PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni başlayacağım iki motor arasında kaldım

denilikci
29 Haziran 2015, 01:01
Öncelikle herkese merhaba. Foruma yeni katıldım ve her gün kendime yeni şeyler katıyorum.Seneye yeni yasa ile birlikte 125cc ye kadar bir motor alabiliyorum.(yaş 15 boy 1.90) Yaz ve kış dönemi boyunca motor eğitimleri alıp seneyede motorumu almayı planlıyorum ama iki motor arasında kaldım. Honda Cbr 125 ile yamaha mt 125. Siz usta abilerimden bu konularda yardımcı olmanızı istiyorum. + ları - leri nelerdir bu yeni çıkan yasaya bu motorlar uyuyor mu hangisini önerirsiniz. Şimdiden herkese çok teşekkür ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:53 ----------

Kiloda 83 ekleyeyim :)

uguzyc
29 Haziran 2015, 01:08
İki motorda yasaya uyuyor bildiğim kadarıyla. MT 125 güzel makine, bende seninle aynı durumdaydım ama selesi bana yüksek gelmişti o yüzden cbr aldım. Açıkçası pişman değilim her yönüyle beni tatmin etti. Ama bi 5-10 cm daha uzun olsaydım MT 125 almam kaçınılmaz olurdu diye düşünüyorum. Belkide naked sevdiğim içindir bilemiyorum, ama ikiside seni üzmez. MT'ye yürü sen güzel kardeşim.

Usercom
29 Haziran 2015, 01:26
Öncelikle bu kadar genç yaşta motora binme cesareti gösterdiğiniz için tebrikler

Cbr 125 ve mt cc yasasına takılmıyor 125cc olan ve belli bir kw gücü geçmeyen her motor uygundur
biraz sonra linkini vereceğim yasanın belirlediği kw değerini
Ancak Cbr ve mt başlangıç için biraz fazla yapılı cbr ss mt naked gibi duruyor

Ayrıca 125cc motorların vergisi olduğunu unutmayın (cbr veya mt için yıllık 110tl)

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:13 ----------

Alacağınız motor 125cc ve 11kw güç değerinde (veya altında olmalı)

AurorAbeam
29 Haziran 2015, 04:51
Acemiysen eğer alışana kadar böyle gösterişl, bol grenajlı motorları alma derim. Boşver kızlar bakmasın, motor gören hemen atlamıyor zaten öyle bir heves varsa. Al 2.eli iyi olan bir commuter. Sonuçta düşüp kalkacaksın; her düştüğünde çizik/kırık grenajların moralini bozup bir dünya masraf yaptıracağına commuter motordaki demirler motoru korur, olursa da ufak tefek masraflar olur onlar da cebini üzmez.

Nacizane tavsiyemdir.

dovahhkin
29 Haziran 2015, 05:08
Ybrciler nerdesiniz :P
Merhaba ben cbr 125 kullandım bir süre
Mt hakkında fikrim yok ama ss görünümlüden yana kullanırsan fikrini cbr üzmez memnun kalırsın
Lastik değiştirmeyi ve ekipmanlarıda unutma
Cbr ın orj lastikleri gerçekten çöpten öte.

Doçkinderi
29 Haziran 2015, 08:36
Acemiysen eğer alışana kadar böyle gösterişl, bol grenajlı motorları alma derim. Boşver kızlar bakmasın, motor gören hemen atlamıyor zaten öyle bir heves varsa. Al 2.eli iyi olan bir commuter. Sonuçta düşüp kalkacaksın; her düştüğünde çizik/kırık grenajların moralini bozup bir dünya masraf yaptıracağına commuter motordaki demirler motoru korur, olursa da ufak tefek masraflar olur onlar da cebini üzmez.

Nacizane tavsiyemdir.

Bu adamı dinle ::pala::

Gin
29 Haziran 2015, 09:43
Bu adamı dinle ::pala::

bu adamın dinleyeceğin adam önerisini dinle

denilikci
29 Haziran 2015, 10:44
Yorumlar için çok teşekkürler ama ikinci el bir commuterin parasını eğitime yatırsam çok daha yararlı olacağı kanaatindeyim. Grenajsız bir motor başlangıçta daha iyi olabilir gibi bencede. Oturuşta vs. rahat etmek istiyorum mt 125 bu konuda daha iyi sanırım. Aleti çoğunlukla ulaşımda kullanacağım fakat tecrübem arttiktan sonra yılda 1 kez 500km uzun yol yapabilir miyim sizce bu aletlerle?

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:42 ----------

Kendimede biraz güveniyorum. 5 senedir profesyonel bisiklet kullanıyorum ve denge, viraj vs o tür şeylerde sorun yaşamam diye düşünüyorum. Tabii ki sadece tahmin daha 1 yıla yakın süre var ehliyete ama eğitimlere şimdiden başlamayı düşünüyorum. İlk önce yamaha riding Academy ile başlayacağım sanırım.

Levent
29 Haziran 2015, 10:44
Öncelikle herkese merhaba. Foruma yeni katıldım ve her gün kendime yeni şeyler katıyorum.Seneye yeni yasa ile birlikte 125cc ye kadar bir motor alabiliyorum.(yaş 15 boy 1.90) Yaz ve kış dönemi boyunca motor eğitimleri alıp seneyede motorumu almayı planlıyorum ama iki motor arasında kaldım. Honda Cbr 125 ile yamaha mt 125. Siz usta abilerimden bu konularda yardımcı olmanızı istiyorum. + ları - leri nelerdir bu yeni çıkan yasaya bu motorlar uyuyor mu hangisini önerirsiniz. Şimdiden herkese çok teşekkür ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:53 ----------

Kiloda 83 ekleyeyim :)

Kardeşim motoru felan bir tarafa bırakta, seni ne ile beslediler yahu? 15 yaşında 1.90 boyunda ve 83 kilogram. Maşallah :)

denilikci
29 Haziran 2015, 10:48
Ahaha çok sağol abi. Motoru daha iyi kavrarim bence. Hem daha 1 sene var o zamana ne olacağım belli değil :)

akbird
29 Haziran 2015, 11:41
bu adamın dinleyeceğin adam önerisini dinle

bu admaların hepsini dinle sen... doru diyolar

mephamd
29 Haziran 2015, 11:47
Mt125 cok kaliteli bir motosiklet. Mt09 ile ayni sadece cc si kucuk. Cbr125 veya sinifinda baska herhangi bir motor ile kiyaslanamaz.
Pahali olmasi ciddi bir handikap ama ikinci elde guzel fiyatlar bulunur sanıyorum

ebruuu
29 Haziran 2015, 13:49
boy uzun olduğundan mt 125 daha iyi olur cbr küçük kalır bence tabi:)

AurorAbeam
29 Haziran 2015, 14:48
Yorumlar için çok teşekkürler ama ikinci el bir commuterin parasını eğitime yatırsam çok daha yararlı olacağı kanaatindeyim. Grenajsız bir motor başlangıçta daha iyi olabilir gibi bencede. Oturuşta vs. rahat etmek istiyorum mt 125 bu konuda daha iyi sanırım. Aleti çoğunlukla ulaşımda kullanacağım fakat tecrübem arttiktan sonra yılda 1 kez 500km uzun yol yapabilir miyim sizce bu aletlerle?

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:42 ----------

Kendimede biraz güveniyorum. 5 senedir profesyonel bisiklet kullanıyorum ve denge, viraj vs o tür şeylerde sorun yaşamam diye düşünüyorum. Tabii ki sadece tahmin daha 1 yıla yakın süre var ehliyete ama eğitimlere şimdiden başlamayı düşünüyorum. İlk önce yamaha riding Academy ile başlayacağım sanırım.

Az daha ekle honda güvenli sürüşe git öyleyse.

Ve uzun yol demişsin. Hem boyuna hemde uzun yol isteğine bakaraktan boşver bunları cbf150 al derim. Niye diyeceksin; aletlerin eti budu belli. Bu segmentteki motorlarda hız yapamayacağına göre uzun yolda tek arayacağın şey konfor olur, o da cbf150 de var. Ha bir de belki şekil olarak hoşuna gider; bajaj discover 150f. Yok ben yine o tip motorlara bakarım kambur kambur uzun yol yaparım dersen sen bilirsin :) Mt125 daha yen, daha teknolojik geliyor gözüme.

MD.Murat
29 Haziran 2015, 15:11
Yani tamam 125 lik motora ben o parayi vermem , cunku maddi imkanlar on planda ancak , her konuya her yoruma da bunlari yazmaya gerek yok.
adamn parasi var belli ki , duserse de koymayacak belki grenaj parasi kim biliyor.kucuk cc alacak herkese fakir muamelesi yapmaya gerek yok yani :))
Sonuç olarak arkadas 2 motor arasinda kalmis.
dostum biri naked biri sport. Simdi bence sen ilerde ne taraftan devam edeceksen o tarzi secmelisin. Onceligin tarzini belirlemek olsun.
mesela yzf m cbr mi sorusu mantikli
Ya da pulsar mi mt125 mi gbi.
Cunku tarz belli.

Ama iki farklı tarzi kiyaslamak elmayla armudu kiyaslamak gibi bence.

newmoto76
29 Haziran 2015, 15:41
Kardeşim.. Bu memlekette 15 Yaşında bir gencin trafiğe kapalı alan harici motosiklet ( elektrikli scooterler hariç ) kullanmasını istemem..önermem..makul ve mantıklı bulmam... Bekle birkaç yıl daha..Yasayla motosiklet kullanılmaz..Burası Turkiye trafik canavarının anavatanı..

bulut59
29 Haziran 2015, 16:30
150cc cross düşün bence. boyun da uzun hem altında ufak kalmaz gösterişlidir diğer modellere göre. nispeten şasi daha sağlamdır diğer commuterlere göre. hem de koptuğu yerden altından devrilse bile 40 tl ye tum grenajları yenilersin. 1.90 boyum olsa hiç düşünmeden cross alırdım :)

denilikci
29 Haziran 2015, 16:36
Kardeşim.. Bu memlekette 15 Yaşında bir gencin trafiğe kapalı alan harici motosiklet ( elektrikli scooterler hariç ) kullanmasını istemem..önermem..makul ve mantıklı bulmam... Bekle birkaç yıl daha..Yasayla motosiklet kullanılmaz..Burası Turkiye trafik canavarının anavatanı..
Yasaya göre kullanmıyorum. Yasa 16 yaşında ehliyet alabilirsin diyor bende ehliyetimi alıyorum Yeterli kalıba akla sahip olduğumu düşünüyorum. Biraz tecrübe ile her şey hallolur bence. 3000km yakın bisiklet sürdüm yollarda. Trafiğide az çok biliyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:33 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:31 ----------

150cc cross düşün bence. boyun da uzun hem altında ufak kalmaz gösterişlidir diğer modellere göre. nispeten şasi daha sağlamdır diğer commuterlere göre. hem de koptuğu yerden altından devrilse bile 40 tl ye tum grenajları yenilersin. 1.90 boyum olsa hiç düşünmeden cross alırdım :)
Abim boy 1.90 da cross bana göre değil :) birde bu yasaya göre 125cc ye kadar izin veriyorlar yoksa 150cc leride değerlendirirdim. Şu durumda en iyi ikisi bunlar gibi duruyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:33 ----------

Yani tamam 125 lik motora ben o parayi vermem , cunku maddi imkanlar on planda ancak , her konuya her yoruma da bunlari yazmaya gerek yok.
adamn parasi var belli ki , duserse de koymayacak belki grenaj parasi kim biliyor.kucuk cc alacak herkese fakir muamelesi yapmaya gerek yok yani :))
Sonuç olarak arkadas 2 motor arasinda kalmis.
dostum biri naked biri sport. Simdi bence sen ilerde ne taraftan devam edeceksen o tarzi secmelisin. Onceligin tarzini belirlemek olsun.
mesela yzf m cbr mi sorusu mantikli
Ya da pulsar mi mt125 mi gbi.
Cunku tarz belli.

