PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ehliyet çilemi size açıklıyorum (Tavsiye içerir)

seta34
21 Ağustos 2015, 12:35
Merhaba mt ailesi mart ayinda pendik ozel elci surucu kursuna kayit yaptirdim hersey dahil 650 liraya anlastim 1 kurus daha vermeyecektim (sozde) direksiyon sinavi icin tam 5 ay bekledim. Bu sure zarfinda bana direksiyon dersi vermediler ve bayagi bir tartisma oldu 147 meb'e sikayet ettim ve direksiyon dersini 2 kez aldim (12 saat ders verme zorunlulugu var). Yazili sinavdan 86 direksiyon sinavindanda nasil olmussa 70 aldim. Belgelerimi 10 gun icersinde teslim aldim bana mesaj dahi atmadilar belgeleriniz hazir diye kendim gidip istedim artik. Dun randevu sistemini arastirdim 1 ay bile bekleyen oldugu icin araya tanidiklarimi sokup pendik trafik subeye gittim parmakizini verip ehliyet icin basvurdum. 380 tl harc ucretini yatirmamissin dediklerinde şok oldum. Hemen belgeleri alip surucu kursuna gittim biz sana soylemistik dediler bende dusmanim bile olsa sizin surucu kursunuza getirmicem o parayi yemek nasip olmasin deyip ciktim. Ziraat bankasina 380 tl yi yatirip yeniden trafik subeye gittim bu seferde polis memuru dalga gecer gibi 'oglum bu seferde b sinifi icin yatirmissin git iptal ettir' dedi bende abi istemiyorum iptal ettirmek parada istemiyorum simdi yapalim dedim a2 icin yatirmak zorundasin dedi tekrar ziraat bankasina gidip degistirttim b sinifi 381 a2 ise 120 lira civari birsey. Geri trafik subeye gidip bu sefer hallettim pazartesi gunu ehliyetimi teslim aliyorum.

Pendik civarinda ehliyet alacaklarin kesinlikle elci surucu kursunu tavsiye etmesinler. Kaydolmadan once canim cicim kaydolduktan sonra dusman gibiler.
Randevu almayada gerek yok arkadaslar beklemeyin o kadar. Ama sadece kendi ilcenizde misal atiyorum kartalda oturuyosunuz surucu kursu pendikte gidip kartaldan alamazsiniz ehliyeti, polis memuru boyle soyledi.

Kazasiz surusler dilerim

efendy06
21 Ağustos 2015, 13:31
Geçmiş olsun. Ben 2003 de B aldım, A2 sonradan eklendi. İlçemde Elif Sürücü Kursu var, gittim, 600 tl olur tamamının maliyeti dedi. Yok artık deyince 490-500 arası olur dedi. Verdim 500 tl, siz halledin, bana sınavı haber verin dedim. Bir kez çağırıp sınav güzergahını gösterdiler, motorları debriyajsızdı, süremeyince sınavda rica edip (eski meslek öğretmenlik olunca heyet mesai arkadaşı oluyor) kendi motorumla sınava girdim. Açıklandığı gün telefon açıp "açıklandı sınav, öğleden sonra evraklarınızı alabilirsiniz" dediler. Evrakları, dekontları falan dosya olarak verdiler. Gidip emniyete verdim, ehliyetimi bir buçuk saatte teslim aldım.

Gözünü seveyim ilçem esnafının...

Macit250
21 Ağustos 2015, 13:43
Memeleketin hiç bir şeyi düzgün çalışmıyor.Ben artık ne hattım üstünden telefon alırım.Nede digitürk dsmarta 24 ay sozleşmeli iş yaparım töbe.Olayla alakası yok ama herkes bir yerden vatandaşı resmen ufak ufak öpüyor.Şeref yoksunu insanların dünyası oldu artık türkiye.Böyle bir memelekette yaşamaktan nefret ediyorum açıkcası.Kimse işini düzgün yapmıyor.

Avea hattıma bu ay 120 tl fatura geldi.Sebebi yurtdışında internet kullanmammış.Hım süper hayatımda ne uçağa bindim nede bu memlekette 500km uzağa gittim .Müşteri hizmetlerini arıyorsun.Sıkıntıınız var ise avukatınız aracılığı ile mahkemeye verebilirsiniz diyor.Lan dingil ,ben bu sıcakda kalkıcam işimi gücümü bırakıcam sizin bok yemeniz yüzünden sizinle uğraşıcam.

Turkcell faturamın üstünden geçen ay telefon aldım.Aylık ödeme 65 tl gelecek dendi imzaladık aldım telefonu.75 tl geldi.5 tl vergi dedi tamam dedik.Aldıgımız telefonun vergisinide biz ödüyoruz.5 tl de hattınıza internet tanımladık dediler.Ulan dürzü bana sordunmu sana internet tanımlıyacağız kabul ediyormusun diye.Şerefsizlik ve kansızlıkdan başka birşey değil.

Vallahi nefret ediyorum.Cidden kılım kadar sevmiyorum bu ülkeyi umrumda bile değil .

F54
21 Ağustos 2015, 13:44
Benim bildiğim harçları kursiyer bankaya veya vergi dairesine kendi öder

HalilSefaköy
21 Ağustos 2015, 13:44
Dun randevu sistemini arastirdim 1 ay bile bekleyen oldugu icin araya tanidiklarimi sokup pendik trafik subeye gittim parmakizini verip ehliyet icin basvurdum.

Hoş değildi...

ahmtdmr
21 Ağustos 2015, 13:52
buyuk sehırlerde beklesıy uzun oluyor anladıgım kadarıyla ben b ıcın belgelerı alıpvergı daıresıne parayı yatırdım ıvır zıvırı halletttıkten sonra trafık subeden 5 dkda aldım ehlıyetı tum bunlar yarım saat surmedı ayrıca maleseff cogu kurs bunu yapmıyor adam sana sadece kurs ucretını soyluyor gerısını kendın hallet bu konularda cok gerıyız malesef baska bı konuda da yazmıstım a2 ehlıyet ıstıyorum dedım kurs ucrettı 700 tl cıkardı b ehlıyetım oldugu ıcın sadece dıreksıon sınavı olacak ve fıyat bu anlasılır gıbı deıl

efendy06
21 Ağustos 2015, 13:56
Benim bildiğim harçları kursiyer bankaya veya vergi dairesine kendi öder

Orjinali öyle, ama mesela benim kurs benim adıma yatırdı, vaktim yoktu oralarda gezecek.

zapalka
21 Ağustos 2015, 13:59
dostum bu gelen kuraldır,sen biraz araştırsaymışsın keşke. harçları hiçbir zaman kurs ödemez. harç parası,ehliyet kart ücreti vs,bunları kendin ödeyeceksin.
üstüne üstlük işlemleri kendin yaptığın halde yanlış yapmışsın (a2 ehliyet alıyorsun,b 'nin harcını yatırıyorsun), kurs ne yapsın ?

ELque
21 Ağustos 2015, 14:03
Memeleketin hiç bir şeyi düzgün çalışmıyor.Ben artık ne hattım üstünden telefon alırım.Nede digitürk dsmarta 24 ay sozleşmeli iş yaparım töbe.Olayla alakası yok ama herkes bir yerden vatandaşı resmen ufak ufak öpüyor.Şeref yoksunu insanların dünyası oldu artık türkiye.Böyle bir memelekette yaşamaktan nefret ediyorum açıkcası.Kimse işini düzgün yapmıyor.

Avea hattıma bu ay 120 tl fatura geldi.Sebebi yurtdışında internet kullanmammış.Hım süper hayatımda ne uçağa bindim nede bu memlekette 500km uzağa gittim .Müşteri hizmetlerini arıyorsun.Sıkıntıınız var ise avukatınız aracılığı ile mahkemeye verebilirsiniz diyor.Lan dingil ,ben bu sıcakda kalkıcam işimi gücümü bırakıcam sizin bok yemeniz yüzünden sizinle uğraşıcam.

Turkcell faturamın üstünden geçen ay telefon aldım.Aylık ödeme 65 tl gelecek dendi imzaladık aldım telefonu.75 tl geldi.5 tl vergi dedi tamam dedik.Aldıgımız telefonun vergisinide biz ödüyoruz.5 tl de hattınıza internet tanımladık dediler.Ulan dürzü bana sordunmu sana internet tanımlıyacağız kabul ediyormusun diye.Şerefsizlik ve kansızlıkdan başka birşey değil.

Vallahi nefret ediyorum.Cidden kılım kadar sevmiyorum bu ülkeyi umrumda bile değil .

Aynen.Bizimde çok canımızı yaktı.Digitürk,Evkur,TTnet,Turkcell hepsi ilk fırsatta ne varsa koparmaya uğraşıyor.Bir daha asla 12-24 ay sözleşmeli bir şey almayacağım, tanıdıklarıma da aldırmıyacağım elimden geldiğince.Şimdilik bir tek TTnet var oda alternatifi olmadığı içindi.Kusura bakmayın konu dışına kaçtık biraz.

ayzek
21 Ağustos 2015, 14:05
ama şimdi trafik masrafların kursu bağlamazki adamlar sana kurs ve kurstaki gecen harç ücretlerini söylemişlerdir yok yazılı için 60 direksiyon için 60 trafikte 250 tl (126.74 kurusuda var ehlıyet harcın 119 lirada kart ucretın var) toplasan 370 tl 650 den düşşen kalır adama 280 tl şimdi bu adam vergisini ödesin kdv sidir damga vergisidir ssk sıdır öğretmen maaşlarıdır kimse para kazanmasın ozaman ne diyeyim ayrıca a2 için verilmesi gereken ders sayısı 12 değil 10 derstir aldın almadın orası ayrı bizde zaman zaman karsılasıyoruz adama söyluyoruz ama o vakıt geldımı yok demedınız yok etmedınız bılseydım almazdım kusura bakmasınlarda almazsa almasınlar ben mi ödeyecegım adamın vergısını devlete gelınce gıgları kımsenın cıkmak 3 tl bıle etmeyen karta 119 tl ücret öderler sınavlarda ücret öderler ama ehlıyette harc öderler afedersın eşşek gibi gıgları cıkmaz kursa gelınce şöyle böyle bunu sana söylemıyorum ama bu tip insanlarla sürekli uğraşıyorum malesef bizede yazık

Macit250
21 Ağustos 2015, 14:10
Bizim tüketici olarak hakkımız alımdan sonra başlıyor.Mal ve hizmet alırken ,kredi çekerken vs herzaman .Size sunulan sözleşmeler kurumun avukatları tarafından hazırlanan ,en ufak ayrıntısına kadar kurumu haklı çıkarmaya yönelik maddeler zaten.10 10 sayfa yazıyı kimse okumasın diye .Bir cümleyi sırf 1 paragrafda aksettirirler.

Kabul etmezseniz malı alamazsınız,ederseniz arada size birşeyi ittirirler.O yüzden canı çok yanmış olan biri olarak söyleyeceğim .Ne alırsanız ne yaparsanız yapın peşin alın .Siz 100 tl diye umuyorken onlar size 24 ay boyunca öyle yada böyle herzaman 200 daha sokuyorlar.

Tekeriniz düz bassın.

dostum bu gelen kuraldır,sen biraz araştırsaymışsın keşke. harçları hiçbir zaman kurs ödemez. harç parası,ehliyet kart ücreti vs,bunları kendin ödeyeceksin evet bu doğru bunları kendin yatırıyorsun kurs değil.

ZümeR
21 Ağustos 2015, 14:13
2015 temmuz ayı Kayıt Antalya
kurs - 250 TL
Sınav - 60 TL (Ağustos ikinci hafta)
Ehliyet harcı - 127 TL (Ziraat bnk.)
Trafik şube - 119 TL
---------------------------------
556 TL Ehliyet masrafı sınavdan 3 gün sonra A2 cepte..

seta34
21 Ağustos 2015, 14:40
1 ay bile bekleyip randevu alamayani gorunce araya tanidiklarimi soktum anlayarak cevap yazalim lutfen.
Direksiyon sinavi ve teorik sinav harclarini kursum yatirdi ve bana hicbir bilgi verilmedi kazandiktan sonra harc yatiracaksin diye. Ben nerden bileyim b sinifiyla a2 sinifinin harcinin farkli oldugunu. Sorun burda degil zaten birazda benim hatam. Mecburi ders saati 12 saattir. 147 de telefonun ucundaki arkadas soyledi bunu bana dogrudur yanlistir bilmem. Toplasan yarim saat ders almisligim yoktur.
Ozel elci surucu kursunu kesinlikle tavsiye etmiyorum arkadaslar kesinlikle.

