PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motorum 70in üstüne çıkmıyor

A.Türker
11 Temmuz 2015, 01:42
merhaba arkadaşlar. motosiklet konusunda daha çok yeniyim tanışma kısmında da belirttiğim gibi honda cbr 125 aldım 2013 model ve 5000kmde. motorumun bakımları tamam gazı açıp düzgün vites attırmayla 4.viteste 70e kadar gayet rahat ve seri bir şekilde çıkıyorum ve orda kalıyorum :mrgreen: yeni olduğum için motordan korkup zorlayamıyorum ama birkaç keresinde gazı ne kadar açtıysam da 70-71-72 şeklinde yavaş yavaş çıktı sonraki vitese atacak kadar devirlendiremedim hiç. motorumda sorun mu var yoksa normal mi? motorda orjinali harici sadece önceki sahibinin taktırdığı saçma sapan bir egzoz var.

uguzyc
11 Temmuz 2015, 01:49
Normal bir olay değil. Yapılan rodaja bağlı olmakla birlikte aynı motosiklet (2013 Cbr125) 4. viteste 90'a kadar çıkıyor. (10.000 devire geliyor)
Motorun 110-120'ye kadar çok seri olmasada ortalama bir şekilde hızlanması lazım. Sonrasında sizin söylediğiniz olay başlar.
Bence bir ustaya görünmeniz şart.

Levent
11 Temmuz 2015, 01:51
4. Viteste kaç devire geldiğinde 70 oluyor ? Ve yavas yavas artıyor ? bunu söylerseniz yorum yapabiliriz, ayrıca 5. viteste ne gibi tepki veriyor ya da 6 da? Egzoz takilmis ise, hava ayarlarının doğru yapılmış olması gerekir, bu da motosikletin çekişini düşüren bir detaydır.

A.Türker
11 Temmuz 2015, 02:05
4.viteste 5800-6bine geldiğinde 70 oluyor. dediğim gibi yeterli deviri alamadığım için hiç 5e çıkmadım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:59 ----------

Normal bir olay değil. Yapılan rodaja bağlı olmakla birlikte aynı motosiklet (2013 Cbr125) 4. viteste 90'a kadar çıkıyor. (10.000 devire geliyor)
Motorun 110-120'ye kadar çok seri olmasada ortalama bir şekilde hızlanması lazım. Sonrasında sizin söylediğiniz olay başlar.
Bence bir ustaya görünmeniz şart.

rodajdan kaynaklanabileceği aklıma geldi ama rodaj gerçekten bu kadar etkiler mi bilemiyorum.

Levent
11 Temmuz 2015, 02:36
4.viteste 5800-6bine geldiğinde 70 oluyor. dediğim gibi yeterli deviri alamadığım için hiç 5e çıkmadım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:59 ----------

rodajdan kaynaklanabileceği aklıma geldi ama rodaj gerçekten bu kadar etkiler mi bilemiyorum.

Peki 6.000 bin devirden sonra gazı sonuna kadar açtığın zaman devir yükselmiyor mu yani?

EneS_Turker
11 Temmuz 2015, 02:47
bence vitesleri düşük devirde atıyosun haliyle devrini alıp hızlanamıyor motor..

A.Türker
11 Temmuz 2015, 03:39
Leopassia kardeşim yükselmiyor malesef :/egzoz hava ayarına baktırayım dediğin gibi ayrıca 3.viteste biraz daha devirleneyim

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 03:37 ----------

Enes kardeşimin dediği olabilir araba mantığıyla bazen çok düşük devirde vites atıyorum 4e atarken biraz daha devirleniyim öyle deniyim. Bu arada soyadımız aynı :)

boora
11 Temmuz 2015, 03:58
O motor enjeksiyonlu degil mi beyinli yani hava ayarini nasil yapacaklar ? 70 i gecmemesi anormal bir durum. Sizin anlatmanizla bir sey anlasilmiyor acikcasi bir tamirci yolu gozukuyor size

Levent
11 Temmuz 2015, 04:03
O motor enjeksiyonlu degil mi beyinli yani hava ayarini nasil yapacaklar ? 70 i gecmemesi anormal bir durum. Sizin anlatmanizla bir sey anlasilmiyor acikcasi bir tamirci yolu gozukuyor size

Egzoz takildiğinda ecu bunu fark etmediğinden dolayı stok egzoz varmış gibi davranmaya devam edeceği için motosiklet sacmalayabilir. Bunun ayarı pc ile sağlanabildiği gibi, orjinal egzozu takarak da eski haline getirilebilir.

A.Türker
17 Temmuz 2015, 22:45
Motorda sıkıntı yokmuş dediğiniz gibi devirli denetim hiçbir sorun olmadı. Yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler.