2015, 22:24
Al bir scooter 100 ya da 125 lik. Vitesle uğraşma bence.

goreny
09 Ekim 2015, 22:48
Bende 32 yasindayim a2 ehliyetimi yeni aldim ve uzun arastirmalar sonucu ikinci el yipranmamis cbf 150 almaya karar verdim..

polemos
10 Ekim 2015, 07:42
41 yaşında 7 aylık motorcu olarak ikinci el PCX tavsiye ederim. Trafikteki konumunuzu ve davranışınızı öğrenene kadar debriyaj-vites gibi şeylerle uğraşmazsınız. Az yakar, sorun çıkarmaz. İkinci eli kuvvetlidir. Kendinizden emin olduğunuzda satıp vitesli motora geçersiniz.

oggomoggo
10 Ekim 2015, 10:04
Ben de geçen sene 40 yaşımdayken cb125e ile başladım. İkinci el 2012 model ile. Geyet memnunum. Motorum çok temiz olmasa bile şimdiye dek yağ ve buji değişimi dışında hiçbir masraf çıkartmadı. Tavsiye ederim.

liptolip
12 Ekim 2015, 15:36
Tavsiyeleriniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.Mantık olarak 125 cc bir scooter la başlamyı istiyorum.Aslında Yamaha Tricity benim için biçilmiş kaftan gibi geliyor ama çok pahalı :) Ayrıca 125 cc motorla hızlı akan trafikte çok zorlanırsın diyorlar.Karşıya geçerken köprüde falan Allah selamlet versin o yüzden 250 cc bir scooter al diyorlar.Ne zor işmiş bu arkadaş.250 cc scooter neredeyse dizel araba kadar yakıyor.Nerede kaldı o zaman ekonomi.Benim için motosiklet ucuz, pratik bir ulaşım aracı.Ucuz olmayacaksa arabayla gider gelirim daha iyi :)

spil
12 Ekim 2015, 17:02
bajaj boxer al o vakit, son hız olayı biraz yok, maksimum 110 km oda titrer bağırı dişli düşürürseniz 100 den sonra bağırıyormuş,ben kayaşehir ümraniye gidip geliyorum,daha yeni 2. gidişim fena değil idare ediyor,90 km hızda stabil gidebiliyor.