PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bu işin mantığı nedir?

Sayfa : [1] 2

Mamba09
03 Ağustos 2015, 12:44
Arkadaşlar... Düşünüyorum düşünüyorum anlamıyorum. Kafayı taktım bu işe harbiden. şimdi 14.750'ye bayiden R25 veriyorlar. Sahibinden.com'da daha yüksek fiyata ilan vardı. Ya heralde ek olarak bir şeyler falan var ondan öyle yazıyor dedim ama hiç bir şey yok.

Mesaj attım.

http://i.hizliresim.com/3aPvJO.jpg

http://i.hizliresim.com/RVB1RG.jpg

Nedir arkadaş bu? Motorda ek bir şey yok, kilometresi yüksek fiyat yüksek. Satıcı laubali. Abi bunun mantığı nedir?

afu35
03 Ağustos 2015, 13:11
Birisi buna demiştir: r25 i şuan bayiler temin edemiyor. Ama almak isteyen çok genç var ateşli sabırsız. Sen 17 den daya 16.500 den bırak illa ki bi enayi bulunur. O da oltayı atmış sazan bekliyor. Ve merak etme bulur. Ehliyetini yeni almış üçün beşin hesabını umursamayan çok zengin bebesi var bizde:)

Thracian
03 Ağustos 2015, 13:13
Bu konu hakkında çok yazıldı çizildi.En sonunda ben ortaya "Popodaki altın tozunun seleye bulaşması sonucu fiyat artışı" teorisini ortaya attım.Herkes tarafından kabul gördü.Başka mantıklı bir açıklaması yok. :)

Usercom
03 Ağustos 2015, 13:17
SAZAN.AVİ

sen almazsan başkası alır mutlaka kandıracak bi zengin bulur kazığa oturturum demiş özetle

afu35
03 Ağustos 2015, 13:21
Zaten sıra beklemeden yazmış ilana. Belli niyeti

Murat.K.
03 Ağustos 2015, 13:25
Bayiler kendileri bile bu şekilde çok rahat sayabileceğini söylüyor insanlara. Benim motoruna 16.500 teklif edildi ama satmak için değil binmek için aldığımdan oralı olmadım.

iptaluyelik01
03 Ağustos 2015, 13:31
Kendi malım sagaa ne der ama aslında yaptığının terbiyesizlik olduğunu kendide bilir.

TOTEMONS
03 Ağustos 2015, 13:35
Işınla beni skati :queen:

yusufbaris
03 Ağustos 2015, 14:31
Bu işin mantığı bayilerden başlıyor.
Geçen hafta bir arkadaşım MT09 Tracer aldı.Bayinin dediği al bu motoru seneye zamlanacak zaten bu sene aldığından kesin daha fazlasına seneye satarsın.Bu işten hep karlı çıkarsın.
Ve milleti iyice gaza getiriyolar.Ama sahibinden de isteyen istediği fiyatı yazıyo ve bazı motorlar çok satıldığı için stokta bulunamayabiliyor.Dolayısıyla aldığından daha iyi bir fiyata satmaya çalışılıyor.
O fiyata bile satılır deniliyor ama kimse araştırmadan bişey almaz artık herkesin elinde telefonu interneti var iki dakikasını ayırsa görür zaten.Kolay kolay kazıklanmaz.
Ama işte kör malın kör alıcısı :)

mecho86
03 Ağustos 2015, 14:35
Tam sopaliklar. Kendini zeki sanan tipler. İnsanlari enayi yerine koyuyorlar. :pr: bide motor 2000 km de hep uzun yolda yapilmis. Rodajin anasini aglatmis demektir.

A.Volkan
03 Ağustos 2015, 14:52
Keser döner sap döner gün gelir hesap döner !

Murat.K.
03 Ağustos 2015, 15:14
Keser döner sap döner gün gelir hesap döner !

Ne alaka? :)

berkcigdem
03 Ağustos 2015, 15:48
1 - motorun km yuksek degıl gayet 2.000 km dedıgımız motor sıfır gıbı motordur. (tabikide kullanıma bağlı olarak yoksa 500 km de de çöp olabilir motor )

2- sızın sorunuza bende bayıden alın o zaman derdim.

3- eyvallah fiyatı gayet yüksek fakat sıra bekleyenler var motor şuan olmadığı için yüksek fiyat yazmış. 14.250 yazsa yarın satılır zaten. eğer olurda tutarsa diye ilan vermiş.

4- kimseye zorla al bu motoru demiyorlar almak isteyen olursa alır olmazsada olmaz zaten. o yüzden dediğim gibi sizin sorunuza bende olsam bunun gibi bir cevap verirdim. " buyur abicim bayiden al o zaman ben bu fiyata satıyorum istersen al istemezsen alma " diye

5- bu motora bu parayı veren bence ya çok zengindir para derdi yoktur yada enayidir.

6- ilan sahibini tanımam etmem yanlış anlamayın lütfen :)

peacetrain
03 Ağustos 2015, 15:55
Aradaki fark rodajın çilesi :)

afu35
03 Ağustos 2015, 15:56
1 - motorun km yuksek degıl gayet 2.000 km dedıgımız motor sıfır gıbı motordur. (tabikide kullanıma bağlı olarak yoksa 500 km de de çöp olabilir motor )

3- eyvallah fiyatı gayet yüksek fakat sıra bekleyenler var motor şuan olmadığı için yüksek fiyat yazmış. 14.250 yazsa yarın satılır zaten. eğer olurda tutarsa diye ilan vermiş.

4- kimseye zorla al bu motoru demiyorlar almak isteyen olursa alır olmazsada olmaz zaten. o yüzden dediğim gibi sizin sorunuza bende olsam bunun gibi bir cevap verirdim. " buyur abicim bayiden al o zaman ben bu fiyata satıyorum istersen al istemezsen alma " diye

5- bu motora bu parayı veren bence ya çok zengindir para derdi yoktur yada enayidir.

Tamam olaya bi de karşı tarafın gözünden bakmışsın ama bu o insanın yaptığının doğru olduğunu göstermez. Motosiklet piyasasını öldüren hareketler bunlar. Bakıyorsun aksesuarsız ekstrasız yaşını doldurmamış motorlar sıfırdan pahalı satılıyo ve doğal olarak aç gözlü olmayan satıcılar da bu fiyatları baz alıyo motorlar olması gerekenden pahalı satışa sunuluyo. Böylece emeğini bu motorlara yatıracak olan adam sıfıra yöneliyo. İkinci el piyasası ölüyo. Bu durumdan tüm motosiklet camiası zarar görüyo.

