PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni Cıbırım

Ahmet Hayta
01 Ağustos 2015, 23:02
Merhaba arkadaşlar dün ilk motorumu cbr 125 imi aldım 2012 model 2013 trafiğe çıkışlı 19 bin km hemen ilk heyecanla şimdi kullanım kılavuzunu okuyorum.. Ve ilk fırsatta servise götürüp yağı değiştirmeyi düşünüyorum ilk sorum kullanma kılavuzunda bulunduğunuz bölgeye göre hava sıcaklığı 25 derece üstünde ise 10w40 değilse 10w30 kullanın diyor bulunduğum yer suan 37 derece ama kışın da -7 leri görüyoruz sizce ne koymalıyız ? Yanlış anlaşılma olmasın diye kışın kullanmayacagim ama o ısı dan etkilenecek diye düşünüyorum ... Birde bujiyi zincir yağlanmasına gergisi ve soğutma suyuna vs baktiracagim Honda servisinde ne kadar tutar işçilik dahil tahminlerini var mı ?

07DFB18
01 Ağustos 2015, 23:16
Ahmet hayırlı olsun arkadaşım.
hımm 37 derece tartışmasız motul 15/50 7100 serisi tam sentetik internet satışı 50 lira işyerinden alırsan 40 lira :)
motorun garantisi bitmiş ya da bitmek üzere o yuzden servise gidipde kendini boştan yere sevdirme...
motor parca aksesuar satılan yerlere git malzemelerini al bujiyi iridyum al 30 tl civarı hırdavatcıdan bir tane yağdanlık al maksimum 10 lira cıkan eski yağıda zincir yağalamada kullan boştan yere sprey yağlara 30 ila 40 lira para verme zincirin yenisi 60 lira spreye verdiğmiz para toplamda 250 civarı yazık günah....

Ahmet Hayta
01 Ağustos 2015, 23:26
Antalyalı arkadaşım gerçekten önerileriniz için çok çok teşekkür ederim :) Benim plakada motoru antalyada almam sebebiyle 07 ve bir yakınlık hissettim samimiyetinizden ötürüde :) Evet motorun garantisi 3 ay öncesinde bitmiş bu sebeple sanırım dediğiniz gibi yapmam daha uygun olacak gibi yağ olarak birçok yorum okudum Castrol e de çok iyi diyorlar ama siz motuldan memnunsaniz onu koymayı düşünüyorum ...

evboslukren
01 Ağustos 2015, 23:34
Hayirli olsun motorunuz allah kaza bela vermesin.
Abinin soylediklerine katiliyorum bende motul kullaniyorum gayet memnunum.Ve oyle isler icin sakin servise gitme 😄

07DFB18
01 Ağustos 2015, 23:39
Antalyalı arkadaşım gerçekten önerileriniz için çok çok teşekkür ederim :) Benim plakada motoru antalyada almam sebebiyle 07 ve bir yakınlık hissettim samimiyetinizden ötürüde :) Evet motorun garantisi 3 ay öncesinde bitmiş bu sebeple sanırım dediğiniz gibi yapmam daha uygun olacak gibi yağ olarak birçok yorum okudum Castrol e de çok iyi diyorlar ama siz motuldan memnunsaniz onu koymayı düşünüyorum ...

ahmet bende sana tüm samimiyetimle diyorum ki -memnun kalmazsan yağın parasını ben vereceğim sana söz ne vites geçişlerinde cırtlama ne de uzun yolda sibop sesi .
bir çok kaliteli yağ kullandım ve bu motul 7100 serisi süper diğerleri değil buna motulun 5100 seriside dahil.

Ahmet Hayta
01 Ağustos 2015, 23:49
Tamamdır abi gerçekten çok çok teşekkür ederim o zaman kesinlikle Motul 15/50 7100 serisi yağ ile degistirecegim hemen :)
Birde abi bu benim ilk motorum olmasindan dolayi çok fazla tecrübe sahibi degilim teknik acidan bu sebeple bunlara baktir bunlari da degistir diye önerebileceginiz birseyler var mı ??
Hava filtresi yada yağ filtresini vs degistirmem gerekir mi onlar ne kadar abi ?

07DFB18
02 Ağustos 2015, 00:02
hava fitresi 35 yağda 25 lira olması gerekli bildiğim kadarıyla Ahmet kardeşim
ben yağ filtresini yağ değişimini atlatıp yapıyorum yani bir dolu bir boş.
hava fitresini de söküp içden dışa doğru hava ile temizliyorum gözeneklerde aşırı dolma varsa değiştiriyorum.
istersen motoru aldığın kişiye sor ne zaman değiştirmiş ona göre hareket edersin.
ve en önemlisi ahmet kardeş motordan önce senin eksik olan ekipmanların varsa eğer ilk işin kendi ekipmanlarını tamamlaman motor o kadar önemli deyil önemli olan sensin sevdiklerin ve sevenlerin için...

Ahmet Hayta
02 Ağustos 2015, 07:14
Tüm ekipmanlar tamam abi :)
Hemde yarın motoru degistirir yükseltirim belki diye üst düzey bir ekipman almaya çalıştım baya para harcadim belki sadece dandik bir kask alsam CBR 250 dahi alabilirdim ama önemli olan benim dedim ceket eldiven kask pantalon reflektörlü yelek sırt koruma balaklava dahil olmak üzere herşeyi aldım abi :)
Tüm yardımlarınız icin gerçekten çok teşekkür ederim :) Bugün pazar olmasindan dolayı haftaya cumartesi gidip motorumunda tüm bakımlarini yapip bir süre 2 3 bin km sıkıntısız binmek istiyorum insallah :) Çok tesekkurler abi tekrar :)

MotoGlock
02 Ağustos 2015, 13:44
Ne kadara aldın hayırlı olsun :))

Ahmet Hayta
03 Ağustos 2015, 21:53
Merhabalar 6500 tl ye aldim :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:51 ----------

Bugun bıcı bıcı da yaptık cıbırımla :) Arkadaslar yıkandıktan sonra yağlamak gerekiyor mu zinciri ? Sadece hortumla tozu gitsin diye su tutmustum silmedim yada baska birsey yapmadim ama yinede yağlamalı mıyım ?

A.Türker
03 Ağustos 2015, 21:54
merhabalar adaşım ve motordaşım :) güle güle bin tekerin düz bassın.