PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bu rodaj nedir ?

1335m3rt
01 Haziran 2015, 16:14
Arkadaslar bu rodaj nedir ? herkez rodaja dikkat et felan diyorda bi açıklarsanız ?

agrasiwe
01 Haziran 2015, 16:22
Benim pek inandırıcı bulmadığım, bana göre ilk 50-100 km şöyle silindirler yerini bulsun dediğim için dikkat ettiğim sonra pek umursamadığım, ama genel kanı ve kurallara göre ilk 1000 km boyunca motoru düşük devir aralıklarında ara ara yüksek devirlere çıkıp inmek şartı ile motorun açılmasını sağlayan kullanım biçimidir. Rodaj önemlimi bilmiyorum fakat ben pek inananlardan değilim :)

LynXMaSTeR
01 Haziran 2015, 16:25
rodaj kısacası, sıfır motosikletletin ilk 1000 km boyunca, motosikleti zorlamadan, düşük devirlerde kullanılması olayına deniliyor.

MotoGlock
01 Haziran 2015, 16:25
Arkadaşım direk konudan çıkıyosun, ve internette anlatımlar var, aman diyim forumda onun bunun dediğine bakma, zaten anlatacak insan sayısı da az daha önce çok konuşuldu , kendi sağlığın için , aman :cherry:

1335m3rt
01 Haziran 2015, 16:26
Benim pek inandırıcı bulmadığım, bana göre ilk 50-100 km şöyle silindirler yerini bulsun dediğim için dikkat ettiğim sonra pek umursamadığım, ama genel kanı ve kurallara göre ilk 1000 km boyunca motoru düşük devir aralıklarında ara ara yüksek devirlere çıkıp inmek şartı ile motorun açılmasını sağlayan kullanım biçimidir. Rodaj önemlimi bilmiyorum fakat ben pek inananlardan değilim :)

aydınlattıgın icin teşekkürler.

serkan_emp
01 Haziran 2015, 16:27
Rodajın ne olduğunu anlatan forumda abartısız bin tane mesaj var. Bİ ZAHMET...

fatih.
01 Haziran 2015, 16:29
Yiyin birbirinizi=)

ogzcngdk
01 Haziran 2015, 16:32
foruma sorarsan yanlış aydınlanırsın işte böyle :)

kitapçıkta ne yazıyorsa odur..

obarey
01 Haziran 2015, 16:35
rodaj insanın kendine yakışanı giymesidir. evet.

Sinan Aksu
01 Haziran 2015, 16:38
Rodaj çok şerefsiz bişeydir.

Altında 4 silindir çalışmasına rağmen seni tın tın gitmek durumunda bırakır.

Arkandan selektör yaptırır kornaya bastırır..
Ulan altında öküz gibi motor var, bas biraz diye el kol hareketi yaptırır millete..

Ama bilmezler ki o motor rodaj aşamasındadır.

Kullanım kitapçıgında yazan kilometre boyunca milletten küfür yedirir, küfür ettirir..

Kaba taslak rodaj budur..

Mexico
01 Haziran 2015, 16:40
Rodaj, halkın kendi kendini yönetmesidir. Yada frenin seni yönetmesi de olabilir.

oluroyle
01 Haziran 2015, 16:46
Merhaba,

Armut piş , ağzıma düş . Forumda pek çok konu mevcut, açılmış zamanında araştırsanız, konu kirliliği olmaz. Basit, ulaşılabilir bilgileri siz keşfederseniz var olanlardan bence daha keyifli olabilir.

1-http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/106507-rodaj-donemi.html
2-http://www.motosiklet.net/forum/mt-atolye-teknik-servis/142302-en-iyi-rodaj-nasil-yapilir.html
3-http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/143730-rodaj-donemi-onemlimi.html
4-http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/132427-rodaj-donemi.html

Hepsi forumdan ..

