PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Başlangıç motorsikleti öneri isteği (R25, RC390)

Jon
03 Ağustos 2015, 16:14
Merhaba arkadaşlar, beni 'Tanışma' bölümünden hatırlayabilirsiniz. Onbeş (15) yaşındayım, motor hastası olduğumu, scooter kullanabildiğimi ve Allah nasip ederse iki yıla kadar hem ehliyetimi hem de motorumu alacağımı söylemiştim. Yamaha YZF-R25 ve KTM RC390 arasında kaldım. Belki başlangıç seviyesi motorlar olmadıklarını söyleyeceksiniz, ama yurtdışında hepsi başlangıç olarak geçiyor.

Bence bu motorların artıları ve eksileri:

R25'in artıları: İki silindir olması, kasasının neredeyse bir supersport kasası büyüklüğünde olması, yakıt tankının 14 litre alabilmesi ve ayrıca motosiklet kullanıcıları tarafından çok beğenilen bir motor olması.

RC390'ın artıları: Motorunun daha büyük olması, standart ABS olması, Rosso 2 lastikler ile gelmesi ve farların aydınlatmasının güçlü olması.

R25'in eksileri: ABS olmaması, motorunun daha küçük olması ve IRC lastikle gelmesi.

RC390'ın eksileri: Tek silindir olması, selesinin tahta gibi olması, amortisör'ün sert olması, daha küçük bir görüntüye sahip olması, farların yerleştirildiği kısmın çirkinliği ve egzozun bir garip olması.

Sizce başlangıç motorum olarak hangisini seçmeliyim? Ha eğer daha iyi bir öneriniz varsa buyurun, mantıklı bir şekilde anlatın, onu da düşünürüm. Ama lütfen Honda demeyin, teşekkürler. :wiinkk:

beornotto
03 Ağustos 2015, 16:17
Merhaba arkadaşlar, beni 'Tanışma' bölümünden hatırlayabilirsiniz. Onbeş (15) yaşındayım, motor hastası olduğumu, scooter kullanabildiğimi ve Allah nasip ederse iki yıla kadar hem ehliyetimi hem de motorumu alacağımı söylemiştim. Yamaha YZF-R25 ve KTM RC390 arasında kaldım. Belki başlangıç seviyesi motorlar olmadıklarını söyleyeceksiniz, ama yurtdışında hepsi başlangıç olarak geçiyor.

Bence bu motorların artıları ve eksileri:

R25'in artıları: İki silindir olması, kasasının neredeyse bir supersport kasası büyüklüğünde olması, yakıt tankının 14 litre alabilmesi ve ayrıca motosiklet kullanıcıları tarafından çok beğenilen bir motor olması.

RC390'ın artıları: Motorunun daha büyük olması, standart ABS olması, Rosso 2 lastikler ile gelmesi ve farların aydınlatmasının güçlü olması.

R25'in eksileri: ABS olmaması, motorunun daha küçük olması ve IRC lastikle gelmesi.

RC390'ın eksileri: Tek silindir olması, selesinin tahta gibi olması, amortisör'ün sert olması, daha küçük bir görüntüye sahip olması, farların yerleştirildiği kısmın çirkinliği ve egzozun bir garip olması.

Sizce başlangıç motorum olarak hangisini seçmeliyim? Ha eğer daha iyi bir öneriniz varsa buyurun, mantıklı bir şekilde anlatın, onu da düşünürüm. Ama lütfen Honda demeyin, teşekkürler. :wiinkk:

2 sinide alamazsin ehliyet yasasindan haberin yokmu senin motosiklet ehliyeti yaşı 16 ya düştü ve stajer ehliyet alip 125 cc 15 beygiri gecmeyen motorlari alabilirsi 2 yıl stajer ehliyet kullandigin zamn ancak a2 alirsin ondada 47 beygiri gecmeyen motor onuda 2 yıl kullandın sıradaki a ehliyeti bu tüm motorları kapsıyor özetle 2 sinide alamıyosun ilk önce 125 cc alman zorunlu :D

YouSuffer
03 Ağustos 2015, 16:21
Daha 15 yaşındasın yaşın gelene kadar kimbilir neler gelir neler geçer, acele etmeyin. Bide avrupada başlanıp sıkıntı yaşanmayabilir lakin Türkiye o kadar medeni değildir bazen sıkıntı yaşıyabilirsiniz bundan dolayı başlanmaz diyoruz

afu35
03 Ağustos 2015, 16:21
2 yıl çok uzun bi süre. O zamana kadar on kere tarz değiştirirsin (teoride) on kere de motosiklet değiştirirsin ( yine teoride)
Ayrıca 2 yıla kadar kaç tane motosiklet çıkar fikrin değişir canlısını görürsün fikrin değişir olumsuz bi yorum görürsün yine fikrin değişir. 2 yılda bence bu forumu yala yut sonra ehliyetini almaya iki ay kala bu konuyu aç eminim hayalindeki motosikletler değişmiş olur. Bahsettiğin motosikletleri kullananlar varsa buyursun tabi. Bu şahsi düşüncem

suphi
03 Ağustos 2015, 16:27
Abicim yurtdışinda "başlangıç" olarak geçmesinin ne önemi var? Vulcan S de "başlangıç için ideal" diye pazarlanıyor yurtdışında. Yurtdışında trafikte motosikletçilerin canına bu kadar kasdeden manyak otomobil/dolmuş sürücüsü, bu kadar fantastik yollar var mı?

Honda kendi sitesinde utanmadan CBR 500 R'ı "125'likten daha yükseğe geçmek isteyen ya da a2 ehliyetine sahip sürücüler için sunulan yanları bütünüyle kaplı iki silindirli CBR500R, mükemmel bir ilk motosiklet deneyimi sunuyor." diye tanıtıyor diye istersen CBR 500R ile başla..

KTM 200 bile inanılmaz sert gaz tepkisi olan, genlerinde enduro özellikleri barındıran sağlam gaz kontrolü olmayan adamın başına dert açabilecek bir alet. 390 bildiğin şehir canavarı. Motosiklet mağazaları, modelleri bir yere kaçmıyor.

R25 virajda barkın Bayoğlu'nun bile düştüğü, güzel giden ama gerçekten bilmeyen adamın sürmesine, öğrenmesine uygun olmayan öncesinde asgari tecrübe isteyen bir alet. Güzelce bir öğren, eğitimini al, bir kaç bin lira zarara satar model yükseltirsin. O aradaki ödediğin bedel boyunca da çok zevk alır epey tecrübe edinirsin. Senim canından kıymetli değil.

Maalesef ve maalesef bu motorlardan birini alırsan ya virajda ön frene basacak, ya dururken yanlış frenlemeden, heyecandan bir şeyden motoru yatıracaksın. Yüzde 90'ın üzerinde öğrenirken yatmamış, düşmemiş acemi olmaz. Bunların ikisi de çizildiğinde, darbe gördüğünde için "cız" edecek. parçaları pahalı aletler.

Başlangıç motoru soruyorsan başlangıç motoru olabilecek makinelerden tavsiye bekle bence. Tecrübe edinince yükselteceğinde gene danışırsın. Ben kendi adıma R25 al ya da Duke 390'la başla diyerek Allah muhafaza vebal almak istemem.