omer2to
21 Ağustos 2015, 16:24
650 çok para yav.
ben 4 ay önce herşey dahil 450 tl ye aldım

freewill
21 Ağustos 2015, 18:15
Bir esnaf kardeşiniz olarak sizlere naçizane tavsiyem ne olursa olsun bir iş konusunda anlaştığınız zaman bunu kağıda dökün ve resmileştiriniz. Bu kurs olur ya da tadilat olur mutlaka elinizde anlaştığınız hususlar konusunda elinizde bir ispat olması için bunu resmiyete dökün. İş yerimi değiştirdim ve değiştirmeden önce bir firmayla anlaştım anahtar teslim dedikleri olay. Yeni geçeğim yer merkezi olmasına rağmen kötü bir durumda olduğu için yeniden dükkan yaptırdım. Firmayla kasım 18 nde mekanı teslim alacağıma dahir yazılı belge imzaladım ve her geç kalınan gün için 165 tl ücret kesimi yapacağımı belirttim. Bunlar kendinden emin bir şekilde hayhay dediler. Gel gelelim dükkanı boşalttım ve kasım 18 nde dükkanının tadilat işlemleri daha yeni başlamış ve 1 ay sonra bana devrettiler. Ben ne yaptım ödeme günü geldiğinde 5000 tl eksik verdim ve baya tartışma çıktı elimdeki yazılı belgeyi görünce tabi seslerini çıkaramadılar isterseniz hakkınızı mahkemede arayabilirsiniz dedim. Yani demem o ki bir esnaf olarak ne yazık ki esnafa ben bile güvenmiyorum.

HalilSefaköy
23 Ağustos 2015, 09:33
1 ay bile bekleyip randevu alamayani gorunce araya tanidiklarimi soktum anlayarak cevap yazalim lutfen.
Direksiyon sinavi ve teorik sinav harclarini kursum yatirdi ve bana hicbir bilgi verilmedi kazandiktan sonra harc yatiracaksin diye. Ben nerden bileyim b sinifiyla a2 sinifinin harcinin farkli oldugunu. Sorun burda degil zaten birazda benim hatam. Mecburi ders saati 12 saattir. 147 de telefonun ucundaki arkadas soyledi bunu bana dogrudur yanlistir bilmem. Toplasan yarim saat ders almisligim yoktur.
Ozel elci surucu kursunu kesinlikle tavsiye etmiyorum arkadaslar kesinlikle.

Dostum, araya tanıdık sokmak hoş bir şey değil. Bunu yapıyorsan bile burada yazman hiç hoş değil.
İnsanlar bekliyorsa sen de bekleyeceksin. Ben de 1 ay beklemiştim B alırken.
Onun dışında ehliyet almak isteyen bir insansan sorgulamalı öğrenmelisin. Sana kurs bunları söylememiş olabilir,
fakat sormak senin sorumluluğunda, internet gibi bi bilgi havuzu da var elinin altında oku öğren.
Türkiye'deki hiç bir sürücü kursunun o eğitim süresini doldurduğuna inanmıyorum ben.
Formaliteler üzerine kurulu bir düzen mevcut.

Sistem saçma... Devletin, kursa gitme zorunluluğunu kaldırması gerek. Boşu boşuna kurs parası bayılıyor insanlar.

oguzhan06
23 Ağustos 2015, 10:46

Bende pttcell e geçmiştim faturaliydi aylik 14 tl ile 250 mb 250 sms 200 dk di herneyse gittik uyelik yaptirdik ilk ay 20 tl geldi ve ilk ay 15 günde falan hattim açılmıştı musteri hizmetlerini aradim ilk 6 ay 20 tl gelicek dedi ben oyle anlasmadim falan dedim sonra obur ay 35 tl geldi yine aradim bu ay boyle gelicek lan bu ne biçim iş felan dedim nasi oluyo boyle dedim sanırım bi uygulamadan yararlanmisniz diyor ve o ay yemin ederim telefonumu okulda kaptırmıştım tam 30 gun vermediler ayin 31 de aldim ve fatura geldi 35 tl neyse onuda ödedim 2-3 ay normal geldi 15 tl falan sonra birden 70 tl geldi artik cidden sovmeye basladim şimdi de surekli 40 tl falan geliyor ki yemin ederim hic birseylerinj kullanmiyorum en fazla 30 dk kullaniyorumdur