PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ustalar acil bilgi lütfen

TolgaReis
21 Eylül 2015, 18:30
Öncelikle selamın aleyküm dostlar

Şimdi sorum şu arka dış lastiğimin dişleri resmen yok. yani bizim tabirimizle arka lastik (KABAK) şimdi dış lastik alıcam kafama takılan şu aynı lastikten alsam şimdiki kabak olan dış lastiğiyle yaptığım hız yeni aldığım lastikte artar mı yoksa aynı mı kalır ? (18 inç jant)

ReD_DaYs
21 Eylül 2015, 18:46
Ve aleyküm selam,
lastik hızı etkilemez yol tutuşunu ve frenlemeyi etkiler aynı veya farklı bir lastik(motoruna uyumlu) alsan da hızında bir değişiklik olmaz.Sadece yolu daha iyi tutacağı için ilk kalkış ve hızlanmada etkili olur fakat son hız aynı kalır.

TolgaReis
21 Eylül 2015, 18:48
Ve aleyküm selam,
lastik hızı etkilemez yol tutuşunu ve frenlemeyi etkiler aynı veya farklı bir lastik(motoruna uyumlu) alsan da hızında bir değişiklik olmaz.Sadece yolu daha iyi tutacağı için ilk kalkış ve hızlanmada etkili olur fakat son hız aynı kalır.

Cevap verdiğin için teşekkürler dostum demek istediğimi ben biraz abuk subuk anlattım galiba mesela motorum kalkışta badanaj çekerek kalnıyor virajlara girdiğimde arka taraf az olarak kayıyor bunu hissediyorum yani demek istediğim tam anlamıyla şu yeni lastik yolu daha iyi tutacağı için hızda bir değişiklik olur mu son sürat kalkış vites arası devirlerde falan

etarhan
21 Eylül 2015, 18:49
Teorik olarak hız biraz artar ama km saatinde bunu göremezsin.

seta34
21 Eylül 2015, 18:55
badanaj çekerek kalnıyor

Demek badanaj hmm

TolgaReis
21 Eylül 2015, 18:56
bazı arkadaşlar hızı biraz düşer dedi mantık olarak artması gerek bana kalırsa neden derseniz dişler yolu tutacağı için boşa dönme olmıyacak ve hız son süretinede etki edecek bu yüzden kafama takıldı size sormak istedim ustalar hadin cevaplayın

Mengu16
21 Eylül 2015, 19:00
Teker boşa dönse spin atıp düşmen lazım. Düz yolda son hızını etkilemez ama virajlara daha rahat gireceğin için virajlardaki hızın artar.

etarhan
21 Eylül 2015, 19:03
Demek badanaj hmm

Hemen yüzüne vurmayalım diye ses çıkartmadım. Muhtemelen Tolga arkadaşımız da patinaj yazacaktı ama o sırada ağzı dolu olduğu için böyle yazmak zorunda kaldı.::blusssh:

A.Türker
21 Eylül 2015, 19:43
Hemen yüzüne vurmayalım diye ses çıkartmadım. Muhtemelen Tolga arkadaşımız da patinaj yazacaktı ama o sırada ağzı dolu olduğu için böyle yazmak zorunda kaldı.::blusssh:

bende doğuluyum bizim orda badanaj derler eğlenecek başka birşey bulun.

numangokce
21 Eylül 2015, 21:28
Muhtemelen Tolga arkadaşımız da patinaj yazacaktı ama o sırada ağzı dolu olduğu için böyle yazmak zorunda kaldı.::blusssh:

Bi nasil bir usluptur? Sizi cevrenizdekilere saygiya davrt ediyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:26 ----------

Orta Anadolu'da da badanaj denir.

etarhan
21 Eylül 2015, 22:36

İsterseniz uzaylı olun, fark etmez. Bunun doğrusu patinajdır. Etrafımda bu kadar çok eğlenecek vatandaş varken kendimi neden yorayım? Siz zahmet edin de dilinizi düzeltin, komik olmayın.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:33 ----------[/SIZE]

Bi nasil bir usluptur? Sizi cevrenizdekilere saygiya davrt ediyorum.[COLOR="Silver"]

[SIZE=1]

Sizin o laftan ne anladığınızı tahmin ediyorum ama benim aklım belimden aşağıda olmadığı için öyle bir şey kastetmemiştim. Beni hiç bir şeye davet etmenize gerek yok, ben zaten oradayım.

A.Türker
22 Eylül 2015, 03:22
İsterseniz uzaylı olun, fark etmez. Bunun doğrusu patinajdır. Etrafımda bu kadar çok eğlenecek vatandaş varken kendimi neden yorayım? Siz zahmet edin de dilinizi düzeltin, komik olmayın.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:33 ----------[/SIZE]

Sizin o laftan ne anladığınızı tahmin ediyorum ama benim aklım belimden aşağıda olmadığı için öyle bir şey kastetmemiştim. Beni hiç bir şeye davet etmenize gerek yok, ben zaten oradayım.

ben senin anladığın dilden de konuşmayı bilirim. forumda kaos yaratmaktan başka amacın yok.

serkanADH13
22 Eylül 2015, 10:21
Arkadaşlar Burası TDK formu değildir,

Sizi Dost Arkadaş bilmiş soru sormuş,
Ve siZde BELKİ YARDIMCI EDEBİLECEK BİRİSİNİZ DİYE CEVAP BEKLEMEKTE,

Bu yaptığınız terbiyesizliktir,

Gerçekten ayıp yapmayın,
Dil ile dalga geçilmez,
Şive diye bişiy var,
Doğulu,,,
Trakyalı,
Egeli hepsi farklı telaffuzlarda bulunabilirler...

yasdal
22 Eylül 2015, 10:30
Yazma dili aynıdır gençler. Kimsenin konuşması ile dalga geçilmez. Yalnız herkes okulda aynı şekilde yazmayı öğrenir. Şive dil ile ilgili bir şeydir. Badanaj yazmış arkadaş. Komik gelmiş gülmüşler. E olur öyle. Yazarken biz de yuvarlayıp yazıyoruz konuşma diliyle bazen. Komik gelince gülebilirsiniz sıkıntı yok.

numangokce
22 Eylül 2015, 10:35

Terbiye ve saygi sahibi "insan" digerleriyle dalga gecmez, asagilamaz. Sizin aklinizin nasil calistigini tahmin ediyorum ve goruyorum ki cevap vermeye bile layik degilsiniz. Istediginiz kadar zirvalayin bu saatten sonra muhatap degiliz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:32 ----------

Yazma dili aynıdır gençler. Kimsenin konuşması ile dalga geçilmez. Yalnız herkes okulda aynı şekilde yazmayı öğrenir. Şive dil ile ilgili bir şeydir. Badanaj yazmış arkadaş. Komik gelmiş gülmüşler. E olur öyle. Yazarken biz de yuvarlayıp yazıyoruz konuşma diliyle bazen. Komik gelince gülebilirsiniz sıkıntı yok.

Hakli olabilirainiz ama herkesten İstanbul Türkçesi ile konusmasini beklemek mumkun degil. Komik gelebilir. Laz sivesi de bana cok eglenceli gelir ancak bu o siveyi kullananlarla dalga gecip asagilama hakki vermez.

ZümeR
22 Eylül 2015, 12:38
Hangi operatör ?
Yöre - CELL

88 yılında ilk geldiğimde hiç anlamadığım ama şimdi sempati duyduğum hatta yer yer kullandığım yöre-CELL den bir kaç cümle.

Harsıkmacasanız aaşamıla gelin gedinde kertelimining hoyn..!!

Meali:
(Sinirlenmeyecekseniz akşam gelin kertik oynayalım.
Kertik= Okey taşlarıyla oynan bir oyun 101 gibi)

Naha patanı ayrılasıca (yada döklü qalasıca), tefek yapraamı yen sen niyen endeni ayen...

Meali:
Bacakları ayrılasıca, üzüm yaprağımı yiyeceksin sen ne yapacaksın elindekini..

AYEN = Lafa girerken yada cümlenin son kelimesi olarak tamamlayıcı görevi gören bir söz.

Ayen bizimoğlan tanı bakan şura hile.

Ayen neci bu..?

Gibi..

Seviyorum..

etarhan
22 Eylül 2015, 12:58
Terbiye ve saygi sahibi "insan" digerleriyle dalga gecmez, asagilamaz. Sizin aklinizin nasil calistigini tahmin ediyorum ve goruyorum ki cevap vermeye bile layik degilsiniz. Istediginiz kadar zirvalayin bu saatten sonra muhatap degiliz.

Bu saatten önce muhatap olduğumuzu da nereden çıkarttınız sayın konfüçyus? Cehaleti ile övünen "insanlar" herkesten alay görmeye mahkum ve müstahaktırlar. Benim aklımın nasıl çalıştığını tahmin edebilmek için önce sizinkinin çalışması gerekir, ki örneklerden görüldüğü kadarıyla bu biraz şüpheli. İyisi mi benimle aşık atmaya kalkışacağınıza siz aklınızı başınıza toplayın ve başkalarına bulaşmadan önce kendinizi adam edin.

numangokce
22 Eylül 2015, 18:43
"Edepli edebinden susar, edepsiz de ben susturdum sanirmis" edepsizlikte sinir tanimayan ve hakarete kadar giden sozlerinizi misliyle iade ediyorum size @etarhan.

Bir cok varyasyon yazdim ama hepsini sildim. Cunku anlayacak kimse yok... dolayisiyla hz. Mevlana'dan alinti yaptim. Anlarsaniz tabi.

ticlid
23 Eylül 2015, 18:37
Yeni lastik takılınca son sürat artmaz, hızlanma süresi kısalır.

cbf 150
23 Eylül 2015, 18:59
yeği nastik dahınca daha şip gedersin hemide badanaj çekmez la.

(bilin bakalım bu kelimeler nerenin şivesi)

bence arkadaşın patinaj yerine badanaj demesinde hiçbir mahsur yok herkes kendi şivesiyle konuşurda yazarda kim engelleyebilirki :wiinkk:

etarhan
23 Eylül 2015, 19:07
yeği nastik dahınca daha şip gedersin hemide badanaj çekmez la.

(bilin bakalım bu kelimeler nerenin şivesi)

bence arkadaşın patinaj yerine badanaj demesinde hiçbir mahsur yok herkes kendi şivesiyle konuşurda yazarda kim engelleyebilirki :wiinkk:

Kimsenin hiç bir şeyi engellediği yok. Ama doğrusunu gösterince de insan gibi karşılamak lazım, yoksa iş çığrından çıkar. Eğer Türkçe konuşacaksak Türkçe konuşalım. Bence böyle, sence şöyle diye diye tarihin en güzel dillerinden birinin içine zaten edebileceğimiz kadar ettik. Yetmedi mi?

shooter1
23 Eylül 2015, 19:35
Yeni lastik hızını düşürür ama ne kadar olur bilemem
Eğer hız yapmak istiyorsan lastiklerin tırtıklı kısmını kesip temizlemen lazım fakat freni unut

Murat.K.
23 Eylül 2015, 20:27
Aşınmış artık "kabak" diye tabir edilen lastik yerine yeni bir lastik takarsanız hızınızından ziyade yol tutuşunuz artar. Bu da yola tutunma performansını artırıp daha güvenli bir sürüş sağlar ki canınızı kurtarabilir bu durum.

Yazı diline gelince, bir kelimenin doğrusunu öğrenmek veya hata yapınca kusura bakmayın bilmiyordum veya dilim sürçtü demek ise olgunluk kazandırır.

Saygılar sevgiler

cbf 150
23 Eylül 2015, 20:40
Kimsenin hiç bir şeyi engellediği yok. Ama doğrusunu gösterince de insan gibi karşılamak lazım, yoksa iş çığrından çıkar. Eğer Türkçe konuşacaksak Türkçe konuşalım. Bence böyle, sence şöyle diye diye tarihin en güzel dillerinden birinin içine zaten edebileceğimiz kadar ettik. Yetmedi mi?

konu Türkçe konuşmak değil tarihe bakın herkes kendi yöresel şivesini kullanıyor, yıl 2015 Türk vatandaşı olupta tek kelime Türkçe bilmeyen vatandaşımız var buna cevabınız ne olacak merak ediyorum. herkes bildiği gibi konuşsun, kaldıki vatandaş zaten farklı bir lisanda yazmamış
metni okuyan herkes badanaj- patinaj aynı anlama geldiğini bilir ama sizin gönlünüzden geçen sözlük dili olsun istiyorsunuz hepimiz öyle olsun isteriz ama olurmu? olmaz

idmanyurdu
23 Eylül 2015, 21:09
Hangi operatör ?
Yöre - CELL

88 yılında ilk geldiğimde hiç anlamadığım ama şimdi sempati duyduğum hatta yer yer kullandığım yöre-CELL den bir kaç cümle.

Harsıkmacasanız aaşamıla gelin gedinde kertelimining hoyn..!!

Meali:
(Sinirlenmeyecekseniz akşam gelin kertik oynayalım.
Kertik= Okey taşlarıyla oynan bir oyun 101 gibi)

Naha patanı ayrılasıca (yada döklü qalasıca), tefek yapraamı yen sen niyen endeni ayen...

Meali:
Bacakları ayrılasıca, üzüm yaprağımı yiyeceksin sen ne yapacaksın elindekini..

AYEN = Lafa girerken yada cümlenin son kelimesi olarak tamamlayıcı görevi gören bir söz.

Ayen bizimoğlan tanı bakan şura hile.

Ayen neci bu..?

Gibi..

Seviyorum..
akdeniz şivesi gibi geldi bana :)

cbf 150
23 Eylül 2015, 21:12
bu arada profilinize baktım tarihin en güzel ismi "" şimşir tarak"" kaliteli bir trol olduğunuzu anladım meğer bize Türkçe konuşmayı öğreten kişinin mesleği neymiş gerisine siz bakın.:king: mütekait yazıyor

numangokce
27 Eylül 2015, 00:37
bu arada profilinize baktım tarihin en güzel ismi "" şimşir tarak"" kaliteli bir trol olduğunuzu anladım meğer bize Türkçe konuşmayı öğreten kişinin mesleği neymiş gerisine siz bakın.:king: mütekait yazıyor

"Belki mesleğini yazarken "ağzı doludur" o yüzden öyle olmuştur" demiyorum.

bu arada konu amacından saptı. Buna parça edildiğim için konu sahibinden özür dilerim.