PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosiklet kullanmayı öğrenme süreciniz nasıl gelişti?

ceydamer
26 Haziran 2015, 09:05
Nasıl bir yöntem uyguladınız, ne kadar süreden sonra caddeye çıkmaya başladınız? Caddeye çıktığınızda, şöforluk dereceniz nasıl idi? Motorun kontrolünü kendinizde hissetmek için neler yaptınız ve bu ne kadar sürenizi aldı?

obarey
26 Haziran 2015, 09:15
önce özel ders aldım 10 saatti toplam.
6. saati bitirince motosikletimi aldım.
işyerimin kampüsünde, kasksız - ekipmansız turlamaya başladım. saatte 35 km hava sıcaklığı 4 derece:)
5 gün turladktan sonra ekipmanlarımı alıp, ankaranın en yoğun arterlerinden eskişehir yoluna çıkarak trafiğe karıştım. ek: 8 yıldır araç kullanıyordum
1.5 ay ehliyetsiz sürdüm.
ehliyetimi aldım.
hayat ne güzel.

Pekbipicadam
26 Haziran 2015, 09:19
Noterde motorun devrini aldıktan hemen sonra işe gitmek için caddeye çıktım :) , çok heycanlıydım çünkü ilk kez istanbul da kendi motorumu kullanıyordum , arabadan kaynaklı sağlam bir trafik tecrübem olduğu için motora alışma sürecimde yavaş ve en az riskle sürerek hayatta kaldım 1-2 ay içersin de motora uyum sağladım ve hala hayattayım.
Birazdan eğitim alcılar gelicek zaten bu sebepten eğitim de şart tabi :queen:

Hedef_Turan
26 Haziran 2015, 09:20
Benim peder 40 senelik kurye çocukluğum artçı olarak geçti bir gün bir baktım sürüyorum bende hala anlamış değilim.

Sanırım iyi gözlemciyim :mrgreen:

abeciMotoru
26 Haziran 2015, 09:25
Güzel soru :)
motoru aldım, ilk kez vitesli bi motor sürdüğüm için benden 1 hafta önce kadar motor alan arkadaşımın arkasına binerek motoru çıkardık, bam ilk tehlike tırın altında kalıyoduk :D

daha sonra sağsalim ulaştık ve motoru alıp sokak aralarında turladım, beni ilk zorlayan şey yolda olmaması gereken yerlerden gitmek oldu doğru düzgün arabaların arasına çıkamıyodum çünkü, ters yönden girmeler, kaldırımda sürmeler, ilk 7 gün falan semtten çıkamadım ama hergün sürdüm bilinçsizce de olsa bi aşinalık kattı, ardından ilk anayola çıkışım da maksimum strese ulaştım, yüzmeyi öğrenmek gibi bizim neslimizdeki çoğu kişi ailesi tarafından ilk yüzme deneyiminde tutulup suya atılmıştır :)

daha sonra otobana çıkış, daha sonra manisaya varış, nası mutlu olmuştum o esnada, daha sonra kuşadasına gidiş, yani adım adım yol mesafesi artıyordu, bu süre içinde ciddi tehlikeler yaşayabilirsin, ben bunu kendi sınırlarımı zorlarken yaşadım trafikte hayatta kalmak kısmını düşünmüyodum bile, kendi hatalarından ötürü yapılan kazalarda dersler çıkarıyosun zaten, motoru tanımak için yoldan çıkma pahasına onu zorlayarak girdim virajlara, birinde yoldan uçtum, diğerlerinde pabucumu yerlere değdirdim, kısacası bişeyleri göze almıştım zaten, öğrenicem öğrenicem, ve hala öğreniyorum şeklinde devam eden 2 senelik bi hayat.

eğitim almadım fakat teorik eğitimlere katıldım uygulamaya çalıştım, sonra da hep yolda oldum, kısaca böyle:)

SuleymanE
26 Haziran 2015, 09:58
Yeni motosiklete başlayanlar ve trafiğe hemen çıkmak konusunda aşırı korku yaşayanlar için bir tavsiyem olacak. Acemisiniz ve eğitim de almadınız diyelim. Trafiğe kapalı alan bulmak da ülkemizde çok zor.

Ve sizde bir şekilde bu motosikleti kullanmayı az riskle öğrenmek istiyorsunuz. O zaman gece kullanın. Gece yarısı 12:00 - 02:00 saatleri arasında trafik birçok şehirde neredeyse hiç olmaz. Özellikle sokak araları ve yan yollar bomboş olur. Rahat rahat sokak aralarında gezerek antreman yapabilirsiniz. Ne arabaların sıkıştırma derdi olacak, ne de "eyvah, motoru devirirsem herkes bana bakacak" endişesi. Sakin sakin dur kalk, dik bayırda motosiklet kaldırma, 8 çizme, yavaş ilerleme, hafif hafif ani fren manevralarını çalışmak için bomboş yollardan iyisi olamaz.

1 Hafta boyunca gece sürüp motosiklete iyice alışın. Ondan sonra da yavaş yavaş gündüzleri trafiğe karışabilirsiniz.

Karalı
26 Haziran 2015, 10:02
2012de başladım cbr125 ile mağaza sahibine dedimki bak ben kullanmayı bilmiyorum dedim ben sana araçla gönderirim dedi motoru tamam dedim bende getiren biraz gösterir nasıl çalışır vitesi fireni gösterir neyse motor iş yerime geldi motoru indirdik adama dedim göster biraz bende bilmiyorum abi dedi oturdum kaldırıma ben ona baktım o bana çevremde motorcuda yok öğretsinler sonra arkadaş dediki benim dayı oğlu kullanıyor uzun zamandır iyi dedim gelsin ozaman demezmi Çanakkale'de oturuyo:) neyse sonra telefonla aradık çocuğu işte abi solda debriyaj sağda elde firen ayakta arka firen falan filan 1 telefon görüşmesi ile kullanmaya başladık ikitelli sanayiden cennete gelene kadar sudan çıkmış balık gibi oldum bir süre öyle devam etti 3bin km sonra hondanın gs eğitimi olduğunu öğrendim ordan sonra sürüşüm dahada düzeldi şuanda 30bin km devirdim 7500km trfik kazası yaptım sıkıştırma sonucunda köprücuk kemigimi kırdım buda bana ders oldu hep kendimi geliştirmeye devam ettim hala devam :)

Memory42
26 Haziran 2015, 10:03
Öncelikle vitesli motor sürmeye ehliyet sınavına girmeden önce yarım saat kadar çalışarak başladım.Mantığını anladıktan sonra sınava girdim ve geçtim.Ehliyeti beklerken eğitim almaya çok hevesliydim,görüşmeye gittim onlarda sıfır aldığım motosikletimin gelmesi beklememi onunla çıkmamamı istediler.Peki dedim,pazartesi bayiye gelen motorumun salı günü ücretinin tamamanı ödemiş olmama rağmen bir türlü faturasını kesemediler.Cuma günü geldi tabi bende hala plaka ruhsat çıkaramadığımdan motor bayiye görsel olarak hizmet yaptı.Ben de hafta sonuna eğitimi almak istedim pazar gününe anlaştık.Günlerden pazar geldi,saati sormak için aradığımda işi olduğunu ögleden sonra yok olduğunu söyledi.Kafamın tası attı motoru hazırlamalarını gelip teslim alacağımı söyledim.Yarım saat içinde gittim bayiye çıkmak üzerelerdi,biraz tırsarak korkarak motora bindim gel bırak hafta içi götür demelerine inat hareket ettim.Eve gelene kadar 3 yerde stop ettim,bizim burda 4 seritli ve boş bir yolda yarım saat kadar gittim geldim.Yaklaşık 15 gündür trafikteyim rahat kullanıyorum.Öz güven geldi üstüme,git gide daha çok alışmaya başladım.Vesselam ben bu şekilde öğrendim en önemlisi motorun nerde ne yapacağını bilmekten geçiyor...Eğitim almayı yine düşünüyorum ama bu temel eğitim olmayacak ArtıK ;)

ceydamer
26 Haziran 2015, 10:03
Yeni motosiklete başlayanlar ve trafiğe hemen çıkmak konusunda aşırı korku yaşayanlar için bir tavsiyem olacak. Acemisiniz ve eğitim de almadınız diyelim. Trafiğe kapalı alan bulmak da ülkemizde çok zor.

Ve sizde bir şekilde bu motosikleti kullanmayı az riskle öğrenmek istiyorsunuz. O zaman gece kullanın. Gece yarısı 12:00 - 02:00 saatleri arasında trafik birçok şehirde neredeyse hiç olmaz. Özellikle sokak araları ve yan yollar bomboş olur. Rahat rahat sokak aralarında gezerek antreman yapabilirsiniz. Ne arabaların sıkıştırma derdi olacak, ne de "eyvah, motoru devirirsem herkes bana bakacak" endişesi. Sakin sakin dur kalk, dik bayırda motosiklet kaldırma, 8 çizme, yavaş ilerleme, hafif hafif ani fren manevralarını çalışmak için bomboş yollardan iyisi olamaz.

1 Hafta boyunca gece sürüp motosiklete iyice alışın. Ondan sonra da yavaş yavaş gündüzleri trafiğe karışabilirsiniz.

Burada o dediğiniz saatlerde pek araç yok, lâkin olan araçlarda genelde alkollü olanlar :) bende onu keşfettim akşam 10-12 arasını tercih etmeye yöneldim, birde hava serin oluyor ve de araçları görmeden önce ışıklarını görüyorsun, daha kontrollü. Gerçekten güzel bir tavsiye...

HayırsızOğul
26 Haziran 2015, 10:09
Motoru aldım 2 gün arkadaşla antreman yaptık. 3. Gün trafikteydim hatta yol benim hakkımken atlayan yayanın birini dövmüştüm sinirden.

nines
26 Haziran 2015, 10:14
ilk motorumu aldığımda üniversiteye gidiyordum. hatta o ana kadarki tek motor tecrübem (artık tecrübe denirse) ehliyet sınavında sürdüğüm skuterdi. ilk 20-25 gün sadece kampüs içinde kullandım. bu arada motoru bayiden kampüsede bayide çalışan bir adam getirmişti motoru ilk kaldırışta filan yardımcı oldu bakma arabadan trafik tecrübem vardı ama motora alışma süreci işte viteslerdi debriyajın elde oluşu filan. onun dışında ufak kazalarla (durduğum yerde kakalak gibi yere düşmeler filan) filan öğrendik.

hakikiteker
27 Haziran 2015, 09:28
Sürücü kursunda 7 saat dersten sonra tamam dedim oldu bu iş. Ama yanlış anlaşılmasın, olan tek şey motosikleti sürebilmemdi. Motosikletimi alınca bayiden eve kadar tın tın kendim getirdim. Bu olaydan sonra bir genişleme oldu zaten :D Akabinde rodaj bitsin diye her boşluğumda yola çıktım. Sasalı gibi sakin yolları tercih ettim rodaj için. Kontrolü artırmak için de Ulukent'te aktarma merkezi var, orada düzenli olarak gymkhana yapıyorum, tavsiye ederim. Biraz yatkınlık var bende makine kullanımına, pek korkan biri de değilim. Bu yüzden bir sorun yaşamadım, marttan beri 4000km oldu. Elimde para birikmez oldu ama olsun, zaman çok güzel geçiyor :)

Sykkuno
27 Haziran 2015, 09:39
Sürücü kursunda 7 saat dersten sonra tamam dedim oldu bu iş. Ama yanlış anlaşılmasın, olan tek şey motosikleti sürebilmemdi. Motosikletimi alınca bayiden eve kadar tın tın kendim getirdim. Bu olaydan sonra bir genişleme oldu zaten :D Akabinde rodaj bitsin diye her boşluğumda yola çıktım. Sasalı gibi sakin yolları tercih ettim rodaj için. Kontrolü artırmak için de Ulukent'te aktarma merkezi var, orada düzenli olarak gymkhana yapıyorum, tavsiye ederim. Biraz yatkınlık var bende makine kullanımına, pek korkan biri de değilim. Bu yüzden bir sorun yaşamadım, marttan beri 4000km oldu. Elimde para birikmez oldu ama olsun, zaman çok güzel geçiyor :)

Hocam ben egekent2'de oturuyorum da ulukent'te ki aktarma merkezi dediğiniz boş bi' alan var orası mı?

yasdal
27 Haziran 2015, 09:52
150 CC Jinlun Cruiser :) Bi arkadaşım vesile oldu aldık geldik onun arkasında eve. Kapı önünde 10 dk. gösterdi. Mahalle arasında gez bakalım dedi, bi iki tembihledi, çalışmazsa ayaklık, olmadı şu kırmızı düğme diye iyice belletti. Başladım turlamaya. 5 dk geçti motor çalışmıyo, ileri geri yapıyorum. Kontağı açıp kapıyorum yok. Aradım arkadaşı telefonu açar açmaz ben söze girmeden, ayaklığı kapat dedi :) Kapattım devam ettim. Sabahına Maltepe Dudullu arası dağ yollarından gidip gelmeye başladım. O ara bir kez keklik gibi virajın dışında gözüme kestirdiğim bi yere doğru sürüp son anda durdurdum makinayı, onun dışında bi tehlike atlatmadım. Şanslıydım. Hoş, 40- 50 yi geçmiyordum. Yine de artık her yerde eğitim kurumları, hocalar, kurslar var. Birine gidip yazılın. Belli olmaz, belki şanslı değilsinizdir.

hakikiteker
27 Haziran 2015, 10:27
Hocam ben egekent2'de oturuyorum da ulukent'te ki aktarma merkezi dediğiniz boş bi' alan var orası mı?

Seyrek'e giden yolun bağlı olduğu yonca kavşağın yan tarafı, Shell in arkası gibi kalıyor. Normalde aktarma merkezi orası ama otobüsler kullanmıyor. Birileri gelip de etrafı rahatsız edene ya da orada birbirini yaralayana kadar, şu an olduğu gibi insanların güzel güzel pratik yaptığı bir alan olarak kalacak :)

Mengu16
27 Haziran 2015, 10:48
Antalya Side'de 16 yaşında BWS100 scooter kiraladım motor kullanmayı öğrendim. İlk motor kullandığım günün akşamı bile hızlı trafiğe çıkmıştım. 80km hızla sürdüm trafikte. 95km'de son hızı vardı. Bisikletten motora geçince hem de o yaşta inanılmaz bir hızdı benim için :cherry:

Sykkuno
27 Haziran 2015, 11:06
Seyrek'e giden yolun bağlı olduğu yonca kavşağın yan tarafı, Shell in arkası gibi kalıyor. Normalde aktarma merkezi orası ama otobüsler kullanmıyor. Birileri gelip de etrafı rahatsız edene ya da orada birbirini yaralayana kadar, şu an olduğu gibi insanların güzel güzel pratik yaptığı bir alan olarak kalacak :)

tamamdır biliyorum orayı bende kullanayım madem : )

snappy x
27 Haziran 2015, 12:19
mobylette bionik 52 motor bozuktu ilk sahibinden aldım.tamirci geldi eve yaptı baktım saat 12 olmuş dedim sabah sürerim,ama dayanamayacağım galiba dedim neyse gittim yattım sabah kalktım saat 5,aldım motoru saat 8e kadar çalıştıramadım babam kaltı işe gidiyordu dedi benide atsana durağa kadar hayatımda hiç motor sürmedim gibi bişey,ilk kez bilmediğim bir motorla artçılı sürecektim haydi bismillah dedim 160 kg bindik mobilete :) bağıra bağıra dumanlı bi şekilde gittik ama hiçbirşey mobilet zevki veremez:flower: sonra başladık çitayı yükseltip cup aldık şuan tavuk ve koyun ezme işleriyle uğraşıyorum.

Samet Ağır
27 Haziran 2015, 12:27
Danaya birileriyle ortak girersin sanırım..Tek başına ağır gelir....:pl:

Ahmet_Tascı
27 Haziran 2015, 13:09
valla ben ilk 15 yaşımda dayımın motorunu kaçırarak başladım.nasıl trafiğe çıktım ? sanki yıllardır sürüyor gibi çıktım trafiğe tabi yunus polis yakalamasaydı daha sürerdim:pale: neyse 2 sene bekleyip ehliyetimi aldım işe girdim kuryelik sonra hergün motor tepesi zaten yatkındım iyice alıştım gitti.şuan yaş 22 acayip sürerim maşşallah ehehehe :flower:

telike
27 Haziran 2015, 13:20
ilk trafiğe honda xr650r ile çıktım 65bg lik bir plakalı safkan/special makina, sonra xf650 aldım kendime. yani üstüne oturur oturmaz da çıktım trafiğe bi sıkıntı teşkil etmedi..

ceydamer
27 Haziran 2015, 15:58
gymkhana ne demek? ulukent bornovaya ne kadar uzak :)

snnykt
27 Haziran 2015, 16:57
gymkhana ne demek?
Trafiğe kapalı alanda, becerilerin el verdiği oranda yapılan tüm hayvanlık denemelerine verilen isim/etkinlik.
Yeni başlayanlar için
Frenler ne kadar iyi tutuyor?, şurada şu kadar yatabilir miyim?, slalom yapiim biraz şeklinde iç sesi dinler kendi kendine görev verir, verdiği görevleri yapar. ( motoru yada kendini tanıma evresindekilerce yapılabildiği gibi, artistlik amaçlı showa yürüyen ustalarca da yapılabilir, izlemesi zevklidir. )

Yeni Başlayanı izleyenler için: ne yapıyor la bu manyak şeklinde soru sordurur. Abi o deli dana gibi yarım saattir dönüyor orda diyaloglar duyulabilir.

Artık işin kurdu olan kişiler yaptığında, izleyenler merak edenler, nasıl yaptı lan onu, oha adama bak şeklinde tepkiler verdirebilir.

Her ne kadar ismi uymasa da, aynı konsepte giren video aşağıda.

https://www.youtube.com/watch?v=kveuSgNgsPw

https://www.youtube.com/watch?v=pVoXGGXRl5k

ardacik
27 Haziran 2015, 17:27
Motoru aldim aldigim binanin otoparkinda 10 dk dur kalk calistim sonra 50 km kuzenimin esliginde isyerine kadar surdum sonrasi bol bol kullanmakla devam ediyo...

berkan52
27 Haziran 2015, 17:55
Şansıylıdım heralde oturduğum yerde araçların olmadı trafiğe kapalı bir asfalt alan mevcuttu. Birde motosikletimi ehliyet almadan 3 ay önce almıştım. Full ekipman 3 ay boyunca her gece bıkmadan usanmadan pratik yaptım o alanda. Bazen şeytan dürtmedi değil yani trafiğe çıksam mı diye çok ikilemde bulumdum iyi ki de çıkmamışım. Sonrasın ehliyetle beraber yardırdım gitti zaten.

hakikiteker
27 Haziran 2015, 22:07
Trafiğe kapalı alanda, becerilerin el verdiği oranda yapılan tüm hayvanlık denemelerine verilen isim/etkinlik.
Yeni başlayanlar için
Frenler ne kadar iyi tutuyor?, şurada şu kadar yatabilir miyim?, slalom yapiim biraz şeklinde iç sesi dinler kendi kendine görev verir, verdiği görevleri yapar. ( motoru yada kendini tanıma evresindekilerce yapılabildiği gibi, artistlik amaçlı showa yürüyen ustalarca da yapılabilir, izlemesi zevklidir. )

Yeni Başlayanı izleyenler için: ne yapıyor la bu manyak şeklinde soru sordurur. Abi o deli dana gibi yarım saattir dönüyor orda diyaloglar duyulabilir.

Artık işin kurdu olan kişiler yaptığında, izleyenler merak edenler, nasıl yaptı lan onu, oha adama bak şeklinde tepkiler verdirebilir.

Her ne kadar ismi uymasa da, aynı konsepte giren video aşağıda.

https://www.youtube.com/watch?v=kveuSgNgsPw

https://www.youtube.com/watch?v=pVoXGGXRl5k

Aynen, neredeyse her gittiğimde birkaç dakika sonra biri gelip sigara yakıyor :D

omer2to
27 Haziran 2015, 22:11
1-2 ay oldu olmadı gibi 5 yıldır araba kullanıyordum üniversiteye başladığımda almıştım. Üniversiteyi son sınıfta bırakmak zorunda kaldım. Arkadaşım aradı samsundayım bir tane motorsiklet satıyorum alır mısın ?
Nakit ihtiyacı vardı gidermek istedim gittim aldım. Nasıl çalışıyor dedim bu :D
Gösterdi o gün bahçede sürdüm hemen koşarak kask ve mont aldım diğer gün trafiğe karıştım. Ehliyete yazıldım yarın sınavım var gidip gireceğim geçemem gibi ama olsun gidip gireceğim öyle başladı her şey bir günde oldu bitti.

dundanbiri
27 Haziran 2015, 22:27

Aktarma merkezi güzel :) ben de orada antrenman yapıyordum.

hayko5
27 Haziran 2015, 23:21
İlk olarak motor kullanmayı bilmeden motoru aldım bir günde öğrettiler bilinçsiz kullandım şortla bindiğim dönemler oldu ardından abilerimizle tanıştık gördük, imrendik, sorduk ve öğrendik işin aslı öyle olmuyormuş töre ne derse o olurmuş eyvallah dedik gittik botumuzu aldık pantolonumuzu çektik ceketimizi eldivenimizi giydik ee başka derken elimizden tuttular doğru kursa götürdüler birde sürüş eğitimi alacaksın dediler olur dedik eğitimi de aldık gel bakalım peşimizden dediler aldılar her şeyi gösterdiler fazlasıyla anlattılar sür bakalım dediler uzun yol yaptırdılar gece sürüşü vs derken haydi hayırlı olsun aşiretimize hoşgeldin diyerek alnımızdan öptüler.

http://cdn.komikler.com/k/komik-resim/000/117/718/117718-motorcu_bebek_d580.jpg

Root*
28 Haziran 2015, 12:22
mobylette bionik 52 motor bozuktu ilk sahibinden aldım.tamirci geldi eve yaptı baktım saat 12 olmuş dedim sabah sürerim,ama dayanamayacağım galiba dedim neyse gittim yattım sabah kalktım saat 5,aldım motoru saat 8e kadar çalıştıramadım babam kaltı işe gidiyordu dedi benide atsana durağa kadar hayatımda hiç motor sürmedim gibi bişey,ilk kez bilmediğim bir motorla artçılı sürecektim haydi bismillah dedim 160 kg bindik mobilete :) bağıra bağıra dumanlı bi şekilde gittik ama hiçbirşey mobilet zevki veremez:flower: sonra başladık çitayı yükseltip cup aldık şuan tavuk ve koyun ezme işleriyle uğraşıyorum.

Ulan yine istemsizce guldum ya :)

karşıyaka57
28 Haziran 2015, 12:58
Motosiklete ilgim vardı.2 sene önce 2.el çinli bir motosiklet aldım.Bir baktım DENRİYAJ diye birşey varmış ilk defa duymustum o kelimeyi 😄

Mahalle arasında bir tur attım korka korka.Gaz vermek, debriyaja basmak, ayak ile fren, vites attirma, aynalara saga sola bakma, denge saglama, sinyal vs anlatti arkadasim, korktum ilk anda direk ben bunu satiyorum bu kadar seyi ayni anda asla yapamam dedim. 😃😃

Sonra mahalle arasinda çok dusuk hizlarda kullana kullana öğrendim, zaman gectikce alistikca cok kolay gelmeye basladi ve zamanla trafige ciktim :)))

sdirer
28 Haziran 2015, 13:28
selesine oturmuşluğum yoktu, bir cuma öğleden sonra gidip satın aldım, selesine oturup işe geldim. Akşam, mesaiden sonra meşhur cuma trafiğine girip Leventten Kartala geldim. 2 yılı geçti. trafik kazam yok. Biraz! bisiklete binmişliğim vardı diyeyim de AEA'yı gene huylandırayım. :)

...BeDo...
28 Haziran 2015, 13:34
Arkadaşın kuba çita 100R sürmüştüm ilk olarak ve okuduğum, izlediğim videolardan öğrendiğimle motoru çalıştırıp gitmem bir oldu ve motor aşkım o zaman başladı işte. Ve arkadaşımda çok şaşırdı ilk defa motor süren birine göre çok iyisin diye. Ara tek tük binip sürüyorum artık kendi motorumu alma zamanım geldi.