Bir de kullanım kitapcığı diye birşey icat edildi..Almak istediğiniz motosikletin kullanım kitapcığına online olarak erişebilir , rodaj hakkında yazılmış olabilecek birkaç cümlenin dahi peşine düşüp, bu keşfe çıkabilirsiniz.

Kazasız belasız

berkturk
01 Haziran 2015, 16:53
"arada ben de bir şey yazayım da post sayım artsın" postu

Tequ
01 Haziran 2015, 17:15
Bence rodaj insanın kendine yakışanı giymesidir

Sinan Aksu
01 Haziran 2015, 17:22
Bence rodaj insanın kendine yakışanı giymesidir

Hacım uzun zamandir yoktun.
Özledik..

Umut26
01 Haziran 2015, 17:31
1000 km kız gibi sürmektir :D

sezerh
01 Haziran 2015, 17:37
Rodaj kapitalist sistemin bize bir tuzagidir :D

Memory42
01 Haziran 2015, 17:44
Bu motosikletler fabrikada denenmiyor mu kesiciye girene kadar ? Eğer öyleyse bize niye şart koşuyorlar :)

Sinan Aksu
01 Haziran 2015, 17:46
Bu motosikletler fabrikada denenmiyor mu kesiciye girene kadar ? Eğer öyleyse bize niye şart koşuyorlar :)

O-oooo
Hocam sen hepten yanlış anlamışsın.

bektanist
01 Haziran 2015, 22:41
herkes biraz gırgır yapmış yazsammı yazmasammı diyorum :D

neyse rodaj motorun alışma sürecidir rodaj önemlidir çünkü motorun ömrünü direkt olarak etkiler
bunun yanında performansıda o ölçüde azalır veya artar

Rodaj nasıl yapılır bir çok hurafe vardır yalan yanlış bilgiler ve kulaktan dolma hikayelerde vardır trafikde yapılır diye mesela

Trafikde yapılan rodaj motoru bir güzel yorar sonrada ciğerde biriken gazla
motor horronk horronk diye ötmeye başlar kimileri motoru ne güzel açtım der bak nasıl bağırıyor aslında makinanın ırzına geçilmiş haberi yok

1.) rodajda dikkat edilmesi gerekenler motorun devrini kesinlikle çok yükseltmiyeceksiniz vites geçişlerinde motor bağırmayacak.
2.) motoru sıcak havalarda kullanmamaya özen gösterin rodaj süresince motorun dinlenmesine özen gösterin 1. saatte 15 dakikalık mola verin
3.) rodajda olan motorla en az günde 100 km altına inmeyin sürat değil mesafe şehir trafiği değil gezi trafiği
4.) rodaj esnasında bütün vitesleri kullanın motoru kompresöre sokmaktan kaçının ( motor freni yani )
5.) şu hızı geçmeyin diyeceğim hız 80 km üstüne çıkmayın vites istediği anlarda vitesi yükseltip 85 km üstüne çıkmamaya çalışın
6.) alcağınız benzin rodaj zamanında 95 oktanı geçmesin benzine litrede 5 gram 10 litrede 50 gram 2 zamanlı kaliteli motor yağı koyun
burdaki yağın benzinden sonra konulması şarttır ve iyice karışması için bir müddet ön freni sıkarak motoru ileri geri haraket ettiririn 30 saniye kadar.
7.) ilk yağ servis bakımında yağ değiştirilecek o yağa iyi bakın yağda bir grilik yani açıklık görürseniz rodajı iyi yapamamışsındır
yağ koyu renk siyaha yakınsa rodajı yarılamışsındır bitmemişdir unutma.
8.) sonraki 500 km şehir içi trafiğinden kaçmaya devam ederek kullanmaya devam et şehir trafiğine takılırsan motoru bağırtarak kaldırma hafif gaz tepkisiyle kaldır yokuşta tabi biraz asılacaksın.
9.) rodajın bundan sonraki evresi seninle alakalı sıkıştırmadan kullanırsan motor istediğin güce yorulmadan ulaşır.

bahsettiğim raodaj şekli 200 cc ve üstü makinalarda

umarım anlatabilmişimdir

AhmetH
01 Haziran 2015, 23:00
Ya abiler yarış motorları nası rodaj yapıyor :)
Koca seZon kullanılcak makina kaç bin yarış km si yapıyor bence başka bişey olmalı:P

Zuzuuw
01 Haziran 2015, 23:19
Rodaj ilk 50 km'de %75'ini tamamlar, 250 km'ye kadar %90 olur. Bilinenin aksine rodajda yüksek iç basınç oluşturmak segmanların vertical displacement'ını tamamlayıp esas konumunda sabitlenmesine yardımcı olur.

yani ilk 50 km az bas, 250 ye kadar çok bas ama kompresörle yavaşla ki segmanların altından ve üstünden gelen basınçlar birbirini neutralize etsin.

250 den sonra bol bol yağ değişimi ile bir müddet motoru kullan. Debriyaj balatasının atacağı çapakları toparlarsın böylelikle, Kawasaki yarış directörü'nün bir makalesinde 2500 km 'ye kadar mineralli yağ kullanın, sonrasında yardırın gitsin yazıyordu.

250 - 2500 arası mineral yağ diyorlar tabi. İşte bu aşamada mineral yağ kullanırken motoru sıkıştırmaman gerek, mineral yağ fazla dayanıklı değildir. Yüksek ısı ve basınç aşınmaya sebep olur. Bu sebeple Mineral yağ kullandığın müddetçe motoru az zorla.

İstersen 250 km den sonra sentetik yağa geçebilirsin, nasıl olsa 90% rodaj tamamlandı, sentetiğe geçtiğin an yardır gitsin. Ancak debriyaj balatasından çıkan çapaklar sebebi ile yine ilk kilometrelerde sık yağ değiştirmek bana göre en makulü.

İş bu yazılar kendi sentezimdir, her türlü cahil cühela diye hitap edilen yorumları sahibine vole ile şutluyorum, inanmayan benim yazdığımı uygulamaz, inananınkini allah kabul etsin.

COQ
01 Haziran 2015, 23:25
Ya abiler yarış motorları nası rodaj yapıyor :)
Koca seZon kullanılcak makina kaç bin yarış km si yapıyor bence başka bişey olmalı:Pmakinada yapılıyor
Biraz sıkıcı bir işlemdir ama nasılsa yarış takımlarında teknisyen çok.:)

Mirkuza
01 Haziran 2015, 23:32
Arkadaşım RODAJ bir kısaltmadır. Ayrıca rodaj basılmaz rodaj verilir. Sola rodajlarsan sağa , sağa rodajlarsan sola gidersin :)

AhmetH
01 Haziran 2015, 23:35
makinada yapılıyor
Biraz sıkıcı bir işlemdir ama nasılsa yarış takımlarında teknisyen çok.:)

Breh makinası mı var rodajın :)

COQ
01 Haziran 2015, 23:50
Breh makinası mı var rodajın :)

Bilmem belki vardir.:P
Abicim bizim gibi garibanlar hem pistte hem de yolda kullandigindan rodaj diye bir problemimiz yok herkes gibi rodajimizi yapiyoruz.
Ama sadece pist için motosiklet alirsam çikartir dynoya yaptiririm 1000 km olur biter.

Yalniz konuyu yaris motosikletleri ile dagitmayalim.
Rodaj sadece motosikletin motoru için geçerli bir mevzu degil.
HAreketli her aksamin rodaji olur.
Frenler bilyalar ve hatta lastikler.

Rodaj konusu forumumuzda defalarca tartisilip ayrintilari ile anlatildi.
Detay isteyen arkadaslar arayip bulsun okusunlar.

Ben sadece her zaman aklinizdan çikarmamaniz gereken bir noktayi hatirlatacagim.
Sifir km aldiginiz motosikletinize konulan ilk yag, sizin daha sonra kullanacaginiz yag ile ayni özellikte degil arkadaslar.
Bu ilk yag motoru normal yag gibi korumaz.
Birbirine sürtünen parçalarin temas yuzeylerinin daha çabuk duzlesmesi ve alismasi için kullanilan bir yagdir.
Bu nedenle kullanim kitapçiginda yazili talimatlara mutlaka uyun ve orada yazan km bakimlarini aksatmadan yaptirin.

hakikiteker
02 Haziran 2015, 00:17
Böyle *bine gibim puş* gibim bişey ::151::

karlıdağ
02 Haziran 2015, 00:34
Videolardan ANladığım kadarı ile..
Önce sentetik olmayan Mineral yağlı motor yağı değişimi yapılır. motor iyice ısınana kadar zorlamadan sürülür. sonra 5 dk dinlenilir daha sonra yola devam edilir ve 6000 devirden başlayarak her devir aralığında tam gaz ve motor freni yapılarak tüm viteslerde epey bir motor sürülür. İşlemden sonra motor yağı değiştirilir.

https://www.youtube.com/watch?v=kCFAyNhRiFY

https://www.youtube.com/watch?v=cQhI5r4Wr0A

https://www.youtube.com/watch?v=NlOjtbhCCkQ

ccc67
02 Haziran 2015, 00:43
Rodaj çok şerefsiz bişeydir.

Altında 4 silindir çalışmasına rağmen seni tın tın gitmek durumunda bırakır.

Arkandan selektör yaptırır kornaya bastırır..
Ulan altında öküz gibi motor var, bas biraz diye el kol hareketi yaptırır millete..

Ama bilmezler ki o motor rodaj aşamasındadır.

Kullanım kitapçıgında yazan kilometre boyunca milletten küfür yedirir, küfür ettirir..

Kaba taslak rodaj budur..

Yorum 10numara abi :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:37 ----------

Videolardan ANladığım kadarı ile..
Önce sentetik olmayan Mineral yağlı motor yağı değişimi yapılır. motor iyice ısınana kadar zorlamadan sürülür. sonra 5 dk dinlenilir daha sonra yola devam edilir ve 6000 devirden başlayarak her devir aralığında tam gaz ve motor freni yapılarak tüm viteslerde epey bir motor sürülür. İşlemden sonra motor yağı değiştirilir.
https://www.youtube.com/watch?v=kCFAyNhRiFY
https://www.youtube.com/watch?v=cQhI5r4Wr0A
https://www.youtube.com/watch?v=NlOjtbhCCkQ

Bu şekilde rodaj yapılmış motor 0indan pahalıya satılır :D

Tequ
02 Haziran 2015, 08:59
Hacım uzun zamandir yoktun.
Özledik..
Motosikletten uzun bi sure uzak kaldım dostum. Tekrar bi giris yapınca da kurkcu dukkanına donme vakti geldi dedim :)

O-oooo
Hocam sen hepten yanlış anlamışsın.

aslına bakarsan cok da yanlıs bi teori deil :P Rodaj eskidendi bence. Artık telefon aldıgında nasıl 12 saat sarja bırakmıyorsun, motosiklete de rodaj yapmana gerek yok :P Koskoca fabrika. Motoru urettikten sonra illaki bi sure calıstırıp hersey yolunda mı diye kontrol ediyorlardır.Bu arada rodaj da halloluyor iste :P

Seko
02 Haziran 2015, 09:06
Bu kadar kafa yoracak bir şey yok. Buradakilerin söylediklerini boşver, kullanma kılavuzunda ne yazıyorsa onu uygula. Rodaj yoktur diyenlere de sakın inanma.

Tequ
02 Haziran 2015, 09:15
Peki size soyle bir soru yonelteyim. Yeni alınan bi motosiklette yahut arabada ilk bakıma gidildiginde bir arızaya abi sen rodajı yanlıs yapmıssın o yuzden garanti dısı kalır dendigini duydunuz mu :)

Yada firmalar motosikletlere km yada sene garantisi verirken bunun kaderini son kullanıcıya bırakır mı ? Hadi bakalım atayizler bunu da aciklayın :P