PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosiklet Sôzlük

Sayfa : [1] 2

COQ
23 Haziran 2015, 20:29
Degerli arkadaslar motosiklet terimleri, jargonu, konulari gibi mevzularin derli toplu bir arada bulunabilecegi bir ortam olsun merak eden arasin bulsun, isteyen de yazsin diye sözlük spotta bir moto sözlük olusturdum.
Ufak ufak da bir seyler girmeye basladim.
Cani sikilan ya da farkli ortam arayan, katkida bulunmak isteyen arkadaslar üye olup yazmaya baslayabilirler.
Para kazanma amaçli bir mevzu degildir zaten herhangi bir para kazanmanin imkani da yoktur, bu nedenle kendinizi kullanilmis gibi hissetmeyeceginiz bir ortam olsun diye sozlukspot alt yapisini kullandim.
Ileride canim sikilip ilgilenemeyebilirim bu nedenle ben mod olurum falan diyen arkadaslar varsa iletisime geçebilirler.
Ilerletebilirsek ilerletiriz olmazsa sallariz gitsin.:)

http://motosozluk.sozlukspot.com/

tabi cbr mi layim, ybr mi gibi derin konulari oraya degil, her zamanki gibi buraya açarsaniz sevinirim.:P
ilk motorum ne olsun basligini ilk açan tarafimdan ödüllendirilip guzelce dövülecektir.
Hadi hayirlisi.

velizrsln
23 Haziran 2015, 20:35
güzelmiş bendemi bir sözlük açsam^^ bu scriptler kolay mı wp gibi

COQ
23 Haziran 2015, 20:40
güzelmiş bendemi bir sözlük açsam^^ bu scriptler kolay mı wp gibi

sen bisey yapmiyorsun,
sozlukspota uye olup istedigin gibi bir sozluk açabilirsin

HayırsızOğul
23 Haziran 2015, 20:43
Çok beğendim ben varım :) mod görevleri neler?

COQ
23 Haziran 2015, 20:44
Çok beğendim ben varım :) mod görevleri neler?

bilmiyorum:P
ama yakinda ögrenirim:bounce:

YouSuffer
23 Haziran 2015, 21:08
güzel fiikir:cat:

ruthsims
23 Haziran 2015, 21:23
hocam güzel fikir umarım zaman içinde gelişir, fırsat bulursam katkıda bulunmayı da isterim. Bu vesileyle;
karenaj yanlış kullanımıdır. Doğrusu sözlükte yazılananın tam tersi grenajdır. Fairings İngilizcesi.

COQ
23 Haziran 2015, 21:59
hocam güzel fikir umarım zaman içinde gelişir, fırsat bulursam katkıda bulunmayı da isterim. Bu vesileyle;
karenaj yanlış kullanımıdır. Doğrusu sözlükte yazılananın tam tersi grenajdır. Fairings İngilizcesi.

Ben tam tersini biliyorum!!!!:silent:

GB79
23 Haziran 2015, 22:12
Hocam chooper, chopper olmasın?

phns
23 Haziran 2015, 22:28
güzel olmuş güzel fikir :cat:

ENİGMA
23 Haziran 2015, 22:42
o değilde temayı görünce duygulandım :/

plegus
23 Haziran 2015, 22:47

Ben tam tersini biliyorum!!!!:silent:

Sen doğru biliyorsun rahat ol.

fr. carénage, türkçe en yakın söylenişi "karenaj"dır.

Grenaj; "amuğauyuuum!" diye konuşan apaçi bebelerden çıkma uydurma bir kelimedir.

Gidip her yanlışı düzeltmek çok itici geliyor normalde, okur geçerim de; bir de araştırmadan gelip doğruyu yanlışla düzeltmeye çalışınca ayar oldum. Üstüme vazife değil ama doğru bilen bari kendinden emin olabilsin.

GB79
23 Haziran 2015, 22:57
Grenaj'ın Fransızcası grénage değil midir? :cherry:

ruthsims
23 Haziran 2015, 23:19
http://www.seslisozluk.net/fairings-nedir-ne-demek/
Ayrıca,
Google a karenaj yazın size ne demek istediğinizi soracak. Kelimenin doğru şekilde Türkçe de kullanımı grenajdır. Siz istediğinizi söyleyin ben sizi anlıyorum,sıkıntı yok.

ogzcngdk
23 Haziran 2015, 23:26
kayıt oldum, kalabalık olursak güzel ortam olucaktır:mrgreen:

COQ
23 Haziran 2015, 23:35
karenaj fransizcadan geçmis dilimize
fransizca carenage moto diye söylüyoruz
okunusu karenaj
yillar önce bir baska platformda birisi grenaj adinda bir motor parçasi oldugunu yazmisti hatirimda kalmis.
Ama o parça nerdedir, neresidir bilmem.:)

ENİGMA
23 Haziran 2015, 23:39
kayıt olmaya çalıştım ama hep ya nick alınmış uyarısı aldım bide email kayıtlıymış sonra uğraşırım

plegus
23 Haziran 2015, 23:44
Ayrıca,
Google a karenaj yazın size ne demek istediğinizi soracak. Kelimenin doğru şekilde Türkçe de kullanımı grenajdır. Siz istediğinizi söyleyin ben sizi anlıyorum,sıkıntı yok.

1. Buna cevap yazarsanız daha fazla uzatmayacağım bunu söyleyim.

2. Grenaj da karenaj da türkçe kelime değildir. Dikkat ettiyseniz (şans eseri değil, seçerek yazdım) en yakın "söylenişi" karenaj dedim, türkçesi demedim. Kısaca dilimizde bu kelimelerden herhangi birisi yok. Grenaj zannettiğiniz kelime fransızcadan gelmektedir ve okunuşu karenaj şeklindedir. Umarım burada anlaşabildik.

3. Sesli sözlük bağımsız bir oluşumdur. Ekşisözlükten bir farkı yoktur. Referans istiyorsanız TDK'ya bakabilirsiniz: http://www.tdk.gov.tr/
Lütfen grenajı ve karenajı aratın, ikisini de bulamayacaksınız. Çünkü bu kelimeler yok.

4. Google böyle muğlak kelimelerde (ki buradaki muğlaklık zaten bu 2 kelimenin de var olmamasından kaynaklanıyor) doğruları değil, en çok kullanılanı gösterir. Daha fazla insanın grenajı kullanması, sadece daha fazla insanın hataya düştüğünü gösterir, fazlasını değil.

Sözün özü; siz de istediğinizi kullanın, herkes istediğini kullansın, sonuçta birbirimizi anlıyoruz. Ama sizden ricam, başkalarını hatalı dağarcığınızla yanıltmayın ve daha fazla uzatmayın. Saygılar.

COQ
23 Haziran 2015, 23:44
Hocam chooper, chopper olmasın?

iki p yerine iki o yazilmis
benim klavyede o ve p harfi yanyana
duzeltelim hemen

velizrsln
23 Haziran 2015, 23:52
sen bisey yapmiyorsun,
sozlukspota uye olup istedigin gibi bir sozluk açabilirsin

hm o zaman olmaz herkezin yapabilcegi birşeyi yapmak istemem

COQ
24 Haziran 2015, 00:03
arkadaslar sözlükte baslik açabilmek için üst tarafta yer alan baslik yazili kutucuga açmak istediginiz basligi yazip, getir tusuna basiyorsunuz.
alt tarafta entrynizi gireceginiz yazi kutusu açiliyor.
Bu sözlük kullanmasi baya alengirli biseymis ben de yeni yeni anlamaya çalisiyorum.
Girilmesi gereken bir sürü terim var
rake açisindan tank tokatlayana kadar dünya kadar motosikletle ilgili mevzu var
bunlari girebilirsek baya faydali bi is yapmis olacagiz.

oluroyle
24 Haziran 2015, 00:14
Merhaba,

Bence harika bir fikir üzerine oluşturulmuş bir sayfa olmuş.

emrb
24 Haziran 2015, 00:31
İlerde inci sözlük gibi bir ortam oluşmaz inşallah. ccc mt ccc

ogzcngdk
24 Haziran 2015, 00:37
İlerde inci sözlük gibi bir ortam oluşmaz inşallah. ccc mt ccc

hiç birşeyi beğenmezsek ve herşeyde kusur bulursak, kibirli olursak ekşi sözlük gibi olabilir

emrb
24 Haziran 2015, 00:50
hiç birşeyi beğenmezsek ve herşeyde kusur bulursak, kibirli olursak ekşi sözlük gibi olabilir

ekşinin yazarlarını gerçek hayatta çok merak ediyorum.Hayal edince boyunlarında fular,ağzında puro sigara ile sokakta dolaşan tipler gözümde canlanıyo..

COQ
24 Haziran 2015, 00:53
Panik yapmayın yav cıvıtmasına izin vermeyiz.
Hele inci seviyesi asla olmaz.:)
Ciddi olunacak diye bir kaide yok tabi ama bir motosiklet sevdalısı bir terim ya da olayı merak ettiğinde o başlık altında tatmin edici bilgiyi bulabilmeli amaç budur.
Tabi milletin uzayda maden çıkartmaya başladığı devirde fikir beyan etme özgürlüğüne kilit koyacak da değiliz.

K4NuNi
24 Haziran 2015, 01:16
Güzel fikir tebrik ederim. 1-2 ben de karaladım.. Hayırlı olsun :)

KUVVETMİRA
24 Haziran 2015, 01:25
oo sözlük alırım bi dal

ogzcngdk
24 Haziran 2015, 01:38
oo sözlük alırım bi dal

hoşgeldin hocam, az önce bir konuda senden bahsettiler nerde bu adam diyorlardı :cherry:

COQ
24 Haziran 2015, 11:54
oo sözlük alırım bi dal
Al tabi.
Kanuni güzel paylaşım yapmış sevdim.
Üyelik sorunu olan arkadaş varsa bildirsin çözmeye çalışalım.

KUVVETMİRA
24 Haziran 2015, 12:24
hoşgeldin hocam, az önce bir konuda senden bahsettiler nerde bu adam diyorlardı :cherry:

hoşbulduk efendim, buralardayım :rendeer:

Al tabi.
Kanuni güzel paylaşım yapmış sevdim.
Üyelik sorunu olan arkadaş varsa bildirsin çözmeye çalışalım.

site açılmadı müdür beg :silent:

zaferce
24 Haziran 2015, 12:47
http://sozluk.motorcuyuz.com/ adresinde yürümemiş bir tane var.

telike
24 Haziran 2015, 12:59
can not display :(

COQ
24 Haziran 2015, 13:42
site açılmadı müdür beg :silent:

Sanirim bir problem oldu su an açiliyor

telike
24 Haziran 2015, 15:44
Benim nickimi biri almış hem de benim eposta adresimle.
http://i.hizliresim.com/ZDP8Eo.jpg

COQ
24 Haziran 2015, 16:22
Telike;
daha önce sözlükspota üye olmuş olabilirsin.
Üyelik durumu bu alt yapıda bulunan tüm üyeleri kapsıyor.
Yani aynı alt yapı altında başka bir sözlüğe üyeliğin varsa ya da kullanıcı adını daha önce başka biri aldıysa böyle bir durumla karşılaşmak olasılığı var.

SizofrenMacaPapazi
24 Haziran 2015, 16:47
Degerli arkadaslar motosiklet terimleri, jargonu, konulari gibi mevzularin derli toplu bir arada bulunabilecegi bir ortam olsun merak eden arasin bulsun, isteyen de yazsin diye sözlük spotta bir moto sözlük olusturdum.
Ufak ufak da bir seyler girmeye basladim.
Cani sikilan ya da farkli ortam arayan, katkida bulunmak isteyen arkadaslar üye olup yazmaya baslayabilirler.
Para kazanma amaçli bir mevzu degildir zaten herhangi bir para kazanmanin imkani da yoktur, bu nedenle kendinizi kullanilmis gibi hissetmeyeceginiz bir ortam olsun diye sozlukspot alt yapisini kullandim.
Ileride canim sikilip ilgilenemeyebilirim bu nedenle ben mod olurum falan diyen arkadaslar varsa iletisime geçebilirler.
Ilerletebilirsek ilerletiriz olmazsa sallariz gitsin.:)

http://motosozluk.sozlukspot.com/

tabi cbr mi layim, ybr mi gibi derin konulari oraya degil, her zamanki gibi buraya açarsaniz sevinirim.:P
ilk motorum ne olsun basligini ilk açan tarafimdan ödüllendirilip guzelce dövülecektir.
Hadi hayirlisi.

güzelmiş üye oldum :D

CxAnKACx
24 Haziran 2015, 21:37
Guzel bir calisma, biraz once pc ile uye olup bir seyler yazdim ama telefon ile acamadim...
Bu arada bir kac sorum olacak ilk kez oyle bir ortama katilicam:
1) ekside cok yaparlar (bkz: xxx) yaparlar xxx'e tiklayinca falan o konuya gidersin bu is nasil olucak?
2)tiklanicak link seklinde nasil konulur?
3) yine eksiden ornek veriyim, bir sey yazar yukarisinda * isareti olur ustune gelince bi aciklama yazar bu nasil yapilir?

Bunun disinda tavsiyelerinize fazlasiyla acigim iyi forumlar :) .

@telike telefonunuz iphone 5 mi acaba benimki acmiyor da sayfayi....

KUVVETMİRA
24 Haziran 2015, 21:50
site yine açılmadı müdür beg :silent:
tesisatı bi kontrol etsek

COQ
24 Haziran 2015, 21:51
Guzel bir calisma, biraz once pc ile uye olup bir seyler yazdim ama telefon ile acamadim...
1) ekside cok yaparlar (bkz: xxx) yaparlar xxx'e tiklayinca falan o konuya gidersin bu is nasil olucak?
3) yine eksiden ornek veriyim, bir sey yazar yukarisinda * isareti olur ustune gelince bi aciklama yazar bu nasil yapilir?

su an bende giremiyorum biraz fazla giris olunca kitleniyor meret.!!!
bknz yapmak için yazi kutusunun üstünde butonlar var.
orada bknz butonuna basinca kutuda söyle bir kod beliriyor.
(bknz: )
bakiniz vermek istediginiz basligin linkini sagdaki parantez isaretinin soluna
ya da bir baska deyisle,
iki nokta üst üste ( : ) isaretinin sagina yaziyorsunuz.
örnek;
(bknz:tank tokatlama)

oluroyle
25 Haziran 2015, 00:12
Merhaba ,

Aynen bende giremedim şu an.

telike
25 Haziran 2015, 01:10

Aynen dostum ios işletim sistemi ilk bi açmadı sonra açtı işletim sistemi ile değil de site ile ilgili bi hata mevcut
Coq abi yarın başka bi adresle deneyeyim

COQ
25 Haziran 2015, 12:40
sözlügümüz uçmus arkadaslar.
bilmedigin tanimadigin adamlara güvenip is yapmaya kalkarsan böyle oluyor demekki.
sozlukspot.com yoneticilerine mesaj attim ama böyle bir açilip bir kapanacaksa devam etmenin zaten bir alemi yok.
hiç bir seye yanmam emek verip biseyler paylasan arkadaslarin emegine yanarim.
Saniyorum domain falan alip kendi kontrolumuzde bir sozluk kursak daha iyi olacak.
Ben bir arastirayim olacak tarafi varsa yeni bir denemede görüsmek üzere.
Si,nirlerim bozuldu sözlügü basip herkesin kafasina anayasa kitapçigi atasim var.:jocolor:

SizofrenMacaPapazi
25 Haziran 2015, 13:32
bilmedigin tanimadigin adamlara güvenip is yapmaya kalkarsan böyle oluyor demekki.
sozlukspot.com yoneticilerine mesaj attim ama böyle bir açilip bir kapanacaksa devam etmenin zaten bir alemi yok.
Saniyorum domain falan alip kendi kontrolumuzde bir sozluk kursak daha iyi olacak.
Si,nirlerim bozuldu sözlügü basip herkesin kafasina anayasa kitapçigi atasim var.:jocolor:

bağımsız olarak açmak en mantıklısı

AsyMeTRiQue
25 Haziran 2015, 14:38
Bağımxız olarak açmak en mantıklısı tabi ama önce bi böyle yönetim panellerini kullanma konusunda kendini biraz daha geliştirmeni öneririm ki bu tür subdomain veren siteler üzerinden bunu rahatlıkla yapabilirsin. Sıkıntı tam olarak neden kaynaklanıyor bilmiyorum ama üyelere vereceğiniz yetkilerin neler yapabileceğini iyi bilmeniz ve anlamanızı öneririm. Öğrenmek için bu tür subdomainler biçilmiş kaftan oluyor. Aksi takdirde bağımsız olarak kuracağınız site içinde, eğer scripti kendiniz yazmayacaksanız, piyasa da var olan hazır scriptleri kurmanız gerekecek ki orada da bu subdomaindeki yetkilerinizin çok daha üzerinde yetkilere sahip olacak ve o zaman yapacağınız hatalarda ise mail atacak kimseniz olmayacak (ücretsiz bir script kullanırsanız tabi) ve çok daha fazla uğraşacaksınız... Sadece ilk açtığınız gün bilgisayardan girmiştim kısa bir süre. Keşke biraz daha vaktim olsa da evde yatan pc ile daha fazla vakit geçirsem. O zaman bende üye olup bir şeyler katmaya çalışırdım...

Levsy
25 Haziran 2015, 15:12

Sözlük tamamen uçmuş, sunucudaki yedeklerden geri getirirlerse ne ala :)

Bu işe önem veriyorsan bir domain al, Fransa'daki güvenilir firmaların birinden de uygun bir host paketi alırsın.
Sözlük scriptleri genelde PHP olduğu için Linux hosting almalısın.
Sana uygun fiyatlı bir de script buluruz. Bu konuda ücretsizlere bakmamak lazım, çoğu sorunlu olur.
Toplam masrafın 100 - 150 Euro olabilir. Çok para değil ama ufak iki reklam alsan masrafını alırsın zaten.

Hosting bilgilerini bana iletirsin. Sözlüğü kurup güvenlik ayarlarını da yapar ve anahtarlarını eline veririm :)

COQ
25 Haziran 2015, 15:30
Sözlük tamamen uçmuş, sunucudaki yedeklerden geri getirirlerse ne ala :)

Bu işe önem veriyorsan bir domain al, Fransa'daki güvenilir firmaların birinden de uygun bir host paketi alırsın.
Sözlük scriptleri genelde PHP olduğu için Linux hosting almalısın.
Sana uygun fiyatlı bir de script buluruz. Bu konuda ücretsizlere bakmamak lazım, çoğu sorunlu olur.
Toplam masrafın 100 - 150 Euro olabilir. Çok para değil ama ufak iki reklam alsan masrafını alırsın zaten.

Hosting bilgilerini bana iletirsin. Sözlüğü kurup güvenlik ayarlarını da yapar ve anahtarlarını eline veririm :)

Gözlerinden öper hatta yalarim seni.:P
Para odakli olmasin, ise yarar bisey yapalim istedim ama mümkün olmadi.
Host falan alip açmak sorun degil yapariz.
Bir ara özelden görüselim.

Levsy
26 Haziran 2015, 16:56
Anlaştık, iletişilmeyi bekliyorum ::music2::

Thracian
30 Haziran 2015, 20:28
Başka bir arkadaşımız da bir moto-sözlük girişiminde bulundu.İnşallah o sözlükte uçmaz.;
http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/148998-motosiklet-sozluk-acildi.html

Seko
30 Haziran 2015, 20:48
Ayrıca,

Dulbeks lastik ve amortisörü pıslatmak gibi mi ?