PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ehliyet alma süreci ve kurs eiğimim

l3v3nt
05 Ekim 2015, 14:14
Merhaba Arkadaşlar,

Daha önceki tanışma bölümünde kurs başlangıcı, problemlerimi ve yardım ihtiyacımı yazmıştım.
http://www.motosiklet.net/forum/tanisma/152755-merhaba-ve-yardim-lutfen.html
Şimdi yaşadıklarımı adım adım yazıp, benim gibi problem yaşayacaklara yol göstermesini dilerim.

Öncelikle internette araştırıp tavsiyeler üzerine Avrupa yakasında ünlü akademilerden birine kayıt oldum.
Anadolu yakasında hafta içi olacak durumlarda, işyerinden izin alınması, gidip gelmesi vs. sorun yaşatabilirdi.
Kayıt olurken söylenen bir tam gün eğitim ve sınava yakın ücretsiz 2 ek saat veriliyordu.
(Sonradan anladım ki bu 2 saat ek "gelişim eğitimi" gibi gösterilip ücret isteniyormuş.)
Ayrıca sınav harcı 60 tl iken bende 100 tl alındı. İnternetten sonradan farkettim.

İlk eğitimi 09:00-16:00 arasında yapıldı ve gün sonunda tamamlandı.
Ancak motor üzerinde yeterli seviyeye gelemedim.
Sonrasında hocamız, sanırım ofisteki hanımefendi konuşup eğitime devam etmem gerektiğini belirtmiş.
Ofisteki hanım efendi ile oda da yaptığımız konuşmada bizim aile olduğumuzu ve bu bahsettiğim "gelişim eğitimini" ücresiz alabileceğimi söyledi.
Bende saf gibi bu ücretsiz 2 saat haricinde farklı eğitim diye düşündüm. Pek duygulandım aile kavramlarına.

Eğitimdeki açığı kapatmak adına internetten bir arkadaş ile görüştüm.
Kendiside başka yerde kurs hocalığı yaptığını ve yardımcı olacağını iletti.
Ancak kendisi 1 hafta öncesinden "lütfen" bisiklete binmeyi denememi ve mümkün olduğunca öğrenmemi istedi.
Emirgan korusunda bisikleti alıp, bir kaç saatte tam ve rahat şekilde sürmeyi öğrendim.

Kendisiyle 2 farklı gün ve toplamda 3 saatte motoru mükemmel sürmemi sağladı.
Son 1 saatimiz sınava hazırlık için slalom, sekiz çizmekle geçti ve gayet güzel yapabiliyorum.

Sonrasında eğitimi pekiştirmek için kursdan kalan 2 ücretsiz saatimi istedim.
Kursda da aynı şekilde rahat ve sorunsuz sürmeye devam ettim.
Ancak hocamız bir türlü beni ehliyete hazırlamıyor. Ders bitti diyerek gönderdi.
Slalom yok, Sekiz çizme yok, platform üzerinden geçme yok.
Mal gibi anlayacağınız geri döndüm.
Sonrasında kurs ofisindeki hanımefendiyi aradım ve kurs eğitimi bitirmeme rağmen bahsettiğim sınav parkur eğitimini almadığımı söyledim.
Ne kadar başarısız olsam bile bana sınavda karşılacaklarım hakkında bilgilendirme veya eğitimini vermeleri gerekmektedir.

Hafta içi bana Perşembe günü 1 saat ayarladılar sağolsunlar!
İşyerinden aldığım çok zor izinden sonra kursa gittim.
Eğitime başlamadan önce hocamıza, "benim bu sınav parkur eğitimi almak için geldiğimi" söyledim.
Kendisi bu kez bu eğitimin Cuma günü verileceğini bugün vermeyeceğini söyleyince ümidimi bu kursdan kestim.
En azından motosiklete alışmaya çalıştım.

Sınav günü geldi çattı.
Öğlen gireceğim sınava, hem kursiyerleri izlemek hem de heyecanımın geçmesini sağlamak için sabah 08:30 gittim.

Hem benim kurs hem de A2B kursu, Behçet Kemal Çağlar lisesi bahçesinde parkur sınavı oluyordu.
Parkur sınavı tamamlandıktan sonra araçla okul dışına çıkılarak trafikte sınava giriliyordu.
Bu sırada A2B öğrencileri kısa kısa parkurda kendini deneyebiliyor.
Ancak ne kadar ısrar etsemde benim kurs bi türlü motoru vermedi.
Eğitim vermediniz bari burda bir kere kendimi deneyerek süreyim dedim.
Oradaki kişinin verdiği cevap aynen şu " motordan düşersen senden sonrakiler sınava giremez"
Yahu diyorum "Ben şimdi sınav olduğumda düşersem şimdi öğlenden sonrakiler kimse sınava giremeyecek mi?"
"bu motorlar korumalı demir yok mu?" "Zaten okul bahçesinde ne kadar hızlı gidebilirim?"
Yandaki kursun öğrencileri kendilerini denerken bizde onları izliyoruz.
Saatlerce sinir küpü oldum. Neyse bir bir bildikleri vardır..

Artık okula kursiyerler ve hocalar yavaş yavaş geliyor.
Hocanın biri "sınavdan kalında bizde para kazanalım" gibisinden iğrenç espirilerine maruz kalıyoruz.

Sonuç: Sınavı oldum. Parkuru bitirdim.
Trafikte ilerlerken dönüşümüzde bitişe 400-500 m kala B heliyeti sınavına giren birinin aniden durmasıyla, arkasından komisyon üyelerinin ve benim aniden sağa dönerek (komisyon aracının sağından hafif sürterek) sınavı kaybettim. :pale:
O an yolun sağından gidemiyordum. Çünkü o kursa ait araçları ve insan kalabalığı bekliyordu.
En azından araç altında kalmadım veya ani frenle yere kapaklanabilirdim.
Kendimi kurtaracak trafik tecrübesi veya hata bende bu kadardı.
(Sürüş eğitimleriyle bunları sorunları kapatacağım)

Bilen arkadaşlara ufak bir sorum olacak.
Bir daha ki sınav girmek için ders almak mecburi mi?
Eğer mecburi ise farklı bir kursdan dersimi alabilir miyim? Ben yeterince buradan dersimi aldım.

Okuyan herkese teşekkürler ve iyi günler dilerim.