PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : hava yakıt karışımı yardım!!

nebi64
24 Temmuz 2015, 10:21
Merhaba kuba kb 150-25 kullanıcısıyım motorumun hava ayarının düzgün olmadıgını düşünüyorum çünkü bujim kurum baglıyor ve 20 liralık benzin aldığımda yedek harıç 45-50 kmde yedek depoya düşüyor. Şimdi benim sormak istediğim bu hava ayar vidasını sıkınca kaç tur döndürüp açmam gerekiyor ve bunu motor sıcakkenmi soğukkenmi yapmalıyım yaşadığım şehir uşak kışın baya soğuk olur ama yazın çok sıcak olmaz ona göre bi ayaryapmam lazım teşekkürler.

Mengu16
24 Temmuz 2015, 10:25
Hava ayarı motor sıcakken yapılır. Hava ayarı vidasını tamamen sık sonra 1.5 tur kadar aç, oralarda hava ayarıyla ileri geri oynarsın. Motora gaz verdin mi çok kolay devirlenmemeli ve gaz kestiğinde devir yüksek kalmamalı, hemen düşmeli. Buna göre bir hava ayarı yap. Hava ayarı yaparken rölantiyi olabildiğince düşür. Zaten hava ayarının yapılmasının asıl sebebi motorun rölantide düzenli çalışmasını sağlamaktır.

nebi64
24 Temmuz 2015, 10:31
Evet benim rölantide zaten hafif dalgalanma var bazen yükseliyor bazende düşüyor. Şimdi motor sıcakken vidayı sıkıp 1.5 turaçıcam degilmi

Mengu16
24 Temmuz 2015, 10:33
Evet benim rölantide zaten hafif dalgalanma var bazen yükseliyor bazende düşüyor. Şimdi motor sıcakken vidayı sıkıp 1.5 turaçıcam degilmi
1.5 tur açtın mı doğru hava ayarının yakınlarında bir yere gelirsin, ondan sonra ileri-geri oynarsın ayarla. Belki 2 tur açman lazım, onu deneyip bulacaksın. Doğru ayarı tam bulmana gerek yok, motorun çalışması keyifli olsun yeter.

Karacocuk
24 Temmuz 2015, 11:05
Dostum cikleyi kontrol et açık unutmuş olabilirsin. Genelde 2 kademeli oluyor o nane. Ben 1. kademede açık unutup o şekilde 800 km kullanmışım haberim yok. Buji olmuş kömür. Sonra kapattım cikleyi. 400km falan kullandım söktüm bujiyi kurum gitmişti.

nebi64
24 Temmuz 2015, 14:44
Yokjikle kapalı ona dikkat ediyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:10 ----------

Ya birde benim motorun üst kapağından yağ geliyor sol tarafından dün ustaya götürdüm contayı yeniledi ama bugün yine gelmiş neden olablir ve çözümü nedir ben üst kapağa baktım yuvalara tam oturuyor conta motorum daha 2014 model silindirde kapakta hic bi sorun yok ama yağ geliyor.

Mengu16
24 Temmuz 2015, 14:55
Üst kapaktan az bişey terleme yapabilir. Bariz yağ akıtmıyosa dert etme onu.

nebi64
24 Temmuz 2015, 19:41
Yok yağ öyle az gelmiyor yani çok fazla degil ama çok azda degil benim anlamadığım conta 2 kere yenilendi ama hala geliyor sıvı conta lazım galiba oda sağlam olurmu bilmiyorum

Mengu16
24 Temmuz 2015, 23:50
Silindir ile üst kapak arasındaki contadan mı yağ sızıyor ? yoksa üst kapağın üzerindeki külbütör kapağının kenarından mı ?

nebi64
25 Temmuz 2015, 01:49
Resim yükledim ama heralde silindir ile üst kapağın birlestgi yerdn gelior http://i.hizliresim.com/vLmEDv.jpg

Mengu16
25 Temmuz 2015, 09:35
Külbütör kapağından geliyo yağ. Kapağı açın kapağın ve silindir kapağının kenarlarındaki yağı temizleyin. Külbütör kapağındaki contanın dışarı biraz çıkıntı yaptığından emin olun. Belki conta çok incedir, sızdırmazlık sağlamıyodur. Sıvı conta ile sorunun çözülmesi doğru bişey değil bence. Benim motordaki conta 3 yıllık olduğu halde bu kadar yağ sızdırmıyo. Çok hafif bi terleme yapar sadece, önemsiz seviyede.

nebi64
25 Temmuz 2015, 09:51
Contanın düzgün oturmaması gibi bi sorun yokbentamircidebaktım tam oturuyor conta 2 defa degişti ama yok olmuyor

Mengu16
25 Temmuz 2015, 09:55
Silindir kapağında çatlak veya aşınma var mı ? aynı şekilde külbütör kapağında da ?

nebi64
25 Temmuz 2015, 10:10
Valla görünürde yok ama isterseniz detaylı fotoğraflarını çekerim

Mengu16
25 Temmuz 2015, 10:18
Çatlak yoksa o zaman sıvı conta sürmekten başka çare görünmüyo. Kapaktaki contanın dışına sürün, iç tarafa sürerseniz motorun içine kaçma riski var sıvı contanın. Sürerken oralardaki yağ iyice temizlenmeli ve kapağı kapattıktan sonra en az 8 saat kurumaya bırakmalı.

nebi64
25 Temmuz 2015, 11:05
https://hizliresim.com/J4Xkbn https://hizliresim.com/OZk9pz https://hizliresim.com/J4Xkjj https://hizliresim.com/3aNjdr ben catlak göremedim acaba bu contaların kalınlığı standartmı ince geliyor olabilirmi

Mengu16
25 Temmuz 2015, 11:14
Çatlak dıştan belli olmaz, iç yüzeylere bakmalı. Conta standarttır yeniyse tabi, kullanılmışsa ömrünü yitirmiştir zaten. Ustanın yeni dişe taktığı conta eski olabilir mi ?

Carbondioxid
25 Temmuz 2015, 11:20
Yok yağ öyle az gelmiyor yani çok fazla degil ama çok azda degil benim anlamadığım conta 2 kere yenilendi ama hala geliyor sıvı conta lazım galiba oda sağlam olurmu bilmiyorum

Bu problemin aynısını şuan yaşıyorm, silindir alttan sızıyor sanmıştım meğer külbütörden sızıp hortumla aşağ süzülüyormuş.

Sorunun kaynağı tam nedir anlayamamkla beraber, yağ'a suç atıyorum, herdaim 10-40 kullanıyordum bu sene motul 15-50 yarı sent, kullanınca oluştu gibi .

nebi64
25 Temmuz 2015, 13:21
Yok ya ben başındaydım ustanın kutudan çikarip takıyor contayıorda takmadan içinede baktm catlak falan yok çok iyi durumda ama anlamadm

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:04 ----------

Ben yağla ilgili olduğunu sanmyorum ama neden geldginide blmyorm :))

cihangir151
25 Temmuz 2015, 13:58
yağ eksiltme var mı? varsa buji kurum yapar. yoksa karbüratörden yakıt ayarı yapılacak zengin karışım da kurum yapar. hava ayarıyla çok alakası yok hava ayarı rölanti içindir. ayrıca üst kapak yamuk olabilir öyleyse ne kadar conta yenileseniz de kaçırır. tornada düzelttirebilirsiniz.

nebi64
25 Temmuz 2015, 19:52
8 saat dinlendiririm ama usta 2 km uzaklkta eve gelirkenmecbur çalıştrmak zorundayım

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:05 ----------

Bu problemin aynısını şuan yaşıyorm, silindir alttan sızıyor sanmıştım meğer külbütörden sızıp hortumla aşağ süzülüyormuş.

Sorunun kaynağı tam nedir anlayamamkla beraber, yağ'a suç atıyorum, herdaim 10-40 kullanıyordum bu sene motul 15-50 yarı sent, kullanınca oluştu gibi .

Yağı değiştirince sorun çözüldümü ?

Carbondioxid
25 Temmuz 2015, 21:38
8 saat dinlendiririm ama usta 2 km uzaklkta eve gelirkenmecbur çalıştrmak zorundayım

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:05 ----------

Yağı değiştirince sorun çözüldümü ?

Henüz yağ değişmedim , motor revizyondn geçecek , 1 hafta kadar parçalaın tedariği, sonrasında gerek kalırsa buraya yazarım.

nebi64
26 Temmuz 2015, 20:51
Yazarsan çok iyi olur

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:09 ----------

Yav bu külbütör kapağı aşagı yukarı ne kadardır tahmini?