TOTEMONS
03 Ağustos 2015, 16:12

7- Kul hakkına girerim ve bundanda zerre kadar gocunmam

Yüreğinde allah korkusu olmayanlar nefesi kesilince içinden tövbe eder.
Haram nedir bilipte bilmemezlikten gelenlerden sakınınız.

geeklanx
03 Ağustos 2015, 16:13
ticaret - dolar yükseldiğinde eldeki doları satmak gibi bir şey işte. irdelemen bir şeyi değiştirmeyecektir.

CamelBiker
03 Ağustos 2015, 16:18
Işınla beni skati :queen:

ahahahahah hocam çok yaşayın aahaha :mrgreen:

Zell
03 Ağustos 2015, 16:58
Malum site böyle avanta peşinde terbiyesiz heriflerle ve üçkağıtçılarla dolmuş. Bir bu modeller bir de her ilana yarı fiyat teklif eden galerici bebeleri yüzünden bir şey alıp satmak da çile. Üsluba bak müptezelin.

Thracian
03 Ağustos 2015, 17:18
Ne alaka? :)

Bence arkadaş;
1-Bugün abuk subuk fiyatlar çekerek yükselttiğin motosiklet piyasasından sende motosiklet olacaksın.
2-Bugün sen bu millete abuk subuk fiyatlar çekiyorsun yarın aynısını sana da yapacaklar.
demek istemiş.Ben de @A.Volkan a bu düşüncesine sonuna kadar katılıyorum.Yüksek fiyat çekmek şahsi bir durum değildir.Herkes bir birinden görüp yüksek fiyatlar yazıyor ve sonuç olarak 2. el motosiklet piyasası genel olarak yükselişe geçiyor,ederinden çok yüksek fiyatlar çekiliyor bunu gören distribütörlerde boş durmuyor 0 km fiyatları da durmadan arttırıyor.Olan yine biz kullanıcılara oluyor.

RAMİREZ
03 Ağustos 2015, 18:37
İyi de isteyen istediği fiyatı yazar. İşine gelirse alırsın, gelmezse almazsın. Nedir yani? Tamam verilen cevap son derece ukalaca olmuş ama kimseye zorla satmaya çalışmıyor adam. Bi keriz bulurda yaslarsam süper olur diye düşünmüş. Ve ne yazık ki bulabilirde. 16 ya falan kaktırır. Ayrıca honda yamaha falan gibi markalar, ikinci el piyasasına bakıp fiyat belirlemez. Daha doğrusu sıfır ürünün fiyatı, piyasadaki halihazırda kullanılan ürünlere bakılarak belirlenmez.
En fazla; ürün çok dandiktir, piyasada ikinci eli çok ucuza gidiyordur, markada bunun farkındadır, buna göre indirimler yada kampanyalar olur.
Kimseye böyle çakallıklar yapıyor diye kızmamak lazım. Serbest piyasa bu.

sey_47
03 Ağustos 2015, 19:08
Millet baya dar dusunuyorlan.
Karaborsacilik tan ne farki var. Adam 2 bin km binmis motosiklete, tutup aldigi fiyati verecez, gezdi diye benzinini verecez, yoldaki sigara yemegini de karsilicaz, ikinci el bi motosiklet alacaz ha. Bunu bu fiyati alanin aklina ediyim. Bunu hakli gorenlerde var yazik. Olm iki gun sonra sizde motosiklet alacaksiniz. Koyim kapitalizme.

ELque
03 Ağustos 2015, 19:13
Hep dediğim gibi Kör tuttuğunu öper.Ama bu arkadaş öpmekle kalmayıp başka şeylerde yapacak :queen:

bozok_54
03 Ağustos 2015, 21:35
siteye ilan verdi ve binmeye devam ediyor. mesele biri çıkar da bu fiyata razı olursa satarım iki-üç bin kar yaparım sürdüğüm de yanıma kalır meselesi. ne kadar etik bulunur kişiye göre değişir. bence de hoş bir durum değil ama yapılıyor. kimseye de yapamazsın diyemezsin.

kadango
03 Ağustos 2015, 21:42
Durun birde ben trolleyeyim ...

4Vaqrant
03 Ağustos 2015, 22:18
Bende osmancukluyum hemserime laf yok vardir bi bildiği:D harbi corumdayim suan osmanciga ugrarsam bi ara sorayim kendisine:D

sailor33
03 Ağustos 2015, 22:30
http://karikaturname.com/uploads/fufu/8/original_fu_542b2cb490219.jpg

Murat.K.
03 Ağustos 2015, 23:39
Yahu arkadaş işiniz gücünüz yok mu sizin? Tartıştığınız şeye bak. R25 çok talep gören bir motor şu anda. Bayilerde bekleme Sırası var gelen satılıyor.

Adamın parası var beklemekten sıkılmış gider alır. Bize ne?

Bende sipariş verdiğimde oturdum bekledim. Beklemek istemeseydim gider alırdım satan birinden. Kalkıp hiç birinizinde yorum yapma Hakkı olmazdı. Yapanada "sana ne beraber mi kazandık parayı da bana hesap soruyorsun" der geçerdim.

Olaylara kendi açınızdan bakmayın. Herkes ne sizin gibi düşünmek zorunda ne de sizin gibi Parasını harcamak zorunda.

ALIN size bir örnek: louis vuitton şu anda suni deri çantayı 4100 TL ye satıyor. Hanım'larda gidip alıyor. Deri bile değil çanta! Alan alıyor ama. Sana göre o kadar etmez ona göre eder. Bu ilanlarda aynı mantık. Adam yaz bitmeden motorunu Alıp binmek istiyor. 1000 lira fazla vermek adama koymuyor! Imkanı var parası var. Sana ne? Bana ne? Ona ne?

Yarın öbür gün başka bir marka başka bir model aynı duruma gelecektir. Bu seferde oturup onu konuşacaksınız ya neyse...

Bana uymuyor diyenler: siz almazsınız olur biter. Satan da uyanı bulur ki emin olun buluyorlar.

mozgur
04 Ağustos 2015, 00:54
Yahu arkadaş işiniz gücünüz yok mu sizin? Tartıştığınız şeye bak. R25 çok talep gören bir motor şu anda. Bayilerde bekleme Sırası var gelen satılıyor.

Adamın parası var beklemekten sıkılmış gider alır. Bize ne?

Bende sipariş verdiğimde oturdum bekledim. Beklemek istemeseydim gider alırdım satan birinden. Kalkıp hiç birinizinde yorum yapma Hakkı olmazdı. Yapanada "sana ne beraber mi kazandık parayı da bana hesap soruyorsun" der geçerdim.

Olaylara kendi açınızdan bakmayın. Herkes ne sizin gibi düşünmek zorunda ne de sizin gibi Parasını harcamak zorunda.

ALIN size bir örnek: louis vuitton şu anda suni deri çantayı 4100 TL ye satıyor. Hanım'larda gidip alıyor. Deri bile değil çanta! Alan alıyor ama. Sana göre o kadar etmez ona göre eder. Bu ilanlarda aynı mantık. Adam yaz bitmeden motorunu Alıp binmek istiyor. 1000 lira fazla vermek adama koymuyor! Imkanı var parası var. Sana ne? Bana ne? Ona ne?

Yarın öbür gün başka bir marka başka bir model aynı duruma gelecektir. Bu seferde oturup onu konuşacaksınız ya neyse...

Bana uymuyor diyenler: siz almazsınız olur biter. Satan da uyanı bulur ki emin olun buluyorlar.

Yanlış anlama belki farkında değilsin ama, eğer şu aşağıdaki tanım senin için normalse diyecek pek birşey yok....

karaborsa T. kara + İt. borsa
a. (kara'borsa) tic. Piyasada olmayan bir malın gizlice yüksek fiyatla alınıp satılması işi: “Bir teneke benzin aldık karaborsadan, dayan, dedik.” -O. V. Kanık.

Güncel Türkçe Sözlük
karaborsa İng. black market
Tavan fiyat uygulamasında mevcut resmi piyasaya koşut olarak malın daha yüksek fiyatlarda alım satımının yapıldığı yasal olmayan piyasa.

BSTS / İktisat Terimleri Sözlüğü 2004

LynXMaSTeR
04 Ağustos 2015, 02:01
senin yaptığın tanım toptan satışları kapsar gibime geliyor. r25 e yüksek fiyat yazan adamda 40 tane motor yok. 1 tane var onu da denk getirirsem yapıştırırım derdinde.

Murat.K.
04 Ağustos 2015, 08:28
Yanlış anlama belki farkında değilsin ama, eğer şu aşağıdaki tanım senin için normalse diyecek pek birşey yok....

Iyice uçtunuz siz. Karaborsalık bir durum yok ortada! Bayiler r25 leri saklayıp daha pahalıya satsın diye Ahmet'e Mehmet'e vermiyor ki?

Ahmet Mehmet senin benim gibi sıraya giriyor motor alıyor. Kullanıyor ve Satışa çıkarıyor. Kavram karmaşası yaşamayın. Karaborsa nın oluşma Şartları farklıdır. 1 motor ile karaborsa oluşturmazsınız, oluşturmayı denerseniz millette kıçıyla güler.

Eğer karaborsa olsa idi bende motorumu Sahibinden sitesinden daha pahalıya almak zorunda kalırdım. Normal bayiden aldım hatta indirim bile aldım. Gittim paramı ödedim, satış sözleşmemi aldım, 20 günde oturup bekledim motorun Türkiye'ye gelmesi için.

Karaborsanın oluşabilmesi için bu el altından daha pahalıya yapılan satışları: distribütör veya bayilerin organize etmesi Lazım. Toptan veya toplu satış imkanı bulunan, ürünü tek elinde bulunduran karaborsanın oluşması için gerekli koşulları sağlayabilir. Aferin terim araştırması yapmışsınız lakin eksik çalışmışsınız.

mozgur
04 Ağustos 2015, 08:38
Iyice uçtunuz siz. Karaborsalık bir durum yok ortada! Bayiler r25 leri saklayıp daha pahalıya satsın diye Ahmet'e Mehmet'e vermiyor ki?

Ahmet Mehmet senin benim gibi sıraya giriyor motor alıyor. Kullanıyor ve Satışa çıkarıyor. Kavram karmaşası yaşamayın. Karaborsa nın oluşma Şartları farklıdır. 1 motor ile karaborsa oluşturmazsınız, oluşturmayı denerseniz millette kıçıyla güler.

Eğer karaborsa olsa idi bende motorumu Sahibinden sitesinden daha pahalıya almak zorunda kalırdım. Normal bayiden aldım hatta indirim bile aldım. Gittim paramı ödedim, satış sözleşmemi aldım, 20 günde oturup bekledim motorun Türkiye'ye gelmesi için.

Ekonomi sözlüğünün ve TDK nın tanımı belli yukarıda.Konudan anlayan birileri gelirse onunla da detayları tartışırız güzelce.

Onun haricinde anlayacağın düzeyde anlatırsak. Karaborsa oluşması için kaç mal olması lazım? Kaç tane verelim abilerimize? ((:

Milletin tek motora değil ama konudan anlamayıp saçma sapan bir şekilde savunmaya çalışanlara bir tarafıyla güldüğü kesin....

Hangi dünyadasın dostum? Bu iş almış yürümüş durumda. Aç sahibinden.com u yüzlerce var böyle motosiklet. İlanın başında sıra beklemek yok demesi bile karaborsacılığın göstergesi. Siz belki bu piyasayı seviyorsunuz ama leş kargaları ve ölü soyuculuk geçmişte kaldı, kalmalı.

Yaşını bilmiyorum ama karaborsacılığın yaygın olduğu dönemlere denk gelseydin ne dediğimi daha rahat anlardın...

A.Volkan
04 Ağustos 2015, 09:10
Kara borsada malın adeti ne kadar olmalı ? Mesela zeytinyağı kaç kilo olmalı yada çay veya şeker kaç gram olmalı kaç tane piknik tüpü olmalı kaç paket sana yağı olmalı ? Ancak şunu da belirtmek isterim r25 olayında ''Eğer bayiler paylarına düşen malları saklayıp soran müşterilere stokta yok deyip, nasıl olsa fuardan sonra zamlanacak yada bu model bize fazla sayıda gelmez diye düşünüp yüksek fiyatlardan satmayı planladılarsa''buna ne denir ? Sakın yanlış anlaşılmasın ben bayiler r25'i karaborsaya düşürdü demiyorum ! Adamların kafalarından ne geçirdiklerini bilemeyiz.

shruikan
04 Ağustos 2015, 09:24
Kadın-çanta örneği isteyen istediğini alır konusunda örnek değil enayilik konusunda mihenk taşı olur.

TEKNECI
04 Ağustos 2015, 09:33
85 yilindan beri, ozal dan beri serbest piyasanin nesini anlamadiniz?
ticaret bir cesit kaktirma degil midir?
herhangi bir malda kar marjinda herhangi bir kisitlama var mi?
etik olan kar marji nedir?

2.elde ahlaki olarak kar edilebilir mi?
2.elde % kac kar etmek ahlakidir?

A.Volkan
04 Ağustos 2015, 11:42
Merak ettim serbest piyasa ile karaborsa aynı şey mi?

TEKNECI
04 Ağustos 2015, 12:35

guzel soru...
iste bunlar hep sorudur;

tum bayilerle anlasip piyasadaki tum 0 R25leri toplayip
daha yuksek (cok yuksek??? ama ne kadar oldugunu bilmiyom) fiyata satarsam bu karaborsa olur mu?
ya ayni sekilde mevcut 0 R25lerin yarisini alip yuksek fiyattan satarsam?
ya sadece 1 adet R25 alip, kafama gore karla satarsam bu serbest piyasa midir, karaborsa midir?

tum bu sorular iktisat biliminin yuzyillardir cozemedigi sorular.
su anda turk kanunlarinda karaborsaciligin kesin bir tanimi benim bildigim kadariyle yok.
yuvarlak ibarelerle bir kac paragraf bi sey bulursun ancak.

karli, cok cok (!) karli ticaret ile karaborsaciligii nasil ayirirsiniz ben bilmiyorum.

bence; eger bir malin tum arzini %100 kontrol edebiliyorsan tekel olursun ve ancak o zaman onun karaborsacilik yapabilirsin.
su durumda R25 icin sadece yamaha turkiyenin arz uzerinde kontrolu var.

------------------------------------------------------------------------

karaborsa ; -turk dil kurumu tanimi-
Piyasada olmayan bir malın gizlice yüksek fiyatla alınıp satılması işi

karaborsa;
Yasal düzenlemelerin dışında faaliyet gösteren ve yasalarla belirlenmiş olan fiyatlardan daha yüksek fiyatlarla alım satım yapılan piyasa.

karaborsa;
Piyasada bulunmayan bîr malın fahiş fiyatla ve gizlice alınıp satıl*ması fiili.

Murat.K.
04 Ağustos 2015, 12:48
Ekonomi sözlüğünün ve TDK nın tanımı belli yukarıda.Konudan anlayan birileri gelirse onunla da detayları tartışırız güzelce.

Onun haricinde anlayacağın düzeyde anlatırsak. Karaborsa oluşması için kaç mal olması lazım? Kaç tane verelim abilerimize? ((:

Milletin tek motora değil ama konudan anlamayıp saçma sapan bir şekilde savunmaya çalışanlara bir tarafıyla güldüğü kesin....

Hangi dünyadasın dostum? Bu iş almış yürümüş durumda. Aç sahibinden.com u yüzlerce var böyle motosiklet. İlanın başında sıra beklemek yok demesi bile karaborsacılığın göstergesi. Siz belki bu piyasayı seviyorsunuz ama leş kargaları ve ölü soyuculuk geçmişte kaldı, kalmalı.

Yaşını bilmiyorum ama karaborsacılığın yaygın olduğu dönemlere denk gelseydin ne dediğimi daha rahat anlardın...

Kara borsada malın adeti ne kadar olmalı ? Mesela zeytinyağı kaç kilo olmalı yada çay veya şeker kaç gram olmalı kaç tane piknik tüpü olmalı kaç paket sana yağı olmalı ? Ancak şunu da belirtmek isterim r25 olayında ''Eğer bayiler paylarına düşen malları saklayıp soran müşterilere stokta yok deyip, nasıl olsa fuardan sonra zamlanacak yada bu model bize fazla sayıda gelmez diye düşünüp yüksek fiyatlardan satmayı planladılarsa''buna ne denir ? Sakın yanlış anlaşılmasın ben bayiler r25'i karaborsaya düşürdü demiyorum ! Adamların kafalarından ne geçirdiklerini bilemeyiz.

önce karaborsa tam olarak nedir onu size tanımlamak gerekiyor:

"Devletin koymuş olduğu kurallara aykırı olacak şekilde yürütülen yasa dışı bir ticaret olan karaborsa, bazı malların satışının karneye bağlandığı ya da fiyatlarının dondurulduğu, bazı malların satışının yasaklandığı, döviz fiyatlarının resmi kurumlar tarafından belirlendiği durumlarda ortaya çıkmaktadır. Karne ile satış, bilhassa savaş dönemlerinde kıt malların dağıtımında eşitlik sağlamak amacı ile yaygın olarak başvurulan bir önlemdir; bu koşullarda karaborsacılar, söz konusu ürünleri yasal fiyatın üstünde satmak, alışveriş karnelerini çalmak ya da sahtelerini yapmak, belirli bir maldan belirli miktarlarda elde edebilmek için ek ödemede bulunmak gibi yöntemlere başvururlar. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Türkiye’de karaborsacılık faaliyetlerine engel olmak için Milli Korunma Kanunu çıkarılmıştır."

Kaynak: http://www.merakname.com/27339/

bu ülke karaborsa ile tüp, yemeklik katı yağ, gaz yağı satışlarını gördü.
bir malın karaborsada satılabilmesi için o malın normal koşullardan satışı mümkün olmaması veya devlet eli ile sınırlandırılmış/yasaklanmış veya karneye bağlanmış olması gerekmektedir. bu kadar süre işletme, ekonomi bilmem ne oku, ondan sonra birileri çıksın terimlere yeni anlamlar sığdırıp birde üstüne anlayan ile konuşalım desin...

karaborsacılık nasıl yapılır?
"Karaborsa, piyasa koşullarının veya yapay sebeplerin yaratmış olduğu ürün darlığından yararlanarak kanun otoritesinin koymuş olduğu ya da kontrol ettiği fiyatlardan daha yüksek fiyata satış yapılan piyasa demektir. Sözlükte, hak yemek, haksızlık etmek ve kötü muamele etmek manasına olup, meşru olmayan kazanç yollarından birisidir. Karaborsaya“ihtikâr”da denilmektedir. Karaborsa, genel olarak halk arasında, ucuza mal stoklanıp darlık veya çeşitli sebepler ile kendiliğinden bir mal darlığı ortaya çıktığı zaman eldeki malların çok pahalıya satıldığı ortama verilen addır. Bilhassa yokluk dönemlerinde veya bazı ürünlerin kontenjana (sınırlamaya) bağlandığı dönemlerde ortaya çıkan bu yasadışı ve gizli ticarette, amaç herhangi bir nedenden dolayı piyasada yeterince bulunmayan bir ürünün, el altından piyasa değerinden daha yüksek fiyatla satılmasıdır."

bende sizin anlayacağınız dil ile birkaç karaborsa örneği vereyim ki ne olduğunu adam gibi anlayın...

gangster filmlerinden bildiğiniz meşhur Amerika içki yasağı: 1920-1933 yılları arasında Amerikada içki satışı kanunen yasaklanınca el altından satışlar başladı. satıcılar yüksek fiyatlar ile inanılmaz para kazandı. meşhur GodFather lar doğdu...

ikinci dünya savaşı yıllarında ise Türkiye de ciddi anlamda bazı temel tüketim malları karneye bağlandı. ihtiyaç sahipleri, eksik kalan ihtiyaçlarını karşılamak için mal stoklayanlardan daha pahalıya bu ürünleri almak zorunda kaldılar.

aynı zamanda yine bu ülkede Ekmek, tüp, yabancı sigara vb ihtiyaç maddeleri dönem dönem karne ile veya yasak olduğu için el altından satıldı. sonuç karaborsanın doğumu....

gelelim R25 e
R25 için karaborsa varmı... artık ağzım ile gülemiyorum size, işin b*kunu çıkardınız çünkü. Arkadaşım BAYİYE GİDİP sıraya girip bu haltı alabiliyor musun? Evet alıyorsun. Fazla talep olduğu için bekleme listeleri var. Bekliyor musun? evet bekliyorsun. Ama normal yollar ile bu motora liste fiyatından sahip olabiliyorsun değil mi? Kullanıcılar ise daha yüksek fiyattan motorlarını satılığa çıkarıyorlar. bunu karaborsacılık olarak nitelendirip suç duyurusu yapmaya kalksan seni kovalarlar! neden? çünkü karaborsacılık değil bu! uzaktan yakından alakası yok!

işinize nasıl geliyorsa öyle algılamak kolayınıza gidiyor o yüzden bu kadar ısrarcısınız... Farkındayım.

Örnek: Kardeşler Yamaha Bayi: bu bayi gelen motorları sıraya gelen ve kaporasını verenlere satmak yerine 14.750 liste fiyatının üzerine daha fazla kar koyup satmaya kalksa bunun adı karaborsacılık olur. Ama Ahmet yaz basında aldığı motoru "nasıl olsa bayilerde uzun bekleme sırası var" diyerek 17.000 e satmaya kalkarsa bunun adı en kaba tabiri ile fırsatçılık olur. buraya kadar takip edebildiniz mi?

kardeşler veya x yamaha bayi sıfır motorları aynı fırsatçılık mantığı ile pahalıya satmaya başladığında bayilik sözleşmesine aykırı davranmış olur. bu tür bir davranış sonucunda "mal saklama" veya "liste fiyatı üzerinden satış yapma" sebebi ile bu adamı karaborsacılık ile suçlayabilir misin? evet suçlarsın. çünkü bu bayi toptan alım yapabilme lüksüne sahiptir. gelen ürünü son kullanıcıya ulaşmadan önce kapatıp fahiş fiyata satarsa sizin iddialarınız haklı olabilir. ama 1-2 kişinin kendi malını değeri üzerinde satmaya çalışması karaborsa olarak nitelendirilemez. kalın kafalılar anlasın diye bir kez daha belirtiyorum! bir mala normal şekilde sahip olmanıza distribütor, toptancı veya ara toptancı engel olmadığı sürece ortada karaborsa olarak nitelendirilecek bir durum OLAMAZ!!!!!

Yamaha Türkiye ile görüşüp önümüzdeki partinin tamamını ben satın alır ve sizlere 18.000 lira bu motor işinize gelirse dersem bu karaborsa yaratmaktır. ama 1 tane motoru sana 17-18binden sunarsam bu karaborsa olamaz.

madem karaborsa var ben nasıl 14,500 den daha ucuza aldım bu aleti?
ben ninjamı da alırken stoktaki son motoru almış idim... 4400 euro liste fiyatı vardı ve ben yine daha ucuza aldım.

demek ki neymiş karaborsa diye boşuna çığlık atıyormuşsunuz! ben motorlarımı alırken 16-17 e satan yok muydu? VARDI!!!!!
peki ben veya benim gibi normal yollardan motoru alanlar etkilenmedi?
Cevap: adı üzerinde normal yoldan aldık. peki sen normal yoldan bu motoru istersen alabilir misin? evet alırsın! kimse sana engel olmaz.

peki bu kadar isyan edenler ne yapıyor?
gidiyorsunuz bayiye. abi ben motor alcam diyorsunuz. sıra var diyorlar!
peki abi ismimi yazar mısın diyorsunuz? ve bayiden ayrılıyorsunuz. başka bayilerede gidip aynısını yapıyorsunuz!
bayilerde bunu bildikleri için sizleri adam yerine koymuyor!

peki benim gibiler nasıl vaktinde alıyor?
bayiye gidiyoruz, al kardeşim bu motorun parası! bunlarda istediğim ekstraların parası! aha bak şu tarihte de sana lastik gönderiyorum! koruma takozununda parası burda! bir de güzel kardeşim buyur bunlar sigorta plaka masrafları için 600-700 lira! gerekli dekontları al, para üstümü motorla iade et paşam diyoruz.
motor gümrüğe girince telefon açıyorlar, murat bey motorunuz gümrükte filanca gün çıkacak diyorlar.
motorunuz gümrükten çıktı murat bey plaka ve ruhsat işlemleri için faturasını bekliyoruz motorun demek için telefon açıyorlar.
murat bey işlemleriniz bitti istediğiniz zaman gelip motorunuzu teslim alabiliyorsunuz diyorlar
bende 20 gün dediniz 25 gün oldu, lütfen şu adrese motorumu getirip teslim edin diyorum. akşamına motor kapıma getiriliyor!

buraya kadar karaborsa ile alakalı her hangi bir durum yaşıyor muyum? hayır !
motoru pahalıya satanlar ile işim var mı? hayır!
daha pahalıya almak zorunda mıyım? hayır!
normal koşullar ile motoruma sahip olabildim mi? EVET!

eeeee madem karaborsa var ben veya benim gibi onlarca adam nasıl alıyor bu motoru? karaborsa bir tek size mi var?

hem beklemek istemeyeceksin!
hem bayiye para ödemeyeceksin!
sonra motoru hemen almak istersem kullanıcalardan satın almak istediğinde fiyatlar için hüngür hüngür ağlayacaksın!
dalga mı geçiyorsun?

bana ekonomi dersi vermeden önce bak bakalım Yamaha Türkiye`ye parti başına kaç motor ayrılmış Yamaha tarafından! Yamaha Türkiye mıçını yırtsa adet olarak ayrılandan daha fazla alamaz!
Sonra sor bakalım parti başına X adet motor gelirken kaç adet talep oluyor tüketici tarafından! Yamaha Türkiye bu talepleri karşılıyabiliyr mu?
sonra dön bak bakalım yamaha fabrikası yılda kaç r25 üretiyor ve dünyanın kaç ülkesine gönderiyor!
sonra bu bilgiler sana az gelirse Yamaha Türkiye AEA ya konuk olmuştu aç onu seyret azıcık daha bilgilen.
sonra gel buralarda millete suç isnat et!
adamlara karaborsacı diyerek hakaret ediyorsun farkında değilsin! adam sana hakaret davası açsa kazanır haberin yok! hasbel kader google da bir kelimeyi aramayı öğrenmişsiniz milleti zan altında bırakıyorsunuz?

biraz izan sahibi olun!

Thracian
04 Ağustos 2015, 12:54
guzel soru...
iste bunlar hep sorudur;

tum bayilerle anlasip piyasadaki tum 0 R25leri toplayip
daha yuksek (cok yuksek??? ama ne kadar oldugunu bilmiyom) fiyata satarsam bu karaborsa olur mu?
ya ayni sekilde mevcut 0 R25lerin yarisini alip yuksek fiyattan satarsam?
ya sadece 1 adet R25 alip, kafama gore karla satarsam bu serbest piyasa midir, karaborsa midir?

tum bu sorular iktisat biliminin yuzyillardir cozemedigi sorular.
su anda turk kanunlarinda karaborsaciligin kesin bir tanimi benim bildigim kadariyle yok.
yuvarlak ibarelerle bir kac paragraf bi sey bulursun ancak.

karli, cok cok (!) karli ticaret ile karaborsaciligii nasil ayirirsiniz ben bilmiyorum.

bence; eger bir malin tum arzini %100 kontrol edebiliyorsan tekel olursun ve ancak o zaman onun karaborsacilik yapabilirsin.
su durumda R25 icin sadece yamaha turkiyenin arz uzerinde kontrolu var.

karaborsa ; -turk dil kurumu tanimi-
Piyasada olmayan bir malın gizlice yüksek fiyatla alınıp satılması işi

karaborsa;
Yasal düzenlemelerin dışında faaliyet gösteren ve yasalarla belirlenmiş olan fiyatlardan daha yüksek fiyatlarla alım satım yapılan piyasa.

karaborsa;
Piyasada bulunmayan bîr malın fahiş fiyatla ve gizlice alınıp satıl*ması fiili.

Karaborsa tartışması biraz alengirli bir iş.Bir satışın karaborsa olması için bence bütün malın kontrolünü elinde bulundurmaya gerek yok.Örnek olarak maçlarda konserlerde biletler tükendikten sonra önceden ucuza 3-5 bilet alan tipler bu biletleri normal fiyatının çok üstünde satarlar.Bu küçükte olsa bir karaborsa örneğidir her ne kadar yasal gözükse de etik değildir.Bence bu tarz araç satışlarının da bu olaydan pek farkı yok.Çoğu kişi zenginler alıyor demiş ben de diyorum ki zenginler 3 liralık mala 5 lira verecek kadar salak olmadıkları için zengin.O yüzden zenginlerin aldığını sanmıyorum.Bu tarz yüksek fiyattaki motosikletleri motosiklete yeni başlamış aşırı hevesli,gerçekten kendi parası olmayan kredi çekerek parayı denkleştiren,"param var istediğimi alırım size ne" mantığındaki fakir ve kusura bakmasınlar ama hafiften salak arkadaşlar alıyor.

Verdiğiniz üçünce tanımda ne güzel belirtilmiş "Piyasada bulunmayan bîr malın fahiş fiyatla ve gizlice alınıp satılıması fiili." Artık toplumumuz bazı etik olmayan davranışları o kadar kanıksadı o kadar kabullendi ki artık bu davranışları sergileyenler gizlemeye gereği bile duymuyorlar.

RAMİREZ
04 Ağustos 2015, 13:35
Bir noktada yanılıyorsunuz. "Lüks tüketimin karaborsası olmaz." Yani piyasada muadilleri bulunabilen bir ürünü, birileri daha pahalıya veya haketmediği fiyatlara satıyorsa o karaborsa olmaz. Bu tamamen serbest piyasadır.
Maç biletleri tamamen tükendikten sonra satılır karaborsa denen ortamda. Yada temel ihtiyaç maddeleri hiçbir sekilde piyasada yokken stokçu kişiler tarafından fahiş fiyata satılır. Belkide mecburen almamız icap eder.
Ama motosiklet gibi ürünlerin satışı ve ihtiyacı elzem değildir. İthalat durumuna ve bayi stoklarına bakarak ya beklersiniz yeni parti gelsin, yada gider herhangi birinin daha yüksek fiyatla sattığını tercih edersiniz. Haa illa re25 diyorsanız tabi. Piyasada muadilleri bol miktarda var. onlar varken buna ederinden fazla fiyat vermek size normal geliyorsa o ayrı tabi.

A.Volkan
04 Ağustos 2015, 14:26
Murat bey öncelikle uslubunuz çok çirkin saygısız ve kabaca burda herkes efendi gibi tartışıyor!Kendinize gelin kimsenin kimseye karaborsacı dediği falan yok!Özellikle yanlış anlaşılmasın diye yorumumu yazdıktan sonra 1-2 saniye içinde düzelttim ve sonuna ekleme yaptım. Sizin tabirlerinizle kalın kafalılar adam gibi anlasın diye!Sizi ve bilgilerinizi çok değerli buluyordum üzüldüm.

TEKNECI
04 Ağustos 2015, 14:27
....
gelelim R25 e
R25 için karaborsa varmı... artık ağzım ile gülemiyorum size, işin b*kunu çıkardınız çünkü. Arkadaşım BAYİYE GİDİP sıraya girip bu haltı alabiliyor musun? Evet alıyorsun. Fazla talep olduğu için bekleme listeleri var. Bekliyor musun? evet bekliyorsun. Ama normal yollar ile bu motora liste fiyatından sahip olabiliyorsun değil mi? Kullanıcılar ise daha yüksek fiyattan motorlarını satılığa çıkarıyorlar. bunu karaborsacılık olarak nitelendirip suç duyurusu yapmaya kalksan seni kovalarlar! neden? çünkü karaborsacılık değil bu! uzaktan yakından alakası yok!
,,,

biraz izan sahibi olun!

cok iyi.. :)))
eline saglik...

Murat.K.
04 Ağustos 2015, 15:14
Murat bey öncelikle uslubunuz çok çirkin saygısız ve kabaca burda herkes efendi gibi tartışıyor!Kendinize gelin kimsenin kimseye karaborsacı dediği falan yok!Özellikle yanlış anlaşılmasın diye yorumumu yazdıktan sonra 1-2 saniye içinde düzelttim ve sonuna ekleme yaptım. Sizin tabirlerinizle kalın kafalılar adam gibi anlasın diye!Sizi ve bilgilerinizi çok değerli buluyordum üzüldüm.

sevgili dostum siz boşuna alınganlık göstermişsiniz. sizden yapmış olduğum alıntılara sebep, yazılanların bazılarının sormakta olduğunu veya tereddüte düştüğünüz hususlara cevap niteliğinde olması...

A.Volkan
04 Ağustos 2015, 15:16
sevgili dostum siz boşuna alınganlık göstermişsiniz. sizden yapmış olduğum alıntılara sebep, yazılanların bazılarının sormakta olduğunu veya tereddüte düştüğünüz hususlara cevap niteliğinde olması...

O zaman ÖZÜR DİLERİM!Hakkınızı helal edin hayatta en korktuğum şey birine veya birilerine iftira atmaktır ! Bu konuda inanın çok hassasım beni tanısaydınız anlardınız.

rsinan
04 Ağustos 2015, 15:23
Bir örnek vereyim , aslında bu yukarıda tartışılan çok kanıksanmış ve sıradan bir durum. CLA 200 lansmanı bile neredeyse başlamadan ön sipariş almaya başladı , gittim ben de verdim peşinatı mı beklemeye koyuldum. 6 ay sonra aracınız geldi buyurun teslim alın dediler kalan bakiyemi ödeyip aracımı teslim aldım.
Çok hoşuma gitti muhteşem bir araba kırmızı canavar gibi gidiyor derken bir anda ilk parti bitti ve millet deli gibi galerilere saldırmaya en az %7-8 yukarıdan almaya başladı. Ben de o kadar hevesle aldığım arabama binerken bir süre sonra aslına o kadar da uygun olmadığını arka koltukta bebek koltuğunun çok rahat konumlanmadığı ve kızımın ayaklarının rahatsız olduğu (bu arada kızın da boyu uzadı herhalde) fark ettim. Çok istemeyerek te olsa 8-9 ay sonra satılığa koydum , rakam vermeyeceğim ama aldığım fiyatın bir tık üzerine ve neredeyse bir hafta içinde sattım.
Yukarıda zaten gayet net anlatılmış "Karaborsa" kavramı temel tüketim maddelerini daha çok kapsar. Yani elzem olmayan ürünler için karaborsa yerine ya serbest piyasa düzeni ya da kaba ifade ile fırsatçılık kavramını kullanırız. Lakin ben ne fırsatçı ne de karaborsacıyım ama piyasadaki satış fiyatları benim katkım dışında oluştu. Peki ben fırsatçı değilim diye arabayı aldığım fiyatın içinden amortismanı vb düşerek altına fiyatlandırsaydım bu sefer aptal olurdum değil mi ?
Hepsi bir yana aynı ilan sitesinde ortalama 14-15 civarına bir sürü R-25 var , ben de takipteyim almayı planlıyorum 84 ilanın sadece 4-5 tanesi 16 ve üzeri , biri lastik takmış diğeri 9 taksit yapıyor vs vs , kala kala 2 tane ilan var bütün bu tartışmalar konu olan buda yaklaşık toplam arzın %2 si eder. Bir faaliyet ile ilgili tanımlamak bütün örneklem grubu içinde sadece % 2 yer tutan bir veriden yola çıkıp tanımlamaya çalışmak saçma değil mi ?
Bence ortada tartışma konusu bile yok .

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:18 ----------

Bu arada şunu da belirteyim , yüksek fiyattan satmaya çalışanları haklı buluyor değilim , sadece onları anlamaya çalışmıyorum . Mantık aramıyorum ben satıyor olsaydım şu durum ve koşullarda en çok 14 900 falan yazardım eğer gerçekten satmak istiyorsam. Yok zaten gönlüm yoksa satmaya ya tutarsa diye 17 000 TL fiyatlayıp tepki çekmek yerine hiç ilan vermezdim.

TOTEMONS
04 Ağustos 2015, 16:10
Burda tartışılan konu başka.Konuyu neden karaborsaya getirdiniz.
Burada sıfırından çok daha pahalıya satışa konulan kullanılmış bir motosiklet modelinden bahsediliyor.
Açıkça söyleyeyim Böyle bir ilanı koyanda;böyle bir saçma bir ilanı savunanda motora gönül vermiş,ekmeğini emeğini taştan çıkararak elde ettiği birikimleriyle yeni bir model sahibi olmak için heyecanla can atan insanlarımıza yolunacak kaz olarak bakmaktadırlar.Piyasadan böylelerinin ayıklanması için meclise önerge götürülmesi gerekmektedir.
Kimse güzelim Türkiyemin güzel insanlarını öküz yerine koymaya kalkmasın.
İnsanların emeğinden,heyecanından,korkusundan,tecrübesizliğin den,iyiniyetinden faydalanan fırsatçılar.Yediğiniz haram lokmaları çıkarırken kendi kusmuğunuzda boğulursunuz inş

hovindqan
04 Ağustos 2015, 16:16
bayi fiyatını bilmeyenler atlarlar , ne tutturursa :)

YouSuffer
04 Ağustos 2015, 16:21
Hacıabi gitmez o paraya o motor. Sıra beklemeyen bile o parayı vermez. Bak benim motorun ilanına sence 17 bine onu alır mı adam? Belki bi keriz zengin bulurum satarım mantıgı var insanlarda

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-yamaha-sahibinden-temiz-bakimli-diablo-rosso-ii-li-r25-223322269/detay/

mozgur
04 Ağustos 2015, 20:40

"Devletin koymuş olduğu kurallara aykırı olacak şekilde yürütülen yasa dışı bir ticaret olan karaborsa, bazı malların satışının karneye bağlandığı ya da fiyatlarının dondurulduğu, bazı malların satışının yasaklandığı, döviz fiyatlarının resmi kurumlar tarafından belirlendiği durumlarda ortaya çıkmaktadır. Karne ile satış, bilhassa savaş dönemlerinde kıt malların dağıtımında eşitlik sağlamak amacı ile yaygın olarak başvurulan bir önlemdir; bu koşullarda karaborsacılar, söz konusu ürünleri yasal fiyatın üstünde satmak, alışveriş karnelerini çalmak ya da sahtelerini yapmak, belirli bir maldan belirli miktarlarda elde edebilmek için ek ödemede bulunmak gibi yöntemlere başvururlar. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Türkiye’de karaborsacılık faaliyetlerine engel olmak için Milli Korunma Kanunu çıkarılmıştır."

