PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.Vitese alınca vurma sorunu

muAff
23 Ağustos 2015, 00:06
Merhaba arkadaşlar.

Motoru gece bırakıyorum. Sabah depoya girip boşta çalıştırıyorum ve depodan çıkarıyorum. Bu sırada 1 dakika geçiyor, sonra da kaldırımda 1 dakika çalışıyor ve biniyorum.

Fakat sorun şurda. Ne zaman bunu yapsam, her sabah 1'e aldığımda sanki debriyaji vitesteyken ani bırakmışım gibi tak diye vuruyor. Ne yaptıysam çözemedim. Motoru ısıtmadan da asla binmem oysaki.

Gün içerisinde sağda solda dursun, 3 saat 4 saat dursun yine de böyle bir şey olmuyor. Ama geceleri bırakıp sabah aldığımda hep aynı şey. Bir şey olacak diye korkuyorum.

Teşekkürler.

cenkito
23 Ağustos 2015, 00:11
motoru calıstırmadan 1 e al elin debriyajda iken motoru ileri geri 15-20cm oynat(önceleri zorlanırsın sonraları alısırsın)
yapısan debriyaj balataları acılsın
sonra calıstır
ısıtmadan bile yola cıksan o olayı tekrar yapmaz
tecrubeyle sabittir

Mengu16
23 Ağustos 2015, 00:23
Ben elim debriyajda motoru ayağımla ittirip 1'e takıp debriyajı bırakıp devam ediyorum bu da başka bi yöntem. Bana debriyaj için en sağlıklı olan yöntem gibi geliyo.

emre xt125
23 Ağustos 2015, 21:46
aynı sorun bende de var =) vitesi 1e atınca tak diye geçiyor ve içim aciyor. Benim 2 yöntemim var bunun için.
1. Motoru 1. Vitese alıyorum, kontağı açıp debriyaja basıyor ve o şekilde çalıştırıyorum. Vites hazır 1de.
2. Durum ise: mesela ışıklarda durdum, boşa alıyorum haydi gel de 1e at şimdi tak diye geçecek =) yeşil yanınca motoru hafif öne itiyorum yerdeki ayağım ile ve tam o hareket esnasında 1e atıyorum sessiz sorunsuz geçiyor.

truck123
23 Ağustos 2015, 22:01
Ayni sorun bendede var 1 ve 2 ci viteslerde oluyor ara sira yapiyor tak diye birden geciyo motor parcalaniyo gibi ama bi sorun olmuyor heralde herkezde bole sanirim

Samet Ağır
23 Ağustos 2015, 22:05
Ya cenkitonun dedigini yapin yada 1. Viteste debriyaja basili calistirin...

muAff
23 Ağustos 2015, 22:10
Şimdi şöyle, ben motoru ısıtmak için rölantide boşta çalıştırıyorum. Bu sırada ufak lekeleri siliyorum, kaskı montu eldiveni giyip biniyorum.

1 de çalıştırmak en sağlıklısı tabiki.

Ama bende bir tek sabahları oluyor. Işıklarda filan olmuyor.

Yasak
23 Ağustos 2015, 22:19
Sizin Sorun Sadece 1.ci Vittesteyse iyi benim 1.2.3.4 bu vitteslerde var 2ci vittesde giderken gazı bırakıp verdiğimde motor tak tak ses geliyor bunu 3cü vittesdede yapıyor gazı bırakıp tekrar verdiğimde tak diye ses hep geliyor neden acaba

Bthndmrl
23 Ağustos 2015, 22:40
Sizin Sorun Sadece 1.ci Vittesteyse iyi benim 1.2.3.4 bu vitteslerde var 2ci vittesde giderken gazı bırakıp verdiğimde motor tak tak ses geliyor bunu 3cü vittesdede yapıyor gazı bırakıp tekrar verdiğimde tak diye ses hep geliyor neden acaba

Sizin galiba debriyaj tam ayırmıyor

kalidor
23 Ağustos 2015, 22:44
gaz vermeden vites at.

Samet Ağır
23 Ağustos 2015, 22:51
Şimdi şöyle, ben motoru ısıtmak için rölantide boşta çalıştırıyorum. Bu sırada ufak lekeleri siliyorum, kaskı montu eldiveni giyip biniyorum.

1 de çalıştırmak en sağlıklısı tabiki.

Ama bende bir tek sabahları oluyor. Işıklarda filan olmuyor.
Olmaz tabi...sen 1 de calistir 15 saniye sonra bosa at,devam et isine isin bitince yola cik...bu kadar basit...

Yasak
23 Ağustos 2015, 23:37
Sizin galiba debriyaj tam ayırmıyor

Peki ne yapmalıyım Arkadaşım Servise mi yoksa başka çözümü varmı ?

serkan24
24 Ağustos 2015, 02:02
Bu bir sorun değil viteslilerin hepsi yapıyor. Bende aynısını diyordum ilk motorda sonra servise uğradım bakım için R6 vardı içerde çıkarken görüşürüz abi dedi şak diye 1.vitese attı demekki sadece bende olmuyormuş dedim ustaya sordum bu ses bendede var dedim sıkıntı değilmi dedim adam sen bide harleyden çıkan sesi gör dedi olmayan motorm yoktur dedi. Ciddende öyle ışıklarda falan yanımda motor duruyor özellikle ona bakıyorum kaç tanesine denk geldiysem hepsinde o şaklama sesi vardı uzun lafın kısası korkmayın o sesten.

burak5353
24 Ağustos 2015, 19:42
motor ısındıktan sonra debriyaja bas motoru hafif ileri geri oynattıktan sonra al vitese sessiz gecicektir