PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yakıtınızı hangi istasyondan alıyorsunuz.

EthanHunt
22 Ağustos 2015, 11:21
Merhaba,

Konuyu açtım çünki şirketten şirkete benzinin kalitesinin değiştiğini yeni öğrendim.

Farklı şirketlerin benzinlerinin test edenler var mı? İçine ekledikleri katkı maddelerinden dolayı kimi şirketlerin benzini daha verimli olup bu yakıtla daha uzun km yapılabiliyor muş.

Siz hangi şirketten benzin alıyorsunuz, memnun musunuz ve sorun yaşadığınız şirketler hangileri.

İlk ben başlayayım.

İlk benzini bpden aldım. Motor kmde 10 krş anca yaktı. Honda cb125e
ikinci benzini shellden aldım. Kmde 12-13 krş yaktı.
Ücüncüde opet deneyeceğim..

snappy x
22 Ağustos 2015, 11:24
Opet alıyorum sürekli bugün şelden aldım bakalım

000000
22 Ağustos 2015, 11:26
Benzin istasyonu sahibi tarafından işin içine kelek katılmadığı sürece, ülkedeki tüm benzinin dağıtım noktası aynı.

Not: 100km/Litre hesabı daha doğru bi tanım. Aramızda $,€ kullananlar var.Onları da düşünmek lazım.

Ahmtmngrsy
22 Ağustos 2015, 12:15
Ayni konudan bende şikayetçiyim , genelde shellden aliyorum ama pek memnun degilim. Her benzinlikte farkli bi reklam var hangisi dogru hangisi yanlis bilmiyorum , bilen arkadaşlar bizi de bilgilendirirse iyi olur

zapalka
22 Ağustos 2015, 12:22
önerilen şey şu; hafta sonları benzin almamaya çalışın. nedeni ise; istasyon denetleyici kişiler haftasonları çalışmadığı için istasyonlarda katakulli yapabilirler... hafta içi her an denetlenebileceklerini bildikleri için üçkağıt yapmazlar ama hafta sonları yapabilirler.

bir diğer öneri ise ; çok müşterisi olan istasyonlardan alın. sürekli satış olacağı için benzin çok beklemeyecek ve yenisi gelecek. buralarda da üçkağıtçılık pek olmaz deniyor.

yoksa markalar arası kalite farkının olacağını pek sanmıyorum.

Ahmtmngrsy
22 Ağustos 2015, 12:33
Bende aksine daha az sevkiyat olan yerden alin diye biliyorum cunku benzin dinlendikce icindeki tortular cokuyor ve benzin temiz oluyor diye biliyorm ama emin degilim dogru olduguna

mozgur
22 Ağustos 2015, 12:41
Yıllarca kullandıktan sonra Shell den uzak durun derim ben. İster dinleyin ister deneye deneye öğrenin (:

myagdi
22 Ağustos 2015, 12:52
bp, shell, opet, petrol ofisi, total birnci lig, düzgün firmalardır. zaten çok uluslu veya büyük sermaye gruplarının markaları olup işini düzgün yaparlar.

aytemiz, alpet, moil, go, gulf gibi firmalar bunlardan bir sonra gelir. kurumsal yapıya sahip, büyük sermaye gruplarına ait, en büyükler kadar büyüyememiş markalardır. çoğu zaman en büyüklerin kalitesinde iş yaparlar.

bir de geriye kalan, falapet ve filanoil şeklinde şirketler var. en az güven veren bunlardır. interneti biraz araştırsan epeycesinin patronunun geçmişte uyuşturucu, kaçak akaryakıt, 10 numara yağ gibi sabıkaları çıkar. en az güven vereni bu markalar.

ancak yakıt kalitesi bir hizmet zinciridir. yakıt kaliteli, istasyonun tankları ve tesisatı temiz, pompaları hassas ve hilesiz olacak ki müşteri kazık yemeyecek. isim yapmamış bir markanın bayisi çok güzel bir istasyon kurmuş, o marka da kaliteli mal getiriyor olabilir. bunun tam zıttı, düzgün markanın bayisi, hileli pompa ile öişteri kazıklama veya kaçak mal karıştırma gibi yollara sapabilir.

