PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni ehliyet yasa tasarısının akla mantığa uygun olmaması

Gin
24 Haziran 2015, 15:50
ben a2 ehliyetimi alalı henüz 2 yıl olmadı ve 2016 nın 1 ocak tarihine kadar da olmayacak dolayısıyla ben a2 ile derecelendirilmiş olacağım yani 47 beygire kadar olan motorları kullanabileceğim sadece.

bu yasadan önce yani halihazırda, sınavlar ve yetkililer bana s1000rr, hayabusa gibi makineleri alıp otobana çıkma olanağı vermiş ama ben ve bu durumdan muzdarip diğer arkadaşlar nasıl oluyorsa 1 ocak itibariyle yetersiz konumuna düşüyoruz ve tekrardan ehliyet için uğraşma,koşuşturma içine girip yeniden masraf yapmaya tabii tutuluyoruz.

tek diyeceğim şu ki;

https://twitter.com/dbdevletbahceli/status/527517901671383040

UNdocab
24 Haziran 2015, 15:53
Kazanılmış haklardan geri dönüş olmaz. Yeni ehliyetler için geçerli olacaktır

Gin
24 Haziran 2015, 15:59
24 yaşında yada 2 yıllık ehliyet tecrübesi yoksa söylediğim gibi mevzu

Shamy
24 Haziran 2015, 16:15
Zaten 2 yillik motorcu bile degilsin kaldiki, mevcut tecruben 47 hp motor kullanmaya bile yetmez. Cibir 125 biniyorsun 2 yil bile degil daha
Sen ve senin gibilere 47 hp motor cok bile. Yakinacagina dua et bu tecrubesizligimle bile 47 hp motora kadar kullanabilirim diye.

Gin
24 Haziran 2015, 16:23
Zaten 2 yillik motorcu bile degilsin kaldiki, mevcut tecruben 47 hp motor kullanmaya bile yetmez. Cibir 125 biniyorsun 2 yil bile degil daha
Sen ve senin gibilere 47 hp motor cok bile. Yakinacagina dua et bu tecrubesizligimle bile 47 hp motora kadar kullanabilirim diye.

hop bi dakika bakalım hele. sen ve senin gibiler gibi lafları bana tanımadığım bi adam edecek ha?

benim bahsettiğim mesele, şuanda binebilecek olmalarına rağmen bu motorlara, neden 1 ocakta bu insanlar yetersiz konumuna düşüyor birden bire.

benim zaten motorumu satma yüksek cc lere heves etme gibi bi durumum yok böyle önüne gelenden laf duymaya niyetim hiç yok

Darkcity2000
24 Haziran 2015, 16:30
Karar ciktiktan sonra ehliyet alacaklari kapsar telas etmeyin.

COQ
24 Haziran 2015, 16:31
Bildiğim kadarıyla yasa eskiden alınmış ehliyetleri kapsamıyor.
Kapsasa da aslında çok saçma değil çünkü kullanmak için yetersiz olduğun bir motosikletle kaza yaparsan ehliyet yenilemekten daha büyük dertlere sahip olursunuz.
Saçma olan bu iki yıl şartının içeriğinin doldurulmaması.
Sen iki yıl şartını neden koyuyorsun?
Sürücü bu zaman zarfında daha zayıf motosikletlerle tecrübe kazansın diye.
Peki bunu nasıl kontrol edeceksin?
Adam ehliyeti iki sene cebinde gezdirdikten sonra bu kural neye yarar?

CHaTaN
24 Haziran 2015, 16:34
Yeni ehliyet yasası Ocak ayından sonra yürürlüğe gireceği söyleniyor ve bu süreden sonra ehliyet alacak kişiler için geçerli. Daha önce ehliyet almış kişiler Direk A sınıfı ehliyet almaya hak kazanacaklar. Benim duyduğum ve bildiğim bu yönde. bu sorunu kafanıza takmaya gerek yok.

cemmoto41
24 Haziran 2015, 16:36
ben kursa dün başvurdum ve oradaki kişi bana bu yasadan etkilenmeyeceğimi söyledi kendisi hoca değil ama oradaki yetkili kişi bu araa ehliyeti bir sene geç alıyorum o yüzden sordum umarım eleştirisi yapılmaz

Gin
24 Haziran 2015, 16:42
Karar ciktiktan sonra ehliyet alacaklari kapsar telas etmeyin.

bu forumdaki konularda varolan ehliyetlerin de buna göre konumlandırılacağı söylenmiş

Kapsasa da aslında çok saçma değil çünkü kullanmak için yetersiz olduğun bir motosikletle kaza yaparsan ehliyet yenilemekten daha büyük dertlere sahip olursunuz.

zaten öyle ben burda yeni başlamış adamların yüksek cc kullanmasını savunmuyorum birden bu konuma düşmek acaip geliyor.

ehliyeti 2 yıl yatan adam da çok var zaten piyasada ama 2 yıl bekleyen adam işinin ehli olmuş olacak işte

MotorKafa
24 Haziran 2015, 16:59
bu yasadan önce yani halihazırda, sınavlar ve yetkililer bana s1000rr, hayabusa gibi makineleri alıp otobana çıkma olanağı vermiş

Peki gerekli eğitimi vermiş mi?

pcmnyk
24 Haziran 2015, 17:00
ben 24 yasindayim ama 2 yilim dolmadi. Bu soru benimde kafami kurcaladi. Yalniz yasa ciktiginda bole olursa magdur olacak kisiler var.biride ben. O yuzden eskiden cikan ehliyetleri kapsamaz diye dusunuyorum.

phns
24 Haziran 2015, 17:28
bence ehliyet sinavlarini zorlastirsinlar tabi surucu kurslari cok daha iyi egitim vermeli ve takip edilmelidir sadece motosiklet icin demiyorum butun siniflari kapsasin.

MotoGlock
24 Haziran 2015, 17:36
https://twitter.com/dbdevletbahceli/status/527518059863744513

Pangea
24 Haziran 2015, 17:37
Yanlış olan sistem düzeltilmeye çalışılıyor neyi akla mantığa uygun değil anlayamadım, 18 yaşındaki çocuk 1000 lik kullanırsa neler olduğunu bunca senedir görüyoruz. Burada önemli olan yetenekten ziyade kendini bilme ve gaza gelmeme bana kalırsa en az 2 sene daha büyümeli limitler .

zaferce
24 Haziran 2015, 17:39
Yasadan önce alınmış ehliyetinin derece düşürülerek 47 beygir motora mahkum edileceğini düşünen gençleri gerçekten 47 beygire mahkum etmek fena fikir değil aslında. :pl:

Sepya
24 Haziran 2015, 18:55
Tam bir ülke efsanesi, her sene bu vakitler aynı muhabbet dönüyor seneye bir bakıyorsun aynı sistem.

CxAnKACx
24 Haziran 2015, 19:08
Mantiksiz degil aksine cok mantikli bi sistem bence. Adamin cebinde gezdirmesi veya gezdirmemesi ona kalmis devlet bunu kontrol edemez. Zaten 2 yil gezdirip hayabusa alicaksa o adamin zekasindan suphe ederim (yil olmus 2015).

Bu arada ehliyetlerin akibeti akliniza takildiysa resmi gazeteden ilgili bolumu okuyabilirsiniz. Acikca "yasa cikmadan once ehliyeti olan ve kursa kayit yaptirmis olan " ibaresi yer aliyor. 2 sene beklemenize gerek yok istediginiz gibi takilabilirsiniz :).

A.Volkan
24 Haziran 2015, 19:11

''Adam ehliyeti iki sene cebinde gezdirdikten sonra bu kural neye yarar? '' Şu an ben gezdiriyorum mesela :bounce:

COQ
24 Haziran 2015, 19:12
Mantiksiz degil aksine cok mantikli bi sistem bence. Adamin cebinde gezdirmesi veya gezdirmemesi ona kalmis devlet bunu kontrol edemez. Zaten 2 yil gezdirip hayabusa alicaksa o adamin zekasindan suphe ederim (yil olmus 2015).

Bu arada ehliyetlerin akibeti akliniza takildiysa resmi gazeteden ilgili bolumu okuyabilirsiniz. Acikca "yasa cikmadan once ehliyeti olan ve kursa kayit yaptirmis olan " ibaresi yer aliyor. 2 sene beklemenize gerek yok istediginiz gibi takilabilirsiniz :).
Devlet neden kontrol edemesin yahu?!!!
Kontrolü en kolay mevzu bu.

Sepya
24 Haziran 2015, 19:53
Yav diyelim benim bobber motorum var iki sene arkamda ehliyetli adam mı gezdirecem ulan gezdirecek olsam adam depoya mı oturacak?

Gin
24 Haziran 2015, 19:57
Peki gerekli eğitimi vermiş mi?

verilmedi ve zaten hiç verilmeyecek

Yanlış olan sistem düzeltilmeye çalışılıyor neyi akla mantığa uygun değil anlayamadım, 18 yaşındaki çocuk 1000 lik kullanırsa neler olduğunu bunca senedir görüyoruz. Burada önemli olan yetenekten ziyade kendini bilme ve gaza gelmeme bana kalırsa en az 2 sene daha büyümeli limitler .

bana göre de büyümeli ama sırf 24 yaşını geçti diye adam aklıselim davranacak kuralı da yok tabii ki neyse o ayrı benim bahsettiğim buna yeterli görmüşsün şuan sonra ne değişiyor onu anlatmaya çalışıyorum

Yasadan önce alınmış ehliyetinin derece düşürülerek 47 beygir motora mahkum edileceğini düşünen gençleri gerçekten 47 beygire mahkum etmek fena fikir değil aslında. :pl:

bu forumdaki konu ve mesajlara istinaden ben bu yorumu yaptım,kendi kendime düşünürken böyle bi çekinceye kapılmadık sonuçta

CxAnKACx
24 Haziran 2015, 20:37
Devlet neden kontrol edemesin yahu?!!!
Kontrolü en kolay mevzu bu.

Aklıma bir yol gelmedi nerden bileceği hakkında benim,sizin varsa öğrenmek isterim. Ehliyete GPS mi takıcak desem o da olmaz...

Shamy
24 Haziran 2015, 20:45
Kim ne derse desin kazalar genc yas syruculukle ilgili, bu tum dunyada yapilmis bir istatistik.

Kucuk yas, az tecrube ve spor motosiklet bir araya geldimi risk cok artiyor.

Sahsen ben bunu trafikte hep goruyorum. 1000 lik kullanmama ragmen beni sagimdan solumdan vizir vizir gecen 250 cc 125 cc arkadaslar. Aralara daliyorlar, her virajda yaristaymis gibi gereksiz yatiyorlar. Onlerinde bir duzluk gordulermi yapistiriyorlar sonra kaza oluyor.

Ben hic kaza yapmam demiyorum. Ama muhtemelen yapacagim kazada hata oranim dusuk olacaktir sahsen.

Sahil yolunda sag seritten 50-60 km hizla giderken yanimdan top speed yapmaya calisan 125-250 yada teker yapmaya calisan cross naked vs surekli geciyor. Yine cevre yolunda seridimde ortadan yasal hiz siniri ile giderken sagli sollu ari gibi yapistirmis, makas atan surekli aralara giren tipler geciyor, nedir derdiniz? Aceleniz? Yada motosiklet keyfi bumudur? Benmi yanlisim yoksa milletmi anlayamadim gitti.

zaferce
24 Haziran 2015, 20:52
Aklıma bir yol gelmedi nerden bileceği hakkında benim,sizin varsa öğrenmek isterim. Ehliyete GPS mi takıcak desem o da olmaz...

Ehliyette sinif, ruhsatta da guc yaziyor.

COQ
24 Haziran 2015, 20:58

Bu konuda görüslerimi yillar önce "motosiklet kullaniminin yayginlasmasi için devlete düsen görevler" basliginda yazmistim.
Eski bir topic oldugu için arayip bulmak zor olacaktir kisaca buraya da yazayim.

