PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Görüp duran herkese teşekkürler

kaanklky
03 Ağustos 2015, 17:32
Selamlar forum ahalisi,
Bu sabah 6:30'da Eceabat'tan İstanbul'a yola çıktım. Saat 12:30 da Beylikdüzü'nden Haramidere'ye inen D-100 karayolundaydım, inişi bilenler bilir hele trafikte hiç çekilmiyor. Arka freni çok kullanıyorum, hava sıcak; bir baktım arka fren yok, sıcaktan şişmiş. Hemen kenara çektim Çanakkale'deki ustamı aradım, şişme muhabbetinden haberdarım ama ne olur ne olmaz başka bir ihtimal var mı diye sormak istedim. -Yine- bilenler bilir orada emniyet şeridi namına bir şey yok ancak motorun sığacağı ufak bir kenar var, ben de motoru çektim kenara soğusun diye ben de refüje oturdum. Koskoca tırlar şeritten kaymadan geçti, ancak andavalın teki, kendisi Yörsan şöförü, geldi motoru gidondan aldı götürdü, motor yan yattı.

Arkadaşın ehliyeti yanında değilmiş, hemen firmadan başkasını çağırdılar durumu bana izah ettiler, benim ehliyetten ceza tutanağı tutsak falan diye, dedim umrumda değil, benim sorunumu çözün yeter. Bir şekilde hallettik durumu kabul ettiler tutanak falan, çekiciyi kendim hallettim sigorta anlaşmalı tanıdık bir servise bıraktım motoru, birkaç güne eksper falan bakıp halledecekler işte. Gidon pert, sol arka sinyal pert, sol ayaklık pert başka da bir şey yok. Zira ben de motorun üstünde değildim.

Gün boyu bakma gereği bile duymayan ama bunun tersine bakıp benden duruma dahil onay bekleyenler, bakmakla yetinmeyip durup soranlar da vardı. Eğer burada olan arkadaşlar varsa, kendinizi yolunuzdan alıkoyup durumu sorma gereği duyduğunuz için teşekkürler beyler.

Tekeriniz düz bassın.

Mr.Yldrmdmr
03 Ağustos 2015, 17:36
Gidon pert, sol arka sinyal pert, sol ayaklık pert? Yörsan şoförü (şoförde değilde neyse) o mahlukat hala sağ mı ?

josepth_o6
03 Ağustos 2015, 17:52
Çok geçmiş olsun yoldaş, sende sorun yoksa gerisini dert etme, maalesef memleketimizde gözü sağlam olup görmeyen andavallı çok.

kaanklky
03 Ağustos 2015, 18:08
Gidon pert, sol arka sinyal pert, sol ayaklık pert? Yörsan şoförü (şoförde değilde neyse) o mahlukat hala sağ mı ?
Telefona dalmış gerzek herif ağır ilerleyen trafikte emniyet şeridindeki motora çarptı işte. Sağ o sağ, kamyonetine bindi devam etti gitti.

Çok geçmiş olsun yoldaş, sende sorun yoksa gerisini dert etme, maalesef memleketimizde gözü sağlam olup görmeyen andavallı çok.
Sağ olasın dostum, ben de sıkıntı yok neyseki, motordan 1 metre kadar ilerde oturuyordum. Kendimi bildim bileli İstanbul'da oturuyordum, üniversite ile birlikte son 1-2 yıldır Çanakkale'deyim, valla hepinize sabır diliyorum bu trafikte.

zamer
03 Ağustos 2015, 19:20
Tırın plakası nedir kardeşim.paylaşabilirmisin benimle.ayrıca maddi zararını kabullendilermi.zorluk çıkardılarmı?

KURT-BOZ
03 Ağustos 2015, 19:35
geçmiş olsun kardeşim valla uzun kısa yolda herhangi bi sag tarafa motorcu görürsem (marka modelin bi önemi yok ) ne kadar işim acil olursa olsun dururum bi hal hatır sorarım yardımcı olurum zaten bi motorcuda bunu yapmalı en ufak olarak

iptaluyelik01
03 Ağustos 2015, 20:22
Çok geçmiş olsun cana gelmedikten sonra....

