PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Super Sport baslangic Oneri & Soru & hikayem Sitede yeniyim

batuhan-b
28 Haziran 2015, 06:07
merhaba büyüklerim küçüklerim selamlar olsun. sitede yeniyim. ben motor onerisi almak için geziniyordum burayi buldum.

yaklaşık bir senedir(daha uzun olabilir.) yarı otomatik vitesli kanuni elite 100 kullanıyorum.

ben super sport hastasiyim, ve her zaman istemişimdir.sesleri olsun görünüm olsun, ses olayıda 600cc lerde başlıyor tabiki.fakat bunlara direk geçiş yapamayacağımı biliyorum. Sağolsun babam gencliğinde motor kullanmis. benimde oğrenmemi istemiş.boyle yapması düşünmesi baya bir mutlu etti. kanuni elite 100 aldi.hiç motor arkasına dahi binmemiştim. onu bile sürmeye korkuyorum hafif bir bilgi aldim ve sokaklar arasi 1. viteste gittim geldim derken sürekli her yere bu motorla gitmeye başladim vites atmalarim seri. allaha şükür daha hiç yere düşmedim, motor duştu oda ayaklıgı hafif gevşemiş ayaklıgını açtım bıraktim kapıyı açacakken düştü.buda boyle bir ani :mrgreen: bir kaç defa yollar kayganmis farketmemistim kayacağınıda. ısık yandı giderken birden arka kaymaya başladı zig zag yaparak birden korkunca ayaklarımı yere koyarak destekverdim oldugum gibi hiç bişey olmadan devam ettim. aynı şekilde sokakda birden karşıma çocuk cıkınca frene (arka) bası verdim arka kaydı ondada aynı sekilde ayaklarla düzelttim devrilmedi ( sebebi lastiklerin kotu olması sanırım. motor almadan once 1 sene kullanılmamış.)biraz bakım yaptırmıştım 50 tl masraf ettim o kadar.henüz Allah'a bin şükür bir hasar almadim.

super sporta geçmek istiyorum artık. belkide bu yeterli diye düşnüyorum
cbr 125 düşünüyorum. bakıyorum işte çabuk sıkılırsın , motoru yatırır granaj derdi masraf falan diyorlar. benim zaten maddi durumum da harika değil. 2. el almayı düşünüyorum motoru. en azından super sporta başlangıç için ( en az 2-3 sene kullanirim artik maddi durumlar bilirsiniz) hani bir yandan çok güzel gorunen güzel sport motorum olsun istiyorum bir yandan super sport oğrenmeye başlayayım diyorum.
ikinci el cbr lerde çok uçuk fiyat değil baktıgım kadarıyla 3-4-5 milyar arasinda. kaskım var zaten. bir tek mont alacağim. ileride dizlikte düşünüyorum tabi..

sizlere sormak istedim. sizce zamanı geldi mi? cbr 125 iyi midir ? iyi ve kotu yanlari nelerdir?
ve onereceğiniz başka türlü şeyler var midir ?

Darkcity2000
28 Haziran 2015, 09:03
CBR125 sahibi olmis biri olarak tavsiye ederim, kullandigin motora benzemez cok kalitelidir, hersey yerli yerinde ve gorevini tam yapar. Yalniz 125 yerine 250 de dusunebilirsin. Artik bu motorlarla ayakla duramazsin, senin motora gore agir ve grenajlidir, egitim alip yanlis ogrenmis oldugun aliskanliklarini bir omur baki kalmasini onlemen lazimm

Green Arrow
28 Haziran 2015, 11:05
Adam gibi racing ile başlayım ve ben ilerde bu tipte devam edicem diyorsan cbr125 ile başlama alakası yok çünkü. İki adet adam gibi alternatifin var bu sınıfta Yamaha yzf 125 ve Aprilia RS4 125. Ben bir ara ciddi anlamda düşündüm bu alanda başlamayı ancak trafiğin çok olduğu bir bölgede yaşıyorum ve bu eziyete katlanmaya cesaret edemedim. Aprilia RS4 Yamaha'dan çok daha kalitelidir ve ikinci elde baya ucuza bulabiliyorsun motorda Quick Shifter bile var. 15 bg motor ilerde paran olursa Upgrade kiti var 25 beygire çıkartılabiliyor resmi olarak servislerden.

batuhan-b
28 Haziran 2015, 18:37
peki aprilla rs4 125 kalite olarak nasil. biliyorsunuz honda baya bir ünlü marka parçaları diğerlerinden çokda olmasa biraz daha ucuz ve daha çok bulunuyor ?
yamaha yzf 125 de pahali durumda baktıgım kadariyla...

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:35 ----------

CBR125 sahibi olmis biri olarak tavsiye ederim, kullandigin motora benzemez cok kalitelidir, hersey yerli yerinde ve gorevini tam yapar. Yalniz 125 yerine 250 de dusunebilirsin. Artik bu motorlarla ayakla duramazsin, senin motora gore agir ve grenajlidir, egitim alip yanlis ogrenmis oldugun aliskanliklarini bir omur baki kalmasini onlemen lazimm

cbr 250 ile baslayamam okadar bütçem yok malesef.

