PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : BURADA SORUN ÇÖZECEK USTA VAR MI GERÇEKTEN?

maggellan
31 Temmuz 2015, 00:23
Sitenizde 3-4 konu açtım ancak işiyle ilgili hiç bir usta cevap vermedi.Çözümü kendim deneme yapa yapa parça ziyan ederek kendim buldum.Merak ettiğim konu teknik konularda bilgisi olan var mı burada.
Ben 50 yaşındayım ve bu yaşıma kadar hiç motosiklet kullanmadım bilgimde yoktu,ama allah vergisi bir yeteneğim var her tamiratı kendim yapabiliyorum.Ben hurdada bir mobilet bionik buldum(şimdi bazıları oda motor mu ya diyecekler) ve baştan aşağı söküp temizleyip boyadım.Yepyeni bir mobilet çıktı ortaya.
Mobylette Bionik ile bilgisi olan usta,
Aradığım parçaları bulabileceğim parçacı(çıkma da olur),
İstediğim işleri yapabilecek torna kaynağı yapabilecek teknik donanıma sahip atölye var mı burada?
Gerçekten var mı?

mücahit1
31 Temmuz 2015, 00:35
Sitenizde 3-4 konu açtım ancak işiyle ilgili hiç bir usta cevap vermedi.Çözümü kendim deneme yapa yapa parça ziyan ederek kendim buldum.Merak ettiğim konu teknik konularda bilgisi olan var mı burada.
Ben 50 yaşındayım ve bu yaşıma kadar hiç motosiklet kullanmadım bilgimde yoktu,ama allah vergisi bir yeteneğim var her tamiratı kendim yapabiliyorum.Ben hurdada bir mobilet bionik buldum(şimdi bazıları oda motor mu ya diyecekler) ve baştan aşağı söküp temizleyip boyadım.Yepyeni bir mobilet çıktı ortaya.
Mobylette Bionik ile bilgisi olan usta,
Aradığım parçaları bulabileceğim parçacı(çıkma da olur),
İstediğim işleri yapabilecek torna kaynağı yapabilecek teknik donanıma sahip atölye var mı burada?
Gerçekten var mı?

Mengü 16 diye bi arkadas vardı sanırım yardimci olabilir bi ulaşın derim

Carbondioxid
31 Temmuz 2015, 00:37
Ağabey siz bu forumu sanırım amacı dışında usta/müşteri platformu olarak gördünüz, yada size bu şekilde lanse ettirildi.

Usta derseniz birkaç forumdaş mevcut, onlarda vakit ayırıp iş/güçten vakit bulurlarsa sağolsunlar biraz paylaşım yapıyorlar, ancak motorunuz 2 zamanlı 2 zamanlı ustası varmı sorulması gereken esas soru bu.

Mobylette belli bir yaşın üstü herkeste hatırası olan bi alet, hemen sonrası Minsk 125 füryası ve peşi sıra( yada aynı periyotta ) Mz canavarları ve 2 zamanlıların sonu ile yerini alan 4 zamanlı CG efsanesi ve klonları diye gider, yani şuan zaman 4 zamanlıların.

Motosiklet küçüktür büyüktür bu forumda pek faarketmeksizin herkes yardım etmeye bilgi paylaşımına bakar, sanırım kimse Mobylette ile ilgili teknik yeterllikte değil.

Güzel hobi, emek verip mobylette canlandırmak vs, bana sorarsanız, 100cc Cub edinmeye bakın, sormazsanızda gerek bu forum gerek diğerlerinde mobylette ile ilgili geniş bilgi bulabileceğinizi sanmıyorum, umarım yazdıklarımı yanlış anlamazsınız, saygılar.

holow
31 Temmuz 2015, 00:47
Yok haci öyle bisey.
Bos geyik şeyler sorsan acsan forumun yas ortalaması gereği hemen bisuru yorum gelir.

Mengu16
31 Temmuz 2015, 00:48
Mobilet kalmadı artık dayı, Cg motor kullanıyoruz Cg hakkında bişey sor cevaplarım hemen. 2 zamanlı motorları artık kullanan pek yok, 4 zamanlı motorlar hakkında sorularınız olursa çok cevaplayan çıkar.

Mengü 16 diye bi arkadas vardı sanırım yardimci olabilir bi ulaşın derim
Ben ne anlarım mobiletten :cherry:

shooter1
31 Temmuz 2015, 00:56
manisaya ugrarsaniz ustama gosteririz
telden giriyorum sehirler gorunmuyor

idmanyurdu
31 Temmuz 2015, 01:09
büyükecelideysen silifkeye doğru gel abim buralarda hala mobilet kullanılıyor biliyorsun.

tozluklu
31 Temmuz 2015, 01:29
Hacı ve dayı diye hitab etmek ne kadar doğru. Beyefendi belki alt kültürden değildir.

seta34
31 Temmuz 2015, 01:34
Ruhsatsiz belgesiz bionikler koylerde 100-200 lira, alip kenara koyarsaniz yedek parca ihtiyaci cekmezsiniz.

Samet Ağır
31 Temmuz 2015, 01:38
Abi elimden gelen yardimi yaparim..ne istiyorsan ozelden yazarmisin?

kordinaryus
31 Temmuz 2015, 02:03
samet usta ve serkan usta bu işi yapan insanlar bildiğim kadarıyla. bir de bilgili insanlar var mengu, carbondioxid ve şu an aklıma gelmeyen bir kaç isim daha. ama 2 zamanlı mobylette ile uğraşan çok nadir olduğu için cevap sıkıntısı olmuştur. serkan ustanın 1 mesajıyla çok canımı sıkan bir problemi çözdüm ben.

serkanADH13
31 Temmuz 2015, 02:14
2 zamanlı motorlar 4 zamanlı motorlardam daha pratik ve BASİTTİR aslında,,,

Fakat,
Mobilet artık MALESEF BİTTİ,
Adamın birine SIRF BABAM ISRAR ETTİ DİYE patlak lastiğini yaptım,
Bu işlem için 3 adet İÇ LASTİK ve hayatımdan 4 SAAT gitti :)

Malesef öyle,

17 jant olan motora 16 çaplı dış lastik takmışlar,

Ve Sahibinin söylediği söz ise Usta SEN SICAK SU İLE TAKMADINMI YOKSA BU LASTİĞİ

Aylardan ARALIKTI :)
Baba sıcak suyum olsa KAHVE YAPARIM BEN YAHU diye cevap verdim :)
5 kuruş almadım ve o seneden sonra ARTIK MOBİLETİN LASTİĞİNİ DAHİ ŞİŞİRMİYORUM :)

Yani Benim Ustalığım ÖĞRENEBİLDİĞİM KADAR'dır,,,
Halen ÖĞRENİYORUM ve buda HALEN USTA OLAMAMIŞIM demektir,,,
Öğrenmek güzeldir...

Ve Şunuda Hep Düşünür ve Ona Göre Sohpet Ederim,

Karşındakinin Seni Anladığı Kadar ANLATABİLİRSİN

maggellan
31 Temmuz 2015, 03:20
Hacı ve dayı diye hitab etmek ne kadar doğru. Beyefendi belki alt kültürden değildir.

Teşekkür ederim...

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:35 ----------

Zaman ayırıp cevap verdiğiniz için tek tek hepinize teşekkür ederim.
Sorunum şu:Benim mobyleti pedalla veya iterek çalıştırmak istemiyorum.Youtube da elektrikli marş yapanların videolarını gördüm,bende yapmak istiyorum ama ne kadar mesaj attıysam geri dönmediler.(Şimdi akü olmadan çalışmaz,mobilette akü olmaz diyenler çıkabilir diye yazıyorum,2 tane akü bağladım hemde gizledim,komple elektrik tesisatını ac den dc ye dönüştürüp konjektör bile bağladım,tüm ışıklandırmalar,sinyalleri dahi led yaptım,bana imkansız olmaz diyenler bunları yaptıktan sonra dillerini yuttu konuşamadılar)Benim yerim merkeze oldukça uzak olduğu için tornada yapılması gerekenleri yapamıyorum.yani manyetoya volan dişlisini tornada kaynatılması ve marş motorunun bağlantı ayaklarını egzsost kelepçesine uydurulması işini.Mobyletle de gidemiyorum ruhsat plaka yok hemde o kadar yol gidermi bilmiyorum.Birde Sahibinden.com da İlan No:209320971 olan mobyletin ön tampon ve taşıyıcı ayağını arıyorum.İlan sahibini aradım 2000 yılındaki orijinal modeller böyleymiş yani sonradan takmamış,parçacılarda da yokmuş.Yani çıkma bile olsa razıyım,şehir merkezlerinde mutlaka bulunur diye düşünüyorum.İlgilenecek kadar vakit ayırabilirmisiniz bilmiyorum.
Saygılarımla

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 03:04 ----------

manisaya ugrarsaniz ustama gosteririz
telden giriyorum sehirler gorunmuyor

Ben Mersin Büyükecelideyim (akkuyu nükleer santralin yapıldığı köy),ilginize teşekkür ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 03:15 ----------

büyükecelideysen silifkeye doğru gel abim buralarda hala mobilet kullanılıyor biliyorsun.

Silifke de parçasını bile bulamadım,Silifke bile çağ atlamış çoktan.Parça lazım olduğunda ya internetten yada basit bir parçaysa Adanadan sipariş ediyorum.Birde Alim Motor var Konya da oradan sipariş ediyorum ,birçok firma kargo şirketini değiştirmezken benim isteğimle PTT kargo ile gönderiyorlar doğrudan adresime geliyor,hemde inanılmaz samimiyetle ve candan yardım ediyorlar.

mterayes26
31 Temmuz 2015, 10:19
O kadar motor yapıyorum vallahi bazen basiretim bağlanıyor. Sıkışınca serkan abiii diyorum.

Mondial asya kanuni bisiklette her türlü parçayı bulurum Size

tahsins
31 Temmuz 2015, 10:27
Hiç unutmam ustam demişti
Bana istediğin motoru getir yaparım ama mobilet getirme. Adam yanmış belliki

rebel_punto
31 Temmuz 2015, 10:39
Yardımım şu yönde olur: uğraşma git 100cc bir motosiklet al.
İlk motorum 1989 model pejo idi. Yav yaptır yaptır tamirat buji değiştir bilmem ne bir motor parası harcadım yok olmuyor olmuyor. Yine yolda bırakıyor. 4 senem geçti aynı motorla. İşkence. Sinirmden yere mi çalmadım, tekme atıp küfür mü etmedim.
Bence bu yaştan sonra sıkıntı çekmek için uğreşmayın. Zaten çalışan plakasız vs 200 liraya veriyorlar. Durumunuz müsaitse size ybr türevi motosikletler öneririm. Bajaj discover 125 hem sorunsuz hem de rahat bir motor mesela. Saygılar.

İlkmax
31 Temmuz 2015, 13:15
Hep yapmak istediğim için bu yorumu atıyorum. yoksa kendimi sizden biri olarak göremiyeceğim yanlış anlaşılma olmasın. Bence uğraşma abi koy biraz daha üzerine ybr al :queen:

maggellan
31 Temmuz 2015, 19:11
Hepinizin ne kadar iyi niyetli olduğuna inanın hiç bir şüphem yok.Ancak bilmenizi istediğim şey hurdadan alıp HOBİ amaçlı bu duruma getirdiğim bir motordan şu durumda vazgeçmemi beklemeyin benden lütfen.Artık konu bir motora binmekten çok hobi amaçlı başladığım işin AŞK'A DÖNÜŞMESİ.Bu durumda hiç bir arıza çıkarmadan tıkır tıkır çalışan motorumu biraz daha geliştirmek amacındayım.Eminim ki buradaki herkesin motor sevdasının başında bir mobilet vardır ve çektiğiniz sıkıntıyı sizden başkalarının da bilmesini istiyorsunuz o yüzden uzaklaşmam için bana tavsiyelerde bulunuyorsunuz.Samimiyetiniz için teşekkür ederim.Ben mobileti toplamaya başlarken aynı şeyleri buradaki herkes ama herkes işten anlasa da anlamasa da BOŞVER,UĞRAŞMA,BUNDAN MOTOR OLMAZ,İMKANSIZ,YAPAMAZSIN,BUNDA LED ÇALIŞMAZ,ELEKTRONİK OLMAZ,AKÜ OLMAZ,DÖRTLÜ OLMAZ,SARMALI GAZ KÜTÜĞÜ MOBİLETE OLMAZ,İÇ TELLERİ KESMEDEN UYDURAMAZSIN gibi bir çok söz duydum.Belki inattan belki de içimdeki hevesten hepsini tek tek yaptım.Şimdi o hurda halinden bu halini görenler elimi sıkıp abi harikasın çok güzel yaptın motoru valla utandık demeye başladılar.
Şimdi daha iyisini yapmak için uğraşıyorum.Sizlerde bilirsiniz ki,
AŞKIN YAŞI VE SINIRI YOKTUR.
BEN AŞKIN PEŞİNDEYİM.

Germ
31 Temmuz 2015, 20:08
Abi kullerden bi alev cikartmaya calisiyo etraftakilerin olumsuz yorumlarida daha cok kamçılıyor abinin bu istegini soylede bisey var biri sordugunda bunu nerden aldin diye BUNU BEN YAPTIM demenin zevkide baskadir Allah kolaylik versin abi insallah hayalindeki gibi olur
👍👍👍

Hasan7
01 Ağustos 2015, 22:17
Benim anladığım kadarıyla bu abimin içinde bir mobilet sevdası var onun için uğraşıyor eğer yakınlarında sanayi varsa oraya git istediğini yaptır forumlardan istediğin desteği alman zor eski motorlar için

holow
03 Ağustos 2015, 00:23
Evet sen konuyla çok alakali yorum yapmissin seni adab-i muaseret sorumlusu yapalim.konuyla alakali değil imla ve hitap kurallarıyla ilgili yorumlar yap.
Adam usta atölye teknik bilgi varmi demiş bende kisaca burada yok tozluklu nickli gibi adminler var demisim.sen önce konuyu algilayabil sonra kimin alt kültür üst kültür olduğuna karisma!!!!