PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yüksek Devirde Siyah duman kawasaki 636c 50000km

ridos
11 Eylül 2015, 00:58
yüksek devirde motoor siyah duman atıyor ve yüksekdevirden sonraki vitesi vermeden gazı bıraktıgımda egzozda patlama oluyor...yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar iyi günler

videoki gibi ama biraz daha fazla duman atıyor... düsük devirde sıkıntı yok

https://www.youtube.com/watch?v=hSczLKxnnUA

Levent
11 Eylül 2015, 01:01
Motosiklette açık egzoz olabilir mi ? Katalizör iptal edilmiş olabilir mi ? Bütün bunlar var iken, yanma ayarları doğru mu?

ridos
11 Eylül 2015, 01:15
egzoz orjinal katilazöre bişsey diyemem yanlız yag eksiltme var sanki ama yagın kalitesi ile ilgilide diyen var cozemedik giitti motor yeni toplandı .... ikinci vitesi atıyordu. tsk

Levent
11 Eylül 2015, 01:23
egzoz orjinal katilazöre bişsey diyemem yanlız yag eksiltme var sanki ama yagın kalitesi ile ilgilide diyen var cozemedik giitti motor yeni toplandı .... ikinci vitesi atıyordu. tsk

Bu sorunun bir çok sebebi olabilir.

1- Subablardan
2- Egzoz manifoldundan
3- Manifold contasından
4- Bujiden
5- Yanma ayarlarından (Zengin,fakir karışımlardan)
6- Katalizörden..
7- Enjektorden..

sagat
11 Eylül 2015, 01:24
Yağ yakıyor olsa beyaz-mavi karışımı bi duman çıkar, üstte arkadaşlarda belirtmiş sorun büyük ihtimal egzozdadır ya da yakıt ayarlarında.

ridos
11 Eylül 2015, 01:25
tsk ederim... peki yag neden azalıyor acaba kalitesi ile alakalı olabilir mi

Levent
11 Eylül 2015, 01:28
tsk ederim... peki yag neden azalıyor acaba kalitesi ile alakalı olabilir mi

Çıkan dumanda bir anormallik yok ise, contadan,veya keçelerden kaçırıyor olabilir. Dumanlı çalışıyor ise, yağ yakıyor olabilir. Motor yeni toplandı demişsiniz, açın biraz konuyu..

DelikanlıMTV
11 Eylül 2015, 01:31
Bence yağ hatta benzin kalitesinden dahi olabilir

ridos
11 Eylül 2015, 01:33
şimdi ben motora geçen sene normal cinmalı motorun yagından koymustum... iki günde erittti... . sonra motul 15/50 yag koydum eksilme olmamıstı. simdi motor ikinci vitesi onarılmak icin servise bırakıldı adamlar yaptı 4000 tl para aldı ... yamalube 10/40 yağ koydu. ve baktımki 500 km sonra yağ seviyesi düştü gen gittim 1lt ekledi gen 300 km yaptım gene dustu yerinde gaz verincce yüksek devirde siyah duman atıyor ... artık neydendir inannın bende bilmiyorum işn aydınlatan cıkar... bujiler degişmiş ama ne buji taktı bilmiyorum iridyum olmadıgı kesin... 4000 tl yi 60 km yol sonunda öksürme sorununu cozmesi dahildi. fakat oda nafile :D

mterayes26
12 Eylül 2015, 01:36
yakıt ayarı başka hiçbirşey değil yada map sensörü

ridos
16 Eylül 2015, 00:31
tşk ederim abi şuan yetkili servise verdim tekrar motor inecek bakılacak cünkü hararet iyi gazlamama ragmen 90 c dan inmedi... işallah çözebilirler

seta34
16 Eylül 2015, 01:10
Valla abi anlamiyorum sizi. Merakimdan soruyorum affedin lutfen. Motoruma cinmali motor yagi koydum demissiniz iciniz nasil rahat ediyor? 50 lira yerine 200 lira verseniz iciniz rahat etse daha iyi olmazmiydi? Motorunuza kalitesiz birsey nasil yaptiriyorsunuz iciniz nasil rahat ediyor anlamadim acikcasi

ridos
17 Eylül 2015, 00:47
abi motul yagım gelene kadar cin malı yag ekledim... gelir gelmez dgişti zaten yetkili servise vermişim zaten ondan bundan kıssaydım gider sagda solda yaptırırdım...
Altımdaki makine kendimden daha çok baktıgımdan emin olabilirsin

ridos
09 Kasım 2015, 22:20
Biraz araştırdım Adamların birileri motorun saglıklık oldugundan siyah duman attıgını söylediler

kadango
09 Kasım 2015, 22:24
Biraz araştırdım Adamların birileri motorun saglıklık oldugundan siyah duman attıgını söylediler