Ama iki farklı tarzi kiyaslamak elmayla armudu kiyaslamak gibi bence.
Aslında abim boy uzun kısa süre egildigimde bile direkt belim ağrıyor. Racing alıp 2 büklüm olmaya gerek yok değil mi? Hem başlangıçta naked tarzı bir şey sürüş pozisyonu,motoru kontrol etmek olarak daha iyi olabilir.

AttilaXtreme
29 Haziran 2015, 20:50
O boyla eninde sonunda x-treme max alacak. :flower:

Keoma
29 Haziran 2015, 22:05
Az daha koy ybr al :))))))))

denilikci
29 Haziran 2015, 22:17
Peki abilerim sizce eğitimlere şimdiden başlayayım mı? (Ehliyet almama 8 ay var) Yoksa ehliyet almama 1-2 ay kala mı başlayayım sizce? Hangisi daha faydalı olur?

buraxdj
30 Haziran 2015, 23:48
İkisini de alma , onun yerine o parayla kendine çok kaliteli bir kask , ekipman al , eğitimine harca , nispeten daha ucuz fazla hırpalanmamış Yamaha Ybr 125 veya dengi bir motor al ve en az 20-30 bin km deneyim yap. Daha sonra zaten kafandaki motor sitili iyice oturacaktır ve 2. motorunda düzgün bir harcama ile güzel bir makineye bilgi - birikim ve düzgün ekipmanlı olarak bineceksin ;)

AurorAbeam
01 Temmuz 2015, 03:24
İkisini de alma , onun yerine o parayla kendine çok kaliteli bir kask , ekipman al , eğitimine harca , nispeten daha ucuz fazla hırpalanmamış Yamaha Ybr 125 veya dengi bir motor al ve en az 20-30 bin km deneyim yap. Daha sonra zaten kafandaki motor sitili iyice oturacaktır ve 2. motorunda düzgün bir harcama ile güzel bir makineye bilgi - birikim ve düzgün ekipmanlı olarak bineceksin ;)

O boya ybr olmasın bence, ayıp olur.

CxAnKACx
01 Temmuz 2015, 09:46
O boyun hakki endurodur bence, wr125x veya wr125r'ye bak derim. 125cc alicak olsam dusunmeden X modelini alirdim ben hem supermoto bu lastikleri de sikinti yapmaz. Yok illa mt125 veya cbr125 diyorsan Cbr altinda pocket bike gibi kalir. Mt125 daha rahat ettirir seni.

arda4
01 Temmuz 2015, 12:02
mt125 çok iyiymiş amma fiyatı çok çok yüksek.

Oturuş ve sürüş pozisyonu hangisinde rahatsa ona yönel derim. Sırf bana yakışır diye iri yarı kocaman motorlara yönelme sakın.

YBR, CBF gibi kendini kanıtlamış alternatiflere de mutlaka bak derim. Alternatif olarak sukuterlere özellikle de enjeksiyonlu olanlara mutlaka bak : PCX, Xenter...

Yok eğer ben motor ustası olacağım, motoru a'da z'ye öğrenecem diyorsan çinli sukuter al derim, çok faideli oluyor :queen:

karşıyaka57
01 Temmuz 2015, 12:38
Az daha koy Z-One-S 180 al :D :D

Her motosiklet tercihi sorusuna artık fix cevabım :D Yakışıklı, hızı iyi, ,titreşimi az, altinda sırıtmaz, sağlam ama Mondial marka :D

denilikci
17 Eylül 2015, 13:23
Hala karar verebilmiş değilim :) Geçenlerde cbr125 inceleme fırsatım oldu çok küçük göründü gözüme. Bazı abilerim demiş ybr vs al diye ama ben bu motoru minimum 2-3 yıl kullanacağım. Onun için 1 defa almak istiyorum. Ekipman için zaten ekstradan bütcem mevcut.