bu ülke karaborsa ile tüp, yemeklik katı yağ, gaz yağı satışlarını gördü.
bir malın karaborsada satılabilmesi için o malın normal koşullardan satışı mümkün olmaması veya devlet eli ile sınırlandırılmış/yasaklanmış veya karneye bağlanmış olması gerekmektedir. bu kadar süre işletme, ekonomi bilmem ne oku, ondan sonra birileri çıksın terimlere yeni anlamlar sığdırıp birde üstüne anlayan ile konuşalım desin...

karaborsacılık nasıl yapılır?
"Karaborsa, piyasa koşullarının veya yapay sebeplerin yaratmış olduğu ürün darlığından yararlanarak kanun otoritesinin koymuş olduğu ya da kontrol ettiği fiyatlardan daha yüksek fiyata satış yapılan piyasa demektir. Sözlükte, hak yemek, haksızlık etmek ve kötü muamele etmek manasına olup, meşru olmayan kazanç yollarından birisidir. Karaborsaya“ihtikâr”da denilmektedir. Karaborsa, genel olarak halk arasında, ucuza mal stoklanıp darlık veya çeşitli sebepler ile kendiliğinden bir mal darlığı ortaya çıktığı zaman eldeki malların çok pahalıya satıldığı ortama verilen addır. Bilhassa yokluk dönemlerinde veya bazı ürünlerin kontenjana (sınırlamaya) bağlandığı dönemlerde ortaya çıkan bu yasadışı ve gizli ticarette, amaç herhangi bir nedenden dolayı piyasada yeterince bulunmayan bir ürünün, el altından piyasa değerinden daha yüksek fiyatla satılmasıdır."

bende sizin anlayacağınız dil ile birkaç karaborsa örneği vereyim ki ne olduğunu adam gibi anlayın...

gangster filmlerinden bildiğiniz meşhur Amerika içki yasağı: 1920-1933 yılları arasında Amerikada içki satışı kanunen yasaklanınca el altından satışlar başladı. satıcılar yüksek fiyatlar ile inanılmaz para kazandı. meşhur GodFather lar doğdu...

ikinci dünya savaşı yıllarında ise Türkiye de ciddi anlamda bazı temel tüketim malları karneye bağlandı. ihtiyaç sahipleri, eksik kalan ihtiyaçlarını karşılamak için mal stoklayanlardan daha pahalıya bu ürünleri almak zorunda kaldılar.

aynı zamanda yine bu ülkede Ekmek, tüp, yabancı sigara vb ihtiyaç maddeleri dönem dönem karne ile veya yasak olduğu için el altından satıldı. sonuç karaborsanın doğumu....

gelelim R25 e
R25 için karaborsa varmı... artık ağzım ile gülemiyorum size, işin b*kunu çıkardınız çünkü.

Güldüğün yerinle yazmaya başladığın için okumadım gerisini. Kokmaya başladı çünkü.

Kabaca anlatayım ister anlarsın ister anlamazsın.

Piyasada mal (R25) var mı? Yok. Bayiye gidip al para ver motor diyebiliyormusun? Diyemiyorsun. Adam bunu fırsat bilip Yüksek fiyattan satıyor mu? Satıyor. Bunun karşılığında vergi veriyor mu? Vermiyor.

Bunun adı dünyanın neresine gidersen git karaborsacılıktır.

Google dan alıntı yapmakla olmuyor bu işler. Dediğim gibi ister anla, ister anlama bildiğini zannettiğinden okumaya devam et.

Ama bu ağızla yazmaya devam edeceksen benden alıntı yapma git kime bulaşırsan bulaş.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:19 ----------

85 yilindan beri, ozal dan beri serbest piyasanin nesini anlamadiniz?
ticaret bir cesit kaktirma degil midir?
herhangi bir malda kar marjinda herhangi bir kisitlama var mi?
etik olan kar marji nedir?

2.elde ahlaki olarak kar edilebilir mi?
2.elde % kac kar etmek ahlakidir?

Bu ülkede uygulanan sistemin adı serbest piyasa ekonomisi ise bir yerlerde bir şeyler yanlış anlaşılmış demektir. Karı geçtim güzel bir örnekle tersten anlatayım durumu. Pazara gittiğinde şu an kilosu 9 lira olan limonu tezgah açıp kilosunu 1 liradan satabilirmisin?

Yoksa pazarcılardan dayak yiyip mallarının darma duman edilip paşa paşa eve mi dönersin? Nerede kaldı serbest piyasa ekonomisi? Hani fiyatları arz ve talep belirliyordu? E yedik ya pazarcılardan dayağı?...

(:

Aynı şey üst limit için de geçerli.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:31 ----------

Bir noktada yanılıyorsunuz. "Lüks tüketimin karaborsası olmaz." Yani piyasada muadilleri bulunabilen bir ürünü, birileri daha pahalıya veya haketmediği fiyatlara satıyorsa o karaborsa olmaz. Bu tamamen serbest piyasadır.
Maç biletleri tamamen tükendikten sonra satılır karaborsa denen ortamda. Yada temel ihtiyaç maddeleri hiçbir sekilde piyasada yokken stokçu kişiler tarafından fahiş fiyata satılır. Belkide mecburen almamız icap eder.
Ama motosiklet gibi ürünlerin satışı ve ihtiyacı elzem değildir. İthalat durumuna ve bayi stoklarına bakarak ya beklersiniz yeni parti gelsin, yada gider herhangi birinin daha yüksek fiyatla sattığını tercih edersiniz. Haa illa re25 diyorsanız tabi. Piyasada muadilleri bol miktarda var. onlar varken buna ederinden fazla fiyat vermek size normal geliyorsa o ayrı tabi.

Lüks tüketim malları ülkemizde vergiye bağlıdır ve 250 cc ye kadar olan motorlar buna dahil değildir bildiğim kadarıyla.

Murat.K.
04 Ağustos 2015, 20:50
okumadım

Lüks tüketim malları ülkemizde vergiye bağlıdır ve 250 cc ye kadar olan motorlar buna dahil değildir bildiğim kadarıyla.

Okumaktan ve anlamaktan aciz OLDUĞUNU zaten fark ettik. 250cc bir motor ne zaman temel ihtiyaç maddesi oldu ?

o kadar komik duruma düşüyorsun ki yazdıkça, daha neler uyduracaksın merakla bekliyoruz forum ahalisi olarak.