Motor sağlıklı olduğundan siyah duman atmaz motor. Siyah duman demek verimli yanma olmuyor demek. Yakıt-Hava karışımı bozuk demek. Buna etki eden elemanlardan birinde veya birkaçında sıkıntı var demek. Bujisinden enjektörüne, hava filtresine, subaplarına kadar her yerde sorun olabilir. Önce buji, enjektör gibi basit elemanlar kontrol edilir. Buradan birşey söylemek zor, kaliteli bir ustaya götüreceksin diyeceğim Mardin'de o da zor..

ridos
11 Kasım 2015, 01:47
Yazın bakıma sokacam zaten filtre buji vb seyleri degişecem benim supphlendigim enjeksiyon sistemi olabilir...benim bu motorun kronik hastalıgıymıs zaten :D tşkler

bassturbin
11 Kasım 2015, 20:00
O kadar duman normaldir, benzin yanınca siyah duman çıkar yağ yanınca beyaz mavi duman atar, videodakinden daha fazla ise hava filitresi tıkalı olma ihtimali yüksek, daha sonra enjektör sübap ve senkron ayarı vs baktırılır.

kivancern
11 Kasım 2015, 20:26
hocsm arkadaslar soylemis zaten hararet problemin de zengin karisim yaktigini gosterior..

3 temel sorun olabilir.. benzin fazla giriyor.. hava az giriyor.. buji tam atesliyemiyor..

En olasi ihtimal tikali hava filtresidir ama enjeksion sorunu kronik demissin

ARçİL
11 Kasım 2015, 21:13
sen onu wosvagen götür birtane yazılım atarlar birşeyi kalmaz:P

ridos
20 Aralık 2015, 02:07
YAKINDA BİR VİDEO ÇEKECEM BAKACAZ NEREYE GİTMEMEMİZ GEREKECEK :D

megruz
21 Aralık 2015, 06:37
Motor subapları doğru calısmadıgı zaman yağı egzozda biriktiriyor çalıştırınca bu görüntü ortaya çıkıyor..aynısı başıma geldi yukardaki bir arkadas mavi beyaz duman demis fakat bu calısma sıstemıne gucune ve bunun gıbı calısma sıstemıne gore farklılık gosterebılcegını dusunuyorum baska motorda mavı beyaz yanan yag bende nıye gri duman halinde atsın yoksa :)

ridos
25 Aralık 2015, 04:00
valla abi subabtan bujiden neydendir anlamadım gitti ama senin söyledigin mantıklı geldi . çünkü motoru ilk çalıştırdıgımda yağ tanecikleri ve buhar cıkıyor geliyor egzozdan motorun derecesi 70 oldugunda bütün buharlar felan kesiliyor yag tanecikleri kesiliyor fakat 13bin devirde felan siyah duman atıyor artık neydendir bilemiyorum yetkili servis bile çözümedi bu motoru tabi buraya yakın servisten bahsediyorum . adama soruyor bu siyah duman ne boşver dumanı diyor ... sadece paraya bakıyor .. hakkımhelal olmasın öle adamlar a
:DDDD

< iLk@yy >
25 Aralık 2015, 04:56
valla abi subabtan bujiden neydendir anlamadım gitti ama senin söyledigin mantıklı geldi . çünkü motoru ilk çalıştırdıgımda yağ tanecikleri ve buhar cıkıyor geliyor egzozdan motorun derecesi 70 oldugunda bütün buharlar felan kesiliyor yag tanecikleri kesiliyor fakat 13bin devirde felan siyah duman atıyor artık neydendir bilemiyorum yetkili servis bile çözümedi bu motoru tabi buraya yakın servisten bahsediyorum . adama soruyor bu siyah duman ne boşver dumanı diyor ... sadece paraya bakıyor .. hakkımhelal olmasın öle adamlar a
:DDDD

o senin söylediğin siyah noktacıklar yağ değil
aslında yanma odasından çıkan kurum

soğuk havalarda motoru ilk çalıştırdığımızda egsoz içerisindeki elyaflar su buharı yapar motordan egsoza kadar giden headers boruları dahil
bu yüzden ilk çalıştırmada beyaz bir buhar görünür bu aslında motorun sağlıklı çalıştığına işarettir yağ yakma problemini göstermez
siyah noktacıklar ( senin yağ olarak adlandırdığın ) bunlarda egsoz içerisinde oluşan su buharına karışmış olan kurum bağlarıdır
elini egsozun yakınında tutarsan ve elini hemen arkasından koklarsan hafif bir kurum kokusu alırsın
elini avuşturduğunda su buharı gidince kayma kaybolur eğer yağ ise kaygan ve parlak bir şekilde kalır elinde

bende motoru çalıştırdığımda ara sıra elimi egsoza yakın tutarak kontrol ederim bu şekilde

bu arada ısı bir dereceden sonra daha aşağı düşmez mesela benim 600f'imde 80 altına düşüremezsin anlık 79 görünür sadece buda termostat müşürü ile ilgili bir durum kendini 80 derecede açıyor ve motorda radyatorden gelen soğuk suyun devrini sağlıyor 79 olunca kapanıyor ve yeni soğuk su gelmediği için ısınarak yine açıyor hemen kendini

yazında 90 altına düştüğünü görmedim pek
ayrıca radyatordeki karışımda önemli bir konu mesela benim motosikletimin kitapçığında yazan değer 3lt antifriz koyuyorsan 1 lt su koyacaksın veya yarı yarıya yapacaksın diyor hava durumuna göre

siyah durumuna gelince
motorunda performans egsozu var mı ? var ise yakıt haritasından dolayı bunu yapması normaldir biraz
hava filtren artık pislenip tıkanmışsa ve aldığın yakıt kalitesi düşükse yapar

yağ kontrolünü nasıl yaptığında önemli bir konu motoru stop eder etmez haznede düşen yağa bakıyorsan yanlış yaparsın sabah motora binmeden önce kontrol etmek daha sağlıklı olur sehpaya kaldırıyorsan sadece arka veya ön tekerlek havada iken olmaz ya 2 tekerlekte yerden aynı yükseklikte olmalı yada 2 tekerlekte düz bir zemine basmalıdır

ayrıca kullanım katoloğunda 15w-50 mi yazıyor yoksa servisin sana ilettiği mi bu şekilde
katoloktaki belirtilen yağı kullanmak daha iyidir

benim motoruma yaşından dolayı 15w-50 yağ koymalısın diyen çok oluyor ama 10w40 5100 serisi motul yağ ile ne bir eksilme problemi yaşıyorum ne de yağ yakma problemi 80bindeki makina için motora bakmak ile alakalı birazda

ridos
25 Aralık 2015, 05:12
Motorum orjinal egzoz var görunuyor fakat çigerleri ile oynamışlar . buji hava filtre ve yağ yağ filtresi degiştirecem zaten 10/40 yağ yazıyor katalokta ama kimisi hava cok sıcakken servisler kullanılmasını öneriyor. motoru çalıştırmadan önce yagını kontrol ediyorum düz zeminde blooktaki camda iki çizgi varhttp://i659.photobucket.com/albums/uu316/renzovc15/CIMG4987_zpsd9b61046.jpg bu alt çizginin hemen üstünde kalıyor yukardaki cizgide olması gerektigini söyleyenler ama hep alt cizgide kalıyor

Buhar içinde söylediginin aynı mantıklı yanlız bikere motoru ısıttım 10 km yol gittim işimi yaptım motor sogumustu motoru ateşledim bi baktım egzozdan aşır derecede denecikler atmaya başladıı yanllız hava cok soguktu elyaflar cok asarı derecede olmuştur kurumlarla beraber gelince tanecikler büyümüş olabilir
tşkler

resim temsilidir:D

Naci63
25 Aralık 2015, 09:30
Eğer çok fazla kurum olduğunu düşünüyorsanız karbon temizleme (Carbon clean)işlemini yaptırmanız işe yarayabilir. Ancak bunu benzin deposuna kimyasal ilave şeklinde değil de bunun için tasarlanmış özel makinaya bağlatarak yapmanızı tavsiye ederim. Bu işlem tüm sübapları ve civarındaki kurumu temizliyor. Yıllar evvel otomobilime yaptırmış ve faydasını görmüştüm. Selamlar.

ridos
26 Aralık 2015, 23:32
arkadaşlar yağ damlacıkları diye düsündüğümün fotosunu yakından cektim sizce yağ mı yoksa sulukurum mu

https://scontent-cdg2-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xfa1/v/t34.0-0/p206x206/12431780_10207895067033064_458705946_n.jpg?oh=caf6 aadc191542004111ff6312b185b9&oe=56819746

https://scontent-cdg2-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xfa1/v/t34.0-12/12421374_10207895067233069_1032093245_n.jpg?oh=b1b aabd42ed4b082c92064a14c6a4dc0&oe=5680A96F

https://scontent-cdg2-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpt1/v/t34.0-0/p206x206/12434222_10207895066433049_1879703244_n.jpg?oh=1a9 729965779bd661b33f148b0dfed12&oe=56819215

ridos
30 Aralık 2015, 16:39
buyrun videoumuz

https://www.youtube.com/watch?v=bJ2VR8dog6c

Mitoqondri
30 Aralık 2015, 17:30
buyrun videoumuz

https://www.youtube.com/watch?v=bJ2VR8dog6c

Hocam sulu kurum mu, yağ mı bilemem ama, gördüğüm şey lastiklerin bitmiş. Dikkat et. Tekerin düz bassın. :cat:

ridos
30 Aralık 2015, 18:31
Abicim tşkler yanlız motor grajda yattıgı için lastikleri degişmedim sezon açılışındadegiştirecem .... hepimizin tekeri düz bassın inşalllah