PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lastik havaları

Ahmtmngrsy
01 Ağustos 2015, 20:47
Arkadaşlar iki üç farklı benzinlikta lastik havalarını kontrol ettim hepsinde farklı çıkıyor. İlk kontrol ettiğim yerde ön 51 çıktı olması gereken 32. Arabadan felan alışkınız lastik havalarının düşmesine ama yükselmesini ilk defa gördüm. Bide sıcak lastik soğuk lastik meselesi nedir bilgilendirebilir misiniz beni ?

ssates
01 Ağustos 2015, 21:22
Motosiklet lastik kavuçuk maddesi otomobil lastiklerine göre çok daha hızlı ısınır ve soğur. Bu nedenle sıcak havada farklı sürüş zamanından sonra farklı ölçüm verebilir.

Guven
01 Ağustos 2015, 21:38
Benzincilerdeki hava saatlerine güvenme. Doğru ölçüm yapana henüz rastlamadım.
Benzincide lastiğini şişir ama tavsiyem, ayarını alacağın ufak bir ölçüm saatiyle kendin yap.(Ben böyle yapıyorum.)

omer2to
01 Ağustos 2015, 21:58
iyi bir konuya degindiniz. Ben motorsikleti alali 2-3 ay oldu hic lastikle isim olmadi desem yeridir. ön kaç arka kaç olacak bilgilendirir misiniz ?

bursagsli
01 Ağustos 2015, 22:57
iyi bir konuya degindiniz. Ben motorsikleti alali 2-3 ay oldu hic lastikle isim olmadi desem yeridir. ön kaç arka kaç olacak bilgilendirir misiniz ?

Lastiğin üzerinde yazar mesela 32 PSI gibi

omer2to
02 Ağustos 2015, 00:59
Lastiğin üzerinde yazar mesela 32 PSI gibi

hiç dikkat etmedim sağol bu arada hocam yarın bakarım olmadı lastik orjinal tvs nin sayfasından bakarım

aquarist4
02 Ağustos 2015, 07:36
32-34 en ideal ölçü gibi geliyor bana, ustam da hep o şekilde ayarlamamı söylüyor. Artçılı kullanımda değişebilir tabi..

mücahit1
02 Ağustos 2015, 08:49
spacye arka 30 on 22 basiyorum

kivancern
02 Ağustos 2015, 08:50
Size en dogru bilgiyi kullanim klavuzunuz vericektir. her motor belirli bir basincta optimal calisir.. fazlasida az i ds zararli..

Lastiklerin uzerinde yazan maximum psi dir. Yani o degerden fazla yuklenirse lastik patlama riski olusturur

kullanim klavizunda gozuken SOGUK lastik basincidir. 5 dakikalik bir surusden bile donseniz lastik basinciniz 3-4 psi artar bu normaldir.. surusten dondugunuzde hava ekliycekseniz buna dikkat edin

CxAnKACx
02 Ağustos 2015, 12:52
Motora gore degisir basinc degerleri orn;
Benim motorumda normalde on 29 arka 29 psi iken artcili kullanimda on 29 arka 32 yapin diyor kitapcik. Yapmazsam ne oluyor peki? Artcim yokken arka 32 ise motor virajlarda daha stabil ancak duzlukte daha kolay patinaja gelen bir yapiya burunuyo. Artci alip da arkayi 29 birakirsam da bu sefer arkasi guzel oturuyo yola ama motoru yatirmak/dondurmek cok zor hale geliyo.

StayAway
02 Ağustos 2015, 13:41
Arkadaşlar marka modeli bilmeden lütfen bir yerimizden element uydurup insanların hayatı ile oynamayalım. Üreticinin web sitesinde , kitapçıkta , motosikletin üzerinde mutlaka yazar ideal hava basıncı. Artçınız varsa değişir, hava koşullarına göre değişir, motosikleti ne amaçla kullanacağınıza göre değişir (pist, yol , stunt vs) . Siz lastik soğukken önerilen basınca ayarlayın. Benzinlikte bulunan pompalara da çok güvenmeyin, ya lastikçide doğru dürüst ölçtürüp bastırın yada bir ölçü aleti alıp ayarlayın.

Tekeriniz düz bassın...

Traveler
02 Ağustos 2015, 14:51
hiç dikkat etmedim sağol bu arada hocam yarın bakarım olmadı lastik orjinal tvs nin sayfasından bakarım
Apache PSI degerleri 25-28'dir. Artcili kullanim da arkayi 32 yapabilirsin.

Mirable
02 Ağustos 2015, 15:24
benzincilere güvenmeyeceksek, kendimizin kullanabileceği bir ürün biliyor musunuz?

langdon
02 Ağustos 2015, 15:29
Ben de yeni başlayanlardanım, lastik havası olayı benimde kafamı karıştıyordu. Dün arka lastik biraz inik olduğu için gidip bir benzinlikte şişirmek istedim ama basıncının kaç degerinde olması gerektiğini falan bilmiyordum. Benzinlikteki görevliden yardım rica ettim ve o da başka bir görevliye danışarak bu tip motorlarda 30 dpi olduğunu öğrendik ve o degerde şişirmeye çalıştı. Hava basan alet bozukmuş sanırım, ya da görevli şişiremedi hava daha da indi. Başka bir benzinlikçiye gidip kendim şişirdim 30 değerinde. Bugün araştırayım dedim, sonra aklıma kullanıcı klavuzuna bakmak geldi. Benim motorum Ybr 125 esd 2011 model. Kullanım klavuzunda aşağıdaki değerler belirilmiş. Ybr kullanan arkadaşların bu değerlerde hava basmaları gerekiyor sanırım. Artçılı binildiğinde de yine başka bir basınç değerinde hava basmak gerekiyormuş.

Lastiğin markasına göre de değişiyor mu bu değerler arkadaşlar?

http://i62.tinypic.com/voonib.jpg

kivancern
02 Ağustos 2015, 21:05
Ayni lastik teknojisi ise degismez.. yani radyal tubeless ise orjinal lastiginiz yeni alcaginiz lastik de ayni teknoloji ise degismiyicegini oneriyor cogu kaynak

Darkcity2000
02 Ağustos 2015, 21:49
bugun po ya gittim on teker 32 den 28 e dusmus sisirdim ancak arka janta cubuk seklinde hava tabancasi sokamadim ne yaptiysam sisiremedim... sizede oldumu hic?

CxAnKACx
02 Ağustos 2015, 22:52
bugun po ya gittim on teker 32 den 28 e dusmus sisirdim ancak arka janta cubuk seklinde hava tabancasi sokamadim ne yaptiysam sisiremedim... sizede oldumu hic?

Bizim burdaki benzincide de ayni cubuk seklinde girmiyo. Ben cozumu sibobu yukari dogru gelecek sekilde ayarliyorum oyle yapinca giriyo baska turlu naparsam yapayim oturtamadim yerine.

StayAway
02 Ağustos 2015, 23:02
benzincilere güvenmeyeceksek, kendimizin kullanabileceği bir ürün biliyor musunuz?

Aşağıdaki ürün anahtarlık boyutunda , dijital , 15-20 TL'ye alınabilir. 5 liraya bunun mekanik olanları da var.

http://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/dijital-lastik-hava-basinc-olcer-179299040

oluroyle
02 Ağustos 2015, 23:19

oldu, lastiği şişirdiğiniz kısımdaki şeyin adını unuttum , onu çevirip çıkarırken içerisinde lastiği olur . O lastik minik silindirin içinde kalmışsa şşişmez. Toplu iğne yardımı ile çıkarabilirsiniz.