PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bel fıtığı, hangi tarz motora dönsem?

myagdi
27 Haziran 2015, 16:37
arkadaşlar, 10 seneyi aşkın bel fıtığından muzdaribim. düzenli spor yaparak ve sağlığıma dikjat ederek bu güne kadar geldim. ancak, bir noktada l5-s1 fıtık ilerlemiş, herniasyon dedikleri aşama, yani patlamış. ameliyat kaçınılmaz görünüyor. çeşitli alternatif tedaviler denedim ama sonuç alamadım, maalesef.

birkaç aydır motor kullanamıyorum, ancak tümüyle motordan vazgeçmek de istemiyorum.

aramızda bel fıtığı ameliyatından sonra motor kullanmaya devam eden var mı? bel koruyucu veya başka tedbirler işe yarıyor mu?

öte yandan, daha hafif, küçük cc, selesi ve süspansiyonu daha rahat bir motor mu alsam diye düşünüyorum. nc 750s kullanıyorum ve yolda fazla zorlamasa da ağır bir makine... motorun üstünde geri manevra yaparken ve sıkışık trafikte belimi yoruyor. boy 1.74 olduğu için enduro makineleri pek düşünemiyorum. aklımdaki seçenekler;
hafif ve kıvrak, kendine özel bir tarzı olan vespa
geniş seleli 250 cc maksi scooter modelleri, yamaha, piaggio, sym
cruiser tarzı bilmem rahat mıdır, yoksa geri kaykılmak beli daha mı fazla zorlar?

tavsiyelerinizi bekliyorum. hepinize sağlıklı günler dilerim. şimdiden teşekkürler

mithrelios
27 Haziran 2015, 17:06
scooterların arka süspansiyonlara motor da bağlı olduğundan genellikle başa çıkamıyorlar. X-Max 250 belimi ağrıtıyordu mesela, z250sl çok daha yatık oturuş pozisyonu ve "sert" kabul edilen amortisörlerine rağmen böyle bir ağrı yapmadı. belki diğerleri çok iyidir bilemiyorum ama ben X-Max 250 tecrübem ışığında (tek beğenmediğim özelliğidir bu arada bu arka amortisörler) maksi scooter önermem

snnykt
27 Haziran 2015, 17:13
arkadaşlar, 10 seneyi aşkın bel fıtığından muzdaribim. düzenli spor yaparak ve sağlığıma dikjat ederek bu güne kadar geldim. ancak, bir noktada l5-s1 fıtık ilerlemiş, herniasyon dedikleri aşama, yani patlamış. ameliyat kaçınılmaz görünüyor. çeşitli alternatif tedaviler denedim ama sonuç alamadım, maalesef.

birkaç aydır motor kullanamıyorum, ancak tümüyle motordan vazgeçmek de istemiyorum.

aramızda bel fıtığı ameliyatından sonra motor kullanmaya devam eden var mı? bel koruyucu veya başka tedbirler işe yarıyor mu?

öte yandan, daha hafif, küçük cc, selesi ve süspansiyonu daha rahat bir motor mu alsam diye düşünüyorum. nc 750s kullanıyorum ve yolda fazla zorlamasa da ağır bir makine... motorun üstünde geri manevra yaparken ve sıkışık trafikte belimi yoruyor. boy 1.74 olduğu için enduro makineleri pek düşünemiyorum. aklımdaki seçenekler;
hafif ve kıvrak, kendine özel bir tarzı olan vespa
geniş seleli 250 cc maksi scooter modelleri, yamaha, piaggio, sym
cruiser tarzı bilmem rahat mıdır, yoksa geri kaykılmak beli daha mı fazla zorlar?

tavsiyelerinizi bekliyorum. hepinize sağlıklı günler dilerim. şimdiden teşekkürler
Bu sorunun cevabını forum yerine uzman kişilerden alman daha doğru olur.

ataykaan
27 Haziran 2015, 17:38
bendede fıtık var, hafif olsun şehiriçinde rahat edeyim diye z 250sl aldım selesi sert olmasına rağmen hiçbir sıkıntı yaratmadı gayet memnunum.

Thracian
27 Haziran 2015, 17:47
Suzuki Inazuma yada herhangi bir marka cruiser olabilir.

Darkcity2000
27 Haziran 2015, 20:24
139kg lik Duke 390 yönetimi manevrası size büyük kolaylık sağlayabilir.

mephamd
27 Haziran 2015, 20:33
Hafif, alcak ve dik oturuslu motor lazim.
İnazuma yeterince hafif degil.
Endurolar alcak değil.
Duke dik oturuslu degil

toomuchcc
27 Haziran 2015, 20:34
Ciddi anlamda bel fıtığı rahatsızlığı olan kişilerin scooterdan uzak durması lazım bence. Sizin ilacınız dualsport tarzı makineler. 18" arka teker, telli jantlar, 20 küsür cm teker hareketi vs.. Honda CRF250L güzel bir seçim olabilir. Selesi benzer modellere göre nispeten alçak ve arka süspansiyonu da oldukça yumuşak. Ayrıca hafif de bir motor. Bence ona bir göz atın.

İlla scooter olacaksa Aprilia Scarabeo 200 veya Honda SH300 güzel bir seçim olabilir. İkisinin de ön-arka tekerleri 16" ölçüsünde. Bu sayede yoldaki kusurları daha az hissedersiniz.

mephamd
27 Haziran 2015, 20:44
Crf sinifinin en alcak motoru. Daha da alcaltilabilir.
Ama maalesef hafif degil yeterince.

myagdi
28 Haziran 2015, 14:11
Duke 390 düşünmeye başladım. Hafif olması büyük avantaj. Sele konforu ve süspansiyonu nasıldır?

Darkcity2000
28 Haziran 2015, 14:54
Duke de kullanilan parcalar en kaliteli malzemelerden secilir,sele sertligi kisiye gore degisir, cozumu kolaydir.. yalniz 390 cc sizi yaniltmasin kudurmus kopek gibi bir motordur, akrobaside tercih edilen motorlardandir..

zanyoscar
28 Haziran 2015, 15:51
Merhaba,

Yaklasik 6 yildir 1 adet bel fitigim var.Yuzme ve fitnessla belimi kuvvetlendirerek 6 yildir hicbir sorunum olmadan yasiyorum.Simdi gelelim motor meselesine..Ben de racing motorlari cok seviyorum fakat ustune oturup 15 dakika bile durdugumda belimde bir agri olmamasina ragmen cok rahatsiz edici geliyor bana.surekli sirti duzlestirme ihtiyaci hissediyor insan.Dolayisiyla naked modelleri (diger modellere nazaran) daha cok sevdigimden ve oturus pozisyonu hic yormadigindan tercih ediyorum.Size de naked bir model tavsiye ederim AMA HAFIF OLAN BIR NAKED.bildigim kadariyla nc750 215 kilonun ustunde.Ben mt-07 kullaniyorum 186 kilo.iki motora da bindim arada bariz bir agirlik farki var ki bu sizi baya bi yorar.ayrica belinizi de cok zorlar.Dolayisiyla benim size tavsiyem mumkun olan en hafif naked modelini alin.DUKE olabilir keza nakedlarin icerisinde en hafifi.Ama ben iri cusseli bi adamim bana kucuk kalir diyorsaniz o zaman diger amortisoru yumusak alternatiflere yonelmenizi tavsiye ederim.250 cc sportbike gibi..SUNU DA UNUTMADAN SOYLEYEYIM.BEL FITIGINIZ VAR ISE MUTLAKA DOKTORLAR SOYLEMISTIR GECE YATARKEN BACAK ARANIZA YASTIK KOYUP OYLE YATIN DIYE..AYNI MANTIGI MOTORDA DA DUSUNUYORUM.SCOOTER'DA BOYLE BIR SANSINIZ YOK BACAK ARANIZ BOS VE SANDALYEDE OTURUYORMUS GIBI KULLANDIGINIZ ICIN BELINIZE COK YUK BINER.O YUZDEN KESINLIKLE SCOOTER TAVSIYE ETMEM.BACAK ARANIZIN KESINLIKLE DOLU OLMASI LAZIM KI BELINIZDEKI KUVVETI OLABILDIGINCE AZALTIN.
Benim diyeceklerim bu kadar.Umarim yardimci olmustur.

Olcay Avşar
28 Haziran 2015, 16:53
scooter, cruiser gibi ayagini ileri uzatarak oturulan motorlarda yuk tamamiyle beline biner.

dik oturuslu ve ayak basma hizasi belinle dik olan motor tiplerine bakmalisin, dogal olarak bu tanima endurolar uyuyor.

yuku ayak ve bacaklarina verirsin bu sayede, beline fazla yuk binmez.

motorun ağırlığı uzerinde durmak sanki su aşamada gereksiz gibi, motoru dustugu yerden kaldirmak haricinde agirliginin belin ile doğrudan bir alakasi yok sanki.

agirlik merkezi asagida ve dengeli bir motorun agirligi kullanıcıyı yormaz.

185 kg dengesiz bir motora nazaran 215 kg dengeli ve agirlik merkezi asagida olan bir motor daha rahat olabilir.

yakit deposun sele altinda olan motor tipleri mesela.

bende de bir adet fitik var, yillardir egzersiz ile idare ediyorum. ameliyatlik degil cok şükür, ama kontrol altinda tutmaz ve dikkat etmezsem sikinti yapabilir.

gecen sene fazer 8 motorum vardi, yarim saat kullanimda belim agrimaya ve rahatsiz olmaya basliyordu. dikelme ve beli rahatlatma ihtiyacı oluyordu, bazen iki elimi de bırakıp geriye esnetiyordum belimi.

bu sene nc750x aldim, gidon yükseltme de taktim. fazer'a gore oldukca rahatım su an, 1,5 - 2 saatlik kullanimlardan sonra dinlenme ihtiyaci duyuyorum.

denemeden anlaması zor, bir kac tur deneyerek en rahatini bul kendince.

ve de uzun sureli seyahatlerden uzak dur.

hakanens
28 Haziran 2015, 17:12
Doktorlar genelde bıraktırır fıtık olunca

Darkcity2000
28 Haziran 2015, 17:55
Tenere 660xt lerin pegleri cok asagida ve tam vucudun altinda yer aliyor dolayisi ile oturus pozisyonu dik ve rahat.. BMW F650 GS, F700 GS, F800 GS depo asagidadir ve amortisorleri cok yumusaktir koltuklari payidat gibidir.. ancak agirliklari 200 kg civarindadir..

F54
28 Haziran 2015, 23:13
NC S e gidon yükseltme taksanız bence motor değiştirmeye gerek kalmayacaktır

07mehmet07
29 Haziran 2015, 00:25
Bu durumun aynısı bende de var lakin ben de durum biraz ters ben naked veya scooter tarzı dik oturuşlu motorlara binemiyorum 1 saat kullandıktan sonra 2 gün belimi doğrultamıyorum ama racing tarzı motorlar da 3 saat geçirsem bile indikten sonra belimi sadece arkaya doğru esnetmem yetiyo, sana şöyle birşey önerebilirim arkasın da yaslanman için yüksek bel dayaması olan bir chopper motor alabilirsin böylelikle beline yük daha az biner ama kolların için birşey diyemem zira kan akışına ters ama sen yine de bir uzmana danışmadan hareket etme :cat:

wolrath
29 Haziran 2015, 14:27
bende de sıddetlı bel agrısı ve meniskuste 2.derece yırtık var. denılenlerın aksıne maxı scooter (piaggio x10) a gecınce cok rahatladım. oturus pozısyonu 3 farklı sekılde olabılıyor(one egık cam altında-dık-arkaya yaslanarak) uzun yolda ozellıkle belımı ve dızlerımı rahatlatabılıyorum. ama kısılerın rahatsızlıkları farklı olabılıyor. bence en dogrusu kıralık ya da tanıdıktan 50-100km test etmek makınelerı.

befree
21 Mart 2024, 11:31
bende de ileri seviye bel fıtığı var. daha önce xmax 400, cf moto clx 700, cf moto 700 mt kullandım ve bel ağrıları sebebiyle satmak zorunda kaldım.
şu anda 125 honda innova kullanıyorum ve bu motorla hiç bel ağrısı yaşamadım.

şimdi yeni bir motor almayı düşünüyorum, gönlümden geçen forza 250 fakat 200 kg ve scooter olmasından dolayı çekincelerim var, daha garanti diğer seçeneğim 140 kg ağırlığıyla cb250r.
yaz kış sürdüğüm için forza bel ağrısını saymazsak daha mantıklı bir seçim olacak ama artık tırstığımdan karar veremiyorum.

tavsiyelerinizi, görüşlerinizi paylaşırsanız memnun olurum.

xtrafrozen
21 Mart 2024, 13:16
Scooter dünyanın en konforlu seyi ama evet uzun surus ssırasında bele de bir o kadar yuk bindiriyor. Ben tümseklerden gecerken vs. crosscu gibi dogruluyorum motorun uzerinde.

Scooterdan bagımsız olarak da, sırt bölgesinde bir kavis olması gerekiyor sağlık acısından otururken pozisyon geregi.

arndiol
21 Mart 2024, 13:21
Kendi açımdan konuşayım.

Belimde hem fıtık hem kas zayıflaması nedeniyle agrı var.

Scooter tarzı oturuşlarda belime gövdemin yükü bindiği için sıkıntı oluyor.

Bacakları biraz acarak oturdugumda nedense biraz gevşiyorum.

ns200 'e binerken dik durmaya calısırsam scooter poziyonundan daha az agrım oluyor; öne doğru kambur yapar ve agırlıgımı kollarıma verirsem agrım daha da azalıyor.

tabi bunun yanında ileri derece boyun düzleşmesi ve fıtık oldugu için bu sefer boynum agrıyor.

maximusti,
21 Mart 2024, 16:50
bende de orta düzeye yakın fıtık var, egzersiz, spor hak getire, günlük 10 saat otururak çalışıyorum,
motor duke 250 var, 2,5 3 saatlik kullanımlarda belimde bir ağrı hissetmiyorum, ama yükü hep bacaklarıma verdiğim için, ve motorun selesi rahatsız olduğu için ağrı genelde bacaklarımda oluyor.

Alman_
22 Mart 2024, 10:16
Ooo tam benlik konu :) : 2018 yılı şubat ayında sabah kuyruk sokumunda inanılmaz bir ağrı ile uyandım. Ağrıdan dolayı ne yatabiliyorum, ne oturabiliyorum ne de yürüyebiliyorum. İşe gitmek için servise bindim sanki iğne, çivi batması gibi ağrı oluyordu belimde. Servisten indiğim yer ile çalışacağım şube arasında 20 dk yürüme mesafesi var. Baktım bu böyle olmayacak yarı yoldan geri döndüm özel hastaneye gittim muayene oldum. (işte dolayı özel sağlık sigortası olduğu için) Mr çekildim sonuca baktı doktor. Büyük bir bel fıtığınız bulunmakta dedi. Cerraha yönlendirmeye kalktı dedim cerraha yollarsanız direk ameliyat der dedim doktorun tedavi şekli öyle dinlemedi beni olsun sen bir görün yine dedi. Cerraha gittim adam ne yüzüme ne sonuca bakmadan haftaya ameliyat oluyorsun randevu al dedi. Şüphelendim, güvenmedim. Çünkü doktorların da ameliyat başına komisyon, prim vs gibi ek gelir aldıklarını daha önceden biliyordum. Tıpkı bankacıların kredi kartı sattığında aldığı primler gibi. :)

Devlet hastanesinde 2 yattığım zamanda beni tanıyan fizik doktoruna gösterdim sonucu. Evet büyük bir fıtığın var ama ameliyat için erken dedi. Ben alacağım cevabı aldım teşekkür ettim çıktım. Scooterdan başka motora binemediğim için başka alternatifim yok. Hatta joymaxten burgman 650 ye geçtim. Ağırlık olarak 100 kg kafadan daha ağır. Ama sürüş rahatlığı, titreşimsizliği (yüksek hızlarda özellikle) farketti epey. Motor kullanırken ağrı hiç bir şey yaşamıyorum. Uzun yola çıkmışlığımda var üstelik. Nisan ayında memleket, Trazbon, Erzincan yapma planım var.

Ara ara azıyor fıtığım çok ağrı olduğunda 2018 den beri uyguladıkları kas gevşetici ve ağrı kesiciyi kokteyl yapıp iğnesinden sonra ağrı falan kalmıyor. 2018 den beri 2 kez ağrı yaşadım ikisini de kas gevşetici ve ağrı kesiciyi karıştırıp iğne oluyorum geçiyor.

Barisozde
22 Mart 2024, 11:04
Çok daha ciddi bel ameliyatı geçirdim. Motosiklet kullanıyorum. Genel olarak adventure motorlar daha uygun, beklenmedik çukur tümsek ıvır zıvır yüzünden. temel olarak alttan tepme olmaması lazım. konfor sele, yumuşak amortisör. Sakın rahat oturuş pozisyonu için cruiser alma :D

haluk23
22 Mart 2024, 16:46
Çok daha ciddi bel ameliyatı geçirdim. Motosiklet kullanıyorum. Genel olarak adventure motorlar daha uygun, beklenmedik çukur tümsek ıvır zıvır yüzünden. temel olarak alttan tepme olmaması lazım. konfor sele, yumuşak amortisör. Sakın rahat oturuş pozisyonu için cruiser alma :D

Merhaba Barış,

Ben de 2011 yılında boyun fıtığı ameliyatı geçirdim.

Bundan dolayı ilk motorumu alışımı 2 yıl kadar ertelemek durumunda kalmıştım.

Tam kapalı kaskları çıkartırken boynumu çook rahatsız ettiği için çene açılır kask kullanıyorum mecburen.

Neyse ki çene kısmını daima kapalı halde kullanırım ve vizörü de sinek, arı vb. girmesine karşı sadece yarım cm kadar açarım maksimum.

Neyse, birkaç gün önce Ankarada KTM 390 Adv üstüne oturdum ilk kez.

Yerden müthiş yüksekmiş.

Hatta arkadaşımın 890 adv'sinden sonra hatırı sayılır derecede yüksek geldi.

1.78 boyumla ayaklarım yere bile değmedi.

Benim rally de yüksek ama üstüne oturunca biraz çöküyor.

390 hiç çökmüyor.

Muhtemelen yoldaki en küçük çukur, tümsek, taş, çakıl, kum, kestane, fıstık, leblebi, böcek vb her şeyi hissetiriyordur Rally'nin aksine.:queen:

Rally yerine ya da yanına o kadar sert ve yüksek bir motor ya da daha doğrusu KTM düşünsem 690 Enduro R falan bakardım herhalde.

Velhasıl Rally ile devam.

Selamlar.

ozgurofly
25 Mart 2024, 22:57
DUKE 390 iyidir.