kaanklky
04 Ağustos 2015, 02:26
Tırın plakası nedir kardeşim.paylaşabilirmisin benimle.ayrıca maddi zararını kabullendilermi.zorluk çıkardılarmı?
TIR değildi hocam kamyonetti, plakası '34 Y 1736' aracı kullanan arkadaş biraz öküzdü ama kazayı üstüne alan arkadaş yardımcı oldu. Direk tutanağın her yerini bana doldurttu maddi hasarı kabul ettiğine dair yazdırdı. Ama toyluk bende, ilk defa böyle kaza yaşıyorum. Direk 155'i arayıp olayı onlarla çözmek lazım.

geçmiş olsun kardeşim valla uzun kısa yolda herhangi bi sag tarafa motorcu görürsem (marka modelin bi önemi yok ) ne kadar işim acil olursa olsun dururum bi hal hatır sorarım yardımcı olurum zaten bi motorcuda bunu yapmalı en ufak olarak
Sağ olasın hocam, gerçekten öyle, insana psikolojik destek oluyor ve karşı tarafa bir şüphe, korku düşürüyor.

Çok geçmiş olsun cana gelmedikten sonra....
Tüm tatil planlarımı -hoş İstanbul'da neyin tatili- alt üst etti ona canımın sıkkın olması dışında bir şey yok neyseki, birkaç hafta fazla kalacağım muhtemelen İstanbul'da.

mücahit1
04 Ağustos 2015, 07:46
TIR değildi hocam kamyonetti, plakası '34 Y 1736' aracı kullanan arkadaş biraz öküzdü ama kazayı üstüne alan arkadaş yardımcı oldu. Direk tutanağın her yerini bana doldurttu maddi hasarı kabul ettiğine dair yazdırdı. Ama toyluk bende, ilk defa böyle kaza yaşıyorum. Direk 155'i arayıp olayı onlarla çözmek lazım.

Sağ olasın hocam, gerçekten öyle, insana psikolojik destek oluyor ve karşı tarafa bir şüphe, korku düşürüyor.

Tüm tatil planlarımı -hoş İstanbul'da neyin tatili- alt üst etti ona canımın sıkkın olması dışında bir şey yok neyseki, birkaç hafta fazla kalacağım muhtemelen İstanbul'da.

polisi arasan nolcak en kötü ihtimal biyerinin kırılması lazım gelmesi için o tutanaklari niye rahat temin ediyoruz yoksa

Fyz.01
04 Ağustos 2015, 08:31
maddi hasarlı kazalarda büyük bi kaza olmadıkça polis gelmez. gelirse, tutanagı tutmayı bilmiyorsanız tarif eder ve gider.biliyorsanız. araçlarınızı emniyet şeridine çekmenizi ister. araç hareket etmiyorsa çekici gönderir bu kadar.kısaca maddi hasarlı kazaları kolay kolay polis tutmaz. aranızda tutmanız gerekiyor. bilginize. bende böyle olmuştu geçen sene :)

kaanklky
04 Ağustos 2015, 11:34
polisi arasan nolcak en kötü ihtimal biyerinin kırılması lazım gelmesi için o tutanaklari niye rahat temin ediyoruz yoksa

maddi hasarlı kazalarda büyük bi kaza olmadıkça polis gelmez. gelirse, tutanagı tutmayı bilmiyorsanız tarif eder ve gider.biliyorsanız. araçlarınızı emniyet şeridine çekmenizi ister. araç hareket etmiyorsa çekici gönderir bu kadar.kısaca maddi hasarlı kazaları kolay kolay polis tutmaz. aranızda tutmanız gerekiyor. bilginize. bende böyle olmuştu geçen sene :)

Beyler yalnız çarpan arkadaşın -söylediğine göre- ehliyeti yanında değildi, bunun yalan olması ve gerçekten ehliyetinin olmaması bir sorun değil mi? Gerçi kurumsal bir firmanın ehliyetsiz eleman çalıştıracağını da düşünmüyorum da işte.

UNdocab
04 Ağustos 2015, 11:48
Geçmiş olsun hocam. Ustanıza söyleyin. İdeali 6 ayda bir en kötü yılda 1 defa hidroliklerinizi değiştirsin.

Olcay Avşar
04 Ağustos 2015, 12:04
Geçmiş olsun, yalnız ben şu fren konusuna takıldım;

"Arka freni çok kullanıyorum, hava sıcak; bir baktım arka fren yok, sıcaktan şişmiş."

ön frende bir problem mi var? neden arkayı çok kullanıyorsun?

