PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Servis geri çevirdi, ben yaptım.

muAff
02 Ağustos 2015, 10:12
Merhaba arkadaşlar. Kuba Razore 100 motorum var. İlk bakımını 700 dediler 500'de yaptırdım. Yağ değiştirdiler 15 Tl para aldılar içime oturdu o kalitesiz yağ ile gezmek. Her neyse sürdük, sürdük...

Dün 1500 için bakıma gittim. 2.Bakımın en az 2000'de olması gerektiğini söylediler. 2.Bakım olduğu için erken olsun istedim dedim, elimde Castrol 10w40 olmasıa rağmen almadılar. Ben de döndüm geldim eve.

Bugün motoruma koydukları o yağı güzelce boşaltıp, Castrol 10w40 1Litre koydum. Tam 1 Litreyi koydum içine ama içinden çıkanı sanayiye vermek üzere yine pakete koyduğumda 750 Ml gördüm. Fazla da takmadım açıkçası...

Diyeceğim şu ki, Castrol koyunca motorun performansı değişti resmen. Yokuş aşağı daha güzel kaçıyor, her zaman sorun yaratan boş vitese geçmek kuş gibi oldu bi 100 km sonra.

Servisin neden böyle bir şey yaptığını anlamadım fakat tavsiye ediyorum, hiç kimse servise yağsız gitmesin. Ne koydukları belli değil. Çıkan yağ tamamiyle siyah olmuştu. Dalgalanma halinde leğenin üstüne bulaşan yerler bile tamamen siyahtı... Bir de bana daha 500'kilometresi var diyorlardı bakmadan, etmeden.

Bir daha 2500'de bakıma gittiğimde yine bu yağ ile gidip değiştirteceğim.

Mertcan39
02 Ağustos 2015, 10:16
castrolle değişmekle iyi yapmışssın fakat castrolde koysam ipone de koysam 10/40 15/50 de koysam o yağ en fazla 200-300 km de simsiyah oluyor

bursagsli
02 Ağustos 2015, 10:24
Geri çevirmesinin sebebi elinde yağ ile gitmen çünkü adam elindeki kalitesiz yağı kime satacak çoğu servis ucuz yağ kullanıyor sen en iyisini yapmışın yağın kararması normal sonuçta kaç derece ısıya maruz kalıyor

otopsici
02 Ağustos 2015, 10:25
sen yağın motordan ne renk çıkmasını bekliyordun ki?
100 cc lik motor için 1000 km de bir yağ değiştirmek yeterlidir
ayrıca servis sende yağın parasını alır bu niye içine oturmuş anlamadım
ve ayrıca zaten yağını kendin almışsın servise niye gidiyorsun ki

muAff
02 Ağustos 2015, 11:05
Daha önce çok denk geldim aynı servise kendi yağları ile giden bir sürü insan. Bu yüzden ben de almıştım yağımı.
Siz "motosiklet aldıktan sonra" kendiniz değiştirirsiniz öyleyse otopsici :).

Demek istediğim farklıydı. İnternetten bir sürü video izledim. Çıkan yağlar tabiki siyah olacak, koyduğum yağ da 100 km gezdim cam bölümden bakınca simsiyah. Ama bu bir farklıydı. Çok inceydi neredeyse su gibiydi yağı. Bilerek motor sıcakken boşalttım belki de ondan... Neyse, yorumlar için teşekkürler.

Mertcan39
02 Ağustos 2015, 11:17
motor çok sıcakken yağ incelir ve çok sıcakken yağ değiştirilmez yağ boşaltma somununu yalama yapabilirsiniz

shooter1
02 Ağustos 2015, 11:21
boşver servise gitme

telike
02 Ağustos 2015, 11:36
Merhaba arkadaşlar. Kuba Razore 100 motorum var. İlk bakımını 700 dediler 500'de yaptırdım. Yağ değiştirdiler 15 Tl para aldılar içime oturdu o kalitesiz yağ ile gezmek. Her neyse sürdük, sürdük...

Dün 1500 için bakıma gittim. 2.Bakımın en az 2000'de olması gerektiğini söylediler. 2.Bakım olduğu için erken olsun istedim dedim, elimde Castrol 10w40 olmasıa rağmen almadılar. Ben de döndüm geldim eve.

Bugün motoruma koydukları o yağı güzelce boşaltıp, Castrol 10w40 1Litre koydum. Tam 1 Litreyi koydum içine ama içinden çıkanı sanayiye vermek üzere yine pakete koyduğumda 750 Ml gördüm. Fazla da takmadım açıkçası...

Diyeceğim şu ki, Castrol koyunca motorun performansı değişti resmen. Yokuş aşağı daha güzel kaçıyor, her zaman sorun yaratan boş vitese geçmek kuş gibi oldu bi 100 km sonra.

Servisin neden böyle bir şey yaptığını anlamadım fakat tavsiye ediyorum, hiç kimse servise yağsız gitmesin. Ne koydukları belli değil. Çıkan yağ tamamiyle siyah olmuştu. Dalgalanma halinde leğenin üstüne bulaşan yerler bile tamamen siyahtı... Bir de bana daha 500'kilometresi var diyorlardı bakmadan, etmeden.

Bir daha 2500'de bakıma gittiğimde yine bu yağ ile gidip değiştirteceğim.

kimse çıkan yağa ve senin koyduğun yağın hacmine takılmamış şaşırdım? dostum kitapçıkta kaç ml yazıyor? 1 litre mi yazıyor da 750ml çıktı?
hepsi problemdir bak.
1-750ml iken senin 1000ml koyman sıkıntı keçeleri patlatır, bujileri yağlarsın
2-1000ml iken içinden 750ml çıkması sıkıntı, ya servis eksik yağ koydu, ya da motorun bi yerde yağı yakıyor veya kaçırıyor.
şimdi yapman gerekenler;
1-Eğer servis kitapçığında belirtilen yağ miktarı 1 lt değilse boşalt tüm yağı ve gereken miktarı koy. ne eksik ne fazla. sonra belli bi km sonra 1000-1500km sonra o yağı da boşalt ve ölç koyduğun kadar yağ var mı içinde?

castrolle değişmekle iyi yapmışssın fakat castrolde koysam ipone de koysam 10/40 15/50 de koysam o yağ en fazla 200-300 km de simsiyah oluyor

1500km sonra motul hala aynı rengindeydi

Bune
02 Ağustos 2015, 11:54

Şimdiye kadar hiç bir motorumda castrol' den aşağı yağ kullanmadım, ipone, castrol ve mecburi yamalube kullandım hepsi de değişimde orjinaline yakın bi renkteydi. Bu arkadaşın bahsettiği dalgalanmalarda yada motordan süzülürken yağın arka tarafından vuran ışık çok bariz görünüyordu yani simsiyah değil saydamdı yağların rengi.

Mertcan39
02 Ağustos 2015, 12:03
45.339 km ca içinden castrol power 1 15/50 yağı boşalttım ve ipone 15/50 koydum şuanki km ise 45.578 yağın durumu

http://i.hizliresim.com/0kkdPR.jpg (http://hizliresim.com/0kkdPR)

Vortex54
02 Ağustos 2015, 13:25
Kubaya castrol ipone motul koysan nolur. Koy bulduğun her yağı. Boşuna okadar para verme her seferinde yaga. Yag parasıni koy kenara al bir made in japan

Mengu16
02 Ağustos 2015, 13:40
Motor yağında debriyaj balatası tozları çözündüğü için motor yağı hemen kararır normaldir. Yağınız kararmıyosa yağ filtreli bir motor kullanıyosunuzdur. Ayrıca servis bakım için 15 lira istemiş yağ için, ne isteseydi. Benim kullandığım Elf 10W-40 yağın bile 4 litresi 45 lira. Motora 800 ml yağ koysa bile 9 lira yağ parası. 6 lira işçilik almış bedavaya iş yapmış servis resmen. Servise kızacak, içine oturacak ne var anlamadım. Ayrıca motora kullanma kılavuzunda yazdığı miktarda yağ konulmaz. İlk defa yağ değiştiriyosun belki yağın yarısı motorda kaldı akıtamadın gerekli miktarda yağı. Rastgele 1 litre yağ koymak olur mu, yarım litre yağ koyup sonra yağ çubuğunu kontrol ederek devam etmeliydin yağ dolumuna.

muAff
02 Ağustos 2015, 16:39
Bu forumda niye sürekli ezici, aşağılayıcı yorumlar yapılıyor anlamıyorum. Lafım sana Mengu.

Salak değiliz, bir şeylerin farkındayız. Koyup koyup baktım zaten. Şişenin tamamı bittiğinde dışarıdaki camdan tam gözüktü. Bizim canlar Full ve Low değil. Tam ise tam gözüküyor arada filan değil.

Aynı şekilde çubuğu da çıkarıp baktım, iki tırnağın arasında duruyor.

Ayrıca yazdığım "İçime oturdu" cümlesi, az para aldığı için idi, çok para aldığı için değil. Kalitesiz yağ koyduğunu düşündüğüm için içime oturdum dedim.

Lafı başka yerinden anlayıp hemen atak yapmaya başlamak öok garip geliyor. Bir diğer mesaj ise "Kuba'ya castrol, ıpone koysan nolur".

Arkadaşım kuba ise kuba. İsterse 50cc olsun, bu motor benim. İstediğim gibi bakarım, en iyisi ile bakarım, batıyor mu allah aşkına ?