BatuhanK
03 Ağustos 2015, 16:32
Kardeşim derslerine çalış ileride hepsini istediğin gibi alabilme şansın olsun. Daha ehliyetine bile 2 sene var... O zamana kadar neler değişir neler.
Bir de başlangıç motoru mevzusuna değinmişsin. Yurt dışında bu motorlar başlangıç motoru seviyesindedir, doğru. Ama burası yurt dışı değil. Verilen eğitim ve imkanlar orada çok başka. Yol koşullarının yetersizliği ve trafik ile bizim trafiğimiz avrupa ve amerikaya göre kasap kalıyor.

beornotto
03 Ağustos 2015, 16:36
1 senen var kardeş yasa deyişti artik 16 da ehliyet

Mr.Yldrmdmr
03 Ağustos 2015, 16:41
2 yıla kadar kim ölee kim kala kardeşim. 2 yıl önce bana motosiklet dediğinde burun kıvırandım şimdi motosikletim var. Erken kararlar verme :) oluruna bırak

Sabırsız
03 Ağustos 2015, 16:47
2yıl sonra belki r25 satılmıcak yavaş yavaş acele etme

Jon
03 Ağustos 2015, 17:48
Arkadaşlar teşekkürler, acemi olduğumdan dolayı internette araştırıyorum, YouTube'da izliyorum ve bir nevi gaza geliyorum. Ben çocukluğumdan beri motor hastasıyım, daha 11 yaşındayken Adana'da ATV sürüyordum. Bilmiyorum artık sokakta gördüğüm motorların markalarını ve modellerini biliyorum, geçen gün Kadıköy'de bir tane canına susamış salak apti gördüm, altında 600RR var. Kesin 18-19 yaşında falan. Ne kask var ne başka bir koruma ekipmanı, aklına göre kırmızı ışıkta bastı, bir viraja girdi gözlerimiz kamaştı, iskeleden herkes buna bakıyor. Şekil ya... Virajda bir kaysa veya dolmuşun biri çıksa yazık olur, ah işte böylelerini görünce de içim cızlıyor. Altında neredeyse 40 bin liralık motor var, kafasında kask yok! Havası hayatından daha önemli sanki hıyarın.

Eğer beornotto arkadaşımızın dediği gibi yasa değişikliğine gidildiyse ne âlâ! 125cc'ler biraz yavaş geliyor bana, yanlış anlaşılmasın, kişisel tercihim o yönde.

natila
03 Ağustos 2015, 17:51
Gerek yok okadar para vermeye git 3000 tl ye sıfır bajaj boxer al motosikletin herşeyini öğren yaşın gelince de çek altına bi 600rr olayı bitir derim

CxAnKACx
03 Ağustos 2015, 17:56
Rc390 baslangic motoru falan degil uyanmayi bekleyen bi canavar. O tecrubeyle uyandirmak canina kast etmene sebep olur...

Darkcity2000
03 Ağustos 2015, 19:22
Derslere kafa yor birak bu teraneleri 17 ye gelince bakarsin, 390 mis almisken 990 bak bari

mattiadestro
03 Ağustos 2015, 20:12
Yurtdışında başlangıç motoru olmalarının sebebi, stajyer lisansın bitene kadar motorların 15 hp'ye sınırlandırılmış olması. acemilik bitince sınırlandırmayı kaldırtıp devam ediyorlar aynı motorla.

Berkay*
03 Ağustos 2015, 20:35
Derslere kafa yor birak bu teraneleri 17 ye gelince bakarsin, 390 mis almisken 990 bak bari

Katılıyorum.

15 yaşındasın yıllar sonrasının hayalini kuruyorsan o hayallerin için iyi bir meslek sahibi ol.

Bune
03 Ağustos 2015, 20:55
Yahu çocuk hayal kuruyor baltalamayın yazıktır :)

Güzel kardeşim bak beni abin olarak gör sana herkesin dediğini diyeyim sadece kulağına küpe olsun, bu yaşlarda yapman gereken tek şey eğitime önem vermek olsun, işi gücü bırak derslere kafa yor bu devirde üniversite bitirmeyeni hiç bir yerde kolay kolay barındırmıyorlar, barınsan da attığın taş ürküttüğün kurbağa değmez üç kuruşa çalışırsın bu motosikletleri de almak sana hayal olur. Derslerine önem ver kapağı güzel bi üniversitenin güzel bi bölümüne at işte o zaman Allah' ın izniyle goldwing bile alırsın :cat: