PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gidon Yalpalaması

mstr88
04 Eylül 2015, 08:43
Merhaba arkadaşlar,

günlük olarak pendikten söğütlüçeşme ye activa 100 scooterim ile gidip geliyorum. Bilenler varsa Şükrü Saraçoğlu stadının ordaki asfalti kazimislar. Ordan geçerken 20 nin üstüne ciktigimda motorun ön tarafi oynamaya kaymaya başlıyor. Yol boyunca tek korktuğum yer orası. Ön teker bildiginiz rastgele sağa sola dönüyor. Bir de motorun gidonu bana göre sol tarafa çekiyor. ya da bana oyle geliyor.
Ustaya goturecegim yarin ama sizin fikirleriniz varsa duymak isterim. Sizce neden olabilir ?

Telefondan yazdigim icin yazim hataları olabilir. Kusura bakmayin.

schizo
04 Eylül 2015, 08:55
kazmış olan asfaltta 20 yi geçmesen sorun çözülcek gibi.
gidonun sola çekmesi konusunda da görmeden denemeden bişey demek zor ustaya bi göster.

Mengu16
04 Eylül 2015, 09:38
3.50-10 lastikten fazla şey bekliyomuşsun gibi geldi. Normal bence kafa sallaması. Ama dikkat edersen öyle yolda da gidilir 40-50.

mstr88
04 Eylül 2015, 09:44
Cevaplarınız için teşekkürler.
@Mengu16 İbre 20' yi geçince motor düşecek gibi oluyor. Motor sürmeye yeni başladım, belki ben abartıyorumdur ama bugün biraz gazı açayım dedim. 30'u geçince ön tarafı kontrol edemeyecek gibi oldum. Zaten motorun maksimum hızı 71 ki benim için fazlasıyla yeterli. Amacım hızlı gitmek değil.

Tek sıkıntı o yola gelince motor kontrolüm düşüyor ve trafikte tehlikeli olabiliyor. Zira minübüslerin ne kadar tehlikeli kullandıklarını az çok tahmin edebiliyorsunuzdur. Bugün bir tanesi yanımdan geçerken aynaya bile çarptı.

tyrung
04 Eylül 2015, 09:48
Aynı yoldan geçiyorum, aynı problem mevcut.

Ön teker değil arka tekerde sağa sola kayıyor. Hızlı gidilmediği sürece sıkıntı olmaz.

eek
04 Eylül 2015, 09:51
Orada ben de aynı şeyi yaşıyorum, muhtemelen motosikletle geçen herkes aynısını yaşıyor :)

Ertugyigit
04 Eylül 2015, 10:48
Kardeş eğitim al anlattıklarından tecrübesiz olduğun ortaya çıkıyor.

mstr88
04 Eylül 2015, 12:34
@ErtugYigit Evet, zaten yukarıdaki mesajımda yeni başladığımı belirtmiştim. Eğitim almayı ciddi anlamda düşünüyorum fakat işim sebebiyle cumartesi hatta çoğunlukla pazarları da çalışıyorum (Bu ay bayramda bile). O yüzden eğitim konusunu ileri bir tarihe erteledim.
Şimdilik yapabileceğim motoru ustaya götürüp kontrol ettirmek ve sürerken daha dikkatli olup, yavaş sürmekten başka birşeyim yok.

Hepinize cevaplarınız için tekrardan teşekkür ederim.
Tekeriniz düz bassın.

pcmnyk
04 Eylül 2015, 13:31
Lastik yuzeyi yere duzensiZ temas ettigi icin oluyor. Gidonu siki tutarsan yalpalamaz.

tyrung
04 Eylül 2015, 19:53
Lastik yuzeyi yere duzensiZ temas ettigi icin oluyor. Gidonu siki tutarsan yalpalamaz.

Gidon sıkma.

HAZZILHAR
04 Eylül 2015, 20:39
Aynı problem E-5 ve sahilyolunda da mevcut. Maalesef belli yerlerde kaldırıma çıkmak zorunda kalıyorum. Hatta geçen hafta biraz sertçe fren yaptım ve aynayı yandaki dolmuşa vurdum ön kayınca. 30-35'i geçemiyorum kazınmış asfaltta. Bir de o kuryeler o yolda nasıl gazlıyor anlamıyorum. Belki de çok süratli gidince etki etmiyordur. E-5'te Cbf'ler, YBR'ler yardırıyordu resmen o yolda. Ama asıl sorun o yolda o süratle giderken frenlemede. Çok dikkatli olmak lazım.

hsk
05 Eylül 2015, 12:47
Ben öyle yollarda 80 ile geçiyorum hiç sıkıntı olmuyor.Düşük hızda daha zor oluyor orada gitmek.Not ; Lastikler çok şişikse daha çok titreşim gelir direksiyona.