CxAnKACx
28 Haziran 2015, 23:49
Butce yoksa apriliaya yaklasmayin bile. Masraf olmasin diyorsaniz bence cbr125'e bile gerek yok commuter siniflarina goz gezdirin derim. Hem bol hem de ucuz parcalari var. Yanlis anladiysam affedin ama bitek kaskiniz var sanirim. Cbr125 almak yerine cbf veya ybr alip kendi ekipmaniniza para ayirmaniz cok daha mantikli bir hareket olur , en azindan yeni alacaginiz motorun lastik masrafi ciksin ki ayaginizla duzeltmeye ihtiyaciniz olmasin, belki de hicbirini yapmayip egitim de alabilirsiniz...

Bune
29 Haziran 2015, 00:11
Yazdıklarından okuduğum kadarıyla eğitimin sıfır, şimdiye kadar hep Allah yüzüne bakmış ama cc büyüdükçe risk de büyüyor. Eğer eğitim alacak paran yoksa aç AEA' nın tavsiye videolarını izle. Bu tip işlerde bi zamanlar kullanmış ama artık bırakmış baban, dayın yardımcı olamaz onların zamanı geçti, benim abim yıllarca kuryelik yaptı (10-15 sene önce) şimdi ben kontra diyorum ön fren diyorum adam şaşırıyor.

Sana tavsiyem önce aleti gerçekten sürmeyi öğren. Yoksa bu supersport sevdasıyla taziyeler sayfasına taşınman kaçınılmaz. Daha bugün 21 yaşında bi forum üyesinin arkasından baş sağlığı mesajı yazdım, sen kendi canına değer ver bu yazdıklarımdan bi pay çıkar.

batuhan-b
29 Haziran 2015, 00:34
eğitimi boş büyük arsalarda motorsikleti kullanarak yavaş yavaş oğrenmeyi düşünüyorum.

ayrıca sadece kaskım var ama montda alacağim.

cc yi zaten birden artırmıyorumda 100 lükten 125 liğe atlıyorum tek farkı super sport. eğitim oneriyorsunuz tabiki eğitim şart.bu işlemide yüzlerce video izleyerek yapıyorum..

normal bir 125 lik motorları burada apaçiler emolar conolar kullanıyor.ben kendimi yakıştıramam oyle bir motora. bununda etkisi var..

BatuhanK
29 Haziran 2015, 00:52
Cbr125 sizi üzmez. 125 CC de Superman gibi yatmak bana tuhaf geliyor. İmkan varsa oluyorsa bir de koruma takozu ile çok masraf açmaz. Kafadan bir yere girmedikçe

Bune
29 Haziran 2015, 00:56
eğitimi boş büyük arsalarda motorsikleti kullanarak yavaş yavaş oğrenmeyi düşünüyorum.

ayrıca sadece kaskım var ama montda alacağim.

cc yi zaten birden artırmıyorumda 100 lükten 125 liğe atlıyorum tek farkı super sport. eğitim oneriyorsunuz tabiki eğitim şart.bu işlemide yüzlerce video izleyerek yapıyorum..

normal bir 125 lik motorları burada apaçiler emolar conolar kullanıyor.ben kendimi yakıştıramam oyle bir motora. bununda etkisi var..

Kendi başına öğrenme diye bişey yok, kendi başına alışkanlık kazanırsın anca ki bu daha kötü, ben onca video izledim eğitim aldım ama hala eğitimlerden önceki alışkanlığım olan ön fren üzerindeki 2 parmağımı çekemiyorum bi türlü, üstelik bunun yüzünden ıslak zeminde motoru yatırdığım bile olmuştu.

Boş arazi de izlediğin videoların pratiğini yap ama mesela şöyle diyeyim gis akademi kesinlikle sürüş esnasında ön fren manetinde parmaklarınız bulunmasın derken AEA sürekli 2 parmağı ön frende tutmayı gösteriyor / tembihliyor. Şimdi sen hangisini yapacaksın?

Bi de o apaçilere fazla takılma inan çoğu fazla yaşamıyor ben bunu sana özel değil her tavsiye isteyene yazıyorum canınıza değer verdiğim için, sen de şöyle düşün Allah korusun başına bi iş gelse arkanda kalanlar nasıl kahrolur hele hele sana o motoru alan baban? Gel sen diğerlerini boşver kendine en iyi gelecek olanı al, benim gözümde bu commuter' dir. Sana şuan bi cbf 150 yada ybr çok iyi gider sağına soluna da koruma demirleri taktırırsın bir iki sene onun üzerinde süper pişersin. Supersport' ların bi yere kaçtığı yok 2 seneye ne güzel motorlar çıkar 250cc' de gel hevesini dinleme mantığını dinle çünkü cidden ilk mesajında yazdıkların yapılmaması gereken hatalar ve sen hepsini yapmışsın. :cat: