PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ybr 125 Kalkışta Titreme Ve Sert Vites Geçişleri

omerbguclu
21 Eylül 2015, 21:22
Selamlar arkadaşlar,
Ybr 125 motorumda debriyajda sorunlar yaşıyorum.Motor 1000 km bakımına bugün girdi sadece yağ değişimi yapıldı birde zinciri yağladı başkada bir şey yokmuş.Sorunum şu genellikle iki kişi binince motor kalkarken zorlanıyor normalde 3000 devirde harekete geçen motor 5000 devirlere kadar daha zor bir kalkış yapıyor ve mecburen yarım debriyaj kalkmak zorunda kalıyorum(bugün servisteki ustaya söyledim yarım debriyaj kalkıyorsun ondan oluyor diyor ama motor stop edecek dereceye geliyor yarım debriyaj kalkmazsam) ve debriyajı bırakınca motor titreyerek kalkıyor.Ve ondan sonra yaklaşık 60-100 km arası motor titreyerek kalkıyor ve vites geçişleri taş gibi sert oluyor.İşin tuhaf tarafı bu sorun oluştuktan 60-100 km sonra sorun kendi kendine çözülüyor taki motora 2 kişi tekrar bininceye kadar.
Ayrıca debriyajım çok küçük bi aralıkta kavrama yapıyor şöyle anlatayım debriyajı tam sıktığımızı düşünelim ve tam debriyaj boyunu 7 birim olarak düşünelim.Kullandığım bir çok motorda 2.5-3 birimlik bir kavrama noktası varsa benimki bir birim ya var ya yok.
30 bin kmlik scooter 20 bin km lik bir vitesli motor geçmişim var ve nerdeyse artık galiba motor sürmeyi bilmiyorum dedirtecek bu sorun bana.Bir yardım edin arkadaşlar kafayı bozdum bu sorunla.

osmanico
21 Eylül 2015, 22:03
Hocam merhaba. Aynı dediğin sorunları bende tvs Apache motorumda yaşadım. 2 kişi ile yokuşta kalkış yapamaz olmuştum motor stop ediyordu yine yemiyordu. Ayrıca vitesler taş gibiydi. Birgün park halinde iken motor kapalı haldeyken, vitesleri denedim şakır şakır geçiyordu. Gittim servise dedim böyle sorunum var. Sadece debriyaj teline ayar çekti ve sorunum düzeldi. İnanamadım bi an motordan soğumaya başlamıştım ama düzeldi sorunum. Debriyaj ayarı önemli ona baktır

Aydoxx
21 Eylül 2015, 22:04
Ayni sorumnbenim ybrde de var tek kisi hic bi titreme yok kalkarken fakat iki kisi yokusta kalkarken titreme yapiyor mecbur yarım debriyaj kalkiyorum

omerbguclu
22 Eylül 2015, 16:32
Servise soyluyorum adam debriyajda bi se yok diyor en iyisi kendi ustama gideyim

manofsteel
22 Eylül 2015, 16:38
Arkadaşım ybr lerde debriyaj ayarı çok basit bi şekilde. Kendin de yapabilirsin

EthanHunt
22 Eylül 2015, 16:41
Ayni sorumnbenim ybrde de var tek kisi hic bi titreme yok kalkarken fakat iki kisi yokusta kalkarken titreme yapiyor mecbur yarım debriyaj kalkiyorum

Normaldede yarım debriyaj kalkılmaz mı, yani kalkarken debriyajı tamamen bırakınca motor ani ileri yapıyor. Yeniyim biraz..

Aydoxx
22 Eylül 2015, 16:50
Oyle fakat normali kisa bi sure icin. Toparlamasi uzun surdugi icin bende daha uzun sure debriyaj cekili kalkiyorum

omerbguclu
22 Eylül 2015, 23:35
Arkadaşım ybr lerde debriyaj ayarı çok basit bi şekilde. Kendin de yapabilirsin

manetin yanındaki yeri söylemiyorsun değil mi çünkü o sadece başındamı sonundamı kalkacağını olacağını ayarlıyor benim sorunum yüksek ihtimal debriyaj teli ile alakalı

Oyle fakat normali kisa bi sure icin. Toparlamasi uzun surdugi icin bende daha uzun sure debriyaj cekili kalkiyorum

Aynen uzun sürdüğü için mecburi yarım kalkmak zorunda kalıyorsun

leokaplann
23 Eylül 2015, 00:32
Debriyaj teli eskimiş uzamışsa debriyajı etkin kullanamazsin benzer sorunlar çıkartır birde zincir çok gerginse titreme ve motorda zorlanmaya neden olur

kovboy03
23 Eylül 2015, 01:05
debriyaj telini değiştir.

omerbguclu
23 Eylül 2015, 16:55
debriyaj telini değiştir.
Tamamda motor daha yeni 1000 km oldu ve bu sorunu ilk aldigimdada yapiyordu

nuda34
29 Ağustos 2017, 03:05
2017 ramazan bayramı öncesi ANT..dadaş motordan sıfır ybr 125 aldım gaz yememe,kalkışta titreme,dur kalklarda stop etme hastalıklarım hala mevcut.
ant.srv.de bu duruma rodajınız bitsin dediler.
İST. geldim ümraniye yıldız motora 1000 km. bakıma gittim maalesef sıfır çözüm.
iyi bir usta veya servis biliyorsanız yardımcı olunuz tşk.
AYRICA sol ön amortisör hafif yağ kaçırmakta garantiye girip girmeyeceği konusundada hbr.bekliyorum..anlıyacağınız durumlar facia..