Fyz.01
04 Ağustos 2015, 12:13
Beyler yalnız çarpan arkadaşın -söylediğine göre- ehliyeti yanında değildi, bunun yalan olması ve gerçekten ehliyetinin olmaması bir sorun değil mi? Gerçi kurumsal bir firmanın ehliyetsiz eleman çalıştıracağını da düşünmüyorum da işte.

o adamın ehliueti %99.9 yok zaten.. ben konuyu okurken ehliyeti yok olarak algılamıştım. kaanklky arkadaşımış polisi çağırsaymış. adamın 4 bin tl cezası cepteymiş zaten.

Pisman
04 Ağustos 2015, 12:27
geçmiş olsun kardeşim, neyse ki sende bir şey yok

arican
04 Ağustos 2015, 12:32
Geçmiş olsun.

Uğur
04 Ağustos 2015, 12:34
Geçmiş olsun,size birşey olmamış ya mühim olan o.

Levent
04 Ağustos 2015, 12:37
Geçmiş olsun, her zaman ehemniyet taşıyan noktalara kadar bir şekilde kendimizi ileri götürmek zorunda olduğumuzu tekrar görmüş olduk. Allah beterinden saklasın.

kaanklky
04 Ağustos 2015, 13:59
Geçmiş olsun, yalnız ben şu fren konusuna takıldım;
"Arka freni çok kullanıyorum, hava sıcak; bir baktım arka fren yok, sıcaktan şişmiş."
ön frende bir problem mi var? neden arkayı çok kullanıyorsun?

Cruiser motosiklet kullanıyorum, ağırlık merkezi yere yakın, biraz da alışkanlık meselesi. Hızım düşükse, çok az yavaşlamam gerekiyorsa vb. durumlarda önceliğim arka fren oluyor.

Sağ olun beyler, tecrübe işte...

Bune
04 Ağustos 2015, 14:15
Geçmiş olsun, Allah beterinden korusun cümlemizi.

iptaluyelik02
04 Ağustos 2015, 14:17
Cruiser motosiklet kullanıyorum, ağırlık merkezi yere yakın, biraz da alışkanlık meselesi. Hızım düşükse, çok az yavaşlamam gerekiyorsa vb. durumlarda önceliğim arka fren oluyor.

dostum,öncelikle geçmiş olsun.
1-motosiklet kullanımıyla ilgili ciddi bir sorun var,fren kullanımı motor tipine bağlı olarak değişmez,krosta da cruiser de de sadece arka fren kullanmak doğru değil.alışkanlığını değiştir,ön freni ve arka freni kombine edecek şekilde kullanmayı öğrenmelisin, ani bir durumda bu kötü alışkanlığın motorun gereksiz yere kaymasına yol acar.Bu önemli tecrübe eksikliğine rağmen uzun yola gitmen bence tehlikeli.
2-madem asıl sürücü yerine başka bir sürücü ile tutanak tuttun,bunu niye gelip forumlarda kaza yeri ,karşı taraf vs ile birlikte detaylı olarak acıklıyorsun ?karşı tarafın sigorta şirketi bu paylaşımı görüp "siz gerçek dışı tutanak tutmuşsunuz ,ben size şimdi para ödemem" dese hiç bir sey yapamazsın,hatta hakkınızda savcılığa suç duyurusunda bulunsa motoru satsan kendini kurtaramazsın.Sakın ha.

Olcay Avşar
04 Ağustos 2015, 15:51

Yanlış yapıyorsun, her zaman için motosikleti durdurmak amacı ile ön freni daha yoğun kullanmak lazım. Her zaman denir ya "%70 ön fren - % 30 arka fren" diye, bunun tam olarak standart bir ayarı hesabı olmasa da öncelik ve yoğunluk ön frende olmalı. Virajda, karda-buzda, toprakta vs spesifik durumlarda arka frenin önemi vardır.

sürekli olarak arka freni kullandığınız ve arka fren balataları, hidroliği vs motoru durdurmakta yetmediği-zorlandığı için ısınıp şişmekte.

"ani yavaşlamak gerekmediğinde arka freni kullanıyorum" mantığı da yanlış, çünkü zaten genelde trafikte çok fazla panik ve ani durumla karşılaşmayız. Elimiz (daha doğrusu ayağımız) sürekli arka frene gitmeye alıştığından ani bir durumda beynimiz "dur lan bu ani bir durum, ön freni kullanmalıyım" diyene kadar kaza gerçekleşmiş olur.

Fakat yalnız değilsin, sitemizde çok fazla arka fren kullanma hatası (alışkanlığı) olan üye var. Bu konu hakkında bir çalışma bilinçlendirme yapmak istiyorum ama 10 yıl öncesi kadar bol zamanım ve sabrım yok :)

Ama bir an önce bu konuya bir el atmalıyız.

Saygılar.

kaanklky
07 Ağustos 2015, 14:12
dostum,öncelikle geçmiş olsun.
1-motosiklet kullanımıyla ilgili ciddi bir sorun var,fren kullanımı motor tipine bağlı olarak değişmez,krosta da cruiser de de sadece arka fren kullanmak doğru değil.alışkanlığını değiştir,ön freni ve arka freni kombine edecek şekilde kullanmayı öğrenmelisin, ani bir durumda bu kötü alışkanlığın motorun gereksiz yere kaymasına yol acar.Bu önemli tecrübe eksikliğine rağmen uzun yola gitmen bence tehlikeli.
2-madem asıl sürücü yerine başka bir sürücü ile tutanak tuttun,bunu niye gelip forumlarda kaza yeri ,karşı taraf vs ile birlikte detaylı olarak acıklıyorsun ?karşı tarafın sigorta şirketi bu paylaşımı görüp "siz gerçek dışı tutanak tutmuşsunuz ,ben size şimdi para ödemem" dese hiç bir sey yapamazsın,hatta hakkınızda savcılığa suç duyurusunda bulunsa motoru satsan kendini kurtaramazsın.Sakın ha.

1 - Arka frenin motoru durdurmadığını, ön frenin her zaman daha etkili olduğunu biliyorum. Neyseki "kombine fren kullanmıyorum", "ben hep arka fren kullanırım", "ön fren hiçbir işe yaramıyor" gibi cümleler kurmadım. :)
2 - Eğer gerçek dışı tutanak tutulduğu için Yörsan'ın başı yanacaksa bana sigorta para ödemesin sorun değil, bana kalan masraf olsun. Kaldı ki eksper zaten masrafın düşük olduğu gerekçesiyle tutanağı onaylamadı, masrafımı ben ödedim.

Yanlış yapıyorsun, her zaman için motosikleti durdurmak amacı ile ön freni daha yoğun kullanmak lazım. Her zaman denir ya "%70 ön fren - % 30 arka fren" diye, bunun tam olarak standart bir ayarı hesabı olmasa da öncelik ve yoğunluk ön frende olmalı. Virajda, karda-buzda, toprakta vs spesifik durumlarda arka frenin önemi vardır.
sürekli olarak arka freni kullandığınız ve arka fren balataları, hidroliği vs motoru durdurmakta yetmediği-zorlandığı için ısınıp şişmekte.
"ani yavaşlamak gerekmediğinde arka freni kullanıyorum" mantığı da yanlış, çünkü zaten genelde trafikte çok fazla panik ve ani durumla karşılaşmayız. Elimiz (daha doğrusu ayağımız) sürekli arka frene gitmeye alıştığından ani bir durumda beynimiz "dur lan bu ani bir durum, ön freni kullanmalıyım" diyene kadar kaza gerçekleşmiş olur.
Fakat yalnız değilsin, sitemizde çok fazla arka fren kullanma hatası (alışkanlığı) olan üye var. Bu konu hakkında bir çalışma bilinçlendirme yapmak istiyorum ama 10 yıl öncesi kadar bol zamanım ve sabrım yok :)
Ama bir an önce bu konuya bir el atmalıyız.
Saygılar.

savaskayan (http://www.motosiklet.net/forum/members/savaskayan-41174.html) arkadaşımıza verdiğim cevabın ilk bölümüyle aynı cevap.
Teşekkürler.

brnkrc
08 Ağustos 2015, 00:11
Geçmiş olsun, Allah beterinden korusun.

hsk
08 Ağustos 2015, 00:56
Geçmiş olsun.Motosiklet dayanışması gerçekten mükemmel birşey.
Çoğu yerde duyarlı insanlar var.
Geçen mars motoru bozuldu.Motoru tek başıma 5km itmek zorunda kaldım 150kg motor,gündüz hava sıcak kimse'de yardım lazım mi diye sormadı.Götürdüm tamircide de uyumlu marş motoru yokmuş tekrar eve kadar geri taşıdım.