PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yüksek Devirde ve Debriyaj Salınca Titreme ve Hızlanmama

Ahmanamra
01 Haziran 2015, 19:06
Ustalar durum başlıktaki gibi. Debriyaj sıyırıyordur dedik debriyajı değiştirdik ki bir kaçı sıyırmıştı zaten.lakin sıkıntı hala devam etmekte . Sanki hangi viteste olursan ol devir 7000 *8000 lere gelince motor sıyırıyormuş gitmiyormuş gibi davranıp bir titreme yaratıyor.Vitesi yükseltiyorsun sıkıntı yok bir ust vitesin yuksek devirlerine gelince gene aynısı oluyor. Düşük devirlerdede ani gaz acışlarda sonradan kavrıyormuş gibi titretip kavrıyor . Sıkıntı sizce ne olabilir. Sadece balataları değiştirdim saçlar orginal ve temizdi görünürde.Ayrıca ani gaz açmadıkça hızlanmalarda normal yine . Bu konu hakkında fikirleriniz nedir Nedden olabilir bu durum ?

mterayes26
02 Haziran 2015, 01:28
125 lik motorda bunlar normal olabilirmi , canı o kadar

Mr.K
02 Haziran 2015, 02:10
buji ne durumda ? ateşlemeye bakın birde.

Ahmanamra
02 Haziran 2015, 10:26
Buji ile ilgili bir sorun olsa tekleme yapması gerek mez mi ki? Bujim iyiydi en son baktığımda ateşleme ile ilgili bir sıkıntım yok. Sanki ön dişli zincir atlatıyor gibi bir titreme ve ses yapıyor ama dediğim gibi ya devir yukselince yahut düşük devirde toplamaya çalışırken . Ani gaz açışlarında falan . sabit bir yerdede yapmıyor bunu.

UNdocab
02 Haziran 2015, 10:31
Motorun deviri artıp gitmiyorsa debriyaj sıyırıyordur.

Eğer öyle ise;
Balatalarla beraber saclar ve yayları değiştirdiniz mi?
Yaylar yumuşamış balataları sıkmıyor olabilir veya saclarda sıkıntı olabilir

Thracian
02 Haziran 2015, 10:49
Çok basit ve saçma olacak ama debriyaj telinin ayarını yaptınız mı?Belki tel çok gergindir debriyajı bıraksanız bile tam kavrama yapmıyordur.

Ahmanamra
02 Haziran 2015, 10:54
Debriyajın hem tel hem kavrama ayarını yaptım ama arkadaşın dediği gibi yayları ve saçları değiştirmedim.saçlar gayet iyi durumdaydı gerçi sentil çakısı ile düz bir zeminde ölçmedim ama kumpasla çok bir fark yoktu iç ve dış kısmı ile. Telide en ayarladım . Ayrıca debriyajda sıkıntı olsa vites geçişlerinde yahut bayırlarda fark olurdu diye düşünüyorum ama tabi devir yükselince sanki motor boşa çıkıp bişey sıyırıyormuş gibi geliyo

Thracian
02 Haziran 2015, 11:02
Bir de aklıma motor yağı geldi bazen çok kalın motor yağları da debriyajlarda sıyırma yapabiliyor.

Ahmanamra
02 Haziran 2015, 11:15
Motor yağım yeni yamalube 10*40. Şanzımandan olsa surekli ses yapar gibime geliyor çözemedim fikir olarak :D Ya yaylardan öturu yahut on dişlinin olduğu milde bir sıyırma var devir artınca yahut ani tork binince sıyırıyor dicem ama boş yerede yarmak istemiyorum bloğu

initial-D
02 Haziran 2015, 12:51
yaylardan dolayı

UNdocab
02 Haziran 2015, 13:06
Motor devir arttırıyor ama gitmiyorsa. Motorda herşey aktarma organına gücü aktaracak şekilde düzgün çalışıyor demektir.
Boşuna başka yerde sorun arama.
Profilinde 2006 model yazıyor motosikletin için. 10 sene olmuş artık. yaylar ve sacları değiştir.

Zaten her balata değişiminde mutlaka değişmeli

Ahmanamra
02 Haziran 2015, 15:06
Eyvallah arkadaşlar bende oyle duşunuyordum artık lakin tamircime bi bak dedim oda debriyaj dedi hallederim bugün dedi bıraktım. Çunku uzun süredir elim ustunde motorun daha fazla sıkılmak istemedim hem bi kaç ayarıda vardı hepsini yaptırıp alıcam yarın oburgun artık. Herne kadar elimiz anahtar tutsada arada bi ustasına goturup baktırmak lazım herhalde :D

mterayes26
02 Haziran 2015, 19:43
motor kaç binde , debriyajdan yapmaz onu . Küçük cc redline çevirince çıkardığı ses devir var gidiş yok gibi gelir

Ahmanamra
03 Haziran 2015, 15:31
Valla sanırım 55000 den fazla lakin devir kesiciden öturu değil yaptığı olay . O kadar devirlenmeden yapıyor ki usta işi çözmuş yarın almaya gidicem motoru. Yine debriyaj ile alakalıymış sorunu detayları sabah öğrenicem bakalım .

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:49 ----------

Demek ki neymiş bazı parçalarda ucuza kaçmayacakmışsın :) aldığım debriyajda yanmış zaten denerken daha. Crosslar için uretim yapan bir marka takmış usta 90 tl ondan sonra sıkıntı kalmamış makinada.Benim taktıklarımda sıyırmış zaten gordum yeni aldığım yağıda pert etmiş onuda değiştirttim. Şimdi eskisi gibi gider oldu makina. Sağlık olsun der konuyu kaparım . Fikir beyan eden arkadaşlara teşekkür ederim.

karacabeg
03 Haziran 2015, 15:55
geçmiş olsun halledilmesi iyi olmuş

Thracian
03 Haziran 2015, 16:17
Çok geçmiş olsun.Sorunun çözüme ulaşmasına sevindim.