sözün özü, aslında pek birbirlerinden farkı yok. fullforslar, ultra pavırlar, mega süper uçar kaçar 98 oktanlar falan işin reklam ve hikaye kısmıdır; çok takmayın.
kaçak göçek hile işleri daha çok mazotta ve lpg'de yapılır, çünkü sürümü yüksek ve hile yaptığına değer. benzin en güvenilir üründür.
dinlenmiş benzin almaya bakın. tankerden boşaldıktan sonra tankta birkaç gün beklemiş, serinlemiş, varsa içindeki suyu, tortusu dibe çökmüş olsun.
nuh nebiden kalma istasyonu pek tercih etmeyin. adamın elli senelik tankı pas temizliği görmemiş olabilir.
iskontolu satış yapanlara dikkat edin, iskontoyu sayaç hilesiyle geri alabilir.
mümkün olduğu, bütçe elverdiğince deponuzu full tutun. gelen zamlar sebebiyle bir nevi tasarruftur.
yarım deponuz kaldığında gidip fulleyin. beş liralık, on liralık almaktan kaçının. böylece her zaman deponuzda yarım depo temiz, düzgün benzininiz olur.

shruikan
22 Ağustos 2015, 13:22
Ehliyeti, motoru bi halledersem, ilk istasyonları dolaşacam her birinden 1'er litre benzin alacam. Sonra eve gelip ölçekle ölçecem; bakalım hangisi işin i.neliğine kaçıyo?

seta34
22 Ağustos 2015, 13:29
Petrol ofisinde 13 litreye 300 km yi geciyor. (95 oktan)
Shellden aldim 13 litreye 350 km ye yakin. (97 oktan)

000000
22 Ağustos 2015, 13:35
Ehliyeti, motoru bi halledersem, ilk istasyonları dolaşacam her birinden 1'er litre benzin alacam. Sonra eve gelip ölçekle ölçecem; bakalım hangisi işin i.neliğine kaçıyo?
Alacağın 1lt lik yakıt, evine geldiğinde yine 1lt olacak. Problem içerisine katılan ekstralar. Onuda ölçekle ölçemezsin. yakıtın bileşenlerini ayırıp incelemen lazım. Kendi paranla lab kurup, her yakıt için numune almaya kalksan ve bunu süreklilik haline getirirsen, kısa zamanda donsuz kalacağın garanti altında.

Not: sadece numuneler kirlenmesin diye tonla para harcaman lazım.

snappy x
22 Ağustos 2015, 13:36
Petrol ofisinde 13 litreye 300 km yi geciyor. (95 oktan)
Shellden aldim 13 litreye 350 km ye yakin. (97 oktan)

97 artık satılmıyor diye biliyorum ?

seta34
22 Ağustos 2015, 13:39
97 artık satılmıyor diye biliyorum ?

95 oktan vnitro mu ne shellin katkili benzini işte. 97 oktan diyorum ondan koyuyor

shruikan
22 Ağustos 2015, 13:41
Alacağın 1lt lik yakıt, evine geldiğinde yine 1lt olacak. Problem içerisine katılan ekstralar. Onuda ölçekle ölçemezsin. yakıtın bileşenlerini ayırıp incelemen lazım. Kendi paranla lab kurup, her yakıt için numune almaya kalksan ve bunu süreklilik haline getirirsen, kısa zamanda donsuz kalacağın garanti altında.

yav içindekini nerden bileyim ben, kimya mühendisi değilim ki. Ben miktarlarını karşılaştıracam. Aldığımız benzinin miktarını depoya akandan değil, pompada gösterilenden biliyoruz. Bakalım ikisi aynı mı?

DeliDolu'MT
22 Ağustos 2015, 13:58
Çoğunu denedim ne zaman shell koysam benim 10 beygir gaza(benzine) geliyo. Performans olarak en iyi shell bence

000000
22 Ağustos 2015, 13:58
yav içindekini nerden bileyim ben, kimya mühendisi değilim ki. Ben miktarlarını karşılaştıracam. Aldığımız benzinin miktarını depoya akandan değil, pompada gösterilenden biliyoruz. Bakalım ikisi aynı mı?
Miktarları aynı çıkacak, boşa zahmet etme.
Bundan 5-6 sene önce olsa yap derdim, o zamanlar yakıtın bir kısmı pompa hortumu sayesinde çalınıyordu.

Sonra hortumlara mühür eklendi. Mühre izinsiz dokunanın ebesini dürtüklemekte ölçü/ayar müdürlüğünün kontrolünde. Ruhsattan olmaya varan sonuçları var.

Artık ufak tefek hırsızlıklar için uğraşmıyorlar, onun yerine bi tanker kaçak yakıt problemi kökten çözüyor.

afu35
22 Ağustos 2015, 13:59

Bir litre benzin mi daha ağırdır 1 litre mazot mu?

000000
22 Ağustos 2015, 14:05
cin olmadan, şeytan çarpmaya çalışanlara verilecek cevapları kullanırken aceleci olmamak lazım. Arkadaş iyi niyetli. Yinede beğeneyim.

shruikan
22 Ağustos 2015, 14:06
Mühür işinden haberim yok. Neyse, vakti gelsin de...

@afu35
mazot?

000000
22 Ağustos 2015, 14:08
Mühür işinden haberim yok. Neyse, vakti gelsin de...

@afu35
mazot?

Cızzzt çarpıldı.

Traveler
22 Ağustos 2015, 14:19
95 oktan vnitro mu ne shellin katkili benzini işte. 97 oktan diyorum ondan koyuyor

Ben de ondan kullaniyorum da uzerinde 95 oktan yaziyor. 97 kaldirildi diye biliyorum.

afu35
22 Ağustos 2015, 14:22
cin olmadan, şeytan çarpmaya çalışanlara verilecek cevapları kullanırken aceleci olmamak lazım. Arkadaş iyi niyetli. Yinede beğeneyim.

Hocam takıldım sadece ya alınmayın :)

seta34
22 Ağustos 2015, 14:58
Ben de ondan kullaniyorum da uzerinde 95 oktan yaziyor. 97 kaldirildi diye biliyorum.

Pompaci arkadasin dededigine gore 99 oktan bile varmis, nerde veriyorlar bilinmez :)

bilginozi
22 Ağustos 2015, 15:01

1 litre mazot daha ağırdır. Mazot içeriğinde daha fazla enerji bulundurur bu yüzden mazotlu araçlar aynı litre ile benzinli araçlardan daha fazla yol giderler ama mazot benzin kadar yanıcı olmadığı için benzinli araçlara göre mazotu kullanma teknolojisi farklı.

EthanHunt
22 Ağustos 2015, 23:52
bp, shell, opet, petrol ofisi, total birnci lig, düzgün firmalardır. zaten çok uluslu veya büyük sermaye gruplarının markaları olup işini düzgün yaparlar.

aytemiz, alpet, moil, go, gulf gibi firmalar bunlardan bir sonra gelir. kurumsal yapıya sahip, büyük sermaye gruplarına ait, en büyükler kadar büyüyememiş markalardır. çoğu zaman en büyüklerin kalitesinde iş yaparlar.

bir de geriye kalan, falapet ve filanoil şeklinde şirketler var. en az güven veren bunlardır. interneti biraz araştırsan epeycesinin patronunun geçmişte uyuşturucu, kaçak akaryakıt, 10 numara yağ gibi sabıkaları çıkar. en az güven vereni bu markalar.

ancak yakıt kalitesi bir hizmet zinciridir. yakıt kaliteli, istasyonun tankları ve tesisatı temiz, pompaları hassas ve hilesiz olacak ki müşteri kazık yemeyecek. isim yapmamış bir markanın bayisi çok güzel bir istasyon kurmuş, o marka da kaliteli mal getiriyor olabilir. bunun tam zıttı, düzgün markanın bayisi, hileli pompa ile öişteri kazıklama veya kaçak mal karıştırma gibi yollara sapabilir.

sözün özü, aslında pek birbirlerinden farkı yok. fullforslar, ultra pavırlar, mega süper uçar kaçar 98 oktanlar falan işin reklam ve hikaye kısmıdır; çok takmayın.
kaçak göçek hile işleri daha çok mazotta ve lpg'de yapılır, çünkü sürümü yüksek ve hile yaptığına değer. benzin en güvenilir üründür.
dinlenmiş benzin almaya bakın. tankerden boşaldıktan sonra tankta birkaç gün beklemiş, serinlemiş, varsa içindeki suyu, tortusu dibe çökmüş olsun.
nuh nebiden kalma istasyonu pek tercih etmeyin. adamın elli senelik tankı pas temizliği görmemiş olabilir.
iskontolu satış yapanlara dikkat edin, iskontoyu sayaç hilesiyle geri alabilir.
mümkün olduğu, bütçe elverdiğince deponuzu full tutun. gelen zamlar sebebiyle bir nevi tasarruftur.
yarım deponuz kaldığında gidip fulleyin. beş liralık, on liralık almaktan kaçının. böylece her zaman deponuzda yarım depo temiz, düzgün benzininiz olur.
Dinlenmiş benzin meselesi zor gibi, nasıl anlayacağız ki tankerin ne zaman geldiğini ne zamandır benzinin beklediğini. Yada pompacıya sorsak ne der acaba, kovar mı, hortumla kovalar mı?

Sizin benzin aldığınız yer hangi şirket?

muAff
23 Ağustos 2015, 00:00
Sürekli Petrol Ofisinden alıyorum. 100cc kullanıyorum ve bir 100cc'den bekleyeceğinizin maksimumunu alıyorum...

95 oktan motorlar için en sağlıklı olanı. Türkiyede 95-98 ve 100 var diye biliyorum. 100 bulmak çok zor. Motosiklet için gerek yok zaten.

bursagsli
23 Ağustos 2015, 00:31
Opetten benzin aldım motor teklemeye başladı artık benzinde ne var ise
Benzin karşılaştırması yaptım sonuç
Lukoil in benzini denedim bir daha almam son alışımda benzin çok yaktı 3 litre benzin ile 70 km gitti
Petrol ofisini denedim kesinlikle tavsiye ederim 40 tl ye 8.350 litre benzinle 280-300 km yol yaptı diyebilirim
shelli de denedim 4lt ile 120 km yaptı
Opet 4 litre benzin ile 130 km yaptı
Bp 4 litre benzin ile 120 km yaptı

Genelde terminal yada acemdeki po dan alıyorum çünkü orası benzini fazla vermiyor genelde hep otobüslere mazot koyuluyor orası olmaz ise shellden sasmam

EthanHunt
23 Ağustos 2015, 00:41
Lukoil in benzini denedim bir daha almam son alışımda benzin çok yaktı 3 litre benzin ile 70 km gitti
Petrol ofisini denedim kesinlikle tavsiye ederim 40 tl ye 8.350 litre benzinle 280-300 km yol yaptı diyebilirim

Genelde terminal yada acemdeki po dan alıyorum çünkü orası benzini fazla vermiyor genelde hep otobüslere mazot koyuluyor orası olmaz ise shellden sasmam

Motor 150cc mi

bursagsli
23 Ağustos 2015, 00:44
Motor 150cc mi

Evet [10 karakter]

brooklynnn
23 Ağustos 2015, 03:15
Shellden aldım mi daha az km yapıyorum. Abim benzini ince diye kendi de söylüyor. Shellde çalışıyor kendi. Katkılar farkliymis

oguzhan06
23 Ağustos 2015, 12:58

Motorunuz mondial xtreme max mi

-ZERO-
23 Ağustos 2015, 13:06
Surekli shellden aliyorum. Acil durumlarda 10-20 liralik benzin alacaksam hangi istasyondan aldigim farketmiyor. Durum acil degilse gene shell. fulleyeceksem yolumu uzatip gene shelle gidiyorum. Yol ustundeki islek istasyonlari tercih ediyorum her zaman.

hsk
23 Ağustos 2015, 15:17
Asya varken farklı farklı istasyonları denemiştim.

Sonuç ;
Po dan 4lt benzin ile 70km yol
Bp den 4lt benzin ile 100km yol
Shell den 4lt benzin İle 110km yol
Opet den 4lt benzin ile 140km yol
Bunlar hep şehiriçi normal şartlarda denediklerim.

Istasyon dan çok hizmetde önemli benim için Po daki ler hep taşırıyor ve silmeye bile tenezzül etmiyor.O yüzden PO yu hiç tercih etmiyorum artık.

bursagsli
23 Ağustos 2015, 15:19
Motorunuz mondial xtreme max mi

seyhan 150

MELİH
23 Ağustos 2015, 17:12
yakıtı TP den yada LUK oil den alıyorum. Diğerlerine pek güvenmiyorum. TP Salıdan salıya fiyat indirimi yapan bir istasyondan her hafta fullüyorum. LUK tan alırsam %3 indirim kartımı kullanıyorum. sabah erken saatte alıyorum. Zira ısınan cisimler genleşir. yoğunluk düşer. yani sabah 1 litre benzin atıyorum 900 gramsa ikindi vakti 850 gram gelebilir.tüm bunlar yakıt ekonomisi sağlıyor. ayrıca kulanım tarzı önemli.tam devrinde vitese geçirmek,gereksiz ara gazlar vb yakıtı etkilediğinden dikkat ediyorum.performans olarak her iki markadan da memnunum.diğerleri gibi sürekli (performans anlamında ) değişiklik göstermiyor.

boora
23 Ağustos 2015, 17:25
Bugune kadar hep shell den aldim gecen acelem oldugu icin yol ustindeki po dan aldim yakit dustu 40 liralik yakitla 410 km yaptim hala gidiyordu ama tekrar fulledim bakalim ne kadar yapacak

bbatuhann
23 Ağustos 2015, 23:46
nedenini bilmiyorum ama agır bir shell müsterisiydim fakat su son benzin aldığım sıralarda önce gelmeme rağmen benden sonra gelen arabaya gittikleri için daha fazla dayanamadım ve artık b.p den almaya başladım ne yani 200 tl lik benzin almıyoruz diye bizimle sonradan ilgileniliyor çok sinirlerimi bozuyor bu durum :pr:

kivancern
24 Ağustos 2015, 00:22
1 litre mazot daha ağırdır. Mazot içeriğinde daha fazla enerji bulundurur bu yüzden mazotlu araçlar aynı litre ile benzinli araçlardan daha fazla yol giderler ama mazot benzin kadar yanıcı olmadığı için benzinli araçlara göre mazotu kullanma teknolojisi farklı.

Mazot benzin kadar yanici deil mi?? Kendinkendine yanio buji bilenyokbmazotlarda..

Mazot enerji bakimindan daha yuksektir fakat bu dizel arabalari daha ekonomik yapmaz... dizel arabalarin ekonomikdir cunku spontan yanmanin faydalari yuzunden

Benzinin kalitesinkac km yol.gittiginizin aslinda tam ters orantilidir.. shellden daha fazla km yapmak istiosaniz fuel save adinda olan benzinini alin... kaliteli benzin daha zor yanar

MASTER_10
29 Eylül 2015, 15:58
Merhaba,

yazilanlardan anlasilan markadan degil de daha cok istasyondan sakinmak gerek... gorevlilerin davranisi konusunu haric tutarsak istanbul icin yakit kalitesi yonunden tercihe deger istasyonlar hangileridir? yakitindan sorun yasamadiginiz istasyonlari yazar misiniz? boylelikle faydali bir liste elde edebiliriz sanki...(reklam v.b. gibi sorun olacaksa yonetimden ozur dilerim..iptal edebilirsiniz)

saygilarimla

Chronix
29 Eylül 2015, 16:01
shell favorimdir ama yoksa po en kötü ihtimal bp nedendir bilinmez benim motor opeti yakmıyor =))

bravetaxi
29 Eylül 2015, 16:57
shell ile daima uzun yol yapıyorum diğerleri fazla dayanıklı olmuyor

EthanHunt
05 Ekim 2015, 10:21
2.5 aylık benzin istasyonu deneyimim şöyle

Aytemiz 11.5lt 480km (100km/2.39)

Shell 11.5lt 410km (100km/2.80lt)

Opet 10.5lt 325km (100km/3.23lt)

Aytemiz 12.3lt 450km (100km/2.73lt)

İlk aldığım benzin uzun süre gitmiş fakat ilk motor olduğu için hızlı gitmedim. Sonraki aylarda yol iyiyse bastım o yüzden yakıt arttı.

Opetten benzin aldıktan sonra 70km civarında motor normalden fazla tiremeye ve gitmemeye başladı, gazı açarsam gidiyor.
Aytemizden aldığım benzinle kalkışı ve seriliği değişti. Bana öyle geliyor sanmıştım, aynı motorun (Cb125e) 3500kmde olanını kullanan arkadaşla kısa süre değiştik motorları ve oda aynı şeyi söyledi.

Bakalım bu seferde shell fuelsave deneyeceğim. Forumda lafı geçmiş :)

plegus
05 Ekim 2015, 10:26
Arkadaşlar benzini aldığınız şirket kadar istasyon da çok önem taşıyor. Daha lüks semtlerin ana caddeleri üzerindeki istasyonlar arka mahalle istasyonundan çok daha fazla denetlenir. Hile hurda işine giremez. O yüzden deneyimlerinizi aktarırken hangi istasyon olduğunu da belirtmekte fayda var.

Mesela Ankaralı arkadaşlara uyarım: Çetin Emeç - Dikmen kavşağının oradaki PO'dan kesinlikle benzin almayınız.

EthanHunt
05 Ekim 2015, 11:24
Halkalı aytemiz

Ümraniye sondurak shell

Ümraneyi atakent opet

Kozyatağı aytemiz

Serk21
05 Ekim 2015, 11:50
Kocaelide yeniköy düzlüğündeki Aytemizden arkadasimin C4 üne halk gününde indirimli mazot aldık, almaz olaydik.. araba teklemeye basladi ve istanbul yolunda stop etti.. bilmemne faulity yazdi ekranda.. forumlardan baktik pis yakitmış sebebi :)

Degirmendere opetten benzin alirken benzin filtremi surekli kontrol ettim, aşırı şekilde tıkaniyordu..shellden alinca temiz kaldi.. Yeniköy düzlügündeki Opetten benzin alirken dikkat ettim, her seferinde depodaki bos yer kadar benzin doldurdular.. pompada gram hata yok.. ayrica ucretsiz yikama ve kahve hizmetleri var..

Yine yenikoy duzlugundeki Shellden aliyorum uzun zamandir. Cunku sirkulasyonu yuksek ve litre olarak bir gariplik hissetmedim.

Kanpara petrol shellden deposu 13 litre olan motoruma 15.5 litre benzin koymuslardi..ustelik yedege yeni gecmistim yani 11 litre almasi lazimdi.. dur demesem daha da dolduruyordu :) sanirim 20 litre basacakti :) resimler cektim,fiş ile shelle sikayet ettim ama sorun yok diye geri aradilar.. zaten daha sonra shell bayilikleri gitti..

Guvenilir bir istasyon bulup ordan devam etmekte fayda var.. kumandalı pompa yaniltma sistemi bile varmış,daha once tv lere de cikmisti bu 3 kagidi yapanlar.. hatta bi shell istasyonunda pompacilar boş bi kovaya basiyolardi benzini :) arac sahibi kartla odemeye gidip gelene kadar benzinin yarisini kovaya dolduruyorlardi :) bunu da haberlerde izlemistim..