Sahislarin araç kullanabilmesi için bir takim sartlar olusmasi gerekiyor.
Ilk önce bir araç lazim.
Daha sonra da o aracin sigortalanmasi.
Devlet sigorta kanununda küçük bir degisiklik yaparak sadece araç degil, kullanan kisilerin üzerine açilan bir sigorta sistemi getirir.
Diyelim ki bir motosiklet aldiniz.
Kullanici olarak isminize sigorta yapilmasi zorunlulugu getirilir.
Ya da babanizin bir motosikleti var.
Ikinci kullanici olarak (en fazla iki) sizin adiniza poliçe düzenlenir.
Ehliyet büyütmeye kalkistiginizda bu sigorta sürenize bakilir.
Eger iki yili doldurmamissaniz, ehliyet büyütmenize izin verilmez.
Ya da sigorta fiyatlari 2 yil süreyi doldurmayanlar için fahis rakamlara çikarilabilir, bu da önleyici bir unsurdur.
Yani devlet kisiyi degil, sigorta poliçesini takip ederek kolayca bu denetlemeyi saglayabilir.

Gin
24 Haziran 2015, 21:25
Kim ne derse desin kazalar genc yas syruculukle ilgili, bu tum dunyada yapilmis bir istatistik.

Kucuk yas, az tecrube ve spor motosiklet bir araya geldimi risk cok artiyor.

Sahsen ben bunu trafikte hep goruyorum. 1000 lik kullanmama ragmen beni sagimdan solumdan vizir vizir gecen 250 cc 125 cc arkadaslar. Aralara daliyorlar, her virajda yaristaymis gibi gereksiz yatiyorlar. Onlerinde bir duzluk gordulermi yapistiriyorlar sonra kaza oluyor.

Ben hic kaza yapmam demiyorum. Ama muhtemelen yapacagim kazada hata oranim dusuk olacaktir sahsen.

Sahil yolunda sag seritten 50-60 km hizla giderken yanimdan top speed yapmaya calisan 125-250 yada teker yapmaya calisan cross naked vs surekli geciyor. Yine cevre yolunda seridimde ortadan yasal hiz siniri ile giderken sagli sollu ari gibi yapistirmis, makas atan surekli aralara giren tipler geciyor, nedir derdiniz? Aceleniz? Yada motosiklet keyfi bumudur? Benmi yanlisim yoksa milletmi anlayamadim gitti.

oransal olarak doğrudur ama genelleme yapmak yanlış benim gördüğüm bi sürü yaşını başını almış ama bu bahsettiğiniz apaçilikleri fazlasıyla yapan adam var.bu tip şeyler insanın kişiliğiyle alakalı.

Bu konuda görüslerimi yillar önce "motosiklet kullaniminin yayginlasmasi için devlete düsen görevler" basliginda yazmistim.
Eski bir topic oldugu için arayip bulmak zor olacaktir kisaca buraya da yazayim.

Sahislarin araç kullanabilmesi için bir takim sartlar olusmasi gerekiyor.
Ilk önce bir araç lazim.
Daha sonra da o aracin sigortalanmasi.
Devlet sigorta kanununda küçük bir degisiklik yaparak sadece araç degil, kullanan kisilerin üzerine açilan bir sigorta sistemi getirir.
Diyelim ki bir motosiklet aldiniz.
Kullanici olarak isminize sigorta yapilmasi zorunlulugu getirilir.
Ya da babanizin bir motosikleti var.
Ikinci kullanici olarak (en fazla iki) sizin adiniza poliçe düzenlenir.
Ehliyet büyütmeye kalkistiginizda bu sigorta sürenize bakilir.
Eger iki yili doldurmamissaniz, ehliyet büyütmenize izin verilmez.
Ya da sigorta fiyatlari 2 yil süreyi doldurmayanlar için fahis rakamlara çikarilabilir, bu da önleyici bir unsurdur.
Yani devlet kisiyi degil, sigorta poliçesini takip ederek kolayca bu denetlemeyi saglayabilir.

bu daha mantıklı ve makul bi çözüm ama sigorta yaptırmış bir kişi yine de motorunu yatırmış hiç kullanmamış olabilir mesela, 2 yıl süresini tamamlamış ama deneyim kazanmamış biri olacak yanlış anlamışsam düzeltin lütfen

kivancern
25 Haziran 2015, 00:16
Tum A2 ehliyet sahipleri A ehliyeti almaya hak kazanicak.. 24 yas ve/veya 2 yil tecrube aranmadan