PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bajaj Discovery 125 ST Marş basmıyor. Acil yardım

olcayakgn
19 Eylül 2015, 20:19
Arkadaşlar iki saattir canım sıkkın düşünüyorum. Bugün kullanmaya başladım motoru haliyle biraz acemiyim tabi kaldırırken falan bir kaç kez istop ettirdim. Daha sonra akşamüstü çıkardım motoru bastım marşa gittim. 5 dk sonra kapattım tekrar marşa bastım çalışmıyor neyse yokuş aşağıydı 1 e aldım saldım yavaştan çalıştı gaz verdim bir anda durdu. Yani anlayacağınız gaz verince istop ediyor. Aküden mi kaynaklı bu sorun? Lütfen cevaplarınızı esirgemeyin.:jocolor:

Mucit23
19 Eylül 2015, 20:36
Marş basmıyor derken marş butonuna bastığınızda herhangi bir marş sesi gelmiyormu? Dediginizden bu anlaşılır Gelmiyorsa olası bir iki problem vardır.

1. Akü bitmiştir. Gerçi yeni motorun neden aküsü biter onuda sorgulamak lazım.
2.seçenek marş rölesi veya diğer elektrik tesisatında arıza olabilir. Pek ihtimal vermiyorum.

Herneyse bana kalırsa senin motorunda jikle vs gibi donanım varsa açık kalmış olabilir. Onu kontrol et gaz verirken stop etmesi bundan kaynaklanabilir.

numangokce
19 Eylül 2015, 20:39
Calistirdiginiz ve gaz verdiginizde motor duruyosa jikleyi kontrol edin.

olcayakgn
19 Eylül 2015, 20:40
Marş motoru çalışıyor ama ateşleme olmuyor. İlk alırken acele ettik aküyü tam şarj edememiştik zaten akü az lambası yanıyor.

Jikle nedir?

Onurhan D
19 Eylül 2015, 21:15
Jikle karbüratörlü motorlarda yakıt hava karışımını ayarlayarak zengin karışımın elde edilmesini sağlar.Soğuk havalarda jikle açılır sonra motor çalıştırılır.Motorun sesinden anlarsın zaten ne zaman kapatman gerektiğini açık çok kalırsa motor boğulur bide benzini çok yer..Enjeksiyonlu motorlar ise bu yakıt hava ayarını otomatik ayarlar.

olcayakgn
19 Eylül 2015, 22:24
Jikleye baktım gazı çekip bıraktığım zaman tık diye yaylı bir ses geliyor ama görünürde bir şey dönmüyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:42 ----------

Arkadaşlar meraktan öldüm bir bilen yok mu? Bu arada aldığım yer ile görüştüm siz hiç ellemeyin yarın biz gelip halledeceğiz dedi.

Mengu16
19 Eylül 2015, 22:46
Ateşleme kesik, vurdursan da motor çalışmaz tabi istersen dağdan aşağı sal motor zorlana zorlana döner en sonunda durur. Statörün tesisattaki kablosu çıkmıştır yerinden muhtemelen. Motoru biraz söküp ateşleme ile ilgili bütün elemanları kontrol etmek lazım.

olcayakgn
19 Eylül 2015, 23:06
Daha dün yahu böyle hemen neden dağılsın ki?

numangokce
19 Eylül 2015, 23:48
Fabrikasyon hatasi olabilir. Seri uretimde boyle seyler olabiliyo malesef.

Traktor fabrikasinda montajda calisirken kavrama setini yanlis seriden taktim diye kuyruk mili ayirmamisti. Traktoru ikiye bolup dogru kavramayi takmistim.

Olagan durumlar ancak son kullanicinin canini sikar.

Ygz
20 Eylül 2015, 00:11
Bende ilk motorumu aldığımda birkaç kez stop ettirdim ardından hemen başladı marş basmamaya
Benim ki de bajaj boxer
Ayak marşı varsa çalıştırıp 20km civsrı sürün stop ettirmeden yarını çıkartır hergün süre süre kendine geldi benimki yani sorun akü

olcayakgn
20 Eylül 2015, 03:20
Sorun inşallah fabrikasyon falan değildir akü ise sıkıntın yok normalde akü az lambasının sönük olması gerekiyor değil mi? Bu arada acil durumlarda araba aküsü ile motor aküsünü şarj edebiliyormuyuz?

Bthndmrl
20 Eylül 2015, 07:47
Şarj olayını bilmiyorum ama sıfır motorda akü biraz zayıf oluyor sürdükçe şarj eder mesela 50 100 km sür bidaha stop etceğini sanmıyorum

spil
20 Eylül 2015, 10:31
Serviste teslim alırken acele ettik diyorsun akü yu guzelcene şarja koydur akın tam dolmamis

olcayakgn
20 Eylül 2015, 19:28
Arkadaşlar aküyü şarj ettim çok güzel gidiyor ayrıca servisçi adam benzin deposunun içinde hava olması gerektiğini söyledi. Çok teşekkür ediyorum arkadaşlar.

pertry
20 Eylül 2015, 19:31
Arkadaşlar motoru vurdururken 1. Viteste değil 2 veya 3 te vurdurun.